Zavrieť

Porady

DPH pri PC v zriaďovacích výdavkoch

emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

V 12/2004 kúpil človek občan PC. K 15.4.bola do obch. registra zapísaná s.r.o., pre ktorú bol tento PC zriaďovacím výdavkom. k 1.5. sa s.r.o. stala platcom DPH.
Otázka: Dám PC do zriaďovacích výdavkov vrátane DPH v sume 52 000 a budem ich odpisovať (PC je v sume 18 378vrátane DPH )a potom si DPH odpočítam v 1. daňovom priznaní? DPH z PC je 2 934,- a vlastne touto DPH mi zriaďovacie výdavky prekročia 50 000,-.
Usporiadat
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Keď sa už z toho nebudeš môcť vymotať, nebol by riešením predaj PC od občana firme? Veď občan nejako za ten PC zaplatil - takto bude mať firma majetok aj výdavok zaň. Alebo darovaním.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
emily
No na konci je: "Náklady spojené so založením a vznikom spoločnosti predstavujú 73 000,- Sk ."
Ale v tom je aj PC a ani doklady nemám na toľko Sk len na 52 000,-
Už mám z toho guľáš , teraz vysvitlo na povrch , že uvedený počítač je /akoby /obsiahnutý v zakladajúcej zmluve a je uvedený v zriaďovacích nákladoch . Teraz mi to je už jasné .
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

AVO
O.K. ja som sa odpichla z prvej úvahy, kde boli rozoberané zriaďovacie výdavky. Naše príspevky, tak ako sme ich písali sa prepletali. Kým som ja ukončila svoj pribudli predo mnou ďalšie dva.
Tak môj "prínos" berte len ako "spestrenie" a nie ako "domotanie".
Avo, aj Tvoj príspevok pomáha pohnúť vpred...aj keď sme už úplne mimo témy, kde som začala....Prosím Ťa daj ešte svoj názor na to, čo som písala o nákladoch pri vzniku v spol. zmluve a reále v dokladoch, ktoré mi doložili.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Guláš z toho už mám aj ja...preto píšm na poradu....a zaujímavé ako každý príspevok smeruje niekam inam, ale každý niečo vyjasní
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
O.K. je to zaujímavé , ako sa klbko rozmotáva , ale ešte som zvedavá na názor AVO . Počkáme si
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
O.K.
Ale nehnevajte sa, že si z toho spravím svoje zhrnutie. Tie predchádzajúce príspevky sa spolu tak krížili, že ... (asi nás tu bolo na jeden problém veľa naraz).
Ja by som to riešila takto:
Spoločník (ak si dobre pamätam) nech firme predá PC (aj tak sme sa zhodli, že nárok na odpočítanie DPH nie je). Kúpno predajnú zmluvu ti nik nenapadne, ak bude dohodnutá cena obvyklá (myslím si, že aj v prípade dodržania pôvodnej obstarávacej ceny na doklade, prípadne kulilinček nižšej). Urobila by som to tak preto, lebo zriaďovacie výdavky chápem ako výdavky od založenia s.r.o. t.j. od podpisu spoločenskej zmluvy do momentu zápisu do Obchodného registra t.j. vzniku spoločnosti. Neviem presne v tomto intervale zaradiť ten tvoj nákup (ale domnievam sa, že sa tam nezmestíš - možno sa mýlim). Nakoľko zriaďovacie výdavky sú v inom režime odpisovania ako hmotný majetok, tak by som sa prednostne snažila dostať to do hmotného majetku.

Možno je tento môj postoj od veci, ale ja mám z toho všetkého akýsi mišung. Nemusí byť všetko, čo nám je podsúvané, tým najlepším riešením.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

zatiaľ Vám všetkým ďakujem, teraz musím odísť....ale dúfam, že ešte niekto názor pripojí...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
emily
No na konci je: "Náklady spojené so založením a vznikom spoločnosti predstavujú 73 000,- Sk ."
Ale v tom je aj PC a ani doklady nemám na toľko Sk len na 52 000,-
AVO Tebou prezentovaný príspevok, ako by sa to mohlo riešiť , je správny a určitým spôsobom aj prijateľný . Stotožňujem sa s Tebou , lebo to chápem ako jednu z možností .

Ale , ... prosím Ťa, čo so sumou 73 000,- ktorú treba zdokladovať ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zita5
AVO Tebou prezentovaný príspevok, ako by sa to mohlo riešiť , je správny a určitým spôsobom aj prijateľný . Stotožňujem sa s Tebou , lebo to chápem ako jednu z možností .

Ale , ... prosím Ťa, čo so sumou 73 000,- ktorú treba zdokladovať ?
Skús vysvetliť. Ty si uviedla, že v tom máš guláš. Ja v tom mám perkelt.
Vôbec už netuším o čo sa jedná. Rozveď problém, neodvolaj sa len na príspevok, lebo inak za seba neručím ...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
AVO , prepáč , ale aj mojim zámerom bol uvedený problém doriešiť , lebo práveže na takomto spletenci sa učíme všetci . Teraz som v pomykove z Tvojej reakcie , či to mám brať ako humor alebo sa mám ísť rovno utopiť .
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Trošku aj ja ten guláš zamiešam. Ak som dobre pochopil, prvý problém je v tom, či môže byť PC v zriaďovacích výdavkoch. Podľa mňa tiež nie (zdôvodnenie je napr. v príspevku Emily č. 5), a navyše zriaďovacie výdavky sú svojou podstatou nehmotným majetkom, čo sa o PC nedá vôbec povedať. Druhý problém - ako dostať PC do majetku (ak nebol nepeňažným vkladom do ZI) - by som riešil presne tak ako AVO - cez kúpnu zmluvu. Tretí problém - výška zriaďovacích výdavkov - do účtovníctva zahrnúť len sumu, na ktorú existujú doklady (asi tých 52000,- ?). Ak by bol veľmi veľký problém, že potrebuješ tam mať 73000,- (ak sa účtovanie nedá alebo nemôže opraviť), snáď by sa to mohlo riešiť ešte čestným prehlásením, že suma bola vynaložená nato a nato, ale doklady menovaný stratil. Z právneho hľadiska je vraj akceptovateľný aj takýto doklad, ale je to dosť diskutabilné... Ak som problematiku nepochopil, tak sorry za kafranie do varenia
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ja len doplním, ak to trochu súvisí s predchádzajúcimi príspevkami, že ak máš sumu zriaďovacích výdavkov "odhadnutú" neznamená to, že ju musíš splniť, alebo prekročiť.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Ahojte,
zmluva má obsahovať predpokladanú výšku zriaďovacích výdavkov, ktorá nikdy nie je na 100%, a keďže zriaďovacie výdavky sú výdavky vzniknuté medzi založením spoločnosti (podpis spoločenskej zmluvy) a vznikom ( = zápis do OR), v spoločenskej zmluve výšku zriaďovacích výdavkov nemusíte trafiť presne. Keď sme my zakladali jednu spoločnosť daňová poradkyňa nám poradila, že vždy je tam lepšie dať vyššiu sumu a mať nižšie skutočné zriaďovacie výdavky ako naopak, tam vraj by mohol byť problém. takže s tými 73 000,- by som si vôbec nelámala hlavu. Skutočnosť je iná ako predpoklad. Ten PC by som tiež riešila cez kúpu-predaj a potom ti zostane výška zriaďovacích výdavkov do 50000,- (ak som správne pochopila a počítala) a to môžeš mať rovno účtované v nákladoch.
Mňa by zaujímalo, lebo sme s tým mali problém, toto:
Založená spoločnosť si objednala vytvorenie www stránky (ešte pred vznikom). Spoločnosť vystavila faktúru na zálohu, samozrejme nebolo tam ešte ani IČO ani DIČ. Nevedeli sme či je to zriaďovací poplatok alebo nie. Vtedy som ešte nevedela o Porade, tak sme to potom riešili cez komisionársku zmluvu s inou firmou, ktorá vo vlastnom mene zabezpečovala pre nás činnosti medzi založením a vznikom spoločnosti (medzi iným aj www stránku), jej dodávateľ vyfakturoval zálohu aj konečnú sumu a ona nám to následne na základe predloženej správy a vyúčtovania prefakturovala aj s dohodnutou odmenou. (samozrejme minimálnou.) Bolo to takto OK?
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

AVO
Skús vysvetliť. Ty si uviedla, že v tom máš guláš. Ja v tom mám perkelt.
Vôbec už netuším o čo sa jedná. Rozveď problém, neodvolaj sa len na príspevok, lebo inak za seba neručím ...
ešte sa nestrieľajte, ešte Vás potrebujem
Rozlúsknuť ešte tých 73 000 v spol zmluve a 52000 dokladov na zriadovacie výdavky. V oboch prípadoch vrátane PC. Ak dám PC z zriadovacích výdavkov vo, ostane tam cca. 32000,- a v zmluve je uvedených 73 000,-. Asi sa na zmluvu musím vy..... Vyberte si čo sa musím.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Podľa mňa zaúčtovať len to, čo je doložené dokladmi - 52000,- (ak nepozháňaš ešte nejaké doklady navyše).
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
AVO
Skús vysvetliť. Ty si uviedla, že v tom máš guláš. Ja v tom mám perkelt.
Vôbec už netuším o čo sa jedná. Rozveď problém, neodvolaj sa len na príspevok, lebo inak za seba neručím ...
Ešte som nikdy na porade nereagovala tak ako reagujem teraz , ale ospravedlňujem sa vopred , za moje vyjadrenie všetkým poraďákom :

Too AVO nepáčia sa mi Tvoje občasné reakcie z ktorých mám pocit , Tvojej nadradenosti , arogantnosti a že si človek s nevyrovnaným vnútrom . Od kedy som členom tejto porady , som sa ešte s takýmto prístupom nestretla . Nie je to len v tejto zadanej téme . Stalo sa to aj minule pri riešení problému s opravou klimatizácie/ a mohla by som menovať aj ďalšie Tvoje úlety / , kde si niekoho , neviem definovať koho , nepriamo obvinila " že je agent provokatér " . Dúfam , že nie ja . Já si vážim každého človeka , rešpektujem každý názor a som povďačná za každú radu , z ktorej vycítim ako mi ju ten ktorý poraďák podá , ak sa mi nezdá , stiahnem sa do kúta a vyriešim si to po svojom . Proste já sa nehambím povedať , že sa aj ja stále učím .

Porada nie je o tom , aby som sa bála napísať svoj názor , pretože Tebe to prekáža . Mám svoj vek , nezjedla som všetku múdrosť sveta a nemám vlastnosť akejsi nadradenosti , som obyčajný človek , ktorý sa vmestí do svojej kože .

Já som sa už zmienila neraz o tom , že máš skutočne Tvoje odpovede na úrovni a čo ešte čakáš , že Ti pošlem UPS-kou kyticu , aby som vzdala hold Tvojej osobe . Vidieť , že sa v problematike ekonómie vyznáš , ale keď budeš takto pristupovať na PORADE k týmto zlatím ľudom , myslím , že budeš mať viacej nepriateľov ako priateľov .

Beriem to ako porušenie 10.bodu ETIKETY PORADY .
Naposledy upravil Zita5 : 09.06.05 at 11:36
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Vyjadrí sa ešte niekto z nočnej smeny k obstaraniu majetku (PC) pred založením firmy?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Zriaďovacími výdavkami (nákladmi) sa v zmysle postupov účtovania rozumejú výdavky súvisiace so zriadením (založením a vznikom) nového podniku. Možno sem zaradiť rôzne úradné poplatky súvisiace so založením nového podniku (napr. správne poplatky, preukázateľné výdavky na advokáta, komerčného právnika alebo notára a iné úradné výdavky), výdavky na pracovné cesty súvisiace so založením nového podniku, rôzne odmeny za práce a služby súvisiace so založením podniku (napr. úverové analýzy, odmeny za sprostredkovanie atď.) a iné výdavky, ktoré súvisia s budúcou činnosťou daňovníka. Za zriaďovacie náklady však nesmú byť považované náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého majetku, zásob, reprezentačné, .... Takže by som to riešila kúpno predajnou zmluvou medzi občanom a firmou. (Tým občanom môže byť aj spoločník, alebo konateľ firmy). V SZ sa uvádza zvyčajne predpokladaná výška zriaďovacích nákladov. Nie je nutné, aby táto suma zodpovedala skutočnosti.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

emily
Vyjadrí sa ešte niekto z nočnej smeny k obstaraniu majetku (PC) pred založením firmy?
Časť nočnej smeny sa vyjadrila už cez obed a zbytok asi nemá potrebu ďalšieho komentára. Emily, Tebe to obstaranie PC formou kúpnej zmluvy nesedí ? Ale to je asi účtone najsprávnejšie riešenie (aj keď netvrdím, že jediné).
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

andrej_rv
Časť nočnej smeny sa vyjadrila už cez obed a zbytok asi nemá potrebu ďalšieho komentára. Emily, Tebe to obstaranie PC formou kúpnej zmluvy nesedí ? Ale to je asi účtone najsprávnejšie riešenie (aj keď netvrdím, že jediné).
Andrej my sme sa vyjadrili /nočná smena/ , ale omylom na shoutboxe -môžte tam nakuknúť - takže aj pre ostatných. Zhodli sme sa, že kombinácia príspevkov AVO a AndrejRV 27 a 32 /samozrejme aj tie, ktorými to doplnili/ budú asi
najsprávnejšou cestou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať