Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie dane rok 2008

Večne nespokojný človek :D
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať. Pracovali u nás dohodári, ktorí u nás nemali podpísané vyhlásenie a ich príjem bol menej ako 5 000,- Sk a tak bol zdanený zrážkou. Treba posielať potvrdenie o príjme aj im?+ mali sme zamestnanca, robil u nás na dohodu a od 1.6. nastúpil na trvalý PP. Je predčasný starobný dôchodca. Budem postupovať tak že od kedy je u nás na trvalý PP mu vystavím potvrdenie a tá časť ktorú u nás pracoval na dohodu nechám tak lebo je to už vyrovnané (zrážková daň). A uplatním mu celú nezdaniteľnú čiastku? (cez roku si ju neuplatňoval) JE TO TAK SPRÁVNE? + môže si aj takýto zamestnanec uplatniť manželku ako vyživovanú osobu???
A ešte jedna otázka ak mi zamestnanec povie, že si bude uplatňovať nezdaniteľnú časť za napr. životné poistenie, no nezdokladuje mi to do 15.2. tak mu nemusím vykonať RZD alebo musím, ale neuplatní si túto nezdaniteľnú časť? Robím s týmto prvý krát tak prosím o pomoc. Ďakujem!
Usporiadat
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
ivustek Pozri príspevok
Prosím Vás o radu: Otec je dôchodca od r. 2007. Celý rok 2008 bol zamestnancom. Požiadal o RZD, ktoré mu vyšlo - nedoplatok 18 000,-- Sk/ z toho dôvodu, že účtovníčka mu celý rok uplatňovala nezd.položku a prišla na to až teraz, že nemala. Otec mal však ešte jeden príjem z dohody u iného zamestnávateľa a zabudol ho k RZD priniesť. Teda je nutné podať DP. Prosím Vás, akú zrazenú dať uvediem v DP /myslím, či ten nedoplatok to nejak ovplyvní, resp. kde ten nedoplatok uviesť?/ Vďaka za názory.
Poprosím, ak by sa našiel niekto kto mi poradí. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ivustek Pozri príspevok
Poprosím, ak by sa našiel niekto kto mi poradí. Ďakujem.
Uvedieš všetku zaplatenú daň, teda aj z dohody.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
ivustek Pozri príspevok
Prosím Vás o radu: Otec je dôchodca od r. 2007. Celý rok 2008 bol zamestnancom. Požiadal o RZD, ktoré mu vyšlo - nedoplatok 18 000,-- Sk/ z toho dôvodu, že účtovníčka mu celý rok uplatňovala nezd.položku a prišla na to až teraz, že nemala. Otec mal však ešte jeden príjem z dohody u iného zamestnávateľa a zabudol ho k RZD priniesť. Teda je nutné podať DP. Prosím Vás, akú zrazenú dať uvediem v DP /myslím, či ten nedoplatok to nejak ovplyvní, resp. kde ten nedoplatok uviesť?/ Vďaka za názory.
Ak bol tento príjem zdaňovaný preddavkovo, treba ho do DP pripočítať. Ak bol zdanený zrážkovou daňou, vtedy sa to počíta za vysporiadané. Nedoplatok uvedieš, ak sa nemýlim v riadku 64 DP.
0 0
renatamnch renatamnch

renatamnch je offline (nepripojený) renatamnch

Prosím poraďaci, ak si manželka vom svojom "A" uplatňuje nezdaniteľnú časť na manžela, ktorý časť roka pracoval a potom bol na PN - všetky tie veci okolo príjmu a nemoci viem - mám len nejasnosť, čo v prípade, ak mu boli v roku 2008 vyplatené nemocenské dávky len za tri mesiace a doplatok dostal až vo februári 2009 už v eurách.
Na potvrdení zo SP má: príjmy v roku 2008 3768,- SK a príjmy za rok 2008 vyplatené vo februári 1276 EUR.
Má mu rátať celú sumu, alebo len to čo v r.2008 skutočne dostal? Robí DP aj jemu ale uplatňuje si ho aj ona.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

renatamnch Pozri príspevok
Prosím poraďaci, ak si manželka vom svojom "A" uplatňuje nezdaniteľnú časť na manžela, ktorý časť roka pracoval a potom bol na PN - všetky tie veci okolo príjmu a nemoci viem - mám len nejasnosť, čo v prípade, ak mu boli v roku 2008 vyplatené nemocenské dávky len za tri mesiace a doplatok dostal až vo februári 2009 už v eurách.
Na potvrdení zo SP má: príjmy v roku 2008 3768,- SK a príjmy za rok 2008 vyplatené vo februári 1276 EUR.
Má mu rátať celú sumu, alebo len to čo v r.2008 skutočne dostal? Robí DP aj jemu ale uplatňuje si ho aj ona.
Zarátaš len sumu ND obdržanú v roku 2008.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Hepi Pozri príspevok
Ak bol tento príjem zdaňovaný preddavkovo, treba ho do DP pripočítať. Ak bol zdanený zrážkovou daňou, vtedy sa to počíta za vysporiadané. Nedoplatok uvedieš, ak sa nemýlim v riadku 64 DP.
Príjem bol zrazený preddavkovo a je mi jasné, že ho musím pripočítať k príjmu zo zamestnania a taktiež aj daň pripočítať k dani zo zamestnania. Ale problém mám v tom, že keď mu urobobili RZ a tam mu vyšiel nedoplatok 18 OOO,-- čo už samozrejme musel uhradiť. teraz neviem kde to mám uviesť ,lebo na potvrdení má: zrazená daň - 10 000,-- nedoplatok 18.000,-- sk. Mne to vychádza tak, že zrátam tieto sumy a výsledok 28.000,-- napíšem do r.62 ako zrazená daň. Keby som ten nedoplatok neprirátala k zrazenej dani výsledkom DP by bol znova nedoplatok, ktorý by musel zaplatiť znova.
Prosím o názory,Ďakujem.
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

Jedna zamestnankyna mi doniesla potvrdenie z úradu práce že bola evidovaná, dokonca aj so sumami dávok, ktoré jej vyplatili,, to sa ale hádam nezahrnuje do základu dane, či áno?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

zuzach Pozri príspevok
Jedna zamestnankyna mi doniesla potvrdenie z úradu práce že bola evidovaná, dokonca aj so sumami dávok, ktoré jej vyplatili,, to sa ale hádam nezahrnuje do základu dane, či áno?
nie
0 0
renatamnch renatamnch

renatamnch je offline (nepripojený) renatamnch

Dik Tweety
0 0
Zyka Zyka

Zyka je offline (nepripojený) Zyka

Prosim vas, ked zamestnavatel urobi rocne zuct., ma nejaky vysledok. o tomto nejakym sposobom informuje DU? odhliadnuc od financneho vysporiadania so zemestnancom.????
Hlasenie, ktore podavame to nezohladnuje, to je len suhrn stvrtrocnych vykazov, ale vzhladom, na to, ze zamestnanci deklarovali aj ine prijmy /zo zav.cin./ tak nam vysiel nedoplatok na dani.....
neviem si s tymto rady, dakujem moc a moc
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zyka Pozri príspevok
Prosim vas, ked zamestnavatel urobi rocne zuct., ma nejaky vysledok. o tomto nejakym sposobom informuje DU? odhliadnuc od financneho vysporiadania so zemestnancom.????
Hlasenie, ktore podavame to nezohladnuje, to je len suhrn stvrtrocnych vykazov, ale vzhladom, na to, ze zamestnanci deklarovali aj ine prijmy /zo zav.cin./ tak nam vysiel nedoplatok na dani.....
neviem si s tymto rady, dakujem moc a moc
Áno, informuje, výsledok RZD bude uvádzaný v kvartálnom hlásení, resp. v mesiaci, v ktorom bolo urobené.
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

preplatok alebo nedoplatok na dani vyplývajúci z RZD bude uvedený v prehľade za 1. štvrťrok 2009 v riadku 2:

Riadok 2 uvádza sa suma zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-) z ročného zúčtovania preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, o ktoré bol zvýšený (znížený) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac vykazovaného štvrťroka.
Ak je úhrn daňových nedoplatkov vyšší ako úhrn daňových preplatkov, uvádza sa znamienko +.
Ak je úhrn daňových preplatkov vyšší ako úhrn daňových nedoplatkov, uvádza sa znamienko -.
O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1, upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.
Ak nie je možné znížiť odvod preddavkov na daň o preplatok z ročného zúčtovania, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, požiada o jeho vrátenie miestne príslušného správcu dane (daňový úrad) podľa § 40 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Správcom dane vrátený preplatok na dani z vykonaného ročného zúčtovania sa v prehľade neuvádza.


prikladám aj tlačivo prehľadu a poučenia platné pre rok 2009:
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Starobný dôchodca nemal nárok na odpočítateľnú položku v roku 2008. Doniesol mi však potvrdenie o zaplatení životnej poistky 18 000,-- Sk. Môžem mu ako odpočítateľnú položku zahrnúť sumu 12 000,--? Za odpoveď ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Liptáčik Pozri príspevok
Starobný dôchodca nemal nárok na odpočítateľnú položku v roku 2008. Doniesol mi však potvrdenie o zaplatení životnej poistky 18 000,-- Sk. Môžem mu ako odpočítateľnú položku zahrnúť sumu 12 000,--? Za odpoveď ďakujem.
áno, môžeš
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Veľmi pekne ďakuje. Takú friškú odpoveď som nečakala. Ešte raz dík.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

fipina Pozri príspevok
áno, tomuto rozumiem. Nie som si však istá, či si môžem znížiť aj povinnosť zaplatiť zrážkovú daň (alebo mám túto daň normálne odviesť DÚ a preplatky vyrovnávať len cez preddavkovú daň dovtedy, kým sa to nevyrovná).
O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1, upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.

Podľa tohto, ak tomu dobre rozumiem, si môžem znížiť len povinnosť odvodu preddavkovej dane (nie aj preddavkovej aj zrážkovej). Prosím, pomôžte mi ujasniť si to.
0 0
kwanda kwanda

kwanda je offline (nepripojený) kwanda

poraďáci poradíte? Od 02/08 som na predčaasnom dôchodku, do 08/08 som pracovala a zároveŇ do 12/O8 podnikala. Aké tlačivo treba vyplniť pre zúčtovanie dane a akú odpočitetalnú položku uplatniť? ďakujem
0 0
ľudka ľudka

ľudka je offline (nepripojený) ľudka

kwanda Pozri príspevok
poraďáci poradíte? Od 02/08 som na predčaasnom dôchodku, do 08/08 som pracovala a zároveŇ do 12/O8 podnikala. Aké tlačivo treba vyplniť pre zúčtovanie dane a akú odpočitetalnú položku uplatniť? ďakujem
Použi tlačivo typu B a odpočítateľnú položku v plnej výške, teda 98 496,- Sk. Veľmi pekne sa tieto tlačivá vyplňujú na internetovej stránke DRSR - vyplnenie tlačív cez internet. Po doplnení správnych údajov Ti to pekne prepočíta, na čo máš, alebo nemáš nárok.
Dúfam, že som pomohla.
0 0
Bea16 Bea16

Bea16 je offline (nepripojený) Bea16

Dobrý deň, prosím o radu. FY ukončila pracovný pomer so zamestnancami k 31.12.2008 ( v pracovnom pomere zostal jeden zamestnanec do 15.1.2009). Časť z bývalých zamestancov požiadala o ročné zúčtovanie dane. Asi 10. z nich vznikol daňový preplatok. Urobím správne, ak pošlem na príslušné daňové úrady, podľa miesta trvalého bydliska zamestnancov žiadosti o vykonanie RZ, výpočet RZ a originál prílohy?
0 0
Veronika R Veronika R

Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

Podľa môjho názoru im musí preplatky vyplatiť firma, týka sa to pracovného pomeru za rok 2008 za tento rok bude predsa posielať aj hlásenie, a keďže mali zamestnanca aj do 15.01.2009, tak je povinná poslať hlásenie za rok 2009. Aj štvrťročný prehľad za rok 2009, tam budú zohľadnené aj preplatky. Ale nech sa pridajú k diskusii aj iní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať