Zavrieť

Porady

predaj rodičovského domu

Vie mi niekto porariť????
Sme traja súrodenci.Rodičia zomreli a dvaja súrodenci sú rozhodnutí, že dom sa ponúkne na predaj. Ja však s predajom nesúhlasím. Ja predaj nepodpíšem.Je po právnej stránke možné, že dom sa aj tak predá, keďže dvaja sú pre a jeden proti????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    1.) môžeš ho odkúpiť ty a vyplatiť súrodencov
    2.) ak sa nedohodnete, môžu súrodenci podať žiadosť na súd. Sú v presile, ťakže...

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Si spoluvlastníčkou domu tak, ako aj tvoji dvaja súrodenci. Sú povinní ponúknuť na predaj svoje podiely najskôr spoluvlastníkovi, ktorý má predkupné právo. Ak podiely neodkúpiš, môžu svoje podiely odpredať niekomu cudziemu. Ak to bude nemožné, (kto už kúpi 2/3 domu?), môžu podať návrh na súd, ktorý rozhodne, ako s domom naložíte.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Alanna Pozri príspevok
    Vie mi niekto porariť????
    Sme traja súrodenci.Rodičia zomreli a dvaja súrodenci sú rozhodnutí, že dom sa ponúkne na predaj. Ja však s predajom nesúhlasím. Ja predaj nepodpíšem.Je po právnej stránke možné, že dom sa aj tak predá, keďže dvaja sú pre a jeden proti????
    3. ak ti ponúknu svoje podiely a ty ich neodkúpiš, ak ich môžu predať tretej osobe, takže zase budeš spoluvlastník s niekým cudzím.

    A čo chceš urobiť ty? Chceš vlastniť 1/3 domu?

    Tak to od nich odkúp. Inak skutočne môžu ísť na súd a súd môže prikázať dom predať a peniaze rozdeliť.

    Alanna je offline (nepripojený) Alanna

    Alanna
    Sme traja súrodenci. Po dedičskom konaní máme všetci rovnakú časť. Dva ja chcú dom predať, ja by som mala záujem o kúpu ale nasadili takú sumu, ktorá vôbec nezodpovedá hodnote domu.Oni to chcú predať cudziemu. Ja som sa staral a o otecka 7 rokov. Posledné dva roky bol veľmi chorý. Pripútaný na lôžko. Súrodenci nemali záujem sa o neho postarať a ani sem tam ma zastúpiť. Pri predaji domu nechcú zohľadiť podiel po otcovi. Môžu dom predať aj bez môjho súhlasu. Ďakujem.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Odporucam podat navrh na vyporiadanie spoluvlastnictva na sud. Ten jediny moze zohladnit Vase opatrovanie Vasho otca, respektive urci vysku podielov a primeranu nahradu, aku dostanu Vasi surodenci v pripade, ak dom pripadne rozhodnutim sudu Vam.
    Inak to je na dohode spoluvlastnikov.
    Drzim palce

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Toto je nejaký novo zdedený dom, či sa jedná stále o tú nehnuteľnosť, na ktorú si sa pýtala v januári?

    Alanna Pozri príspevok
    Sme traja súrodenci. Po dedičskom konaní máme všetci rovnakú časť. Dva ja chcú dom predať, ja by som mala záujem o kúpu ale nasadili takú sumu, ktorá vôbec nezodpovedá hodnote domu.
    Akej hodnote domu? Kto ho ocenil? Z čoho vychádzala ich požiadavka? Navrhni, že dáte spraviť znalecký posudok a z neho navrhni vyplatiť ich podiel. Prípadne, ak by bol znalecký posudok príliš nízky oproti trhovej cene nehnuteľností v tej oblasti, tak ponúkni niečo medzi znaleckou cenou a trhovou cenou. Ak sa nedohodnete, tak je možné, že sa budú chcieť s tebou súdiť. Ale v tom prípade by im súd priznal s najvyššou pravdepodobnosťou cenu podľa znaleckého posudku.

    Alebo im navrhni, že nech ťa oni vyplatia tou sumou, čo od teba požadujú a nech si robia s nehnuteľnosťou, čo chcú.

    Alanna Pozri príspevok
    Oni to chcú predať cudziemu. Ja som sa staral a o otecka 7 rokov. Posledné dva roky bol veľmi chorý. Pripútaný na lôžko. Súrodenci nemali záujem sa o neho postarať a ani sem tam ma zastúpiť. Pri predaji domu nechcú zohľadiť podiel po otcovi.
    Bohužiaľ po právnej stránky je to nepodstatné, kto sa o otca staral. Spolumajiteľmi ste všetci traja (asi) v rovnakom podiele. Morálne by si mala právo na väčší podiel, ale po právnej stránke nie.

    A čo to znamená "podiel po otcovi"? Veď vlastníte všetci rovnaký podiel, nie?

    Alanna Pozri príspevok
    Môžu dom predať aj bez môjho súhlasu. Ďakujem.
    Celý dom nie, teda tvoj podiel nemôžu predať. Ale ak by našli niekoho, kto bude ochotný kúpiť 2/3-nový podiel domu, tak teoreticky to môžu predať. Musia ti ale najprv ponúknuť ich podiel na predaj a ak odmietneš, tak až potom to môžu predať cudziemu. Je ale malá pravdepodobnosť, že by niekto kúpil len podiel nejakej nehnuteľnosti.

    predaj rodičovského domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.