Zavrieť

Porady

Registrácia za platcu DPH

Prosím o radu, v roku 2008 za 9 mesiacov dosiahol klient obrat 1350000.-SKK.
V januári 2009 bude mať príjem 4979 EUR. Kedy sa má zaregistrovať ako platca DPH do 20.01.2009 alebo do 20.02.2009, ďakujem.
Usporiadat
wictor576 wictor576

wictor576 je offline (nepripojený) wictor576

Lianka, Dzudi - dakujem, asi to nebudem potom riskovat, idem sa prihlasit ako platca :-((( Vdaka za radu!
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tonkat Pozri príspevok
Prosím Vás, ak daňovník za 01/2009 dosiahol obrat 35.000 EUR a k 19.02.2009 zruší živnosť, čo mu z toho vyplýva? Platcom sa nestane, lebo nebude podnikať, zrejme. Bude mať nejaké povinnosti z príjmu, ktorý dosiahol v 02/2009? Bude musieť niečo dodaniť? Ďakujem Vám
Dodaniť čo? Ak zruší živnosť, tak k termínu 31.03.2010 je povinný podať DP typu B nič viac.... Samozrejme so všetkými povinnosťami čo zrušenie živnosti obnáša.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Dodaniť čo? Ak zruší živnosť, tak k termínu 31.03.2010 je povinný podať DP typu B nič viac.... Samozrejme so všetkými povinnosťami čo zrušenie živnosti obnáša.
Ďakujem, myslela som, že či vôbec má podávať v takomto prípade žiadosť o registráciu na DPH. A ak by ju podal a potom zrušil živnosť, tak či bude musieť podať priznanie k DPH za obdobie, keď už bude zrušená živnosť, napr. 02-03/09. Teda dodaniť prijmy, ktoré mu prídu na účet v tom čase. Lebo klient by až potom vystavil faktúru, keď dostane príjem. Neviem, či je to zreteľné, ale takto som to myslela. Vrelá vďaka.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
tonkat Pozri príspevok
...prijmy, ktoré mu prídu na účet v tom čase. Lebo klient by až potom vystavil faktúru, keď dostane príjem.
Ja sa nestotoznujem s tymto. Preco vystavuje fakturu, az ked pridu peniaze? Preco nevystavuje faktury po dodani tovaru alebo vykonani sluzby? A sama pises, ze po 19.2.2009 uz nebude podnikat. Ako moze po tomto datume vystavit fakturu? Cinnost predsa musel vykonat do 19.2.2009, nie po tomto datume.
Naposledy upravil Lianka : 12.02.09 at 15:27 Dôvod: oprava gramatickej chyby
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Je to trochu komplikovanejšie podnikanie. Príjem je z provízii, ktoré dostáva za to, že zaregistroval do systemu klientov, ktorí nakupujú a kupili si pozície - teda investovali do tohto systému (nemenovaného). Teda klient dostane na účet peniaze - jeho príjem až keď niekto z tých klientov nakúpi, alebo si kúpi pozíciu. To sa nedá predvídať, kto kedy za koľko nakúpi. Ale peniaze mu z toho prídu. A je ich toľko, že sa bude musieť registrovať za platcu dane k 20.02.2009. Preto chce zrušiť živnosť, ale peniaze mu ešte budú prichádzať, lebo nejaký ten časový posun tam je, kým sa všetko spracuje. Neviem, ako mu pomôcť, lebo som taký prípad ešte nemala, či vôbec tento typ príjmu podlieha registrácii na DPH, ale zrejme áno. On "nechce" byť platcom , lebo nevie ani predvídať príjem v tomto roku, či vôbec bude mať na odvody, či ten príjem teraz rapídne neklesne a bude musieť rok byť platcom, tak chce zrušiť živnosť. Ďakujem vám za všetky rady.
Naposledy upravil tonkat : 12.02.09 at 10:37 Dôvod: doplnenie
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tonkat Pozri príspevok
Je to trochu komplikovanejšie podnikanie. Príjem je z provízii, ktoré dostáva za to, že zaregistroval do systemu klientov, ktorí nakupujú a kupili si pozície - teda investovali do tohto systému (nemenovaného). Teda klient dostane na účet peniaze - jeho príjem až keď niekto z tých klientov nakúpi, alebo si kúpi pozíciu. To sa nedá predvídať, kto kedy za koľko nakúpi. Ale peniaze mu z toho prídu. A je ich toľko, že sa bude musieť registrovať za platcu dane k 20.02.2009. Preto chce zrušiť živnosť, ale peniaze mu ešte budú prichádzať, lebo nejaký ten časový posun tam je, kým sa všetko spracuje. Neviem, ako mu pomôcť, lebo som taký prípad ešte nemala, či vôbec tento typ príjmu podlieha registrácii na DPH, ale zrejme áno. On "nechce" byť platcom , lebo nevie ani predvídať príjem v tomto roku, či vôbec bude mať na odvody, či ten príjem teraz rapídne neklesne a bude musieť rok byť platcom, tak chce zrušiť živnosť. Ďakujem vám za všetky rady.
Treba si uzrejmiť, že v jednoduchom účtovníctve sa čo zarátava do obratu.
Zo zadania som si vysvetlil nasledovné: Jeho obrat do 31.01. prekročil hranicu 35 tisíc eur, alebo prekročí až aj s tým príjmom, čo mu ešte len príde.

Ako určím obrat v JÚ:

http://www.porada.sk/t19929-registra...tat-obrat.html
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Áno, to som už všetko preštudovala, on vlastne k 31.1.2009 presiahne hranicu 35 tis. EUR a teda má povinnosť sa registrovať pre DPH. Mne išlo o to, že čo sa stane, ak zruší živnosť, napr. 19.02.2009, či sa má aj tak registrovať, alebo nie. A ďalšia vec, ak sa zaregistruje za platcu a zruší živnosť, čo s tými príjmami, ktoré prídu po registrácii a po zrušení živnosti. VĎaka.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tonkat Pozri príspevok
Áno, to som už všetko preštudovala, on vlastne k 31.1.2009 presiahne hranicu 35 tis. EUR a teda má povinnosť sa registrovať pre DPH. Mne išlo o to, že čo sa stane, ak zruší živnosť, napr. 19.02.2009, či sa má aj tak registrovať, alebo nie. A ďalšia vec, ak sa zaregistruje za platcu a zruší živnosť, čo s tými príjmami, ktoré prídu po registrácii a po zrušení živnosti. VĎaka.
V tomto prípade je posledný možný deň registrácie 20.02. Ak 19.02. zruší živnosť, potom 20.02. už nie je, takže ani povinnosť registrácie nevzniká.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Čiže navrhuješ v tomto prípade neregistrovať sa a pred termínom registrácie zrušiť živnosť. Potom tie všetky príjmy, ktoré mu prídu do zrušenia aj po zrušení živnosti prizná spoločne v daňovom priznaní k 31.12.2009?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja som toho názoru , že to ani nie je o návrhu , ale od rozhodnutia
podnikateľa . On musí vedieť , či chce podnikať ďalej aj za cenu plátcu DPH , alebo nie .
K tým príjmom je to tak ako píšeš .
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať