Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
12spidy 12spidy

12spidy je offline (nepripojený) 12spidy

Ahojte,

chcem sa spýtať dostal som darovacou zmluvou dom od svojej mamy ale s ťarchou že ju doopatrujem, mam taký problém zo ženou sme si ho opravili a prerobili a teraz nastala taká situácia, že máme nezhody s mamou. Je možnosť z jej strany dom dostať späť čiže do jej osobného vlastníctva? A čo stým prerobeným čo sme do toho zainvestovali a prerobili za vlastné peniaze?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
dabratranec Pozri príspevok
Zdravím, chcem sa spýtať na normu STN 73 6005. Keďže normu treba kúpiť (čo sa mi zatiaľ nechce) chcem sa spýtať na postup Vás. Elektrikári budú prekopávať cestu v rámci rozširovania nn siete pri mojom pozemku. Na druhej strane cesty je rozvod verejného vodovodu na ktorý sa potrebujem napojiť. Môžem do elektrikárskeho výkopu šikovno uložiť potrubie pre vodu aby potom keď ma budú pripájať na vodu nebolo treba znovu prekopávať?
Tá STN je Vám zbytočná. Neviem načo ju využijete.
Pojednáva o križovaní, súbehu a križovaní verejných sietí navzájom a so stavbami.

Na Vašu otázku, cit. "Môžem do elektrikárskeho výkopu šikovno uložiť potrubie pre vodu aby potom keď ma budú pripájať na vodu nebolo treba znovu prekopávať?"
Odpovedám :

To musí byť ozaj šikovno. Nesmú ísť v súbehu v jednej ryhe. (ak budete konať "šikovno", tak voda musí ísť určite nižšie.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
12spidy Pozri príspevok
Ahojte,

chcem sa spýtať dostal som darovacou zmluvou dom od svojej mamy ale s ťarchou že ju doopatrujem, mam taký problém zo ženou sme si ho opravili a prerobili a teraz nastala taká situácia, že máme nezhody s mamou. Je možnosť z jej strany dom dostať späť čiže do jej osobného vlastníctva? A čo stým prerobeným čo sme do toho zainvestovali a prerobili za vlastné peniaze?
To nie je moja parketa, ale .... .

Domáhať sa môže.
Postup upravuje Občiansky zákonník - 40/1964 Zb.

§ 630


Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Všetko je iba na súde. Zhodnotenie je tiež vecou posúdenia súdu. Ak "hrubo neporušujete mravy", tak myslím že cesta späť je nemožná.


CIMOM
0 0
ajkaben ajkaben

ajkaben je offline (nepripojený) ajkaben

ahojte - poradaci
mam problem : chceme kupit RD, ale na liste vlastnictva nie je zapisany skutocny stav. dom bol pred 2 rokmi rekonstruovany -z povodneho domu zostali len 3 steny... ak na LV nie je skutocny stav , znamena to ze tato stavba je nelegalna? ako to zlegalizujeme - co vsetko k tomu potrebujeme, je nutna aj kolaudacia? - na co si mame dat pozor? mame legalizaciu nechat na predavajuceho?

dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ajkaben Pozri príspevok
ahojte - poradaci
mam problem : chceme kupit RD, ale na liste vlastnictva nie je zapisany skutocny stav. dom bol pred 2 rokmi rekonstruovany -z povodneho domu zostali len 3 steny... ak na LV nie je skutocny stav , znamena to ze tato stavba je nelegalna? ako to zlegalizujeme - co vsetko k tomu potrebujeme, je nutna aj kolaudacia? - na co si mame dat pozor? mame legalizaciu nechat na predavajuceho?

dakujem
1. ... ak na LV nie je skutocny stav , znamena to ze tato stavba je nelegalna?
2. ako to zlegalizujeme - co vsetko k tomu potrebujeme, je nutna aj kolaudacia?
3. - na co si mame dat pozor?
4. mame legalizaciu nechat na predavajuceho?


K bodu :
1. Nie , môže byť vydané stavebné povolenie, aj kolaudačné, treba sa opýtať predávajúceho.

2. a 3 Bez odpovede na otázku 1 je to zatiaľ zbytočné.

4. Nie je to nutné, ale dá sa rokovať, ak je zmene nelegálna o znížení ceny.


Po doplnení údajov môžem poradiť konkrétne.


CIMOM
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

len ma zaujima ci existuje lehota na vydanie stavebneho povolenia, pripadne aspon dokedy maju dat vediet chybajuce nedostatky...

podali sme ziadost o stavebne spolu s uzemnym (pozemok v intravilane medzi inymi rodinnymi domami) dna 23.02.2009 a teraz to su uz tri mesiace a ziadny papier od nich nedosiel...

zajtra sa tam chceme zastavit, ze kde je problem.

lebo ked nam to kontrolovala pri prevzati, tak sme tam mali uplne vsetko.

Nas pozemok pozostava z troch parciel (trvale travne porasty, zastavene plochy a nadvoria a zahrada)... dom zasahuje do vsetkych troch.
0 0
Petrik4441 Petrik4441

Petrik4441 je offline (nepripojený) Petrik4441

zdravím. chcel by som sa niečo dozvedieť ale je to dosť probematické. Asi pred 20 timi rokmi rodičia pribudovali k starému rodinnému domu ich vlastní nový dom. Ako dobudovali tak číslo súpisné si nechali zo starého domu a to tak je aj v súčastnosti a tak je to zapísané aj v liste vlastnictva. Teraz po rokoch by som chcel odkúpiť od rodičov tú starú časť domu na prestavbu ale potreboval by som vlastné číslo domu tj. nové číslo aby som si naňho vedel vybaviť hypotéku. Akým spôsobom by som si vedel vybaviť nové číslo a čo ďalej na katastri???? Tá stará časť domu je kompletná bytová jednotka z vlasným vchodom a s príslušenstvom. Vopred Vám ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andreaS Pozri príspevok
len ma zaujima ci existuje lehota na vydanie stavebneho povolenia, pripadne aspon dokedy maju dat vediet chybajuce nedostatky...

podali sme ziadost o stavebne spolu s uzemnym (pozemok v intravilane medzi inymi rodinnymi domami) dna 23.02.2009 a teraz to su uz tri mesiace a ziadny papier od nich nedosiel...

zajtra sa tam chceme zastavit, ze kde je problem.

lebo ked nam to kontrolovala pri prevzati, tak sme tam mali uplne vsetko.

Nas pozemok pozostava z troch parciel (trvale travne porasty, zastavene plochy a nadvoria a zahrada)... dom zasahuje do vsetkych troch.


1. Majú na to 30, resp. 60 dní podľa § 49 správneho poriadku - SP (71/1967 Zb.)

2. Ak žiadosť nemá predpísané náležitosti, majú postupovať podľa § 60 ods. 1 SZ, t.j. vyzvať na doplnenie žiadosti. (primerane podľa § 19 SP).

3. Pravdepodobne Vám tam bude chýbať aj súhlas obvodného pozemkového úradu. Na tejto téme som už dal aj vzor, treba ho nájsť.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Petrik4441 Pozri príspevok
zdravím. chcel by som sa niečo dozvedieť ale je to dosť probematické. Asi pred 20 timi rokmi rodičia pribudovali k starému rodinnému domu ich vlastní nový dom. Ako dobudovali tak číslo súpisné si nechali zo starého domu a to tak je aj v súčastnosti a tak je to zapísané aj v liste vlastnictva. Teraz po rokoch by som chcel odkúpiť od rodičov tú starú časť domu na prestavbu ale potreboval by som vlastné číslo domu tj. nové číslo aby som si naňho vedel vybaviť hypotéku. Akým spôsobom by som si vedel vybaviť nové číslo a čo ďalej na katastri???? Tá stará časť domu je kompletná bytová jednotka z vlasným vchodom a s príslušenstvom. Vopred Vám ďakujem.

Podľa vyhlášky č. 31/2003 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev a číslovaní stavieb sa ďalšie súpisné číslo pravdepodobne nevydá.

Z praxe je to zbytočné, ale na "odčlenenie" - identifikáciu Vašej stavby postačuje orientačné číslo a to sa dá vydať postupom podľa § 6 uvedenej vyhlášky. Takže podajte si na obci žiadosť.


CIMOM
0 0
Petrik4441 Petrik4441

Petrik4441 je offline (nepripojený) Petrik4441

Zatiaľ je to jasné , požiadať o orintačné číslo ale čo ďalej čo sa týka zápisu do listu vlastnictva a kúpou od rodičov dá sa to zrealizovať a aký je tam postup . A chcel by som ešte či na uvedenú časť domu sa dá dať ťarcha čo sa týka hypotekarného úveru??,

ďakujem.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

cimon: neprislo nam nic zatial. A oni nam mali vystavit suhlas so zlucenim uzemneho a stavebneho konania, kt. po nas pytala na pozemkovom urade, aby sme mohli od nich dostat tebou spominany suhlas. Tak sa tam zajtra zastavime a zistime kde je teda problem. vdaka
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Petrik4441 Pozri príspevok
Zatiaľ je to jasné , požiadať o orintačné číslo ale čo ďalej čo sa týka zápisu do listu vlastnictva a kúpou od rodičov dá sa to zrealizovať a aký je tam postup . A chcel by som ešte či na uvedenú časť domu sa dá dať ťarcha čo sa týka hypotekarného úveru??,

ďakujem.
To sa nedá takto povedať.
Všetko záleží od toho, ako je stavba postavená.
Najideálnejšie by bolo, ak by sa dom dal pôdorysne odčleniť a mal by samostatný pozemok. Neviem či má charakter RD s dvomi bytovými jednotkami alebo dvojdom alebo sú byty nad sebou alebo ... .

Takže treba podľa mňa konať tak ako som uviedol. Požiadať o určenie orientačného čísla.

Ešte môže byť problém, ak nie je kolaudovaný s dvomi bytovými jednotkami.

Čo sa týka hypotéky, treba sa dohodnúť s bankou čo bude akceptovať.



CIMOM
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Prajem pekný deň, prosím čo je na tom pravdy, že na stavbu garáže nie je potrebné stavebné povolenie, ale vzniká tu len nejaká "oznamovacia povinnosť" na úrade? Prosím poradíte mi? Hľadal som v týchto príspevkoch, ale nič také som tu nenašiel.
Chcem postaviť garáž a neviem ako mám začať, čo sa týka stavebnej legislatívy. Musím byť vlastníkom pozemku, na ktorom má garáž stáť ja? Garáž by totižto mala stáť na pozemku manželk. starých rodičoch a oni chcú tento pozemok darovať manželke. Je takýto postup správny? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Zuzinka21 Zuzinka21

Zuzinka21 je offline (nepripojený) Zuzinka21

Dobry den, s manzelom akoze kupujeme pozemok od svokrovcov. Chceme, aby bol napisany na nas obidvoch. A keby v ziadosti o stavebne povolenie bol napisany iba manzel ako ziadatel, mohlo by sa stat, ze by nam stavebne povolenie nevydali? Pocula som totiz, ze ziadatel o stavebne povolenie moze byt iba jeden. Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Zuzinka21 Pozri príspevok
Dobry den, s manzelom akoze kupujeme pozemok od svokrovcov. Chceme, aby bol napisany na nas obidvoch. A keby v ziadosti o stavebne povolenie bol napisany iba manzel ako ziadatel, mohlo by sa stat, ze by nam stavebne povolenie nevydali? Pocula som totiz, ze ziadatel o stavebne povolenie moze byt iba jeden. Dakujem
1. Na stavebnom povolení môžete byť obaja, žiadny problém v tom nie je.
2. Dokonca nemusíte vlastniť ani stavebný pozemok - viď § 139 ods. 1 SZ (50/1976 Zb.).


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Dobroslava Pozri príspevok
1. vzniká tu len nejaká "oznamovacia povinnosť" na úrade?
2. Musím byť vlastníkom pozemku, na ktorom má garáž stáť ja?
3. Garáž by totižto mala stáť na pozemku manželk. starých rodičoch a oni chcú tento pozemok darovať manželke. Je takýto postup správny?

K bodu :

1. Áno ohlásenie drobnej stavby podľa § 57 ods. 1 stavebného zákona.
2. Nie stačí nájomná zmluva alebo zmluva o budúcej zmluve - § 139 ods. 1 SZ.
3. Taký postup môže byť.

Poznámka :
Drobná stavba je definovaná v § 139b ods. 6 SZ. Upozorňujem na to, že musí mať doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe, až potom nastupujú podmienky ako m2 a pod.


CIMOM
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Ďakujem za odpoveď, ale ešte nemám jasno:
k bodu 2: nebola by lepšia darovacia zmluva z dôvodu, že manželka má ešte súrodencov, ktorí by mali dediť rovnakým dielom uvedený pozemok /aby v budúcnosti nenastali problémy s dedením .../
k poznámke: aká je doplnková funkcia k hlavnej stavbe, prosím?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Dobroslava Pozri príspevok
1. k bodu 2: nebola by lepšia darovacia zmluva z dôvodu, že manželka má ešte súrodencov, ktorí by mali dediť rovnakým dielom uvedený pozemok /aby v budúcnosti nenastali problémy s dedením .../
2. k poznámke: aká je doplnková funkcia k hlavnej stavbe, prosím?

1. Asi áno, lepšia bude darovacia, alebo kúpnopredajná.

2. Príklad : K RD je doplnková funkcia garáž, napr. 5 x 5 m, t.j. 25 m2, ale nie je doplnková dielňa na podnikanie, aj keď bude mať 15 m2.


CIMOM
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Ďakujem za odpoveď, a čo v tom prípade, keď vlastníkom RD, pri ktorom má garáž stáť ako samostatný objekt, sú starí rodičia manželky?
0 0
Zuzinka21 Zuzinka21

Zuzinka21 je offline (nepripojený) Zuzinka21

dakujem velmi pekne za odpoved
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať