Zavrieť

Porady

112 PHM

ak v priebehu rok účtuje nákup PHM do firemných áut na účet 112 a teraz na konci roka čo s tým mám urobiť na aký účet preúčtovať?
Usporiadat
evženia evženia

evženia je offline (nepripojený) evženia

preúčtovať spotrebu môžeš measčne... a vypočítaš si ju z priemernej spotreby zistenej z technického preukazu a ubehnutých kilometrov, ktoré máš vedené v knihe jázd
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

a ešte tú spotrebu by som mala mesačne však, ale ja som o nej neúčtovala tak to teraz budem musieť naraz ku koncu roka jedným inter. dokladom?
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

aký je vzorec na tú spotrebu?dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
timejka200 Pozri príspevok
aký je vzorec na tú spotrebu?dakujem
Vzorec je veľmi jednoduchý a logický. V TP auta máš uvedenú spotrebu. Podľa nabehnutých kilometrov si vypočítaš aká mala byť skutočná spotreba v litroch. Potom si zrátaš koľko v skutočnosti sa natankovalo. Rozdiel je nadspotreba, resp. úspora (skoro nikdy nie je). Nadspotrebu je potrebné preúčtovať na náklady, ktoré v rámci daňového priznania budú pripočítané k účtovnému hosp. výsledku.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

dakujem....
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Pripojím sa do debaty. Po prepočítaní mi vyšla úspora PHM, táto je odpočítateľnou položkou alebo neriešim? A ešte zostatok nádrži bude 112/501? A v cene posledného tankovania? Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

certik Pozri príspevok
Pripojím sa do debaty. Po prepočítaní mi vyšla úspora PHM, táto je odpočítateľnou položkou alebo neriešim? A ešte zostatok nádrži bude 112/501? A v cene posledného tankovania? Dakujem
Nie, úsporu neriešiš.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ďakujem veľmi pekne. A na ďalšie dve otázky by si odpovedala ano?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

certik Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. A na ďalšie dve otázky by si odpovedala ano?
A ako ste účtovali o nákupe PHM počas roka?
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

na 501AE
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

certik Pozri príspevok
na 501AE
Tak neriešiš nič.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Takže zostatok v nádrži neprenášam do nasledujúceho roku na 112? Lebo sa to mihlo v predchádzajúcich príspevkoch, ale priznám sa že som zostatok doteraz neriešila. Aj ked logiku to má kedže to bude spotrebavané v roku 2009.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ja som to robila tak že som lepila bločky od PHM spočítala som litre sumu bez dph , DPH a tak som urobila vyúčtovanie. Dávala som to na 112 . Teraz na koci roka musím preúčtovať 501/112? ale ako vypočíatm spotrebu po mesiacoch?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

timejka200 Pozri príspevok
ja som to robila tak že som lepila bločky od PHM spočítala som litre sumu bez dph , DPH a tak som urobila vyúčtovanie. Dávala som to na 112 . Teraz na koci roka musím preúčtovať 501/112? ale ako vypočíatm spotrebu po mesiacoch?
No samozrejme, že musíš, inak to do nákladov nedostaneš. Spotrebu zistíš z knihy jázd, znákupu PHL a TP.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

ja to účtujem takto:
na každé auto mám samozrejme samostatnú analytiku, a to pre nasledovné účty:
napr.
315/001 - PHM v nádrži vozidlo to a to /nerobím reklamu )/
501/001 - PHM normospotreba
501/101 - PHM nadspotreba/úspora

nákup phm
315.001/211.an v hotovosti
315.001/221.an kartou
do momentu vyúčtovania je teda PHM na účte 315/001

zamestnanec odovzdá mesačne pozadu vyúčtovanie spotreby phm podľa tp a zaúčtujem podľa predloženého:
501.001/315.001 - phm normospotreba
501.101/315.001 - phm nadspotreba

na účte 315/001 mi zostáva PHm v nádrži a suma mi súhlasí s vyúčtovaním, kt. odovzdá zamestnanec zodp. za toto vyúčtovanie.

takto vieme priebežne počas roka určiť jednak spotrebu a tiež reálne priebežné hosp.výsl. aj za dielčie obdobie, nie len k 31.12.

účet 315 je medzičlánkom, je možné účtovať aj na iný účet, prípadne priamo na 501-ku.
(najmä pri firmách s viacerými autami sa nám to osvedčilo)
Robíme to tak preto, lebo sa stávalo, že vodič urobil nákup phm, na bločku to vyznačil, k danému autu sa zúčtoval náklad 501, ale on sa pomýlil, phm nebolo na toto auto....a 501-ky nesedeli, šli u jedného do nadspotreby, niekde do úspory-čo nebýva bežné. Alebo to nezapísali do vyúčtovania a mal "na stave v nádrži" natankované menej a pod.
Tak hneď vieme, kedy ešte tankoval.....doplní, opraví....ale už to robia presne....aby neprerábali.
Takto vo vyúčtovaní uvádzajú všetky nákupy phm, ktoré za daný mesiac sú, odkontrolujem 315-ku a potom ju rozúčtujem na 501-ky poodľa vyúčtovania.
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

Naozaj tomu nerozumiem. Niektori Poradaci tvrdite, ze neuctovat o zostatku PHM v nadrzi do zasob, ini zasa ze ano. Mam PU, spotrebu uctujem na 501 a vychadza mi mesacne nadspotreba, ktoru preuctujem. Ale zostatok som doteraz neriešila.
Mam uctovat este aj 112/501 ?
Ciastočne to ma logiku, ale prečo potom neúčtujeme o zostatkoch papiera, drogerie ... čo ide na 501? V čom je PHM iné???
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Tak z tejto temy mam riaden gulas matias. Kazdy tu pise ine uctovanie a navyse este aj 112 - tka sa do toho miesa.
Ja to uctuje nasledovne:

335/211 nákup PHM v hotovosti
501/335 spotreba PHM

a co mi ostane na ucte 335 to je vlastne suma co ma ostat v aute (litre)
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Kvietocek Pozri príspevok
Tak z tejto temy mam riaden gulas matias. Kazdy tu pise ine uctovanie a navyse este aj 112 - tka sa do toho miesa.
Ja to uctuje nasledovne:

335/211 nákup PHM v hotovosti
501/335 spotreba PHM

a co mi ostane na ucte 335 to je vlastne suma co ma ostat v aute (litre)
Tiež používam účet 335, lebo to vnímam ako pohľadávku voči zamestnancovi = má povinnosť natankovaný benzín vyúčtovať.
Len v tomto prípade treba na každé vozidlo osobitnú analytiku.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Robím to podobne, no na každé auto mám analytiku (teda nie podľa zamestnancov, ale podľa ŠPZ); pre zjednodušenie používam ŠPZ ako analytiku - aby sa mi to neplietlo, napr. VZOR ŠPZ XX123AE má v účtovníctve AÚ 123
Okrem toho som si pre zjednodušenie zaviedla podsúvahové účty, napr. 785 123 ... litre v MV XXX123AE
Tu na účet MD účtujem prírastky, na účte D úbytky.
Aby sa zachovala podvojnosť, mám účet 785 000 - litre v MV
Takže nákup účtujem množstvo litrov MD 785 123 plusom, MD 785 000 mínusom , spotreba plusom D 785 123 a mínusom D 785 000
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať