Zavrieť

Porady

Materská dovolenka - treba prerušiť živnosť?

Dobrý deň,
potrebujem radu. Som zamestnaná na hlavný pracovný pomer ako učiteľka a popri tom mám od 1.10.2008 založenú živnosť a internetový obchod.
5.2.2009 by som mala ísť na materskú dovolenku. V zamestnaní k tomuto dátumu končím, ale živnosť prerušiť nechcem, dalo mi dosť práce, kým som to rozbehla. Budem mať nárok na materské (počítané z hlavného pracovného pomeru), aj keď živnosť nepreruším? Do sociálnej poisťovne zatiaľ žiadne odvody naviac z podnikania neplatím (len to, čo za mňa platil zamestnávateľ), nakoľko sa jedná o prvý rok podnikania.
Bola som sa dnes pýtať v sociálnej poisťovni - bohužiaľ mi na to nevedeli odpovedať.
Ďakujem za odpoveď.:-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    peta27 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    potrebujem radu. Som zamestnaná na hlavný pracovný pomer ako učiteľka a popri tom mám od 1.10.2008 založenú živnosť a internetový obchod.
    5.2.2009 by som mala ísť na materskú dovolenku. V zamestnaní k tomuto dátumu končím, ale živnosť prerušiť nechcem, dalo mi dosť práce, kým som to rozbehla. Budem mať nárok na materské (počítané z hlavného pracovného pomeru), aj keď živnosť nepreruším? Do sociálnej poisťovne zatiaľ žiadne odvody naviac z podnikania neplatím (len to, čo za mňa platil zamestnávateľ), nakoľko sa jedná o prvý rok podnikania.
    Bola som sa dnes pýtať v sociálnej poisťovni - bohužiaľ mi na to nevedeli odpovedať.
    Ďakujem za odpoveď.:-)
    Nie je potrebné prerušiť živnosť. Nárok na materskú je z hlavného prac.pomeru. A živnosť je vlastne rovnaké, keby si popri MD, resp. RD pracovala niekde na dohodu. Ide o to aby starostlivosť o dieťa nebolo zverené do štátne inštitúcie (jasle).

    aninka 1 je offline (nepripojený) aninka 1

    mám rada poriadok a čestných ľudí ...viac aninka 1
    Som šťastná, že som našla túto tému. Mám podobný problém. Som štvrtý rok doma s dieťaťom, t.j. rodičovský príspevok už nepoberám, štát mi platí odvody. Neviem, či by som si mohla otvoriť živnosť. Dieťa nie je umiestnené v MŠ ani v inom zariadení. Ďakujem za odpoveď.

    andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

    andrea33
    A co v pripade, ze nie som zamestnana, som SZCO, sudny znalec a este som konatelkou a jedinou majitelkou s.r.o. Mozem pocas poberania materskej vykonavat vsetky tieto cinnosti?

    aninka 1 je offline (nepripojený) aninka 1

    mám rada poriadok a čestných ľudí ...viac aninka 1
    ...myslím si, že pokiaľ nemáš dieťa umiestnené v št. zariadení tak áno. Neviem, či to platí aj v mojom prípade, t.j. od 3 do 6 rokov veku dieťaťa.

    peta27 je offline (nepripojený) peta27

    peta27
    Vďaka všetkým za odpovede - už som zistila, čo sa dalo :-)
    Takže na materské mám nárok - lebo to mi budú vyplácať zo zamestnania, nie zo živnosti.
    Bohužiaľ podľa nových zákonov platných od 1.1. tohto roku sa to s rodičovským príspevkom už zmenilo.
    Na rodičovský príspevok má nárok osoba, ktorá spĺňa tieto podmienky:
    *
    riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa
    1.
    do troch rokov veku dieťaťa alebo
    2.
    do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo
    3.
    do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti.
    *
    trvalý pobyt alebo prechodný pobyt (týka sa len cudzincov) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
    *
    trvalý pobyt alebo prechodný pobyt (týka sa len cudzincov) dieťaťa na území Slovenskej republiky.
    *
    rodič, ktorý je samostatne zárobkovo činná osoba má pozastavené prevádzkovanie živnosti

    Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný alebo obdobná činnosť v cudzine; za zárobkovú činnosť sa nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

    ČIže to zhrniem, ak je žena, ktorej sa narodilo dieťa v tomto roku, na materskej dovolenke a popri tom pracuje alebo podniká, nemá nárok na rodičovský príspevok v plnej výške v sume 4780,-SK mesačne - ten majú iba matky, ktoré nemajú iný príjem.
    Žena, ktorá je zárobkovo činná, má nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý je:

    a) v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby, najviac v sume rodičovského príspevku, ak starostlivosť zabezpečuje zariadenie zriadené podľa osobitných predpisov (z. o výchove a vzdelávaní), iná právnicjá osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu (z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby), fyzická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu (z. o živnostenskom podnikaní)

    b) 25 % sumy rodičovského príspevku ak starostlivosť zabezpečuje iná fyzická osoba (starý rodič...) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok alebo rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o dieťa inak

    Takže, ak sa žena stará o dieťa sama doma alebo sa oň stará babka, má nárok len na 1195 Sk mesačne. Ak dá dieťa do jasiel, škôlky alebo profesionálnej opatrovateľke a túto starostlivosť vydokladuje, má nárok na príspevok až do výšky 4780 Sk.

    Znie to ako z Kocúrkova, ale je to na Slovensku. Vivat, pani Tomanová

    kamela je offline (nepripojený) kamela

    kamela
    Prosim Vas o radu, takisto co sa tyka MD. V roku 2008 som do septembra bola evidovana ako nezamestnana. Od septebra 2008 som ziskala prispevok na zacatie podnikania a od februara 2009 som aj zamestnana. Dietatko by sa malo narodit koncom oktobra.

    Moja otazka znie:
    1. Z akeho vymeriavacieho zakladu sa mi bude pocitat materska? Odvody do SP si neplatim, kedze ide o prvy rok podnikania...
    aktualne moj hruby prijem je 650 eur.
    2. Ak chcem mat co najvyssi matersky prispevok a vobec mat na neho narok, musim zrusit zivnost?

    3. Ak docasne prerusim zivnost, nebudem musiet vratit alikvotnu ciastku penazi UPSVaR?

    Prosim, ak viete reagujte. Dakujem

    timkaa je offline (nepripojený) timkaa

    timkaa
    Dobry den!

    Ja by som mala jednu otazku: ked zena pocas materskej dovolenky vykonava zivnostensku cinnost, ale jej mesacny zarobok nepresahuje 150€, musi platit nejake odvody, atd? Nestraca tym narok na matersku?

    Dakujem za odpoved!

    Materská dovolenka - treba prerušiť živnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.