Zavrieť

Porady

MAMA SO SCHIZOFRÉNIOU

Zdravím,
chcel by som vás poprosiť o radu. Ak je tu už iná diskusia na túto tému, stačí mi link. Mám duševne chorú matku (schizofrénia), ktorej stav sa stále zhoršuje a bojím sa, že by si mohla ublížiť . Chcem ju preto pozbaviť svojprávnosti. Sme dvaja súrodenci s rodinami, obaja za prácou cestujeme a mama je sama, čo jej stavu tiež neprospieva. Rozhodli sme sa ju umiestniť do domova soc. služieb. Vieme, že je to krajné riešenie, no ostatné možnosti sme vyčerpali. Nedávno sa mi dostalo do uší, že domov soc. služieb má právo si nárokovať mamin majetok po jej smrti. Je to pravda? Neviete, kde by som k tomu našiel nejaký materiál? Tiež by ma zaujímalo, že keby ma súd ustanovil za jej zástupcu, či musím byť prakticky stále pri nej a dávať na ňu pozor. Inak povedané, nesmiem ju nechať dlhší čas samú? Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Po zbavení svojprávnosti súd určí opatrovníka. Väčšinou to býva rodinný príslušník - dcéra, syn, manžel. Kto bude opatrovník, musí sa o ňu starať. Ak určí za opatrovníka domov sociálnych služieb, tak potom by si mohli nárokovať na časť majetku - kto s menovaným žije posledných 12 kalendárnych mesiacov pred smrťou stáva sa dedičom..... podmienky si treba presne pozrieť v zákone, ale mám skúsenosť, že opatrovateľka zdedila dom po opatrovanej, lebo u nej bola prihlásená na trvalý pobyt viac ako rok a starala sa o ňu.

    Arminius je offline (nepripojený) Arminius

    Arminius
    Ďakujem za odpovede. A privítam aj ďalšie postrehy

    2 wagner: Aký zákon máš na mysli? Občiansky?

    2 evina: Nie je podmienkou, ale čo ak tam matka nechce ísť? Fyzicky je na tom relatívne dobre, takže by mohla kedykoľvek odísť, nie? Alebo vidíš iné riešenie?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Arminius Pozri príspevok
    Zdravím,
    chcel by som vás poprosiť o radu. Ak je tu už iná diskusia na túto tému, stačí mi link. Mám duševne chorú matku (schizofrénia), ktorej stav sa stále zhoršuje a bojím sa, že by si mohla ublížiť . Chcem ju preto pozbaviť svojprávnosti. Sme dvaja súrodenci s rodinami, obaja za prácou cestujeme a mama je sama, čo jej stavu tiež neprospieva. Rozhodli sme sa ju umiestniť do domova soc. služieb. Vieme, že je to krajné riešenie, no ostatné možnosti sme vyčerpali. Nedávno sa mi dostalo do uší, že domov soc. služieb má právo si nárokovať mamin majetok po jej smrti. Je to pravda? Neviete, kde by som k tomu našiel nejaký materiál? Tiež by ma zaujímalo, že keby ma súd ustanovil za jej zástupcu, či musím byť prakticky stále pri nej a dávať na ňu pozor. Inak povedané, nesmiem ju nechať dlhší čas samú? Vďaka.
    Vy musíte svoju matku nadovšetko milovať.....

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Arminius Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede. A privítam aj ďalšie postrehy

    2 wagner: Aký zákon máš na mysli? Občiansky?

    2 evina: Nie je podmienkou, ale čo ak tam matka nechce ísť? Fyzicky je na tom relatívne dobre, takže by mohla kedykoľvek odísť, nie? Alebo vidíš iné riešenie?
    Priznám sa neviem iné riešenie, resp. nepotrebovala som sa našťastie venovať tejto otázke- takže každá rada drahá. Možno by som to riešila nejakou opatrovateľkou, kombináciou starostlivosti súrodencov, opatrovateľky a pod. ale to zbavenie svojprávnosti by som osobne nezvolila, ani keby som mala spávať tri hodiny denne. Nechcem Ti vôbec vstupovať do svedomia, prepáč, ale jednoducho to na mňa negatívne zapôsobilo...

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Opatrovali sme ako rodina st.otca s Allzheimerom,ale druhý raz by som to nerobila,aj ked určite na kopu z Vás to bude pôsobiť negatívne.Aj ked sme sa striedali,všetci sme boli na nervy a 3 manželstvá na rozpad,všetci nervozni.Nech sme dávali akokoľvek pozor,vždy ušiel,pretože fyzicky bol zdatný a najhoršie bolo,že nevedel kde je a kde ide,v tej štvrti ho poznali,takže ho vždy vrátili domov,ale ak by sa bol dostal mimo,tak neviem.Pamätal si len adresu,kde býval do 7 rokov.Inak nič.Myslím,že radšej zaplatiť slušný opatrovateľský ustav a tam za mamou chodiť,jednak bude medzi rovesníkmi,jednak dostane kvalifikovanú starostlivosť a to nevylučuje denne sa o nu starať.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    BXLmiami Pozri príspevok
    Opatrovali sme ako rodina st.otca s Allzheimerom,ale druhý raz by som to nerobila,aj ked určite na kopu z Vás to bude pôsobiť negatívne.Aj ked sme sa striedali,všetci sme boli na nervy a 3 manželstvá na rozpad,všetci nervozni.Nech sme dávali akokoľvek pozor,vždy ušiel,pretože fyzicky bol zdatný a najhoršie bolo,že nevedel kde je a kde ide,v tej štvrti ho poznali,takže ho vždy vrátili domov,ale ak by sa bol dostal mimo,tak neviem.Pamätal si len adresu,kde býval do 7 rokov.Inak nič.Myslím,že radšej zaplatiť slušný opatrovateľský ustav a tam za mamou chodiť,jednak bude medzi rovesníkmi,jednak dostane kvalifikovanú starostlivosť a to nevylučuje denne sa o nu starať.
    Áno s týmto sa dá súhlasiť, len osobne som nechápala to zbavenie sa svojprávnosti...tak som sa na to pýtala... Ak je niekto v odbornej starostlivosti, tak to predsa nie je nutné....

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    BXLmiami Pozri príspevok
    Opatrovali sme ako rodina st.otca s Allzheimerom,ale druhý raz by som to nerobila,aj ked určite na kopu z Vás to bude pôsobiť negatívne.Aj ked sme sa striedali,všetci sme boli na nervy a 3 manželstvá na rozpad,všetci nervozni.Nech sme dávali akokoľvek pozor,vždy ušiel,pretože fyzicky bol zdatný a najhoršie bolo,že nevedel kde je a kde ide,v tej štvrti ho poznali,takže ho vždy vrátili domov,ale ak by sa bol dostal mimo,tak neviem.Pamätal si len adresu,kde býval do 7 rokov.Inak nič.Myslím,že radšej zaplatiť slušný opatrovateľský ustav a tam za mamou chodiť,jednak bude medzi rovesníkmi,jednak dostane kvalifikovanú starostlivosť a to nevylučuje denne sa o nu starať.
    S Tebou absolútne súhlasím. Ale zadávateľ tejto témy, nerieši to, čo chce mama. Sám píše, že jej neprospieva odlúčenie detí. Takže vníma, cíti, ľúbi. Človek s diagnózou, ktorú opísuješ má iné pocity, ak nejaké má...Poznanie ako strata mamy bolí je najpresnejšie, až keď mamy niet. Žiaľ, potom už všetky výčitky sú viacmenej výsmechom, ak som neurobil, čo som mohol. A tie zariadenia sú síce nevyhnutné, ale len v prípade, že naozaj z odborného hľadiska je tomu tak. Všetko ostatné je odloženie do úschovy.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Arminius,

    myslím, že ste nevyčerpali všetku škálu ako pomôcť matke so schyzofréniu. Títo ľudia nemusia ísť do ústavov. Existujú na Slovensku chránené bývania pre týchto ľudí, kde majú svoju izbu a žijú samostatne. Majú svojho psychiatra, psychológa a dennú náplň činnosti. Pod odborným vedením casemanagerov sa mnohí títo ľudia vracajú späť do života a žijú plnohodnotne. V chránených dielňach pracujú síce bez nároku na mzdu, ale pod odborným dohľadom sa učia sami postarať o seba, maľujú, šijú robia keramiku a iné zaujímavé činnosti, chodia na výlety rozprávajú sa s odborníkmi a navzájom si pomáhajú v boji s touto ťažkou chorobou. Ak berie takýto človek pravidelne lieky tak je naozaj v poriadku. Ak by si chcela kontakt a bližšie informácie a takomto zariadení ozvi sa mi na ss a ja ti prepošlem kontakt. Je treba to vidieť a mať viac informácii. Nechcem robiť reklamu, ale je to tá najkrajšia a najlepšia cesta
    ako jej ozaj pomôcť a nemať výčitky. Viem, že dnes musia mladí pracovať a nie každý si môže dovoliť denne sa starať o rodiča keď nemá na chleba a musí sa starať o vlastné deti. Poznáš ale to o troch grošoch? Jeden je treba dávať rodičom a teda ozaj neviem či ste skúsili aj túto pomoc. Mama je mama. Ako sa hovorí jedna matka vychová aj 10 deti ale 10 deti sa nie vždy postará o jednu matku. Bola som v tých ústavoch a viem, že tam skôr patria takí ľudia ktorí sú mentálne postihnutí a nie psychickou chorobou, ktorá sa dá držať v určitej rovine. Zbavenie svojprávnosti tiež nie vždy je riešenie. Treba na to tiež veľa posudkov. Takže sa rozhodni...
    silvya Milá Jara: Dala by som Ti domov schizofreničku, na mesiac zažila by si ...ako týždeň berie lieky všetko je výborne až jeden deň ráno sa zobudí a rozhodne sa, že si lieky dnes nevezme ...prejdu tri dni zrazu nespí, aj 4 dni v kuse blúdi po byte... vrieska, pýta peniaze s vyhrážaním sa každému, rozpráva z cesty, že ju chcú uniesť cigáni a mimozemšťania.. vyklopáva susedom v noci, kradne z bytu všetko a rozdáva to ... až kým nie je násilím hospitalizovaná!!!! Potom sa Tam stabilizuje plače a prosí, že trpí, že ona v ústave umrie medzi pacientmi, že ona je vlastne zdravá len sa jej v živote nedarí a chce mať rodinu a osamostatniť sa ... sľubuje, že už bude brať lieky atď... kto nezažil nepochopí je to kríž nie pre toho pacienta, ale hlavne pre okolie, ktoré takémuto pacientovi nevie zabezpečiť ochranu pred sebou samým!!!!!

    Arminius je offline (nepripojený) Arminius

    Arminius
    Danila Pozri príspevok
    S Tebou absolútne súhlasím. Ale zadávateľ tejto témy, nerieši to, čo chce mama. Sám píše, že jej neprospieva odlúčenie detí. Takže vníma, cíti, ľúbi. Človek s diagnózou, ktorú opísuješ má iné pocity, ak nejaké má...Poznanie ako strata mamy bolí je najpresnejšie, až keď mamy niet. Žiaľ, potom už všetky výčitky sú viacmenej výsmechom, ak som neurobil, čo som mohol. A tie zariadenia sú síce nevyhnutné, ale len v prípade, že naozaj z odborného hľadiska je tomu tak. Všetko ostatné je odloženie do úschovy.
    Danila, prosim ta, ak nemas od detstva dlhorocne skusenosti so zivotom s psychicky chorym clovekom, zdrz sa ironickych poznamok!
    Fakt mate pocit, ze sa mi o tom dobre pise, a ze by som nechcel usmievavu babku pre svoje deti?!
    Co sa tyka pozbavenia svojpravnosti, ak je matka agresivna alebo sa snazi z ustavu odist, nikto by ju nemohol zastavit. Preto je to jedina cesta, kt. doporucil aj jej psychiater.
    Ostatnym dakujem za rady, aj ked niekedy mali s mojou povodnou otazkou malo spolocneho. Nesudte niekoho, ak ste si to sami neodzili. Nehladal som tu mravne ponaucenia ale vecne rady.
    jara, pisal si tu pre casom, v septembri minuleho roku :-), ze by si vedel poradit, ako riesit schizofrenika, ktory nemoze byt sam a rodina uz nevladze a nema dalsie moznosti sa onho starat. ak poradis nejake chranene byvanie, alebo inu moznost, budem ti moc vdacna.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Ano, viem poradiť, len nechcem robiť reklamu. No nakoľko sa tento problém na Porade opakuje, tak Vás prosím, aby ste to nebrali ako reklamu, ale ako informáciu a pomoc. Je na dobrovoľnosti každého ako sa rozhodne, ale je tu možnosť rozhodnúť sa pre niečo, čo je na odbornej úrovni a hlavne na dlhoročných skúsenostiach/funguje to 10 rokov a je to na základe medzinárodných skúsenosti/.

    Ide o združenie, ktoré sa zaoberá ľuďmi s duševnými chorobami a hlavne so schizofréniou. Je to jediné zariadenie svojho druhu na Slovensku. Toto zariadenie má svoju psychiatric. ambulanciu, psychológa, chránené bývanie, rehabilitačné stredisko, casse-managerky starajúce sa o týchto lientov, chránené dielne ap. Je možnosť dohovoriť si stretnutie a prísť sa pozrieť, prípadne porozprávať sa o spôsobe riešenia daného problému. Zariadenie sa volá Integra, je v Michalovciach a zavolajte si na telefón 056/6421714 pani Kvetoslava Elefantová, prípad.Lenka Balážová. Dúfam, že tieto informácie nikto nebude zneužívať. Ďakujem
    dobry den, dakujem za tip, nuz tak volala som tam pred minutkou, a mohuzial, poradovnik, iny kraj (sme z bratislavy), ... pani si nechala kontakt, ale nevyznelo to ruzovo... ako socialny pracovnik som hladala od zaciatku chranene byvania, neuspesne... jean vanier je moj oblubeny autor, ale u nas archa nie je... nasa situacia je taka, ze mama sa z neho zrutila, ja mam male deti ktore on nemusi, studujem a pracujem - a vsade so sebou nosim krpcov - ako by som sa asi onho mohla starat, mam dat deti do domova?!? a najma je to clovek ktory 20rokov odmietal kontakt, takze cudzi... u nas je to otazkou dni, nie mesiacov, umiestnit ho. uz sme v stadiu kedy nam zacina byt jedno kam pojde a co s nim bude, trpia deti, trpi mama, rodina sa nam rozbija (moj muz ma problemy v praci, neberie si ocr koli detom!!! ale koli cudziemu cloveku vzacne dovolenky!!!), a to pre cloveka ktory je nam cudzi... a je to aj o peniazoch (zijeme v podnajme, jazdime na 25rocnom aute :-) - a namiesto lepsej stravy pre deti kupujeme maso pre neho... on svoj dochodok prefajci, lieky a najom ide z maminych penazi, takze na dochodok uz neusetri...
    mozno nepochopitelne, ale system je na slovensku nastaveny takto, a pud sebazachovy nepusti, takze hladame dss, kde ho vezmu hned a lacno... boze odpust, ale mate niekto iny napad?!?!?!?

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    http://www.dsslvieska.sk/

    je to ale tiež od vás dosť ďaleko
    sú tam ľudia, ktorým je to väčšinou jedno..
    služby čo mám sprostredkovane, sú výborné.
    Na začiatok sa platí dosť vysoký poplatok, potom to už ide...
    Poriadajú akcie, stretnutia, maškarné plesy... starý človek sa mení na dieťa...a je šťastný
    Takto by sa to dalo vyriešiť

    silvya je offline (nepripojený) silvya

    silvya
    Milá Jara: Dala by som Ti domov schizofreničku, na mesiac zažila by si ...ako týždeň berie lieky všetko je výborne až jeden deň ráno sa zobudí a rozhodne sa, že si lieky dnes nevezme ...prejdu tri dni zrazu nespí, aj 4 dni v kuse blúdi po byte... vrieska, pýta peniaze s vyhrážaním sa každému, rozpráva z cesty, že ju chcú uniesť cigáni a mimozemšťania.. vyklopáva susedom v noci, kradne z bytu všetko a rozdáva to ... až kým nie je násilím hospitalizovaná!!!! Potom sa Tam stabilizuje plače a prosí, že trpí, že ona v ústave umrie medzi pacientmi, že ona je vlastne zdravá len sa jej v živote nedarí a chce mať rodinu a osamostatniť sa ... sľubuje, že už bude brať lieky atď... kto nezažil nepochopí je to kríž nie pre toho pacienta, ale hlavne pre okolie, ktoré takémuto pacientovi nevie zabezpečiť ochranu pred sebou samým!!!!!
    Tweety odpovedáš na 5 rokov starý príspevok

    silvya je offline (nepripojený) silvya

    silvya
    No nebolo to celkom zbytočné, kedže si ho niekto prečítal ... Kto vie či nie rovno aj ten komu to adresujem....
    arizona Zadavatel temy uz nebol skoro rok na Porade. Ale nevadi, snad po nejakych 5. rokoch pride a precita .-)
    misoft Po piatich rokoch sa možno i pomery zmenili...... (pribudol/ubudol)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.