Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie úhrady faktúry v EUR

Ahojte , potrebovala by som poradiť v nasledovnom probléme. Účtujem v jednoduchom účtovníctve MRP DOS. Jedná sa nasledovný prípad. Príde mi došlá faktúra tuzemská vystená v EUR na sumu 1428,-EUR , z toho 1200,-EUR bez DPH a 228,-EUR DPH - zaúčtujem do záväzkov kurzom NBS napr. 33,853, tzn. že mi ju do záväzkov prepočíta nasledovne:

40.623,60 Sk - 1200,-EUR
7656,90 Sk - 228,-EUR
________________________
48280,50 Sk - 1428,-EUR

Pri úhrade faktúry je kurz napr. 34,00 EUR. Do peňažného denníka mi však uvedenú faktúru zaúčtuje nasledovne:

40895,10 SK
7656,90 SK
_________________________
48552,- - 1428,-EUR

Výšku DPH zaúčtuje do peňažného denníka v tom kurze ako bol zaúčtovaný záväzok , potom mi však nesedia Sk voči EUR podľa kurzu, aký bol v deň úhrady. Neviem si s tým rady nakoľko sumu bez DPH musím ešte rozúčtovať na úroky a istinu a nesedí mi prepočet Sk a EUR.
AK viete tak mi prosím Vás pomôžte. Ďakujem
Naposledy upravil jued : 01.10.07 at 12:21
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Pri úhradách faktúry to v knihe faktúr vyrovnám aj ja, lenže keď chcem zaúčtovať úhradu do peňažného denníka, tak by som mala mať :
    1000,- EUR ako výdavok neovpl.ZD
    200,-EUR ako úroky
    228,-EUR ako DPH.

    Pri kurze 34,-EUR by som v tom prípade mala mať: 34000,- výd.neovpl.ZD,
    6800,-Sk - úroky a to je spolu 40800,-Sk bez DPH, lenže pri úhrade faktúry mi automaticky zapíše do peňažného deníka 40895,10 bez DPH a DPH 7656,90 SK , a vznikne mi tam rozdiel 95,10 medzi sumami bez DPH.
    Naposledy upravil jued : 01.10.07 at 13:01

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Zatiaľ nijako, mám to odložené. Ale do konca týždňa to musím dať dokopy ale neviem ako.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Nestretli ste sa ešte s týmto problémom, ak viete tak mi prosím Vás pomôžte. Ďakujem

    Peter_B je offline (nepripojený) Peter_B

    Peter_B
    Nejako vam asi nerozumiem. DPH sa nemeni, to je jasne preco, a vydavok ovplyvnujuci zaklad dane je iba to co bolo skutocne zaplatene podla kurzu v den uhrady. Takze tam logicky vznikne kurzovy rozdiel - zisk alebo strana, ktora sa v jednoduchom uctovnictve neuctuje a teda sa iba vyrovna v knihe faktur bez zapisu do penazneho dennika, bez dokladu, s datumom 31.12...

    Zaúčtovanie úhrady faktúry v EUR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.