Zavrieť

Porady

CO kryt ako nebytový priestor

Som kto som
Nemáte niekto skúsenosť s CO krytom(betonovy kryt civilnej obrany)? My ho máme v dome a je to jediná časť ,ktorá patrí mestu. Inak sú všetky byty odpredané. Keď sa predávali byty tak to na liste vlastníctva nefigurovalo. Teraz som si dal vytiahnuť úplne náhodou list vlastníctva domu a zistil som že len tak tam v minulom roku pribudol nový vlastník bez akéhokoľvek upozornenia. Je to možné že si môže mesto len tak niečo dať zapísať na katastri bez toho aby nás o tom aspoň upovedomilo? Čo s tým ďalej? Je mesto povinné nám niečo prispievať do SVB?
Naposledy upravil Jozef I : 14.06.07 at 13:57
Usporiadat
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ja mám skoro v každom dome CO Kryt, v kúpno predjnej zmluve figuruje ako vecné bremeno, stále je vovlastníctve mesta. Do FPÚ a O mesto prispieva čiastkou od 2,- Sk - do 10,- Sk/m2 plochy priestoru a mesiac.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
lubica_02 Pozri príspevok
Ja mám skoro v každom dome CO Kryt, v kúpno predjnej zmluve figuruje ako vecné bremeno, stále je vovlastníctve mesta. Do FPÚ a O mesto prispieva čiastkou od 2,- Sk - do 10,- Sk/m2 plochy priestoru a mesiac.
Ďakujem za odpoveď. Chcem sa ešte spýtať. Mesto prispieva rovnakou čiastkou do FPUaO ako vlastníci bytov? Platí Vám mesto ešte niečo? Nemajú v CO kryte aj vodovod? Ak je u vás zhromaždenie posielate pozvánku aj mestu?

U nás nie je zriadené žiadne vecné bremeno. Len mesto vlastní nebytový priestor.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Jozef I Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Chcem sa ešte spýtať. Mesto prispieva rovnakou čiastkou do FPUaO ako vlastníci bytov? Platí Vám mesto ešte niečo? Nemajú v CO kryte aj vodovod? Ak je u vás zhromaždenie posielate pozvánku aj mestu?

U nás nie je zriadené žiadne vecné bremeno. Len mesto vlastní nebytový priestor.
Mesto prispieva menšou ,ale aj vyššou sumou ako vlastníci na m2,všetko závisí od vlastníkov, čo odhlasujú na schôdzi - suma ale nemôže byť nejako moc vysoká - mna zatiaľ prešlo vdomoch najviac 10,- Sk/m2. Vodovod v kryte nie je,je tam odber el. energie, preto museli odber napojiť na samostatný elektromer.Toto nie je SVB ,ale vlastníci v dome a pozvánku na schôdzu posielam aj na mesto.
Nič viac neplatia. S týmito krytmi sú ale problémy, pretože pod stropom kytu prechádza ležaté potrubie na S.V., TÚV,plyn a ÚK .
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Vlastník nebytového priestoru prispieva do FPUO rovnakou sumou na m2 plochy ako vlastnik bytu!

Nesmie prispievať menej a ani viac, pretože to zákon o vlastníctve bytov neumožňuje, ale strikne určuje, že to musí byť rovnakou mierou ako ktorýkoľvek iný vlastník v dome, podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach, zariadeniach a príslušenstve domu.

Vlastník NbP je v zmysle citovaného zákona vlastník ako ktorýkoľvek iný v dome a nezáleží na tom ako sa jeho nebytový priestor nazýva alebo akému účelu slúži alebo či je vlastník fyzická alebo právnická osoba.

Rozdielna platba do Fondu je porušením zákona 182/93 Z.z. a ktorýkoľvek poškodený vlastník v dome sa môže domáhať nápravy.

To čo ustanovuje zákon, nemôže meniť uznesenie zo schôdze vlastníkov, lebo má nižšiu právnu silu.
Naposledy upravil empaty : 15.06.07 at 18:40
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

empaty Pozri príspevok
Vlastník nebytového priestoru prispieva do FPUO rovnakou sumou na m2 plochy ako vlastnik bytu!

Nesmie prispievať menej a ani viac, pretože to zákon o vlastníctve bytov neumožňuje, ale strikne určuje, že to musí byť rovnakou mierou ako ktorýkoľvek iný vlastník v dome, podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach, zariadeniach a príslušenstve domu.

Vlastník NbP je v zmysle citovaného zákona vlastník ako ktorýkoľvek iný v dome a nezáleží na tom ako sa jeho nebytový priestor nazýva alebo akému účelu slúži alebo či je vlastník fyzická alebo právnická osoba.

Rozdielna platba do Fondu je porušením zákona 182/93 Z.z. a ktorýkoľvek poškodený vlastník v dome sa môže domáhať nápravy.

To čo ustanovuje zákon, nemôže meniť uznesenie zo schôdze vlastníkov, lebo má nižšiu právnu silu.
Tak neviem,či je to pravda,čo píšeš,lebo už pri prvom predaji im mesto určilo platbu za m2 2,- Sk a neskôr si vlastníci na schôdzi zmeniliplatbu niekde až na 10,- Sk/m2 a v bytoch platia 7,- Sk /m2. Nezaoberala som sa zákonom,ak vieš ,tak daj vedieť. CO kryt je niečo iné ako klasický NP!?
0 0
buonapacta buonapacta

buonapacta je offline (nepripojený) buonapacta

empaty Pozri príspevok
Vlastník nebytového priestoru prispieva do FPUO rovnakou sumou na m2 plochy ako vlastnik bytu!

Nesmie prispievať menej a ani viac, pretože to zákon o vlastníctve bytov neumožňuje, ale strikne určuje, že to musí byť rovnakou mierou ako ktorýkoľvek iný vlastník v dome, podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach, zariadeniach a príslušenstve domu.

Vlastník NbP je v zmysle citovaného zákona vlastník ako ktorýkoľvek iný v dome a nezáleží na tom ako sa jeho nebytový priestor nazýva alebo akému účelu slúži alebo či je vlastník fyzická alebo právnická osoba.

Rozdielna platba do Fondu je porušením zákona 182/93 Z.z. a ktorýkoľvek poškodený vlastník v dome sa môže domáhať nápravy.

To čo ustanovuje zákon, nemôže meniť uznesenie zo schôdze vlastníkov, lebo má nižšiu právnu silu.
Za normálnych okolností je to pravda, ale nie som si istý, či sa na tieto nebytové priestory, ktoré slúžia v prípade obrany civilného obyvateľstva, vzťahuje zákon 182 alebo sú spod neho vyňaté??? To je otázka. Ešte to skúsim skonzultovať.
0 0
buonapacta buonapacta

buonapacta je offline (nepripojený) buonapacta

Ako som slúbil, tak som sa na to pýtal a zisťoval ako to je s CO krytmi ako nebytovými priestormi.

Tak mi povedali právnici, že je to nebytový priestor v dome a zákon 182 sa na aj takéto priestory vzťahuje. To znamená, že jeho vlastník musí prispievať do fondu opráv rovnako ako ostatní vlastníci, a to podľa uznesenia zo schôdze o výške príspevku na m2. Mal by mu byt rovnako vystavený aj predpis platieb za služby a zaslané ročné vyúčtovanie nákladov.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

buonapacta Pozri príspevok
Ako som slúbil, tak som sa na to pýtal a zisťoval ako to je s CO krytmi ako nebytovými priestormi.

Tak mi povedali právnici, že je to nebytový priestor v dome a zákon 182 sa na aj takéto priestory vzťahuje. To znamená, že jeho vlastník musí prispievať do fondu opráv rovnako ako ostatní vlastníci, a to podľa uznesenia zo schôdze o výške príspevku na m2. Mal by mu byt rovnako vystavený aj predpis platieb za služby a zaslané ročné vyúčtovanie nákladov.
Ale platba nemusí byť rovnaká ako v bytoch !?
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
lubica_02 Pozri príspevok
Ale platba nemusí byť rovnaká ako v bytoch !?
Vďaka za všetky odpovede.
Podla mňa by platba mala byť rovnaká ako pre všetkých ostatných vlastníkoch. Nikde som nenašiel že vlastník nebytového priestoru je niečo iné ako vlastník bytu. Tak by mali platiť rovnako podla svojej plochy, ktorú užívajú. Neviem si predstaviť ako a na základe čoho chcete dať mestu alebo komukolvek inému platiť väčšiu sumu.
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

lubica_02 Pozri príspevok
Ale platba nemusí byť rovnaká ako v bytoch !?
prosím?????????????????????????????? Mám pocit bez osobného podtónu, že ty hospodáreniu s fondom vôbec nerozumieš.
Mimochodom ešte si nesplnila čo si slúbila, že kde je v zákone uvedené, čo tak suverénne tvrdíš, že zákon umožňuje. Rozdielne čerpanie fondu na vchody.
lubica_02 Ak nemôžete dosiahnuť odsúhlasenie potrebných prác pre Váš vchod,treba navrhnúť členený FO,t.z. že do fondu môžete prispievť rovnakou sumou,ale podľa vášho usúdenia si vyčlenite určitú sumu pre práce týkajúce sa jednotlivých vchodov,ostatné peniaze zostanú na spoločnom FO pre opravy spoločných častí a spoločných zariadení domu. V tomto prípade je potrebné presné špecifikovanie v zmluve, čo je spoločné a čo sa bude financovať z deleného FO pre jednotlivé vchody. Všetko ale závisí od vlastníkov.Hlavne,či zostávajúce 3 vchody budú súhlasiť s takýmto členením.
to co navrhujes sa neda urobit, lebo to zákon o bytoch neumožňuje.

Práveže to zákon umožňujeAk budem mať čas vyhľadám .U nás to viac domov využíva,ale je s tým väčšia ekonomická práca.
Príspevok ocenili Elena Navrátilová ;
Ešte raz pekne poprosím, aby si to pre nás všetkých vyhľadala. Neočakávam od teba, že povieš, že si sa mýlila.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Neviem prečo by som nemala priznať omyl?! Všetci sme len ľudia a teda sa môžeme a určite sa aj mýlime všetci.Nemala som ani veľa času a priznám sa na toto som úplne zabudla.
Prečo si myslíš,že nerozumiem hoaspodáreniu s FO? Neviem ako dlho vykonávaš predsedu SVB alebo správcu, ale myslím si že pre mňaje 11 rokov dosť,ale nehambím sa priznať omyl alebo chybu. Prajem Ti veľa pekných dní a hlavne veľa asertivity.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Hasta,
mýliť sa môže každý... Myslím, že by si to nemal brať tak striktne vážne a tlačiť. Lubica to už dávno zistila, keďže Ti vtedy neodpovedala.

Teraz to bolo trochu komplikovanejšie a priznám sa, že to čo povedal buenapacta ohľadom fondu a CO krytov bol zaujímavý argument a nebolo jednoznačne jasné ako to vlastne je. Pozeral som si zákon 182 a hľadal....myslím si, že je to tak, ako som napísal, ale 100% som si istý nebol. Takže ak nespravuješ veľa domov a nezažiješ množstvo prípadov, tak je možné, že ťa veci zrazu prekvapia. Chápem ťa, že chceš pravdu, ale takto je zbytočné reagovať a vracať sa dozadu. Nič sa tým nedosiahne.

Musím sa teraz Lubice zastať, lebo teraz si to posunul do osobnej roviny ty!
Ber to viac športovo alebo humorne, ale ako som už raz napísal, každý je dobrý alebo lepší v niečom inom.
Ahoj a dúfam, že to zoberieš v pohode....
Naposledy upravil empaty : 22.06.07 at 22:33
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

hasta Pozri príspevok
prosím?????????????????????????????? Mám pocit bez osobného podtónu, že ty hospodáreniu s fondom vôbec nerozumieš.
Mimochodom ešte si nesplnila čo si slúbila, že kde je v zákone uvedené, čo tak suverénne tvrdíš, že zákon umožňuje. Rozdielne čerpanie fondu na vchody.




Ešte raz pekne poprosím, aby si to pre nás všetkých vyhľadala. Neočakávam od teba, že povieš, že si sa mýlila.
Ahoj Hasta, našla som si trochu času a pohľadala niečo čo mi vytýkaš, takže - platba za nebytové priestory, do čoho spadánaj CO Kryt môže byť odlišná od platby v bytoch v zmysle 182 § 10 odst. 1 - je tam formulácia ak neustanovuje zmluva o spoločenstve alebo o výkone správy uhrádzať do FO podľa veľkosti spoluvlas. podielu - teda zákon nezakazuje rozdielnu platbu na byty a nebyty.

Je pravda,že v zákone som nenašla špecifikované delené fondy na vchody, táto vec bola prejednávaná s tvorcom zákona - p. Zányiová -od nej sme dostali presné inštrukcie ako hospodáriť v takto delených fondoch :
vlastníci sa dohodnú na platbe do FO, ktorá je využívaná na spoločné časti domu - tieto si presne vyšpecifikujú / strecha, obvodový plášť domu, kanalizácia .../, druhú časť FO budú využívať na spoločné časti a zariadenia v jednotlivých vchodoch. Niektoré domy to využívajú preto aby nedoplácali na iné vchody, ktoré si určité spoločné veci nevážia.
O tomto sme sa bavili pred týždňom na školení v Košiciach a na počudovanie aj tam sa veľa domov teší z takto delených fondov.
Takže, ak sa mýlim daj vedieť,ale neviem ako by mohla mestská organizácia aspústa ďalších správcov pracovať bez postihu s porušovaním zákona.
Zdravím Ťa
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Empaty ďakujem, ja beriem Hastu v pohode aj keď nieked by sa mohol zdržať,ale nemôžeme byť všetci rovnakí.
0 0
buonapacta buonapacta

buonapacta je offline (nepripojený) buonapacta

lubica_02 Pozri príspevok
Ahoj Hasta, našla som si trochu času a pohľadala niečo čo mi vytýkaš, takže - platba za nebytové priestory, do čoho spadánaj CO Kryt môže byť odlišná od platby v bytoch v zmysle 182 § 10 odst. 1 - je tam formulácia ak neustanovuje zmluva o spoločenstve alebo o výkone správy uhrádzať do FO podľa veľkosti spoluvlas. podielu - teda zákon nezakazuje rozdielnu platbu na byty a nebyty.

Je pravda,že v zákone som nenašla špecifikované delené fondy na vchody, táto vec bola prejednávaná s tvorcom zákona - p. Zányiová -od nej sme dostali presné inštrukcie ako hospodáriť v takto delených fondoch :
vlastníci sa dohodnú na platbe do FO, ktorá je využívaná na spoločné časti domu - tieto si presne vyšpecifikujú / strecha, obvodový plášť domu, kanalizácia .../, druhú časť FO budú využívať na spoločné časti a zariadenia v jednotlivých vchodoch. Niektoré domy to využívajú preto aby nedoplácali na iné vchody, ktoré si určité spoločné veci nevážia.
O tomto sme sa bavili pred týždňom na školení v Košiciach a na počudovanie aj tam sa veľa domov teší z takto delených fondov.
Takže, ak sa mýlim daj vedieť,ale neviem ako by mohla mestská organizácia aspústa ďalších správcov pracovať bez postihu s porušovaním zákona.
Zdravím Ťa
Ahoj Lubica,
zaujímali by ma tie inštrukcie od pani Zányiovej. Je možné ich poslať cez SS. Vďaka.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

buonapacta Pozri príspevok
Ahoj Lubica,
zaujímali by ma tie inštrukcie od pani Zányiovej. Je možné ich poslať cez SS. Vďaka.
Pokusim sa,ale nezaručujem,pretže to som bola ešte zamestnaná v mestskej org. dnes robím na živnosť - ale posnažím sa.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

My to tiež tak robíme. Na schôdzi sme sa dlho hádavali kto na koho dopláca a pod. Potom sme sa dohodli, že si každý vchod bude hospodáriť so svojou časťou FO tak, že tam musí zostať minimálne 30 000.- Sk za každý vchod. Zbytok môže použiť ako uzná za vhodné. Samozrejme sú spoločné časti ako napríklad strecha kde to platíme podielom podľa veľkosti plochy. Sú veci na ktorých platení sa podieľame spoločne, ale sú aj také, kde si to každý vchod rieši sám po svojom
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

Ja som v pohode, iba si myslím, že to tam Lubica_02 tvrdila o tom fonde len aby oponovala, hoci vie, že to tak nie je....nechce sa mi veriť, že by to nevedela, ked sa tu vystatuje kolko domov a rokov ona spravuje. Ja by som aspon tie dezinformacie opravil. Ak nie kvoli inym, tak aspoň kvoli sebe.
To na čo sa ona odvoláva, §10 zakona o prispievaní do fondu, bolo dávno v decembri 2005 novelou zrušene, ako tu už bolo viackrat v témach spomínané a je už dva roky minulosťou. To znamena že sa neda čerpať fond inak alebo na vchody ani ked je to v zmluve. Ked je niečo protizakonne, tak nepomôže tvrdenie, že aj ostatny to robia. Ved to je smiešne. A že to robia bez postihu? Možno, asi ich zatial nikto nežaloval. Zmluvy sa mali dat davno do suladu so zakonom. Ale tvrdiť že to "práveže zákon umožňuje" a ani sa do toho nepozrieť, tak to nechápem od "profesionála".
Nič, iba som chcel ....... dokončiť začaté. Sluby sa majúplniť a ona slubila, že to vyhľadá. Inak som to nemyslel osobne.
Naposledy upravil hasta : 23.06.07 at 22:27
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Teraz bol §10 zmenený a tvorba a čerpanie z FPUO je novelizované. Od 1.7.2007 sa vlastníci môžu rozhodnúť si ho upraviť uznesením, odsúhlaseným dvojtretinovou väčšinou , a tak si stanoviť iný spôsob tvorby a čerpania fondu a legálne si vyriešiť problémy s delením fondu po vchodoch.
Myslím, že toto je spravodlivejšia právna regulatíva ako bola doteraz.
Naposledy upravil empaty : 24.06.07 at 08:58
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Do CO Krytu sme zamotali delené FO - ak si Hasta myslíš, že by som sem písala niečo,aby som len oponovala tebe,tak to nie. Ak sa mýlim - pozriem si ešte raz §10. Nechcem mýliť nikoho, ak sa mýlim ja ,som len rada,ak ma niekto uvedie na správnu mieru. O tom totiž táto porada je. A myslím,že aj keď to bude niekto robiť 100 rokov, chybu môže urobiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať