Zavrieť

Porady

Vymeriavací základ zamestnanca na ZP od 1.9.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Najmä pre členov Porady - kolegov zo SW firiem si dovolím zverejniť informáciu, ako bude definovaný VZ zamestnanca na zdravotné poistenie po novele zákona o zdravotnom poistení, ktorá ak bude prijatá, bude platiť od 1.9.2005.

§ 13<O:p</O:p

Vymeriavací základ<O:p</O:p

<O:p</O:p
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,<O:p</O:p

a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, (§ 5 zákona 595/2003)<O:p</O:p

b) príjem, ktorý nepodlieha dani z príjmu fyzických osôb preto, že tak ustanovujú osobitné predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia.<O:p</O:p

(2) Vymeriavací základ zamestnanca, ktorý vykonáva štátnu službu v sídle služobného úradu v zahraničí, zamestnanca, ktorý vykonáva verejnú prácu v zahraničí, a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie, je funkčný plat v slovenskej mene pred jeho rozdelením na slovenskú menu a cudziu menu; odsek 1 písm. b) platí rovnako.<O:p</O:p

(3) Vymeriavací základ pestúna v zariadení pestúnskej starostlivosti je odmena pestúna za výkon pestúnskej starostlivosti podľa osobitného predpisu.<O:p</O:p

(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava<O:p</O:p
a) odstupné a odchodné,<SUP> </SUP><O:p</O:p
b) náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť,<SUP> </SUP>
c) príspevok zo sociálneho fondu,<O:p</O:p
d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely,<SUP> </SUP><O:p</O:p
e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv,<O:p</O:p
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí,<SUP> </SUP><O:p</O:p
g) odmena pri odchode do starobného dôchodku,<O:p</O:p
h) plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru,<O:p</O:p
i) odmena vyplácaná pri prvom skončení služobného pomeru po splnení nároku na starobný dôchodok, na výsluhový dôchodok, invalidný dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok.<O:p</O:p
Usporiadat
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

Milí Poraďáci,

chcem Vás poprosiť o radu. V mzdovom programe mi príspevok zamestnávateľa na III. pilier DDP nazahŕňa do hrubej mzdy, ale samozrejme zaratáva mi to do základu dane. Podľa vyjadrenia jednej poradkyne to do hrubej mzdy nepatrí , nakoľko to nie je príjem z vykonanej činnosti. Na manželovej páske je tento príspevok zarátaný do hrubej mzdy. Ako to vlastne má byť????
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Rozhodne to nemá ísť do hrubej mzdy ale do základu mesačnej dane áno.
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Áno zarátava sa to do VZ ZP a malo by sa to prejaviť v odvode do ZP. Nemalo by to ale byť v HM.
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Reagovala som na predchádzajúci príspevok, kt. medzičasom však zmizol.
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

A napríklad : Niektorým našim zamestnancom tento príspevok presahuje 3% z hrubej mzdy.Z presahujúcej sumy by sa malo platiť do fondov/ zatiaľ sa však neplatí/ Bohužial ani pani na SP mi nevedela poradiť čo s tým, keď som sa ich pýtala na odvody z presahujúcej čiastky.Vraj zatiaľ odvádzať nemám a ku koncu roka sa uvidí. Ďakujem pekne, keď zamestnancom na konci roka začnem / náhodou / strhávať. A k tomu III. pilieri. Oveľa lepšie je podľa mňa uzatvoriť si životnú poistku so sporením. Pretože je otrasné, ako nás tento štát zdiera. Nielenže sa táto čiastka zdaňuje, ešte ide aj do ZP, za chvíľu pôjde aj do fondov.
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
[QUOTE=Martina80]A napríklad : Niektorým našim zamestnancom tento príspevok presahuje 3% z hrubej mzdy.Z presahujúcej sumy by sa malo platiť do fondov/ zatiaľ sa však neplatí/ Bohužial ani pani na SP mi nevedela poradiť čo s tým, keď som sa ich pýtala na odvody z presahujúcej čiastky.Vraj zatiaľ odvádzať nemám a ku koncu roka sa uvidí. Ďakujem pekne, keď zamestnancom na konci roka začnem / náhodou / strhávať.

Čo sa týka ZP celá suma príspevku zamestnávateľa je vymeriavacím základom pre odvod zdravotného poistenia. Od 1.9.2005.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Do vymeriavacieho základu sa teda zahŕňa aj príjem zo soc. fondu (okrem príspevku na stravovanie)???
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Príjem zo SF sa nezahŕňa do VZ v žiadnom prípade.
Do Sociálnej poisťovne sa neplatí s príspevku zamestnávateľa na DDS (III. pilier) aj s presahujúcej časti nad 3 % z hrubej mzdy. V letnej novele zákona o sociálnom poistení, ktorý ešte neplatí, bolo upresňujúce ustanovenie, aby neboli pochybnosti.
Zákon o zdravotnom poistení je zlý sen nielen účtovníkov.
Zhoršenie podmienok v III. pilieri je vyvolaný tým, aby nedajbože nekonkuroval II. kapitalizačnému pilieru (privatizacia penzijného fondu).
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

Veď to som myslela, lebo na Soc.poiťovni vraveli, že to možno ešte bude platiť, aby z presahujúcej čiastky išli aj odvody . Prosím Ťa, nemáš link na tú novelu?
0 0
Jaroslávka Jaroslávka

Jaroslávka je offline (nepripojený) Jaroslávka

pingino
A ako to bude s pripevkom zamestnavatela na doplnkove dochodkove sporenie? V bode 4 sa neuvadza.
Príspevok na DDP napr. POKOJ, ktorým prispieva firma zamestnancovi je vymeriavacím základom pre ZP a taktiež funkčný požitok/ 1% z obst.ceny auta, ktoré používa zamestnanec na súkromné účely/.
Jaroslávka
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

Neviete mi náhodou poradiť číslo tejto novely???? Prosím súrne !!!
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Martina80
Neviete mi náhodou poradiť číslo tejto novely???? Prosím súrne !!!
Zákon č. 352/2005 Z.z.
0 0
Martina80 Martina80

Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

už som našla vďaka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Magma
V bode 4g mi chýba invalidný a predčasný starobný dochodok
Po čase som narazil na vyššie uvedený príspevok. Pozorní Poraďáci si všimnú, že "4g" je napokon v zákone tak, ako podotkla Magma.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte,
ja mám otázku k seminárom, a čo tak východné Slovensko?Konkretne Prešov alebo Bardejov?
Ďakujem za odpoveď.
Pekný deň Vám prajem


Jozef Mihál
Ďakujem za opýtanie - ak bude schválená novela zákona o zdravotnom poistení, v druhej polovici septembra budem robiť semináre k tejto novele + novele zákona o sociálnom poistení + novele zákona o dani z príjmu.

Semináre by sa mali konať v mestách: Bratislava, Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Veľký Krtíš (Dudince), Košice.

Bližšie informácie nájdete včas na Porade a na www.aurus.sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
majernikova
Ahojte,
ja mám otázku k seminárom, a čo tak východné Slovensko?Konkretne Prešov alebo Bardejov?
Ďakujem za odpoveď.
Pekný deň Vám prajem
Ak na seminár do Košíc 6.10. príde 50 Bardejovčanov, budem o tom uvažovať.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Andrej, Andrej, to v piatok takéto zložité úvahy ?

Po pozretí sa do zákona o minimálnej mzde mám námietky k príkladu C - počitala by som do odpracovaných hodín aj hodiny práce nadčas, čiže spolu 126 hodín x 37,40 = 4713.

V príklade A,B by bola moja úvaha takáto (uznávam, že pristrihnutá za vlasy) :
Najsôr citujem §2 ods. 3 zákona o minimálnej mzde : "Zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší prac. čas alebo neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času."

Náš zamestnanec neodpracoval všetky pracovné dni - patrí mu minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovnému času - t.j. aj za nadčas - čiže do odpracovaného času by som zahrnula aj hodiny nadčasu.

Ak by bol odpracoval všetky pracovné dni, §2 ods.3 sa na neho nevzťahuje a jeho minimálna bude 6500 Sk.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ale §5 hovorí - pri výpočte doplatku podľa §3 ods 1 sa ....,

Zmenila by som zákon o minimálnej mzde.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

.... a išla by som robiť niečo iné.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka,Andrej, teraz na VšZP dala informáciu mojej sestre, že je znova novelizácia a vraj aj tí, ktorí pracujú popri zamestnaní na dohodu, budú musieť na konci roka odviesť poistné z uvedenej dohody.
Viete o tom niečo, alebo je to blbosť?
0 0
Načítať ďalšie