Zavrieť

Porady

kurzový rozdiel pri "prázdnej" val.pokl.

30.12.2006 som z valutovej pokladne spravila osobný výber, aby v nej na konci roka nič nebolo. (chcela som sa vyhnúť účtovaniu kurzových rozdielov)
napriek tomu mi v Pohode (JU) vykazuje:
val. pokl. - zostatok v cudzej mene: 0,00 HUF
zostatok v Sk: 92,50 Sk

tento zostatok mi prirátalo aj k peniazom a ceninám vo výkaze o majetku a záväzkoch... ale prečo, ked ja už vo valutovej pokladni nič neevidujem?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Uvedená suma je kurzový rozdiel, ktorý je POZD alebo VOZD. Pokladne a banky v cudzej mene na konci roka prepočítavaš kurzom NBS a vzniknutý rozdiel je výdavok/príjem OZD. To oplatí aj pri nulovom zostatku v cudzej mene.
    Keď prepočítavaš pohľadávky a záväzky, zápis vykonáš len v knihe záväzkov/pohľadávok - nie je to rozdiel, ktorý by mal vplyv na základ dane.

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    jaja99 Pozri príspevok
    Pokladne a banky v cudzej mene na konci roka prepočítavaš kurzom NBS a vzniknutý rozdiel je výdavok/príjem OZD. To oplatí aj pri nulovom zostatku v cudzej mene.
    viem, že prepočítavam, ale čo prepočítavam, ked mám v pokladni nulu?

    a ešte by si mi, prosím, mohla podrobnejšie o tých Z a P - ako na to v Pohode? dakujem.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Bohužiaľ POHODU nepoužívam. V MRP na to idem akoby cez úhradu, ale stlačím len tlačidlo kuzový rozdiel a opýta sa ma, či zapísať do denníka a dám nezapísať.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Chod do tej valutovej pokladne HUF. Daj urobiť nový výdavkový pokladničný doklad a uveď nasledovne: Číslo ti ide samo, všetky dátumy 31.12.2006, text - ja dávam kurzové rozdiely k 31.12.2006, kurz 0,00, CM 0,00, Sk 92,50. A bude to OK.

    Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

    Reprografia
    Zdravím,
    ja mám podobný problém so záväzkami. Vďaka kurzovým rozdielom mi vznikol k 31.12.2006 stav 2900,- Sk, ja však žiaden záväzok neevidujem, všetko mám vysporiadané. Vie mi niekto poradiť, ako sa toho môžem v Pohode zbaviť?
    Ďakujem

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Reprografia Pozri príspevok
    Zdravím,
    ja mám podobný problém so záväzkami. Vďaka kurzovým rozdielom mi vznikol k 31.12.2006 stav 2900,- Sk, ja však žiaden záväzok neevidujem, všetko mám vysporiadané. Vie mi niekto poradiť, ako sa toho môžem v Pohode zbaviť?
    Ďakujem
    účtuješ v JÚ alebo PÚ, ak v PÚ, tak by ti po úplnej likvidácii CM nemal ostať zostatok v Sk, lebo SW zaúčtuje kurzové rozdiely automaticky na 563 alebo 663- aj pri čiastočných likvidáciách.
    Pozri či máš zadané predkontácie v: Globálne nastavenie - cudzie meny - pohľ. aj záv. kurz. zisky aj straty + zaškrtnuté účtovanie denným kurzom (väčšina ÚJ)

    Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

    Reprografia
    atka4 Pozri príspevok
    účtuješ v JÚ alebo PÚ, ak v PÚ, tak by ti po úplnej likvidácii CM nemal ostať zostatok v Sk, lebo SW zaúčtuje kurzové rozdiely automaticky na 563 alebo 663- aj pri čiastočných likvidáciách.
    Pozri či máš zadané predkontácie v: Globálne nastavenie - cudzie meny - pohľ. aj záv. kurz. zisky aj straty + zaškrtnuté účtovanie denným kurzom (väčšina ÚJ)
    účtujem v PÚ a tento zostatok som si preniesla z predchádzajúceho softwéru Compeko, takže neviem teraz čo s tým. Až od tohto roku účtujem v Pohode.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Reprografia Pozri príspevok
    účtujem v PÚ a tento zostatok som si preniesla z predchádzajúceho softwéru Compeko, takže neviem teraz čo s tým. Až od tohto roku účtujem v Pohode.
    Ak to boli stavy k 31.12.2006, tak mali byť zúčtované k 31.12.2006 kurzové rozdiely.
    Ak sa teda tieto zostatky preniesli do roku 2007, sú 2 možnosti, čo závisí od celkovej výšky (aj prípadne iných kurzových rozdielov, ktoré mali ale neboli účtované k 31.12.2006)
    1. podať DDP so zúčtovaním KR
    2. ak ide o nevýznamné položky, odúčtovať stav Skk z valutovej pokladne (už som to niekomu radila, pôjdeš do valutovej pokladne, pôjde o kurzové straty, t.j. vystavíš nový výdavkový pokl. doklad, dátumy by som dala všetky 01.01.2007, text: kurzové rozdiely k 31.12.2006-doúčtovanie, kurz: = 0,- CM: = 0,-, Skk: = tvoj zostatok. Takto dosiahneš 0,- Sk, keď skontroluješ stav pokladní k dátumu 01.01.2007 - ak už ovšem neboli účtované k tomuto dňu nejaké iné účt. prípady, ale to asi nie.

    A či ich zaúčtovať ako daňové alebo nedaňové, to by som sa rozhodla k 31.12.2007, lebo:
    1. ak by bola firma v strate a chcela by ju zmierniť, dala by som to ako nedaňové kurz. straty,
    2. je možnosť dať ich ako daňové, nakoľko sa jedná o nevýznamné sumy min. období,
    3. alebo ich zúčtovať na 563 v prospech účtov 428 alebo 429, podľa toho, kde máte aký zostatok-to je podľa mňa najčistejší spôsob a netreba robiť DDP.

    kurzový rozdiel pri "prázdnej" val.pokl.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.