Zavrieť

Porady

Je to prenajom? Uzivam byvaly rodicovsky byt

Zdravym. Ma niekto ideu ako pravne zadefinovat moj vztah k bytu ktory uzivam?
Popis situacie:
Byvali sme v byte spolu s rodicmi od mojho detstva. MAm tam trvali pobyt. Rodicia sa pre 2 rokmi odstahovali do rodinneho domu. Zmenili si trvali pobyt. Ja som ostal byvat v nasom byvalom spolocnom byte. Byt je ale stale napisanny na otca. Ten aj plati vsetky naklady. Ja platim otcovi raz za 3 mesiace urcity pausal ktory pokryva tieto naklady. Potrebujem to ale teraz kvoli DP pravne zadefinovat. Ma niekto napad ako nas "najomny" vztah zlegalizovat? Mame spisat zmluvu o najme, alebo o uzivani?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

    007gituska
    najskôr si treba ujasniť aký vzťah k tomuto bytu majú rodičia. sú vlastníkmi? sú nájomcami?
    ak sú vlastníkmi - doporučujem zmluvu o nájme.
    ak sú nájomcami - v tomto prípade potrebujú súhlas správcu /pozri smernicu bytového družstva/.
    zmluvu o nájme doporučujem z dôvodu, že prenajímateľ si môže uplatniť ako odpočet z príjmu preukázateľné výdavky, t.j. platby za plyn, teplo, tuv, ...

    wierdo je offline (nepripojený) wierdo

    wierdo
    Počúval som v rozhlase debatu, v ktorej bola nejaká baba z DU. Z toho, čo hovorila vyplynulo, že ak priznáš, že rodičom platíš čo i len energie, musia sa registrovať a podávať priznanie. Ak by náklady spojené s bytom platili oni a ty by si u nich býval zadarmo, nemusia podstupovať žiadnu byrokraciu.

    Týmto ťa nechem navádzať na žiadne protiprávne konanie, ale v podstate štát nič nestratí (naopak, DU nepribudne robota) ak náklady na být budú znášať iba rodičia a ty im na bývanie nebudeš prispievať , ale zato im budeš prispievať k dôchodku (k platu), čo ako ich dieťa isto možeš. Ide iba o to, ako sa tá platba pomenuje.

    grexa je offline (nepripojený) grexa

    grexa
    Dik, ale mne bude viac vyhovovat zmluva. Ja totiz potrebujem dokazat v zahranici ze mam na SK vlastnu domacnost. Inak si nemozem dat cesty za rodinou do nakladov.

    Je to prenajom? Uzivam byvaly rodicovsky byt

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.