Zavrieť

Porady

Prdnostá kúpa bytu

Dobrý deň

Poprosil by som o radu...
Chcel by som kúpiť byt, len to má malý háčik: Majiteľ bytu, ktorého je vlastníkom cca 3 roky podpísal zmluvu (pred notárom) z bývalým majiteľom,( ktorý byt predal aby vyplatil iné dlhy), že bude mať prednostné právo ho kúpiť späť, ak do päť rokov našetrí dosť peňazí na kúpu bytu.
O cene sa tam nehovorí.
...Bývalý majiteľ sa už ozval, akurát terajší mu vyrúbil vysokú cenu, takže za tú ho nechce...
Terajší majiteľ je naklonený mi byt predať aj napriek tejto zmluve, preto by ma zaujímalo, či nemôžem mať nejaké právne problémy, ak sa bývalý majiteľ o tom dozvie.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Predkupné právo je upravené v obč. zákonníku § 602-606. Mal by sa na teba vzťahovať § 606, ktorý platí v prípade nedohodnutia ceny. Ty musíš ale vyššiu ponúknutú cenu dodržať, inak sa môže domáhať predaja od teba. Ale daj si radčej tú ich zmluvu preskúmať právnikovi.

    § 606

    Kto je oprávnený kúpiť vec, musí zaplatiť cenu ponúknutú niekým iným, ak nie je dohodnuté inak. Ak nemôže vec kúpiť alebo ak nemôže splniť podmienky ponúknuté popri cene a ak ich nemožno vyrovnať ani odhadnou cenou, predkupné právo zanikne.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    S predkupnym pravom maju problem aj banky ako zalozny veritelia a zvlast vtedy ak je predkupnym pravom osetrena aj kupna cena. Vobec sa divim, ze sucasny majitel povoli taky zapis.
    S predkupnymi pravami som sa stretol v pripade, ze obec predala za halier stavebny pozemok. Obec sa zaistuje, aby sa s pozemkom dalej nekupčilo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.