Zavrieť

Porady

Strava hmot.n.

Este mam jednu otazku. Ako mam zaučtovať peniaze s mesta za stravu z hmot.nudze. Mam tieto peniaze previesť z vydavkového učtu na účet školskej jedálne.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Napr. ak sa dotácia z výdavkového rozpočtového účtu prevádza na potravinový účet na základe skutočne odobranej stravy detí v HN (vyúčtovania):

    - príjem bežného transferu zo ŠR na stravu detí v HM MD 222 bez Rk / D 357,
    - na základe vnútropodnikovej faktúry, alebo interného dokladu predpis zúčtovania stravy detí v HN MD 548 / D 602 (analytika pre ŠJ)
    - zúčtovanie transferu do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti s nákladmi MD 357 / D 693,
    - prevod vyúčtovanej dotácie na potravinový účet MD 261 / D 222+Rk
    - príjem na potravinový účet MD 221 / D 261.

    bef je offline (nepripojený) bef

    bef
    A ako správne zaúčtovať príspevok zo ŠR na stravu detí v HN na základe skutočne odobranej stravy ak nám mesto tento príspevok poukazuje na potravinový účet?

    Ďakujem

    bef je offline (nepripojený) bef

    bef
    blazonko Pozri príspevok
    Ja odvádzam na potravinový účet celú dotáciu.
    Pri prevode je to účtovanie jasné, ale mne posielajú HN priamo na potravinový účet a účtujem to ako úhradu za stravu. Teraz to potrebujem zúčtovať so ŠR (357), ale ako?

    Poraďte

    Ďakujem

    bef je offline (nepripojený) bef

    bef
    blazonko Pozri príspevok
    A ako účtuješ príjem dotácie na potravinový účet?
    Keďže o tento príspevok mi menej uhradia, tak účtujem ako príjem za stravu
    221 1/315 8
    Problém je v tom, že neviem zaúčtovať klasifikáciu, keď neprevádzam príspevok z výd. na potr. účet a nikto mi nevie poradiť.

    bef je offline (nepripojený) bef

    bef
    blazonko Pozri príspevok
    Fu, tak s tým ti asi neporadím.Máš to poriadne komplikované.
    Ďakujem za účasť, možno sa niekto zľutuje a poradí mi.
    Neuspela som ani u zriaďovateľa, tak už neviem.

    Pekný deň

    Gabriele je offline (nepripojený) Gabriele

    Gabriele
    Neviev či to bude správne ale ja zaučtujem takto

    príjem na potravinový účet 221/357
    predpis zúčtovania stravy 548/602
    zaučtovanie transferu 357/693

    ahojte gabriele

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    nakoľko ti to ide priamo na účet ŠJ, účtovala by som to iba ako o úhrade za stravu - čiže 221 /324 /zúčtovala by som to ako preddavok/, nezaťahovala by som tam ani 357, nakoľko by som neúčtovala ako o dotácii, dotácie majú byť poskytované na 222. skús sa poradiť s obcou, ako o dotácii účtuje ona.

    bef je offline (nepripojený) bef

    bef
    judita1971 Pozri príspevok
    nakoľko ti to ide priamo na účet ŠJ, účtovala by som to iba ako o úhrade za stravu - čiže 221 /324 /zúčtovala by som to ako preddavok/, nezaťahovala by som tam ani 357, nakoľko by som neúčtovala ako o dotácii, dotácie majú byť poskytované na 222. skús sa poradiť s obcou, ako o dotácii účtuje ona.
    Doteraz som to účtovala ako príjem za stravu 221 1/315 8 ale práve účtovníčka z obce mi povedala, že sa to musí zúčtovať ako štátna dotácia cez 357, ale ako keď to mám na potravinovom účte, tak to už nevie poradiť.
    Už som rozmýšľala nad zaúčtovaním cez ID s použitím pomocného podsúvahového účtu 779.

    548/357
    779/779+09601+642014+111
    357/693

    Budem rada ak sa vyjadríte či to tak bude dobre.

    Ďakujem

    Pekný deň

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Pozdravujem,
    podľa môjho názoru, spôsob účtovania, ktorý uvádzaš "bef" nie je celkom správy. Účet 779 nie je rozpočtovým účtom a preto si myslím, že softvér ho nebude "ťahať" do čerpania rozpočtu a tým pádom ani do výkazu Fin 1-04. Optimálna cesta by bola dohodnúť sa so zdriaďovateľom, aby Ti dotáciu na stravu detí v HN posielal na výdavkový rozpočtový účet. Spôsob účtovania som popísal v predchádzajúcom príspevku.

    Pekný deň

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    No neviem, asi by bolo lepšie sa z obcou dohodnúť, nech ti túto dotáciu posiela na výdavkový účet.

    bef je offline (nepripojený) bef

    bef
    Ďakujem za odpovede a súhlasím, že je potrebné aby mi to posielať dotáciu na VU.

    Po rozhovore s účt. zriaď., ktorá konzultovala s s auditorkou a daň.úradom to mám zaúčtovať
    222bez RK/357
    578/222+09111+642026+111
    357/693

    Je to už v poriadku, ale ktorý nákladový účet je správny vy používate 548 a tu mi tvrdia, že po konzultáciach treba používať účet 578. Aký je medzi nimi rozdiel?

    Ďakujem

    Pekný deň

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Rozdiel medzi nákladovým účtom 548 - Ostatné náklady na prevádzkovú činnosť a nákladovým účtom 578 - Ostatné mimoriadne náklady je v tom, že podľa obsahového vymedzenia účtovnerj skupiny 57 - Mimoriadne náklady, sa v tejto účtovnej skupine účtujú účtovné prípady neobvyklého charakteru vzhľadom na bežnú činnosť účtovnej jednotky, ako aj mimoriadne udalosti vyzniknuté náhodne.

    Podľa môjho názoru, príjem dotácie na stravu detí v HN, ktorá je poskytovaná od roku 2004, nie je účtovným prípadom neobvyklého charakteru ani mimoriadnou udalosťou vzniknutou náhodne.

    Na základe uvedeného sa príkláňam k účtovaniu na nákladovom účte 548.

    Taktiež sa nemá používať podpoložka 642026, ale podpoložka 637014, pretože dotácia na stravu sa neposkytuje dieťaťu vo forme transferu, ale sa prispieva na jeho stravovanie. Podpoložka 642026 sa používa na zatriedenie vyplateného motivačného príspevku, ktorý sa vyplýca zákonnému zástupcovi vo forme transferu.

    bef je offline (nepripojený) bef

    bef
    kvet Pozri príspevok
    Rozdiel medzi nákladovým účtom 548 - Ostatné náklady na prevádzkovú činnosť a nákladovým účtom 578 - Ostatné mimoriadne náklady je v tom, že podľa obsahového vymedzenia účtovnerj skupiny 57 - Mimoriadne náklady, sa v tejto účtovnej skupine účtujú účtovné prípady neobvyklého charakteru vzhľadom na bežnú činnosť účtovnej jednotky, ako aj mimoriadne udalosti vyzniknuté náhodne.

    Podľa môjho názoru, príjem dotácie na stravu detí v HN, ktorá je poskytovaná od roku 2004, nie je účtovným prípadom neobvyklého charakteru ani mimoriadnou udalosťou vzniknutou náhodne.

    Na základe uvedeného sa príkláňam k účtovaniu na nákladovom účte 548.

    Taktiež sa nemá používať podpoložka 642026, ale podpoložka 637014, pretože dotácia na stravu sa neposkytuje dieťaťu vo forme transferu, ale sa prispieva na jeho stravovanie. Podpoložka 642026 sa používa na zatriedenie vyplateného motivačného príspevku, ktorý sa vyplýca zákonnému zástupcovi vo forme transferu.
    Ďakujem, ale asi "múdre hlavy" o tom nepresvedčím, nevadí hlavne ,že to budem mať dobre.

    Pekný deň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.