Zavrieť

Porady

dávka v hmotnej núdzi

ahoj,

ako zaúčtovať poskytnutú dávku v hmotnej núdzi (účtovná jednotka je obec)? Jedná sa o jednorázovú finančnú pomoc konkrétnej osobe

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Kettrin Pozri príspevok
    528/10701/642026
    S použitím nákladového účtu 528 - Ostatné sociálne náklady nesúhlasím. Vo všeobecnosti platí, že na účtoch účtovnej skutiny 52 - Osobné náklady, kde patrí aj účet 528 sa účtujú náklady mzdového a sociálneho charakteru, súvisiace s pracovnoprávnymi vzťahmi. Z charakteru účtu 528 vyplýva, že sa na ňom účtujú náklady sociálneho chrakteru nad rámec osobitných predpisov, napr. odstupné zamestnancom na rámec zákona.

    Ja odporúčam účtovať poskytnutie jednorazovej dávky v hmotnej núdzi, ktorú poskytuje obec na základe zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi na nákladový účet 548 - Ostatné náklady na prevádzkovú činnosť.

    Použitie funkčnej klasifikácie (10.7.0.1) a ekonomickej klasifikácie (642 026) je správne.

    feap1 je offline (nepripojený) feap1

    feap1
    ďakujem obom, a chcem sa spýtať či sa nejedná o transfer a teda aj zúčtavanie nepôjde cez iné účty (nie 642?)
    Naposledy upravil feap1 : 25.04.08 at 07:22

    Kettrin je offline (nepripojený) Kettrin

    Kettrin
    Keď naozaj sa jedná o jednorazovú výpomoc, ktorú poskytne obec fyzickej osobe v hmotnej núdzi, tak to určite nie je transfer, preto sa účtuje výlučne na EK 642026.

    Pekný víkend.

    jojka83 je offline (nepripojený) jojka83

    jojka83
    Prosím vie mi niekto poradiť? Beriem dávku v hmotnej núdzi a som evidovaná na úrade práce. Mám možnosť chodiť na brigádu zoberú mi dávku? Alebo mi ju znžia? Ako to je? Prosim potrebujem to súrne vedieť ďakujem.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Na ÚP musíš preukázať každý príjem - teda aj brigádu na dohodu. Pokiaľ si zarobíš, tak určite Ti dávku znížia alebo odoberú. Záleží od výšky. ALe zarobiť môžeš v hrubom iba určitú sumu, ktorú stanovuje zákon. Pokiaľ zarobíš viac, tak Ťa vyradia z ÚP.

    jojka83 je offline (nepripojený) jojka83

    jojka83
    A akú sumu v hrubom môžem zarobiť aby mi neznižovali dávku? Moja dávka je 3700sk. A ešte niečo ked som evidovaná na UP tak môžem odrobiť len 300hodin za rok alebo to už neplatí?

    murianka je offline (nepripojený) murianka

    murianka
    Ahoj ,

    potrebovala by som poradit som studentkou strednej skoly a som plnoleta, nasla som si brigadu ale moja mamka je poberatelkou davky v hmotnej nudzi a kedze som spoluposudzovanou osobou tak aj moj prijem z brigady sa bude ratat. Chcela by som vedeit kolko mozem mesacne zarobit aby nam davka bola ponechana.

    Dakujem

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    murianka Pozri príspevok
    Ahoj ,

    potrebovala by som poradit som studentkou strednej skoly a som plnoleta, nasla som si brigadu ale moja mamka je poberatelkou davky v hmotnej nudzi a kedze som spoluposudzovanou osobou tak aj moj prijem z brigady sa bude ratat. Chcela by som vedeit kolko mozem mesacne zarobit aby nam davka bola ponechana.

    Dakujem

    Za príjem pri posudzovaní hmotnej núdze , zabezpečení základných životných podmienoka pomoci v hmotnej núdzi sa na účely tohto zákona nepovažuje:
    príjem žiaka strednej školy a príjem študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia získaný za 12 mesiacov, ak tento príjem neprevyšuje 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu,


    Od 1.7.2009 životné minimum jednotlivca,
    t.j. plnoletej fyzickej osoby predstavuje sumu 185,19 € (5 579,03 Sk ) mesačne.
    Naposledy upravil Andyke : 03.07.09 at 21:37

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.