Zavrieť

Porady

(ne)zaopatrene dieta

Dobry den.

Mozte mi prosim poradit, ci student VS, 2. roc, vek 21 r. moze byt zaopatrene dieta. Ma oboch rodicov, ktori sa o neho primerane staraju.

Ma moznost zmenit si trvale bydlisko, studuje mimo bydliska.
Dovod - ako zaopatrene dieta by mohol ziskat soc. stipendium na VS.

dakujem

jano
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    stiby2 Pozri príspevok
    Dobry den.

    Mozte mi prosim poradit, ci student VS, 2. roc, vek 21 r. moze byt zaopatrene dieta. Ma oboch rodicov, ktori sa o neho primerane staraju.

    Ma moznost zmenit si trvale bydlisko, studuje mimo bydliska.
    Dovod - ako zaopatrene dieta by mohol ziskat soc. stipendium na VS.

    dakujem

    jano
    Trochu bližšie vysvetli problém, lebo sa mi zdá, že si nerozumieme v pojme zaopatrený/nezaopatrený. Zaopatrený znamená, že je samostatný, nezávislý na rodičoch, má vlastný príjem a nepripravuje sa sústavne na povolanie.

    Nezaopatrený znamená, že nemá vlastný príjem, lebo je (buď) neplnoletý a / alebo sa sústavne (dennou formou) pripravuje na povolanie.

    Určite prideľujú štipendium zaopatreným študentom? LEbo buď si nezaopatrený alebo nie si, ale nerozhuduješ o tom ty.

    Pozri si aj zákon o prídavku na dieťa č. 600/2003, kde v § 3 je definícia nezaopatreného dieťaťa:

    "(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

    a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
    b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

    (2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré

    a) po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, 3a) okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, 3b) najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo

    b) je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

    (3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

    a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
    b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) alebo
    c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)"

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    stiby2 Pozri príspevok
    Dobry den.

    Mozte mi prosim poradit, ci student VS, 2. roc, vek 21 r. moze byt zaopatrene dieta. Ma oboch rodicov, ktori sa o neho primerane staraju.

    Ma moznost zmenit si trvale bydlisko, studuje mimo bydliska.
    Dovod - ako zaopatrene dieta by mohol ziskat soc. stipendium na VS.

    dakujem

    jano
    Nárok na sociálne štipendium študenta vysokej školy závisí od výšky príjmu rodičov a počtu nezaopatrených detí v rodine. O podrobnostiach sa informuj na študijnom oddelení vysokej školy.
    Študent denného štúdia vysokej školy vo veku do 25 rokov je vždy nezaopatreným dieťaťom.
    Naposledy upravil Chobot : 19.08.08 at 10:36

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    veronikasad Pozri príspevok
    Študent denného štúdia vysokej školy vo veku do 25 rokov je vždy nezaopatreným dieťaťom.
    ...až na malú výnimku - ak opakuje 2 ročníky a predĺži sa doba štúdia nad štandardnú dĺžku, tak už nie.

    P.S. - v príspevku som ti nič neopravil, len som omylom klikol na "Uprav" miesto "Cituj".

    stiby2 je offline (nepripojený) stiby2

    stiby2
    a pokial chce byt aj SZCO pocas VS denne studium, stale je nezaopatreny? prip. strati vtedy statut studenta?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    stiby2 Pozri príspevok
    a pokial chce byt aj SZCO pocas VS denne studium, stale je nezaopatreny? prip. strati vtedy statut studenta?
    pokial splňa ostatné podmienky /dlžka štúdia, vek/, podnikať počas VS môže. Príp. príjem z podnikania sa však posudzuje pri priznaní nároku na soc.štipendium.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.