Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
- otázka: podľa akého paragrafu? odseku? vyhlášky 532/2002 môžem argumentovať starostovi (je trochu zadubený, a drží sa nejakých 5 a 2 metrových vzdialeností), práve v tomto prípade? majiteľ prvej parcely ide stavať, sused-ja ešte nič postavené nemám, majiteľ prvej parcely dom osadí 2 m od spoločnej hranice pozemkov, aj starosta mu to "dovolil" - ja argumentujem tvojou citáciou, že musí ísť na 3,5 m od spoločnej hranice, ale musím to starostovi skonkretizovať - uviesť mu presne tú pasáž z vyhlášky, on v nej asi nevie čítať, bohužiaľ ja ju nemám k dispozícií, tak aby som to tam nehľadala, veľmi pekne ďakujem za odpoveď - dosť to súri, už dnes bolo neskoro, sused začal kopať bez vydaného SP.
[/QUOTE]


Nepoznám presne podmienky v území :

Pri umiestnení stavby na susednom pozemku, tak ako je uvedené 2 m od hranice , sa môže osadiť stavba na tvojom taktiež min. 2 m od hranice pozemkov. Takýto predpoklad existuje ak, v žiadnej z protiľahlých stien nebudú okná z obytných miestnoistí.

Nepoznám pomery, ale ak by si chcel na svojom pozemku stavať a okná umiestniť k susedovi, ktorý je teraz predmetom konania, tak môžeš ísť na min. 5 m od spoločnej hranice pozemku. V tomto je problém. Ak by si takto umiestnil stavbu, môžeš sa takýmto "posunutím" dostať do kolízie s ďalším susedným pozemkom. Ak by na tomto pozemku bola umiestnená stavba, napr. rovnako 2 m od tvojej hranice pozemku, tak sa dostávaš do situácie, že z jednej strany musíš ísť 5 m a z druhej 2 m. Spolu 7m nevyužitého pozemku. Napr. pri pozemku šírky 12 m zostáva na stavbu (šírku 5 m). Takéto počty sú aplikované pri úzkych pozemkoch.

Ak je tvoj pozemok "dosť" široký, tak umiestnenie stavby na susednom pozemku 2 m od hranice je reálne a priechodné.

______________________________________

Bez situácie neporadím.
Potrebujem info :
1. Aký je široký susedov pozemok ?
2. Aký je široký tvoj pozemok ?
3. Aký je široký pozemok - susedný z opačnej strany.
4. Je na protiľahlom (opačnom) - susednom pozemku už stavba ? Ak áno, v akej vzdialenostia má okná ?
5. Bude mať sused okná z protiľahlej steny RD ?

Aspoň toto treba vedieť.

Poznámka : Predpokladám, že pre dané územie nie je schválený územný plán zóny.


CIMOM
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Zdravim CIMOM,

potreboval by som poradit v nasledovnej veci. Kupil som pozemok. Sused ma postaveny dom 20 cm od hranice pozemku (podla geom. planu pozemku). Strecha a odkvapova ryna mu vsak uz precnieva na moj pozemok asi 20cm. Sused kasle na to, ze co uz...
Zaroven by som ale od suseda potreboval vymenit cast jeho pozemku roh - cip jeho pozemku zasahujuci do mojho pozemku za kus mojho jemu. O to ale on nema zaujem. Predat tiez nechce. Ten roh nevyuziva, ani ho nema oploteny, len ho ma na LV.
Je mozne ho na zaklade jeho presahu strechy do tejto zameny nejako pritlacit ?
Naposledy upravil Gard : 01.04.09 at 14:18
0 0
ninaclaudius ninaclaudius

ninaclaudius je offline (nepripojený) ninaclaudius

posielam obrazok - uzemny plan nie je spracovany, je to novobudovana ulica bez prispenia obce, majitelia sa dohoduju o vsetkom :-)
teda ak by sme chceli okna k jeho domu musim byt 5 metrov, ak by on zacal 2 m od mojej hranice? som to tak pochopila,
teda on musi ist 3,5 m aby sme mali rovnocenne podmienky? dakujem za odpoved Z.
pozemok.jpg  
0 0
abutilon abutilon

abutilon je offline (nepripojený) abutilon

som nenápadná osoba
Ďakujem za odpoveď aj za nasmerovanie
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Gard Pozri príspevok
Zdravim CIMOM,

potreboval by som poradit v nasledovnej veci. Kupil som pozemok. Sused ma postaveny dom 20 cm od hranice pozemku (podla geom. planu pozemku). Strecha a odkvapova ryna mu vsak uz precnieva na moj pozemok asi 20cm. Sused kasle na to, ze co uz...
Zaroven by som ale od suseda potreboval vymenit cast jeho pozemku roh - cip jeho pozemku zasahujuci do mojho pozemku za kus mojho jemu. O to ale on nema zaujem. Predat tiez nechce. Ten roh nevyuziva, ani ho nema oploteny, len ho ma na LV.
Je mozne ho na zaklade jeho presahu strechy do tejto zameny nejako pritlacit ?
Určite nie. Neviem si predstaviť, ako môžete suseda dotlačiť k výmene na základe uvedeného.
OPAČNE : Vidím opačný problém. Sused Vás môže pripraviť o časť pozemku , ktorým presahuje nad Váš svojou strechou. Vydržaním.
Presne o tom pojednáva rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktoré je ako judikatúra č. 35/2003.
Pozri link : http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm

postup : judikatúra, číslo a vyhľadaj

__________________________________________


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ninaclaudius Pozri príspevok
posielam obrazok - uzemny plan nie je spracovany, je to novobudovana ulica bez prispenia obce, majitelia sa dohoduju o vsetkom :-)

1. teda ak by sme chceli okna k jeho domu musim byt 5 metrov, ak by on zacal 2 m od mojej hranice?
2. teda on musi ist 3,5 m aby sme mali rovnocenne podmienky?
Podľa tejto situácie nie je problém, aby sused umiestnil stavbu 3,5 m od hranice pozemku. Neviem ešte, ako sú svetové strany, ale vôbec sa nejedná o stiesnené pomery, resp. o pozemky, ktoré by boli pre umiestnenie stavieb RD "problematické".

Doporučujem, v stavebnom konaní, ak si nedá niekto vysvetliť aj mimo konania, že v prípade umiestnenia stavby 2,0 m od hranice pozemku budete mať námietky, resp. uplatníte odvolanie.

Jednoznačne Vám takým umiestnením stavby stavebný úrad obmedzí Vaše právo umiestniť stavbu na Vašom pozemku na min. 5 m od hranice pozemkov, a to aj vtedy, ak nebudete mať okná z obytných miestností. (nejedná sa o stiesnené pomery).

Rovnosť práv by bola zachovaná, ak by na susednom pozemku umiestnili stavbu min. 3,5 m.

Pýtali ste sa prečo : Citát z § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z.


ods. 3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

ods. (4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

_________________________________________

Po pozornom prečítaní § 6 vyhlášky je jasné, že stavby RD musia byť od seba vzdialené min 7 m. Aj keď nie sú okná z obytných miestností. Vzdialenosť 4 m nastupuje až vtedy, ak sú stiesnené pomery.
Sú vo Vašom prípade stiesnené pomery??? NIE:
Jednoznačne nie a stavba musí ísť na min. 3,5 m od hranice pozemku. Krajský stavebný úrad také rozhodnutie musí jednoznačne zrušiť.

_______________Dúfam, že stačí___________________________________________ ______


CIMOM


Za ocenenie ďakujem, ak niekto so mnou nesúhlasí, nech mi to prosím uvedie písomne.
0 0
ninaclaudius ninaclaudius

ninaclaudius je offline (nepripojený) ninaclaudius

takze tak ako som si myslela (resp.vysvetlila) dakujem za ochotu super ze tu CIMON fungujes takto zdarma, dnes s kazdym _prdom_ clovek vysoli milion prachov za poradenie este raz diky Z.
0 0
Hyperion1978 Hyperion1978

Hyperion1978 je offline (nepripojený) Hyperion1978

Zdravím, chcem začať stavať malý domček na malom pozemku, pozemok ma celkovo 361 m2, dosť atypický tvar, a jedného dosť nepríjemného starého suseda. Chcem sa opýtať na minimálne vzdalenosti od stavby od pozemku a či sa počíta múr alebo koniec strechy ktorá presahuje cez mpr domu? Niekto tu hovorí o troch metroch niekto o 2 metroch, zákon hovorí o miniálnej vzdialenosti medzi domami dokonca 7 metrov, jeden zo susedov je vsak od hranice s mojim pozemkom iba 1,5 metra a moj pozemok je na najširsom miete široký 15,5 metra a na opačnom 12 metrov, dlzka 25 metrov, pozemok sa plynulo zužuje. Ide o to že či bez suhlasu suseda mam stavať minimálne tri metre od hranice pozemku alebo možem aj dva alebo či potrebujem súhlas.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
CIMOM Pozri príspevok
Áno. Z hľadiska vzdialeností RD navzájom áno.

Z hľadiska vzdialeností stavby od hranice pozemku sa nevyjadrujem.


CIMOM
Momentalne je situácia taká že sused by tam mal k hranici pozemku 1,5 m a potom by som postavil dom 2,5 od hranice pozemku ja.Ak by bol problem tak sused mi odpreda potrebne centimetre ,alebo meter.aky je min limit?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Hyperion1978 Pozri príspevok
Zdravím, chcem začať stavať malý domček na malom pozemku, pozemok ma celkovo 361 m2, dosť atypický tvar, a jedného dosť nepríjemného starého suseda. Chcem sa opýtať na minimálne vzdalenosti od stavby od pozemku a či sa počíta múr alebo koniec strechy ktorá presahuje cez mpr domu? Niekto tu hovorí o troch metroch niekto o 2 metroch, zákon hovorí o miniálnej vzdialenosti medzi domami dokonca 7 metrov, jeden zo susedov je vsak od hranice s mojim pozemkom iba 1,5 metra a moj pozemok je na najširsom miete široký 15,5 metra a na opačnom 12 metrov, dlzka 25 metrov, pozemok sa plynulo zužuje. Ide o to že či bez suhlasu suseda mam stavať minimálne tri metre od hranice pozemku alebo možem aj dva alebo či potrebujem súhlas.

Súhlas suseda určite nie.

Na takto formulovanú otázku nie je možné odpovedať. Existuje x kombinácií.
Tu by sa dali jednoznačne aplikovať stiesnené pomery v území. V takom prípade možnoi ísť cestou ust. § 6 ods. 4 a 5 vyhl. č. 532/2002 v spojení s ods. 1 tohoto ustanovenia vyhlášky.
Jednoznačne bude treba pravdepodobne opatriť svetelnotechnickú štúdiu na susedné stavby a aj na svoju stavbu.
Ešte raz , nedá sa to takto.
Viem si predstaviť, že konkrétne poradím, ak budem vidieť situáciu.

Jedna rada. Dá sa spraviť štúdia RD, tzv. objemovka. Projektant bude vedieť o čom hovorím. Doporučujem spraviť takúto jednoduchú štúdiu aj na jestvujúce RD a na jej základe spraviť svetelnotechnickú štúdiu. Z toho sa dá zistiť, ako možno, a či vôbec umiestniť stavbu na svojom pozemku a ako orientovať okná z obytných miestností.

Pri stiesnených pomeroch možno umiestňovať stavbu aj v iných vzdialenostiach ako je uvedené v otázke.
__________________________________________________

CIMOM
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Citát:
Pôvodca textu príspevku: Gard
Zdravim CIMOM,

potreboval by som poradit v nasledovnej veci. Kupil som pozemok. Sused ma postaveny dom 20 cm od hranice pozemku (podla geom. planu pozemku). Strecha a odkvapova ryna mu vsak uz precnieva na moj pozemok asi 20cm. Sused kasle na to, ze co uz...
Zaroven by som ale od suseda potreboval vymenit cast jeho pozemku roh - cip jeho pozemku zasahujuci do mojho pozemku za kus mojho jemu. O to ale on nema zaujem. Predat tiez nechce. Ten roh nevyuziva, ani ho nema oploteny, len ho ma na LV.
Je mozne ho na zaklade jeho presahu strechy do tejto zameny nejako pritlacit ?

Určite nie. Neviem si predstaviť, ako môžete suseda dotlačiť k výmene na základe uvedeného.
OPAČNE : Vidím opačný problém. Sused Vás môže pripraviť o časť pozemku , ktorým presahuje nad Váš svojou strechou. Vydržaním.
Presne o tom pojednáva rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktoré je ako judikatúra č. 35/2003.
Pozri link : http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm

postup : judikatúra, číslo a vyhľadaj



Ten jeho dom tam stoji 5 rokov, je to novostavba, vydrzanie teda tazko, najma ked teraz vie ze to nema postavene na svojom pozemku. Alebo aj tak pripada vydrzanie do uvahy ?

Chcem tiez stavat na hranici, mozem teda tiez ist so strachou nad jeho pozemok z druhej strany a tvarit sa ze nic ?

Takto to predsa nemoze fungovat.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Gard Pozri príspevok
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Gard
Zdravim CIMOM,

potreboval by som poradit v nasledovnej veci. Kupil som pozemok. Sused ma postaveny dom 20 cm od hranice pozemku (podla geom. planu pozemku). Strecha a odkvapova ryna mu vsak uz precnieva na moj pozemok asi 20cm. Sused kasle na to, ze co uz...
Zaroven by som ale od suseda potreboval vymenit cast jeho pozemku roh - cip jeho pozemku zasahujuci do mojho pozemku za kus mojho jemu. O to ale on nema zaujem. Predat tiez nechce. Ten roh nevyuziva, ani ho nema oploteny, len ho ma na LV.
Je mozne ho na zaklade jeho presahu strechy do tejto zameny nejako pritlacit ?

Určite nie. Neviem si predstaviť, ako môžete suseda dotlačiť k výmene na základe uvedeného.
OPAČNE : Vidím opačný problém. Sused Vás môže pripraviť o časť pozemku , ktorým presahuje nad Váš svojou strechou. Vydržaním.
Presne o tom pojednáva rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktoré je ako judikatúra č. 35/2003.
Pozri link : http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm

postup : judikatúra, číslo a vyhľadaj




1...... Ten jeho dom tam stoji 5 rokov, je to novostavba, vydrzanie teda tazko, najma ked teraz vie ze to nema postavene na svojom pozemku. Alebo aj tak pripada vydrzanie do uvahy ?

2....... Chcem tiez stavat na hranici, mozem teda tiez ist so strachou nad jeho pozemok z druhej strany a tvarit sa ze nic ?

Takto to predsa nemoze fungovat.


K bodu 1 : Keď tam stojí len 5 rokov, tak ako môže byť presah bez súhlasu. Ak bolo kolaudačné konanie, a presah je jednoznačný, tak účastníkom konania je aj vlastník pozemku, nad ktorý zasahuje. To znamená, že niekto musel dať vtedy súhlas, lebo vlastník takéhoto (susedného) pozemku je ( bol) účastníkom kolaudačného konania.
Ak účastníkom konania nebol, resp. nebol prizvaný, tak také rozhodnutie nie je právoplatné. Tu neplatí lehota v § 62, resp. § 65 správneho poriadku (71/1967), lebo také kolaudačné rozhodnutie nemôže byť právoplatné (§ 51 správneho poriadku).
Toto je teda "páka" na suseda. Ak to je tak ako som uviedol, tak prípadným napadnutím kolaudačného rozhodnutia mu ho musia zrušiť. Je tam viac možností až po postup podľa § 88a ods. 9 stavebného zákona. Teda celý kolobeh nanovo. Ak nebude súhlas vlastníka pozemku na ktorom je presah, tak postupom podľa § 88a ods. 3 sa kolaudačné nevydá a odkáže sa na súd.
Podľa uvedeného je možnosť "poštekliť" suseda.

K bodu 2 : Bez súhlasu vlastníka pozemku sa nemôže ísť so strechou nad pozemok. Môže sa ísť len na základe "iného" práva podľa § 139 ods. 1 stavebného zákona.


Bopd č.1 som uviedol na základe dostupných info.

