Zavrieť

Porady

Dohodár

Dobrý deň, viem že táto téma tu už bola 150krát, ale predsa si to chcem
uistiť. Chcela by som sa spýtať: mám dohodára, ktorý si platí poistné sám
do ZP je dobrovoľne nezamestnaný plat má 3200,- Sk mesačne na 16
hodín má on za povinnosť spraviť si RZZP alebo nie? Má sa nahlásiť do ZP? Brigádnička má príjem 2500 Sk,- ako je to s ňou?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    milcsu Pozri príspevok
    mám dohodára, ktorý si platí poistné sám
    do ZP je dobrovoľne nezamestnaný plat má 3200,- Sk mesačne na 16
    hodín má on za povinnosť spraviť si RZZP alebo nie? Má sa nahlásiť do ZP?

    Ďakujem
    To si platí len tak, bez prihlásenia?

    Dadena je offline (nepripojený) Dadena

    Dadena
    Nemusí. Lebo samoplatiteľ (dobrovoľne nezamestnaný) je povinný si podať RZ ZP ak v roku 2006 v čase, kedy bol samoplatiteľom bol jeho príjem podľa ň 5 a 6 zákona o dani z príjmov (okrem príjmov z prenájmu a z činnosti osobného asistenta) prehsiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd. Na základe Vášho textu mi to vychádza, že od 01.01.06 do 31.12.06 bol iba samoplatiteľom a jeho príjem na základe dohody bol 3 200 x 12 = 38 400,- Sk. Pričom polovica úhrnu mim. miez pre rok 2006 je 6 900 x 12 : 2 = 41 400,- Sk. A do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ už mal byť nahlásený dávno, resp. do 8 dní ako sa stal samoplatiteľom.

    korduľa je offline (nepripojený) korduľa

    korduľa
    chcela by som sa poprosit o vysvetlenie jednej veci,
    Zúčtovanie musí vykonať zamestnanec, ktorý síce mal vo všetkých mesiacoch započítateľný príjem maximálne 47475 Sk a nebol v roku 2006 ani jeden deň považovaný za SZČO ale mal aj príjmy zdanené podľa § 6 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov - okrem príjmov z prenájmov, príjmov z činnosti osobného asistenta a príjmov, z ktorých z ktorých sa vyberá daň zrážkou (okrem príjmu zo závislej činnosti zdaneného zrážkou). Napríklad ak mal príjem z honoráru napr. za predaj jeho knihy alebo software, nezdaneného zrážkovou daňou.

    znamena to, ze ak som bola zamestnana ujedneho zam. na hl.PP a dostala som cca 12000 cisteho a v ineho zamestnavatela na dohodu, kde somdostala 14000, tak musim podat rz? dakujem

    korduľa je offline (nepripojený) korduľa

    korduľa
    dohodarom sa zraza do 5000,- sk zrazkova dan, to znamena, ze ked som mala vyssi prijem ako 5 000,- mam podat, alebo nie, dakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    korduľa Pozri príspevok
    dohodarom sa zraza do 5000,- sk zrazkova dan, to znamena, ze ked som mala vyssi prijem ako 5 000,- mam podat, alebo nie, dakujem
    Zražková daň nemá nič s RZ ZP. Príjem nepresiahol max. tak nemusíš podať RZ ZP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.