Zavrieť

Porady

PREMLCANIE - rozne faktury od jedneho oboberatela

Vazeni, prosim o radu...ako pocitat premlcaciu dobu pri mnohych fakturach pre toho isteho odoberatela?

Jedna sa o obchodny vztah - predaj a kupa tovaru na zaklade objednavok. My ako dodavtelia mame pohladavky voci jednemu odoberatelovi z roznych splatnych a neuhradenych faktur pocas 3 rokoch spoluprace.
Zaujima ma ci sa premlcacia doba pocita za kazdu vystavenu fakturu zvlast? alebo ci zacina plynut za cely dlh (za vsetky dlzne faktury) od poslednej vystavenej faktury?
posedna faktura bola vystavena v marci 2004 - tato ale bola uhradena ako aj ostatne fartury za rok 2004. Spolupracu s tymto odoberatelom nasa firma ukoncila nakolko neplatili pravidelne, vyzyvali ho telefonicky na zaplatenie dlznych faktur no do dnes nic z jeho podlznosti nezaplatil. Neuradenych je 7 roznych faktur z roku 2003 a 2002. Mam obavu ci sa nepocita 4r. premlcacia doba za kazdu fakturu zvlast...
Mam ale taky pocit, ze v pripade zostatku podlznosti z predoslych rokov, ktore sa prenasaju do nasledovnych a ak potom dlznik uhradil na bankovy ucet spolocnosti sumy z konkretnyh novych faktur, nemali by sa tieto uhrady zapocitat na stare podlznosti? a tym by sme este mali nadej na vymozenie tejto pohladavky...

Dakujem Vam velmi pekne za ochotu poradit!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Nie som pravník, ale
    premlčacia lehota sa počíta za každú faktúru zvlášť. Premlčacia doba podľa je iná pri zmluvách podľa obchodného a podľa občianského zákonníka. /4 a3 roky/
    Platia nejaké ustanovenia o predlžovaní premlčacej lehoty.
    Ak dlžník písomne uzná svoj záväzok plynie nová premlčacia lehota.
    Všeobecne takto; presne, konkrétne poradí pravník.

    Zach je offline (nepripojený) Zach

    Zach
    konzultoval som to s jednou pravnickou a ta si nebola ista ako to je presne s platbami od klienta na nas bankovy ucet...ci sa zapocitaju na stare dlhy, ktore mu zostali z neuhradenych faktur za predchadzajuce roky alebo sa pocitaju ako platby za konkretne faktury za ktore vlastne platil. Podla jej nazoru toto je uctovna vec a z toho sa potom vyvodia pravne dosledky. Preto sa obraciam sem na vas...

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    Zach Pozri príspevok
    konzultoval som to s jednou pravnickou a ta si nebola ista ako to je presne s platbami od klienta na nas bankovy ucet...ci sa zapocitaju na stare dlhy, ktore mu zostali z neuhradenych faktur za predchadzajuce roky alebo sa pocitaju ako platby za konkretne faktury za ktore vlastne platil. Podla jej nazoru toto je uctovna vec a z toho sa potom vyvodia pravne dosledky. Preto sa obraciam sem na vas...
    na tuto pravnicku cim skor zabudni, lebo asi neovlada zakladne veci...
    takze podme na to:

    1. § 391 ods. 1 Obchodného zákonníka: pri právach vymáhateľných na súde začína plynúť premlčacia doba odo dňa, keď sa právo mohlo uplatniť na súde, ak tento zákon neustanovuje niečo iné.
    - v praxi to znamena, že kazdu fakturu ste si mohli uplatnit na druhy den po splatnosti tej ktorej faktury. pri kazdej fakture zacala plynut samostatna premlcacia doba

    2. § 330 ods. 1 Obchodného zákonníka: ak dlžník neurčí, ktorý záväzok plní, je splnený záväzok najskôr splatný, a to najprv jeho príslušenstvo.
    - pokial pri platbach neuviedol vs faktury, ktoru platil, zapocitajte mu to na najskor splatne fa.

    3. ak dlznik pisomne uznal svoj zavazok, zacala plynut nova 4 rocna premlcacia doba odo dna tohto uznania
    Naposledy upravil riccado : 25.02.08 at 15:56

    Zach je offline (nepripojený) Zach

    Zach
    dik moc riccado! velmi si cenim odbornikov ochortnych poradit! §330 ods. 1 Obchodného zákonníka mi uplne vyjasnil situaciu!

    k bodu 3. - uznanie zavazku - ako mozno "donutit" niekoho aby uznal svoj zavazok, ktory je mozno uz premlcany? vyhybanie sa plateniu zavazkov naplna napr. niektory tretny cin? v pripade PO mozem brat na zodpovednost konatela?

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Na zodpovednosť môžeš brať tak jedine konateľa vo vlastnej sro že nezačal vymáhať pohľadávky keď sa blížil koniec premlčacej lehoty.

    Zach je offline (nepripojený) Zach

    Zach
    nasa firma je a.s., vnutorne pomery sa odvtedy pomenili, aj clenstvo DR, ja som tu iba zamestnany bez ucasti v a.s. a snazime sa vsetci spolu dat do poriadku stare zalezitosti...Uz som rozmyslal v mene spolocnosti vymahat nahradu skody od byvalych clenov DR..to by ale museli suhlasit sucasni, ktori su tiez aj vacsinovi akcionari. Ja sam na to nie som splnomocneny. Zatial sa chcu pokusit o vymozenie pohladavky od dlznika.. A predtym nez odovzdame vec nejakemu pravnikovi rad by som pocul zopar odbornych nazorov. Napr. aj to ci spolocnosti odkupujuce pohladavky su schopne vymoct premlcany dlh? teda dosiahnut uznanie zavazku?

    Zach je offline (nepripojený) Zach

    Zach
    opravujem sa..mal som na mysli vymahat skodu sposobenu spolocnosti od byvalych clenov predstavenstva a.s. s poverenim DR..

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Takže nevymôžete nič pokiaľ to nebude chcieť dobrovoľne uhradiť, vznesiete nárok na súde a ak dlžník uplatní nárok premlčania tak sa konanie zastaví.

    PREMLCANIE - rozne faktury od jedneho oboberatela

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.