Zavrieť

Porady

Úroky z omeškania, určenie %

Zdravím,

nie som si istá v stanovení % úroku z omeškania...naša spoločnosť má neuhradenú pohľadávku z obch.styku z júla 2003...píšem návrh na súd, kde potrebujem uviesť % úrokov z omeškania... ak vychádzam z § 369 Obchodného zákonníka platného v r. 2003, ktorý znie ....ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku a nie je dohodnutá sadzba úrokov z omeškania, je dlžník povinný platiť úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 1% vyššie, než je úroková sadzba určená obdobne podľa § 502 a ten znie: Od doby poskytnutia peňažných prostriedkov je dlžník povinný platiť z nich úroky v dojednanej výške, inak v najvyššej prípustnej výške ustanovenej zákonom alebo na základe zákona. Ak nie sú úroky takto určené, je dlžník povinný platiť obvyklé úroky požadované za úvery, ktoré poskytujú banky v mieste sídla dlžníka v čase uzavretia zmluvy...teda postupujem tak, že som si stiahla na NBS stránke priemerné úrokové miery z úverov za rok 2003 a v júli sú úroky cca 8 %, rozumiem tomu dobre, že mám k tomu pripočítať ešte 1 %...čiže 9 % .... ak máte niekto s týmto niekto bohatšie skúsenosti, poraďte mi prosím...

Vopred ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Cila je offline (nepripojený) Cila

    účtovníčka Cila
    Ak v zmluve nie sú určené % úrokov, tak sa postupuje podľa § 369 ods.1 Obchod.zákonníka, ak je zákl.úroková sadzba NBS napr 4 % tak pridať + 10% tj 14% ročný úrok, ktorý sa delí 365 dni dostaneš úrok na deň
    Cila

    Úroky z omeškania, určenie %

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.