________________________________________


CIMOM
.
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

CIMOM Pozri príspevok
K bodu 1 : Keď tam stojí len 5 rokov, tak ako môže byť presah bez súhlasu. Ak bolo kolaudačné konanie, a presah je jednoznačný, tak účastníkom konania je aj vlastník pozemku, nad ktorý zasahuje. To znamená, že niekto musel dať vtedy súhlas, lebo vlastník takéhoto (susedného) pozemku je ( bol) účastníkom kolaudačného konania.
Ak účastníkom konania nebol, resp. nebol prizvaný, tak také rozhodnutie nie je právoplatné. Tu neplatí lehota v § 62, resp. § 65 správneho poriadku (71/1967), lebo také kolaudačné rozhodnutie nemôže byť právoplatné (§ 51 správneho poriadku).
Toto je teda "páka" na suseda. Ak to je tak ako som uviedol, tak prípadným napadnutím kolaudačného rozhodnutia mu ho musia zrušiť. Je tam viac možností až po postup podľa § 88a ods. 9 stavebného zákona. Teda celý kolobeh nanovo. Ak nebude súhlas vlastníka pozemku na ktorom je presah, tak postupom podľa § 88a ods. 3 sa kolaudačné nevydá a odkáže sa na súd.
Podľa uvedeného je možnosť "poštekliť" suseda.

K bodu 2 : Bez súhlasu vlastníka pozemku sa nemôže ísť so strechou nad pozemok. Môže sa ísť len na základe "iného" práva podľa § 139 ods. 1 stavebného zákona.


Bopd č.1 som uviedol na základe dostupných info.

________________________________________


CIMOM
.

wau....
naozaj je tu taka moznost ? Predchadzajuci majitel pozemku - kupil som ho pred pol rokom - ku kolaudacnemu konaniu teda celkom urcite prizvany nebol. Do katastra si dal sused sam zakreslit svoju stavbu geometrickym planom, ktory som si tam bol zobrat. Sam teda o tom musi vediet a vie, podla toho geom. planu. V katastri su zakreslene obvodove steny stavby, z toho je jasne ze precnieva strecha. Skusim pozriet tie predpisy co si napisal. Keby predal ten roh tak by som aj zakopal vojnovu sekeru.
Kde mam teda zacat ? Na stavebnom urade sa spytat na kolaudacne konacie alebo kde ?
Naposledy upravil Gard : 01.04.09 at 21:58
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
[QUOTE=Gard;1009326]wau....
naozaj je tu taka moznost ? Predchadzajuci majitel pozemku - kupil som ho pred pol rokom - ku kolaudacnemu konaniu teda celkom urcite prizvany nebol. Do katastra si dal sused sam zakreslit svoju stavbu geometrickym planom, ktory som si tam bol zobrat. Sam teda o tom musi vediet a vie, podla toho geom. planu. V katastri su zakreslene obvodove steny stavby, z toho je jasne ze precnieva strecha. Skusim pozriet tie predpisy co si napisal. Keby predal ten roh tak by som aj zakopal vojnovu sekeru.
Kde mam teda zacat ? Na stavebnom urade sa spytat na kolaudacne konacie alebo kde ?[/QUOTE


Na stavebný úrad by som dal riadnu písomnú požiadavku, aby ti doručili kolaudačné rozhodnutie, nakoľko ti nebolo doručené. Bez vyhrážania im treba uviesť, že ho popžaduješ doručiť v primeranej lehote, t.j. max v lehote uvedenej v zákone č. 211/2000. Tento s tým mimochodom nemá niíč, ale uviesť sa môže.

Podľa § 70 SZ je nový vlastník nehnuteľnosti právnym nástupcom predchádzajúceho.

Keď bude doručené rozhodnutie, tak podať klasické odvolanie. Všetky písomnosti doporučujem zasielať na vedomie aj na KSÚ.

Ak stavebný úrad nedoručí rozhodnutie, tak na prokuratúru podľa zákona 153/1991 podať podnet na preskúmanie zákonnosti pri vydávaní kolaudačného rozhodnutia (uviesť im čo najviac špecifických prvkov - stavebník, číslo KR, a pod.). Prokuratúra má 30 dní, aby vec vybavila.

Toľko v krátkosti.
_____________________



CIMOM
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Dakujem za radu, ale ako viem, na kolaudacnom konani sa je mozne odvolat do 15 dni od jeho vydania. A tiez je tam napisane, ze kolaudacne rozhodnutie nie je preskumatelne sudom. Nie je to nahodou tymto prelcane alebo uz nenapadnutelne ?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Gard Pozri príspevok
Dakujem za radu, ale ako viem,

1. na kolaudacnom konani sa je mozne odvolat do 15 dni od jeho vydania. 2. A tiez je tam napisane, ze kolaudacne rozhodnutie nie je preskumatelne sudom.
3. Nie je to nahodou tymto prelcane alebo uz nenapadnutelne ?

Viem čo píšem, moje rady sa nesnažím dávať do hypotetickej polohy.


K bodu č. 1. Je pravda že sa možno odvolať do 15 dní, ale odo dňa doručenia. Ak rozhodnutie nebolo doručené, tak 15 dňová lehota ešte nemohla začať plynúť.

K bodu č. 2 . Kolaudačné rozhodnutie je preskúmateľné súdom, ale plen právoplatné.


K bodu č. 3. Ak nebolo doručené, tak nemôže byť právoplatné. Ak je na rozhodnutí aju vyznačená právoplatnosť, tak nie je právoplatné. Jednoducho to rozhodnutiue je obrazne povedané v takoím stave, ako keby bolo včera napíssané. Mimochodom z praxe som sa stretol s tým, že doručovalo sa rozhodnutie až po 10 rokoch a následne bolo napadnuté odvolaním a následne bolo zrušené ako nezákonné.

________________________________________


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 04.04.09 at 16:01
0 0
ninaclaudius ninaclaudius

ninaclaudius je offline (nepripojený) ninaclaudius

OTAZKA PRE CIMON: (uz zasa :-) chcem si so susedom vyrovnat pozemok - su take do spica - ja mu da moj spic a on mi da jeho - urobi geodet na to novy geometrak a potvrdi na katastri, ale: sused to nemoze teraz vymienat zmluvne, lebo ma plombu z banky, niekedy v lete bude dat zapisovat rozostavanu stavbu, tak s tymto prichystanym geometrakom by sme dali zamennou zmluvou vymenit aj tie spice pozemkov, otazka: aku platnost ma geometrak? resp. ked bude geometrak s datumom napr. 15.4.2009, zamenna zmluva bude s datumom 15.9.2009 bude vsetko v poriadku? chceme to vymerat uz teraz lebo ideme robit plot, aby sme vedeli presne miery, ale ako pisem, do katastra by sme to davali niekedy na jesen, nebude problem? dakujem pekne za odpoved Z.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ninaclaudius Pozri príspevok
OTAZKA PRE CIMON: (uz zasa :-) chcem si so susedom vyrovnat pozemok - su take do spica - ja mu da moj spic a on mi da jeho - urobi geodet na to novy geometrak a potvrdi na katastri, ale: sused to nemoze teraz vymienat zmluvne, lebo ma plombu z banky, niekedy v lete bude dat zapisovat rozostavanu stavbu, tak s tymto prichystanym geometrakom by sme dali zamennou zmluvou vymenit aj tie spice pozemkov, otazka: aku platnost ma geometrak? resp. ked bude geometrak s datumom napr. 15.4.2009, zamenna zmluva bude s datumom 15.9.2009 bude vsetko v poriadku? chceme to vymerat uz teraz lebo ideme robit plot, aby sme vedeli presne miery, ale ako pisem, do katastra by sme to davali niekedy na jesen, nebude problem? dakujem pekne za odpoved Z.


Teraz doporučujem podpísať zmluvu o budúcej zmluve - § 50a zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.
Tým je to vyriešené.
Nezabudnúť dať do nej aj prípadné sankcie za odstúpenie, aby bola čo najviac záväzná.


CIMOM
0 0
ninaclaudius ninaclaudius

ninaclaudius je offline (nepripojený) ninaclaudius

dakujem za odpoved - zmluva o buducej zamennej zmluve? alebo dve kupne zmluvy by boli lepsie - cena cca "za korunu" kazdy?
a platnost toho geometraku je teda neobmedzena? nebude kataster namietat? dik Z.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ninaclaudius Pozri príspevok
1. - zmluva o buducej zamennej zmluve?
2. alebo dve kupne zmluvy by boli lepsie - cena cca "za korunu" kazdy?
3. a platnost toho geometraku je teda neobmedzena?
4. nebude kataster namietat?

1. zmluva o buducej zmluve; v tejto zmluve sa zadefinuje to, na čom sa dohodnete, teda aj zámena pozemkov

2. nie, aspoň podľa mňa

3. a 4. geodeti vedia presne ako postupovať, oni sú tí, ktorí dávajú geometrák do evidencie katastra

____________________________

v tomto viac už neporadím


CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať