Zavrieť

Porady

Registratúrny poriadok a plán pre neziskovky

Dobrý deň,
môžem sa opýtač, či niekto nemá k dispozícii reg. poriadok a plán pre neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospečné služby?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Celkom presnu odpoved asi nedam, nakolko aj ja sa pokusam zostavit registraturny poriadok pre neziskove organizcie, no mozno vam pomoze par ustanoveni z prirucky ministerstva o uchovavani dokumentov, ktore je platna pre prijimatelov prostriedkov z eurofondov, no ja vychadzam z toho, ze pre neziskove jednotky vseobecne.
    "Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred ukončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov. Riadiaci orgán vyžaduje, aby v registratúrnom pláne bolo zabezpečené uchovávanie dokumentov projektu po dobu minimálne 10 rokov po ukončení projektu (po obdržaní poslednej platby) podľa vlastného registratúrneho plánu, ktorý vypracuje. Registratúrny plán zasiela KP/PP po uzatvorení zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na vedomie riadiacemu orgánu. Registratúrny plán musí obsahovať informácie, ako sa bude manipulovať s účtovnými záznamami o projekte v prípade zániku a ukončenia činnosti účtovnej jednotky.
    Uchovávať je potrebné nasledovné dokumenty týkajúce sa projektu:
    zmluvy vrátane dodatkov (napr. zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku, zmluvy vyplývajúce z obchodných záväzkových vzťahov)
    účtovné záznamy týkajúce sa projektu
    dokumenty o oprávnení vykonávať podnikateľskú činnosť
    ostatné obchodné dokumenty, ktoré sa vyhotovujú v súvislosti s vykonávaním podnikateľskej činnosti
    ostatné dokumenty o projekte (napr. prezenčné listiny o realizácii aktivít, pracovné výkazy).
    Ak by prišlo k zničeniu, strate, poškodeniu, túto skutočnosť je KP/PP povinný oznámiť riadiacemu orgánu bezodkladne. Vyradenie dokumentov sa môže vykonať len v prípade, ak predtým svoj úmysel oznámi riadiacemu orgánu a tento si neuplatnil nárok na prevzatie účtovných záznamov o projekte."

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Prave som sa docitala na stranke Ministerstva vnutra v sekcii o archivnictve a registrature ze neziskove organizacie maju povinnost zostavovat registraturny plan aj poriadok pokial sa jedna o :
    - orgán verejnej správy (orgán štátu, orgán
    územnej samosprávy, profesijná organizácia,
    iné verejnoprávne ustanovizne)
    - právnická osoba zriadená orgánom verejnej
    správy
    - právnická osoba zriadená zákonom
    Povinnost zostavovat registraturny plan maju subjekty :
    - ústredné orgány alebo im na roveň postavené subjekty politických strán, nadácií, občianskych združení,
    - neziskové organizácie poskytujúce
    verejnoprospešné služby,
    - štátne podniky,
    - právnické osoby založené územnou
    samosprávou,
    - registrované cirkvi a náboženské spoločnosti

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Podla mna ano, lebo registraturny plan rozdeluje dokumenty na dokumenty s trvalou dokumentárnou hodnotou a bez trvalej dokumentárnej hodnoty. Pokial ma organizacia dokumenty s trvalou dokumentarnou hodnotou tak aj ich nasledne znicenie resp. ulozenie do archivu by sa malo diat az po odsuhlaseni statnym archivom.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Prikladam registraturny plan pr eneziskovu organizaciu, ale je to len moj skromny navrh, este nie je schvaleny, takze zaruku zan nemozem poskytnut :-)

    Lámerová je offline (nepripojený) Lámerová

    Lámerová
    Ďakujem za príspevky.
    Použila som návrh na stránke ministerstva. Mám ho aj schválený archívom. Nemali k tomu žiadne pripomienky.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Keby si nahodou niekto nevedel poradit v ramci registratury do ktorej skupiny povodcov sa zaradit podla pomocky ministerstva tak ako ja tak prikladam odpoved priamo zo statneho archivu. Pytala som sa do ktorej skupiny povodcov patri OZ s celoslovenskou posobnostou a nadacia.
    Dobrý deň,

    "Spoločnosti, ktoré uvádzate nie sú v súvislosti s nadobudnutím účinnosti zákona č. 216/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺ ľa z kon č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov zaradené medzi pôvodcov registratúry, ktorí sú povinní vypracovať a predložiť na posúdenie a schválenie registratúrny poriadok.

    Sú povinné vypracovávať iba registratúrny plán.

    Zárove ľ si V s však dovoľujeme upozorniť, že všetky ostatné povinnosti viažúce sa k správe dokumentov vzniknutých z činnosti týchto organizácií, zostávajú v plnom rozsahu zachované (povinnosť evidovať, uchovávať, ochra ľovať registratúrne záznamy a po uplynutí ich prevádzkovej potreby ich riadne vyraďovať iba zo súhlasom Slovenského národného archívu)."

    Mozno to niekomu pomoze.

    Evli je offline (nepripojený) Evli

    Evli
    Hľadala som návrh registratúrneho poriadku a plánu na stránke ministerstva a nepodarilo sa. Ako postupovať?

    Registratúrny poriadok a plán pre neziskovky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.