Zavrieť

Porady

nemám bločky za PHM

vie mi niekto prosím poradiť, ak som si neodkladala bločky za PHM pri používaní môjho auta na živnosť, môžem si robiť cesťáky, ako náhrady pri používaní osob. auta? Minulý rok 2007 ich nebolo treba dokladovať a vraj v r.2008 je to potrebné. Dá sa tam použiť aj čestné prehlásenie o kúpe benzínu.? Ďakujem
Usporiadat
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
JankaO Pozri príspevok
Tak v tomto sa mi zdá legislatíva ČR priateľskejšia k daňovým subjektom. Škoda, že v SR je to trochu inak.
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-...29.html?year=0
Podľa toho sa zdá, že Česi nemusia predkladať nič, ale sadzba od 1.1.2009 a to 3,90Kč je príliš nízka...nie?
Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 02.02.09 at 18:21
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Podľa zákona o cestovných náhradách platného od 1.1.2009
v § 7 odst.5 cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky,z ktorého je zrejmá súvislosť s prac.cestou. Ak zamestnanec preukazuje cenu viacerými dokladmi
môže sa vypočítať aritmetický priemer.Ak zamestnanec nepreukáže cenu dokladom o kúpe, použije sa cena zistená Štatistickým úradom platná v čase nástupu na pracovnú
cestu.
Podľa ZoDP je to tak isto, s tým že daňovník s príjmami podľa § 6
odst. 1 a 2 - si uplatní výdavky na PH podľa cien platných v čase ich nákupu.
Dobre tomu rozumiem - zamestnanec nemusí dokladať bločky PH
- podnikateľ musí dokladať bločky na PH?
/Len podotýkam:Pri prac.cestách do zahraničia sa nemusí sledovať počet najazdených km v zahraničí /doteraz nad 350/ aby bol nárok na nákup PH v zahraničí /.
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

musiš dokladovať bločkami
0 0
jožžo jožžo

jožžo je offline (nepripojený) jožžo

Tweety Pozri príspevok
Náhrady za spotrebované PHM si nemôžeš uplatnť, pretože nemá doklady o nákupe PHM, môže si uplatniť len základnú náhradu za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu
do 31.5.08 - 6,20 Sk/km, od 1.6.08 - 5,50 Sk/km.
To znamená, že ak mám vykonané jazdy v príslušnom období a neviem pri nich dokladovať nákup PHM, môžem si bez ďalšieho dokladu účtovať len SZN /čiže nákup PHM nemá priamy súvis s účtovaním o SZN/ .
Vieš mi dať odkaz na ten osobitný predpis. potrebujem si to overiť, pretože názory na porade sú v tejto oblasti rôzne.
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jožžo Pozri príspevok
To znamená, že ak mám vykonané jazdy v príslušnom období a neviem pri nich dokladovať nákup PHM, môžem si bez ďalšieho dokladu účtovať len SZN /čiže nákup PHM nemá priamy súvis s účtovaním o SZN/ .
Vieš mi dať odkaz na ten osobitný predpis. potrebujem si to overiť, pretože názory na porade sú v tejto oblasti rôzne.
Ďakujem
Áno, uplatníš si len základnú náhradu.Doplním, uvedené to je už v prísp. 23.
Naposledy upravil Tweety : 20.02.09 at 14:06
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Keby sme čítali tému od začiatku, § nájdeme aj v inom príspevku
0 0
jožžo jožžo

jožžo je offline (nepripojený) jožžo

Veľmi ďakujem, ale mal so na mysli aj ten osobitný predpis, ktorý o tom pojednáva, chcem mať istotu, že som neurobil chybu.
Ak máš tú možnosť dodaj odkaz na predpis.
Ešte raz ďakujem.
0 0
jožžo jožžo

jožžo je offline (nepripojený) jožžo

Ďakujem za poučku, ale potreboval som radu.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

jožžo Pozri príspevok
Veľmi ďakujem, ale mal so na mysli aj ten osobitný predpis, ktorý o tom pojednáva, chcem mať istotu, že som neurobil chybu.
Ak máš tú možnosť dodaj odkaz na predpis.
Ešte raz ďakujem.
Všetky nároky vymenované v tomto ustanovení uplatníš vo výške podľa osobitného predpisu (zákon o cestovných náhradach), čiže aj základnú náhradu, ale spotrebu PHM podľa cien platných v čase nákupu , preto tu je vyžadovaný "bloček".

§ 19, odst 2, písm. e

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

87) Zákon č. 283/2002 Z. z.

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-...09-2007-a.html
0 0
techdom techdom

techdom je offline (nepripojený) techdom

nedá sa požiť napr. priemerná mesačná cena zo štatistického úradu, alebo stránky natankuj.sk a pod. ? - je to cena v čase spotreby (jazdím celý mesiac - živnostník)
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

techdom Pozri príspevok
nedá sa požiť napr. priemerná mesačná cena zo štatistického úradu, alebo stránky natankuj.sk a pod. ? - je to cena v čase spotreby (jazdím celý mesiac - živnostník)

Nedá sa použiť. Zákon je už raz zákonom .
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

techdom Pozri príspevok
nedá sa požiť napr. priemerná mesačná cena zo štatistického úradu, alebo stránky natankuj.sk a pod. ? - je to cena v čase spotreby (jazdím celý mesiac - živnostník)
Pokyn DR SR k zákonu č. 621/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“)
K § 19 ods. 2 písm. e)
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, ktorý v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady na spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov („zákon o cestovných náhradách“).
Náhradu za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy môže daňovník zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky ustanovenej v zákone o cestovných náhradách. Výšku náhrady za spotrebované pohonné látky upravuje § 7 ods. 4 a ak je činnosť vykonávaná v zahraničí aj § 15 zákona o cestovných náhradách. Náhrada za spotrebované pohonné látky sa v nadväznosti na cit. ustanovenia uplatňuje v závislosti od počtu najazdených kilometrov, ceny pohonnej látky platnej v čase použitia vozidla a spotreby pohonnej látky uvedenej v technickom preukaze.
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona platného do 31.12.2007 ani z osobitného predpisu, ktorým je zákon o cestovných náhradách nevyplývala daňovníkovi povinnosť výšku náhrady za spotrebované pohonné látky preukazovať dokladmi o nákupe pohonných látok. Postačujúce bolo, aby daňovník preukázal cenu pohonných látok platnú v čase použitia vozidla. Takýmto preukazným dokladom však nemusel byť doklad o nákupe pohonných látok.
Naproti tomu, ak daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, t. j. ak na cestovanie využije napr. prenajaté alebo vypožičané motorové vozidlo alebo využije vlastné nákladné motorové vozidlo, postupuje pri uplatňovaní výdavkov (nákladov) na spotrebované pohonné látky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona. Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa tohto ustanovenia je daňovník povinný preukázať dokladom o nákupe pohonných látok.
Keďže pri preukazovaní spotreby PHL boli zákonom uvedené rozdielne postupy medzi prípadmi preukazovania spotreby PHL podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) a § 19 ods. 2 písm. l) zákona, s účinnosťou od 1.1.2008 sa do ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona doplnilo, že aj takýchto prípadoch, t.j. ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, na cestovanie v súvislosti s výkonom podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté v obchodnom majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, t.j. spotrebu pohonných látok musí rovnako ako podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona preukazovať dokladom o ich nákupe.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

jožžo Pozri príspevok
Veľmi ďakujem, ale mal so na mysli aj ten osobitný predpis, ktorý o tom pojednáva, chcem mať istotu, že som neurobil chybu.
Ak máš tú možnosť dodaj odkaz na predpis.
Ešte raz ďakujem.
Ak Ti nestačí zákon tak tu máš POKYN od DRSR:

Pokyn DRSR k § 19 ods.2 e : (pozri str. 12 uvedeného pokynu)

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn621.pdf

0 0
MiladaM MiladaM

MiladaM je offline (nepripojený) MiladaM

A ked si urobim mesacny priemer z cien, za ktore som ja tankovala PHL? Lebo mam vela blockov a chcem to ratat tak, ze vsetky ceny za dany mesiac, za ktore som tankovala spriemerujem a tym preratam spotrebu.Ani to sa neda?Vychadzalo by to takmer rovnako a bolo by to menej pracne...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

MiladaM Pozri príspevok
A ked si urobim mesacny priemer z cien, za ktore som ja tankovala PHL? Lebo mam vela blockov a chcem to ratat tak, ze vsetky ceny za dany mesiac, za ktore som tankovala spriemerujem a tym preratam spotrebu.Ani to sa neda?Vychadzalo by to takmer rovnako a bolo by to menej pracne...
Prepáč Miladka, ale celá téma sa točí okolo

časť citátu:
azla Pozri príspevok
uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

87) Zákon č. 283/2002 Z. z.

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-...09-2007-a.html
0 0
jožžo jožžo

jožžo je offline (nepripojený) jožžo

Andyke Pozri príspevok
Ak Ti nestačí zákon tak tu máš POKYN od DRSR:

Pokyn DRSR k § 19 ods.2 e : (pozri str. 12 uvedeného pokynu)
Je mi známe, že od 1.1.2008 platí prukazovanie spotreby nákupom tj. bločkom. Mňa zaujímá hlavne spojitosť v účtovaní o SZN a preukazovanie spotreby PHM nákupom. Otázka: Môžem účtovať len samotnú SZN bez dokladu o nákupe stým, že spotrebu PHM vôbec nezahrniem do nákladov pri vyúčtovaní pracovnej cesty. A to z toho dôvodu, že mám vykonané niektoré pracovné cesty pri ktorých nemám odložené doklady o nákupe PHM.
Ďakujem
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ekonella Pozri príspevok
Podľa zákona o cestovných náhradách platného od 1.1.2009
v § 7 odst.5 cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky,z ktorého je zrejmá súvislosť s prac.cestou. Ak zamestnanec preukazuje cenu viacerými dokladmi
môže sa vypočítať aritmetický priemer.Ak zamestnanec nepreukáže cenu dokladom o kúpe, použije sa cena zistená Štatistickým úradom platná v čase nástupu na pracovnú
cestu.
Podľa ZoDP je to tak isto, s tým že daňovník s príjmami podľa § 6
odst. 1 a 2 - si uplatní výdavky na PH podľa cien platných v čase ich nákupu.
Dobre tomu rozumiem - zamestnanec nemusí dokladať bločky PH
- podnikateľ musí dokladať bločky na PH?
/Len podotýkam:Pri prac.cestách do zahraničia sa nemusí sledovať počet najazdených km v zahraničí /doteraz nad 350/ aby bol nárok na nákup PH v zahraničí /.
Ahojte,
ja mám bločkov dosť,nakupované všelikde,aj v SR,aj v ČR,aj v Rakusku.. sa mi bude zle počítať priemer,a tých pracovných ciest v r.2008 bolo veľa vela
môžem použiť teda priemer mesačný zo štatistického úradu?
kde to prosím Vás môžem nájsť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

erika_H Pozri príspevok
Ahojte,
ja mám bločkov dosť,nakupované všelikde,aj v SR,aj v ČR,aj v Rakusku.. sa mi bude zle počítať priemer,a tých pracovných ciest v r.2008 bolo veľa vela
môžem použiť teda priemer mesačný zo štatistického úradu?
kde to prosím Vás môžem nájsť?
Nie, nemôžeš. Už je tu nie raz na to odpovedané, napr. aj v príspevku č. 33. Za rok 2008 musíš ísť podľa dokladov o nákupe PHL.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Tweety Pozri príspevok
Nie, nemôžeš. Už je tu nie raz na to odpovedané, napr. aj v príspevku č. 33. Za rok 2008 musíš ísť podľa dokladov o nákupe PHL.
takže si z mojich bločikov vypočítam priemer-môžem aj takto?
lebo ak to mám na každú 1 pracovnú cestu vypísať novú cenu PHM,keď kupuje napr. každé 2 dni benzín,tak sa zbláznim s vypisovaním cesťákov,a s počítaním,a so sledovaním koľko litrov ešte má v nádrži atď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

erika_H Pozri príspevok
takže si z mojich bločikov vypočítam priemer-môžem aj takto?
lebo ak to mám na každú 1 pracovnú cestu vypísať novú cenu PHM,keď kupuje napr. každé 2 dni benzín,tak sa zbláznim s vypisovaním cesťákov,a s počítaním,a so sledovaním koľko litrov ešte má v nádrži atď
Áno, priemer si urobíš zo skutočného nákupu podľa bločkov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať