Zavrieť

Porady

obcianske zdruzenie

Dobry den,
obcianske zdruzenie vzniklo v r. 2004. Cielom zdruzenia je v skratke: kulturna osveta vykonavana formou kulturnych podujati (koncertov, divadelnych predstaveni atd.) umeleckych kurzov, vystav atd vyroby propagacnych materialov, casopisov atd.
V roku 2006 uzatvorilo zdruzenie zmluvu s mestom o zabezpeci cinnosti kina. OZ ma prijmi z grantov, dotacii, darov, z predaja vstupeniek, z reklamnej cinnosti (premietanie reklamy na zaciatku filmov, ). Uctuje v JU, rocny prijem je 1,3mil. Nedosahuje ziadny zisk.

Budem mat viacero otazok:
1) V stanovach nemame uvedene ze mozme vykonavat podnikatelsku cinnost. Znamena to ze sme neziskova organizácia?
2) Moze byt prezident zdruzenia (i ostatni clenovia) zamestnancom svojho zdruzenia (na TPP alebo dohodu)?
3) Ak je prezident (alebo clen) zdruzenia zaroven vo svojom osobnom zivote SZCO a jednou z jeho podnikatelskych cinnosti je organizovanie kulturnych podujati, moze svojmu zdruzeniu vystavovat faktury?
4) Pri predaji vstupeniek zdruzenim bez podnikatelskej cinnosti je potrebna registracna kasa? Ak ano, podla akeho zakona???
5) Je podla Vas potrebne na prevadzkovanie kina zdruzenim mat v stanovach doplnenu podnikatelsku cinnost?
6) Mozme vystavovat faktury? napr. na reklamnu cinnost?

Z prispevkom na porade mi jasne nevyplyva ci reklamna cinnost je zaroven podnikatelskou...
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
barana Pozri príspevok
Dobry den,
obcianske zdruzenie vzniklo v r. 2004. Cielom zdruzenia je v skratke: kulturna osveta vykonavana formou kulturnych podujati (koncertov, divadelnych predstaveni atd.) umeleckych kurzov, vystav atd vyroby propagacnych materialov, casopisov atd.
V roku 2006 uzatvorilo zdruzenie zmluvu s mestom o zabezpeci cinnosti kina. OZ ma prijmi z grantov, dotacii, darov, z predaja vstupeniek, z reklamnej cinnosti (premietanie reklamy na zaciatku filmov, ). Uctuje v JU, rocny prijem je 1,3mil. Nedosahuje ziadny zisk.

Budem mat viacero otazok:
1) V stanovach nemame uvedene ze mozme vykonavat podnikatelsku cinnost. Znamena to ze sme neziskova organizácia?áno
2) Moze byt prezident zdruzenia (i ostatni clenovia) zamestnancom svojho zdruzenia (na TPP alebo dohodu)?áno aj-aj
3) Ak je prezident (alebo clen) zdruzenia zaroven vo svojom osobnom zivote SZCO a jednou z jeho podnikatelskych cinnosti je organizovanie kulturnych podujati, moze svojmu zdruzeniu vystavovat faktury?môže
4) Pri predaji vstupeniek zdruzenim bez podnikatelskej cinnosti je potrebna registracna kasa? Ak ano, podla akeho zakona???
5) Je podla Vas potrebne na prevadzkovanie kina zdruzenim mat v stanovach doplnenu podnikatelsku cinnost? ak nemáte v stanovách - áno
6) Mozme vystavovat faktury? napr. na reklamnu cinnost? ak nemáte v stanovách - nie

Z prispevkom na porade mi jasne nevyplyva ci reklamna cinnost je zaroven podnikatelskou...
Svoje odpovede opravím, ak som sa zmýlila.Opravte ma.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
barana barana

barana je offline (nepripojený) barana

"5) Je podla Vas potrebne na prevadzkovanie kina zdruzenim mat v stanovach doplnenu podnikatelsku cinnost? ak nemáte v stanovách - áno"

Asi som zle polozila otazku, lebo mi to nie je uplne jasne.
Je potrebne na prevadzkovanie kina zdruzenim mat podnikatelsku cinnost. Ak ano, preco?

Zodpovie mi niekto aj otazku cislo 4) ohladne registracnej kasy??
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Mne este vychadza z toho ze akonahle vykonavate podnikatelsku cinnost, tzn. mate prijmy z reklamy mali by ste viest podvojne uctovnictvo.
0 0
barana barana

barana je offline (nepripojený) barana

Sme zatial stale vedeny ako neziskova organizacia. uz som si precitala o tom, ze ak chceme podnikat treba zmenit stanovy, zaregistrovat sa na ziv. urade, viest PU.....
Ide mi o to, ze keby sme nefakturovali prijmi z reklamnej cinnosti (je to u nas zanedbatelna polozka nasich prijmov), mozme stale prevadzkovat kino ako neziksovka?
Na priblizenie prevadzky kina: predaj vstupeniek (zisk z ich predaja 50%, zvysnych 50% nam fakturuju spolocnosti ktore film vlastnia), granty, dary, dotacie a po novom aj prijmi z reklamy.
A najdolezitejsie!!!! ako je to s registracnou pokladnou?? Je potrebne ju mat???
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
barana Pozri príspevok
A najdolezitejsie!!!! ako je to s registracnou pokladnou?? Je potrebne ju mat???
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4410

Pozri si vyhlášku o používaní ERP .
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Čo sa týka prevádzky kina, jednoznačne, ak to nemáte v stanovách uvedené ako svoju činnosť, nemáte na takúto činnosť teda ani žiadne oprávnenie..

Je ale otázne, či stačí mať prevádzku kina uvádzanú ako svoju činnosť v stanovách. Podľa mňa to je podnikateľská činnosť. Lenže možno by sa to dalo ponímať ako šírenie a podpora kultúry...
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Pokiaľ prevádzkujete kino a predávate vstupenky je určite potrebné mať registračnú pokladňu. Nie som presvedčená žeby sa vám podarilo zaregistrovať prevádzku kina ako jednu z hlavných činností neziskovej organizácie, to by všetci potom prevádzkovali kiná ako neziskovú činnosť. Viem si predstaviť prevádzku kina ako neziskovú činnosť v prípade žeby sa jednalo o premietanie nejakých študentských autorských filmov ako výsledkov činnosti podporujúcich rozvoj kultúrnych hodnôt a vzdelania ale ako komerčná záležitosť určite nie .... ešte navyše máte zisk z predaja vstupeniek ako píšeš. Takže jednoznačne doplniť túto činnosť do stanov, požiadať o vydanie živnostenského listu, registrácia na daňovom úrade a zdaňovanie príjmov z tejto činnosti plus príjmov z reklamy. Prejsť na vedenie podvojného účtovníctva.
0 0
barana barana

barana je offline (nepripojený) barana

"3) Ak je prezident (alebo clen) zdruzenia zaroven vo svojom osobnom zivote SZCO a jednou z jeho podnikatelskych cinnosti je organizovanie kulturnych podujati, moze svojmu zdruzeniu vystavovat faktury?môže"

Naozaj, a nebude sa jednat potom o konflikt zaujmov???
0 0
barana barana

barana je offline (nepripojený) barana

Predsa len mi to neda. Premyslam ci je ta podnikatelska cinnost zdruzenia naozaj potrebna. Omylom som napisala ze mame zisk zo vstupeniek - oprava: mame iba prijmy (zdruzenie kazdorocne konci nulovym ziskom).
Chcem sa 100% uistit, ci naozaj nemoze zdruzenie vykonavat prevadzku kina ako neziskovka, kym podniknem vsetky tie zlozite kroky.

Cele premietanie je zalozene na kulturnej osvete - to znamena ze premietame filmy pre narocnejsieho divaka. Filmy bereme hlavne od obcianskeho zdruzenia, ale aj od komercnych spolocnosti.

PS: naozaj funguju OZ s podnikatelskou cinnostou? ja som este ziadne neobjavila ?
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Samozrejme ze funguju. Ja uctujem nadaciu, ktora sa musela stat platcom DPH kvoli prekroceniu obratu z podnikatelskej cinnosti a dalej mam OZ, ktore ma prijmy z reklamy a pekne ich zdanuje. Poloz si otazku. Vies prevadzku kina zaradit medzi niektore vase hlavne nezdanovane cinnosti ? Alebo keby si ho mala pridat do stanov ako nejaku hlavnu nezdanovanu cinnost, co by si napisala ? Podla mna je toto velmi na hrane a skor by som sa priklanala k podnikatelskej cinnosti. Co sa tyka toho prezidenta, predpokladam ze svoju mzdu alebo odmenu fakturuje vo forme faktur za organizovanie kulturnych podujati. Nebude sa jednat o konflikt zaujmov pokial pozmeni text svojich faktur tak, aby to bolo ako subdodavatelska cinnost pre podujatia, ktore organizuje zdruzenie. Tak by som to asi riesila ja.
0 0
barana barana

barana je offline (nepripojený) barana

Tak teraz som uz uplne mimo, lebo pokial viem tak platime dane zo vsetkych nasich prijmov (vstupne, reklama, ...). Pokial viem, tak oslobodene od dane su v nasom pripade iba prijmy z grantov, darov a dotacii.... Takze uz podnikame??? Len bez opravnenia???
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Nechcem ta este viac zneistit ale podla mna uz vlastne podnikate bez opravnenia.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

barana Pozri príspevok
Tak teraz som uz uplne mimo, lebo pokial viem tak platime dane zo vsetkych nasich prijmov (vstupne, reklama, ...). Pokial viem, tak oslobodene od dane su v nasom pripade iba prijmy z grantov, darov a dotacii.... Takze uz podnikame??? Len bez opravnenia???
Neodvážila by som sa hodnotiť, či podníkáte alebo nepodnikáte bez oprávnenia len na základe toho, že máte zdaňované príjmy, pretože nie všetky príjmy neziskoviek sa nemusia zdaňovať... granty, dary, dotácie, členské príspevky nepodliehajú dani z príjmov.. ale potom sú príjmy neziskoviek z ich hlavnej činnosti, ktoré dani z príjmov podliehajú, ale (aspoň po minulé roky tak bolo, priznám sa že neviem, či v tomto sa neudiala nejaká zmena) do určitej výšky, ktorá bola stanovená na 300tis, sú oslobodené.

Ale späť k tvojmu problému. Už sme tu niekoľkokrát riešili či reklama je alebo nie je podnikateľská činnosť, aj keď presná definácia nie je napísana nikde, reklamu robíš za účelom dosahovania určitého zisku z nej a určite ju nemáte schválenú ako hlavnú činnosť vasej organizácie, z toho vychádzajúc reklama je považovaná za podnikateľskú činnosť.

Robíte reklamu = podnikáte bez oprávnenia, a mali by ste viesť podvojné účtovníctvo

Niečo podobné je to zrejme aj s tým prevádzkovaním kina...
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

oslobodenie prijmov do 300 tisic je uz pre tento rok zrusene
0 0
barana barana

barana je offline (nepripojený) barana

Este to skusim takto: ak by sme vobec nemali prijmi z reklamy a mali by sme prijmi iba z predaja vstupeniek - filmy by sme premietali od ineho obcianskeho zdruzenia ale aj od komercnych spolocnosti (ktore by sme riadne zdanili), plus by sme mali prijmi z grantov, dotacii, darov.....aj v tomto pripade si myslite ze by islo o podnikatelsku cinnost?
(Dotacie by tvorili polovicu prijmov; druha polovica prijmov by bola rozdelena pol na pol- prijmi zo vstupneho z filmov od obcianskeho zdruzenia a prijmi zo vstupneho z filmov od komercnej splocnosti.
Nemali by sme ziadny zisk).
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
barana Pozri príspevok
Este to skusim takto: ak by sme vobec nemali prijmi z reklamy a mali by sme prijmi iba z predaja vstupeniek - filmy by sme premietali od ineho obcianskeho zdruzenia ale aj od komercnych spolocnosti (ktore by sme riadne zdanili), plus by sme mali prijmi z grantov, dotacii, darov.....aj v tomto pripade si myslite ze by islo o podnikatelsku cinnost?
(Dotacie by tvorili polovicu prijmov; druha polovica prijmov by bola rozdelena pol na pol- prijmi zo vstupneho z filmov od obcianskeho zdruzenia a prijmi zo vstupneho z filmov od komercnej splocnosti.
Nemali by sme ziadny zisk).
barana nezamieňaj si pojmy príjem:zisk. Aj podnikatelia majú niekedy miliónové príjmy a žiaden zisk. Dokonca majú stratu.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Pozri, ake prijmy zdanuje neziskova organizacia ? Ked mi odpovies na tuto otazku, myslim ze tu vsetci uzname, ze nemame o com viac diskutovat. Podla mojho nazoru, ak neziskova organizacia raz prizna a zdani nejaky prijem urcite sa nejedna o prijem z hlavnej cinnosti, teda prijem z ucelu za ktorym vznikla. Taktiez sa nejedna o prijmy z clenskeho, grantov, dotacii, darov alebo asignacii 2% dane. Aky teda este iny druh prijmu moze mat neziskova organizacia pokial ho prizna a musi zdanit ? Podla mna uz iba prijem z nejakej inej cinnosti - a akej teda ked ju nema v stanovach a nepovazuje za hlavnu ? Podla mna iba z podnikatelskej, reklamy, prenajmu, alebo urokov.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Je pre vas take tazke zlegalizovat prijmy z prevadzky kina, ktore uz aj tak priznavate a zdanujete ?
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Podla mojho nazoru moze neziskova organizacia vykonavat dva druhy cinnosti - hlavne nezdanovane ktore ma zakotvene v stanovach alebo inej zriadovacej listine alebo ine - podnikatelske, zdanovane, ktore ma uvedene v zivnostenskom liste. Minule som tu uz pisala, ze na skoleni nam bolo povedane, ze pokial ma neziskovka jeden nahodny prijem do roka, tykajuci sa reklamy alebo ineho zdanovaneho prijmu da sa prizmurit oko nad zivnostenskym listom pokial, prijem zdani a jedna sa naozaj o nahodnu zalezitost, ale pokial je to opakovana cinnost za inym ako nezistnym ucelom - lebo premietate aj komercne zalezitosti jednoznacne by som tuto cinnost legalizovala na zaklade zivnosteskeho opravnenia.
0 0
barana barana

barana je offline (nepripojený) barana

Ok, dakujem velmi za rady. Naozaj mi pomohli. Som rada ze porada funguje, neviem na koho ineho by som sa obratila.
Skusim dat vsetko pekne do poriadku....uf
V pripade, ze by ste mali nejake uzitocne linky ohladne OZ s podnikatelskou cinnostou, pripojte.vdaka este raz
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať