Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
georgeP Pozri príspevok
Zaujima ma ci mozem ziadat prispevok zo SFRB na rozostavany rodinny dom?
Treba priamo na ich pobočkách.
Nie je to obecných a mestských úradoch.
V niektorých väčších mestách sú tzv. spádové kancelárie.
Možno sa dá aj na krajský stavebný úrad, odbor bytový.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jamosa Pozri príspevok
Ahoj Cimon. Chcela by som sa ťa spýtať, ako sa postupuje v prípade, že zistíš, že GP vypracovaný geodetom bol zakreslený účelovo a tak zapísaný i v katast. Jedná sa o to, že naši susedia majú vystavené domy bez právoplatných povolení, Pôvodné boli vydané ešte v roku 2002 s tým, že nás ako susedov obišli nesprávnym doručovaním - jedná sa o podvod, ktorý riešime. Začali stavať až v roku 2006. My sme chceli začať stavať v roku 2007 a vtedy sme na to prišli. Teraz to riešime, aj cez prokuratúru(ktorá dala staveb.úradu súhrnné upozornenie), stavebný úrad, nám robí prieťahy a susedom chcel legalizovať stavby dokonca bez všetkých stanovísk a vyjadrení, dokonca aj projektov, na čo sme sa ohradili a teraz im už asi 7 mesiacov predlžuje lehoty na predloženie dokladov. Susedia využili to, že na ich pozemku stala chata, ktorá asi pred viac ako 15 rokmi vyhorela, potom plochu vyrovnali a v blízkosti vystavili bungalov, ktorý má viac ako 2 násobnú plochu - dali si to zakresliť geodetovi (ten to nezakreslil dokonca tak, ako je to realne) a na katastri použili to staré číslo a dali ho k bungalovu. Neviem, ako to máme riešiť, či nejakou reklamáciou, alebo? Náš prípad je dosť komplikovaný, tak to tu nerozoberám celé, lebo by som musela zapísať aj štyri strany. Máme pocit, že takto - podvodom si chceli susedia zlegalizovať čiernu stavbu. Za akúkošvek radu vopred ďakujem.

Toto pri všetkej snahe ozaj nie je cez poradu.
Keď je v tom už prokuratúra, tak určite sa bude konať.
Ak nie, tak zahrnúť do toho aj krajský stavebný úrad.


CIMOM
0 0
tanina11 tanina11

tanina11 je offline (nepripojený) tanina11

Treba sa opýtať na slovenskej správe ciest alebo na krajskom úrade pre územnú komunikáciu. Tá cesta musí byť postavené v určitých normách. To nie je iba o tom, že si ju sami postavíte. Musí byť zakreslené. Viem, že s tým mal problém známy, nakoľko žiadal úver a ručil domom. Nedostal ho, lebo nemal cestu k domu-ona musí byť riadne zakreslená. Tá cesta tam nebola oficiálna.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andrej757 Pozri príspevok
Ahoj CIMOM,

mam takyto problem. Vlastnim pozemok cca 3000 metrov stvorcovych na okraji obce, ktory je vedeny na liste vlastnictva ako orna poda. Obec mi ale vyrubuje dan z nehnutelnosti ako za stavebny pozemok a argumentuje tym, ze su to pozemky urcene v uzemnom plane na zastavanie IBV a boli tam pritiahnute aj vsetky siete na harnicu pozemku.(je to novobudovana ulica) Tento rok zvysili dane o 100% a 270 Euro sa mi uz zda dost vela. Na pozemku zatial ale v najblizsich rokoch stavat nic nechcem. Musim naozaj platit taku vysoku dan?

Dakujem

Výňatok zo zákona č. 582/2004
o miestnych daniach a miestnom poplatku
za komunálne odpady a drobné stavebné odpady




§ 6
Predmet dane


4) Na účely tohto zákona sa za stavebný pozemok považuje pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení až do právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na stavbu , ktorá je predmetom dane zo stavieb podľa § 10 ods. 2, alebo stavba s bytmi a nebytovými priestormi, ktoré sú predmetom dane z bytov podľa § 14. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení.

(5) Stavebným pozemkom podľa odseku 4 nie je na účely tohto zákona pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení na zmenu stavby, najmä ak ide o prístavbu, nadstavbu a stavebnú úpravu.




ZÁVER :
Takže nech Vám vrátia láskavo daňový preplatok.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
chipoliny1 Pozri príspevok
Dobrý deň
Možno už to bolo spomínané ale nenašiel som to. Chcel rekonštruovať starý dom + prístavba(veľká rekonštrukcia - strecha, omietky, okná...) a potreboval by som vedieť čo sa rozumie pod pojmom prístavba - teda čím je to obmedzené(m2, výška a pod.) Vie že to musí mať SP alebo nie?

Ďakujem
Výňatok zo zákona č. 50/1976 Zb - stavebný zákon


§ 139b
Pojmy stavebného poriadku


(5) Zmeny dokončených stavieb sú

a) nadstavby, ktorými sa stavby zvyšujú,
b) prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,
c) stavebné úpravy, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby.



Nič iné to nedefinuje.



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jasteraic Pozri príspevok
Ahoj Cimom, mám otázku ohľadom dodtočného schválenia stavby. Začali sme realizovať pristavenie vstupnej verandy s rozmermi 3x4m, ktorú chceme nadstrešiť zimnou záhradou (tá bude spojená s chodbou v podkroví domu). Vybavujeme dodatočné staveb. povolenie (dnes sme dostali oznámenie o začatí konania + pozvanie na ústne konanie), lebo nás udal sused, ktorý najskôr súhlasil, teraz už nie. Zatiaľ máme postavené len základy a stavbu sme hneď po udaní zastavili. Dom, ku ktorému sa prístavba realizuje je 1m od spoločnej hranice, ide o starý skolaudovaný dom. Stena prístavby, ktorá bude najbližšou k spoločnej hranici je od nej vzdialená 3,65m a od susedovho domu je vzdialená 11m. Sused nám stále hrozí, že keď to postavíme, dá nám stavbu odstrániť.
Moja otázka znie: je táto vzdialenosť dostatočná? Niekde som tu v tvojich príspevkoch videla, že stačí 7m, len si nie som istá. Na stene otočenej k susedovi nebude žiadne okno ale zimná záhrada bude celá presklená.
Ako dlho po ústnom konaní môže trvať vydanie stavebného povolenia?
Vzdialenosť by mala byť dostatočná podľa § 6 vyhl. 532/2002.


Ako dlho bude trvať vydanie stavebného neviem, záleží od stavebného úradu.

VVopred upozorňujem, že určite to pôjde na odvolačku, takže nech stavebný úrad dá pozor na procesné veci, doručenie rozhodnutia do vlastných rúk s opakovaným doručením. Toto by som dal aj pri ústnom konaní do zápisnice.


CIMOM
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
Sme v štádiu riešenia osadenia stavby na pozemok - dokumenty.
Keď som zadávala obj. na projekt, projektant hovoril, že nebude žiadny problém, ak by sme chceli postaviť dom 0,5 m od hranice pozemku, kde na hranici má aj sused postavenú hosp. budovu. Z tejto strany by sme nemali žiadne okná. Z druhej strany by to boli 2 m od hranice pozemku /2 okná, ktoré by boli v kuchyni a v kúpelni/. Šírka pozemku je 10m a domu je 7,5m. Žlaby zo strechy by boli na hranici pozemku.
Včera, keď som bola preberať mat. osadenia mi projektant povedal, že buď "nalepím" dom na susedovu stavbu, alebo musím dodržať 2m od stavby.
Ako mám argumentovať, aby sme mohli stavať 0,5 m od hranice pozemku, na tej strane, kde má sused budovu, a aby sme k tomu dostali stavebné povolenie?
Vopred ďakujem za odpoveď
0 0
jasteraic jasteraic

jasteraic je offline (nepripojený) jasteraic

Vzdialenosť by mala byť dostatočná podľa § 6 vyhl. 532/2002.


Ako dlho bude trvať vydanie stavebného neviem, záleží od stavebného úradu.

VVopred upozorňujem, že určite to pôjde na odvolačku, takže nech stavebný úrad dá pozor na procesné veci, doručenie rozhodnutia do vlastných rúk s opakovaným doručením. Toto by som dal aj pri ústnom konaní do zápisnice.


CIMOM


Veľmi pekne ďakujem Cimom, zasa som o niečo múdrejšia, dám si na to pozor.
Mám ešte jednu otázku: vieš mi povedať, koľkokrát sa sused môže odvolať a prípadne kedy sa to posúva na Krajský stav.úrad? Zatiaľ sa len informujem, ale od tohto suseda sa dá čakať všetko, snaží sa nám dokázať svoju moc, tak nech som pripravená, čo sa môže stať a nech viem aspoň predpokladať, kedy žačneme
Vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

Uz skor som tu pisala,ze mame stavebne konanie 9.9.2009 o 9,00hod. Tak pre nas to bol urcite magicky datum,lebo starosta (mame s nim dost problemy) nam papier podpisal.

1. Chcem sa opytat aky je teraz postup? Susedov mame vzdialenych jeden je 14m,druhy 24m, ani neboli na konani. Ten pan ,ktory viedol konanie povedal manzelovi,ze len to hodi do pocitaca a zavola mu,kedy si mozeme prist pre povolenie. Ked sa pytal na to odvolanie (odvolaciu lehotu), tak ak som to spravne pochopila,nie je co riesit,lebo ucastnici neboli,teda nemaju ziadne namietky a aj vzhladom na vzdialenost od nasej stavby....

2. Teda ked nam vyda to povolenie,tak vlastne mozeme stavat? Alebo treba ohlasit zacatie stavebnych prac?

3. Ak je ptrebne ohlasit zacatie stavebnych prac, bude vadit, ked ohlasime teoreticky 10.9, ale skutocne zacneme 15.9.?

Dakujem za radu.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mirpo Pozri príspevok
Sme v štádiu riešenia osadenia stavby na pozemok - dokumenty.
Keď som zadávala obj. na projekt, projektant hovoril, že nebude žiadny problém, ak by sme chceli postaviť dom 0,5 m od hranice pozemku, kde na hranici má aj sused postavenú hosp. budovu. Z tejto strany by sme nemali žiadne okná. Z druhej strany by to boli 2 m od hranice pozemku /2 okná, ktoré by boli v kuchyni a v kúpelni/. Šírka pozemku je 10m a domu je 7,5m. Žlaby zo strechy by boli na hranici pozemku.
Včera, keď som bola preberať mat. osadenia mi projektant povedal, že buď "nalepím" dom na susedovu stavbu, alebo musím dodržať 2m od stavby.
Ako mám argumentovať, aby sme mohli stavať 0,5 m od hranice pozemku, na tej strane, kde má sused budovu, a aby sme k tomu dostali stavebné povolenie?
Vopred ďakujem za odpoveď
Výňatok z vyhl. č. 532/2002 Z.z.


§ 6
Odstupy stavieb



(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.



Odporučujem, aby sa projektant v 1. kole pohral s bodom č. 5.
Nech nachystá "dôvodovú" technickú správu, prečo stavbu umiestnil tak ako ju umiestnil a nech rozoberie odsek č. 1.


CIMOM
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jasteraic Pozri príspevok
Vzdialenosť by mala byť dostatočná podľa § 6 vyhl. 532/2002.


Ako dlho bude trvať vydanie stavebného neviem, záleží od stavebného úradu.

VVopred upozorňujem, že určite to pôjde na odvolačku, takže nech stavebný úrad dá pozor na procesné veci, doručenie rozhodnutia do vlastných rúk s opakovaným doručením. Toto by som dal aj pri ústnom konaní do zápisnice.


CIMOM


Veľmi pekne ďakujem Cimom, zasa som o niečo múdrejšia, dám si na to pozor.
Mám ešte jednu otázku: vieš mi povedať, koľkokrát sa sused môže odvolať a prípadne kedy sa to posúva na Krajský stav.úrad? Zatiaľ sa len informujem, ale od tohto suseda sa dá čakať všetko, snaží sa nám dokázať svoju moc, tak nech som pripravená, čo sa môže stať a nech viem aspoň predpokladať, kedy žačneme
Vopred veľmi pekne ďakujem.
Do 30 dní od podania odvolania má byť predložené odvolaciemu orgánu (§57 ods. 2 zákona 71/1967).

Riadne odvolanie voči jednému rozhodnutiu môže jeden účastník podať iba raz. Môže ho dopĺňať.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Erika686 Pozri príspevok
Uz skor som tu pisala,ze mame stavebne konanie 9.9.2009 o 9,00hod. Tak pre nas to bol urcite magicky datum,lebo starosta (mame s nim dost problemy) nam papier podpisal.

1. Chcem sa opytat aky je teraz postup? Susedov mame vzdialenych jeden je 14m,druhy 24m, ani neboli na konani. Ten pan ,ktory viedol konanie povedal manzelovi,ze len to hodi do pocitaca a zavola mu,kedy si mozeme prist pre povolenie. Ked sa pytal na to odvolanie (odvolaciu lehotu), tak ak som to spravne pochopila,nie je co riesit,lebo ucastnici neboli,teda nemaju ziadne namietky a aj vzhladom na vzdialenost od nasej stavby....

2. Teda ked nam vyda to povolenie,tak vlastne mozeme stavat? Alebo treba ohlasit zacatie stavebnych prac?

3. Ak je ptrebne ohlasit zacatie stavebnych prac, bude vadit, ked ohlasime teoreticky 10.9, ale skutocne zacneme 15.9.?

Dakujem za radu.

Zákon - rozhodnutie, teda aj stavebné povolenie je právoplatné a vykonateľné za podmienok uvedených v § 51 a § 52 zákona 71/1967 Zb.

Takže podľa zákona sa nedá stavať hneď po konaní, alebo hneď po doručení rozhodnutia.


CIMOM
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

CIMOM Pozri príspevok
Zákon - rozhodnutie, teda aj stavebné povolenie je právoplatné a vykonateľné za podmienok uvedených v § 51 a § 52 zákona 71/1967 Zb.

Takže podľa zákona sa nedá stavať hneď po konaní, alebo hneď po doručení rozhodnutia.


CIMOM
ak mozem pridam nasu skusenost...

po konani sme cakali cca mesiac, kym sme dostali stavebne povolenie... a este sme cakali 2 tyzdne, kym sme zacali robit zaklady...

teraz dotaz na cimona: treba si zajst za pravoplatne stavebne povolenie, alebo ho posle stavebny urad sam? nemame ani "odsuhlaseny" projekt ... neviem, ci aj ten pytat, ci nam je to treba... resp. ci je to povinnost stavebneho uradu...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andreaS Pozri príspevok
ak mozem pridam nasu skusenost...

po konani sme cakali cca mesiac, kym sme dostali stavebne povolenie... a este sme cakali 2 tyzdne, kym sme zacali robit zaklady...

teraz dotaz na cimona: treba si zajst za pravoplatne stavebne povolenie, alebo ho posle stavebny urad sam? nemame ani "odsuhlaseny" projekt ... neviem, ci aj ten pytat, ci nam je to treba... resp. ci je to povinnost stavebneho uradu...
Je to povinnosť stavebného úradu, minimálne voči stavebníkovi.
Neaplikuje sa to. To nie je treba vyčítať. Baliť PD a zasielať poštou je ...

Doporučujem ísť cca po 15 dňoch od doručenia na stav. úrad pre PD a vyznačiť si právoplatnosť. Možno aj zavolať pred tým, aby Vám stihli overiť PD.
Mimochodom na PD sa dáva razítko na každý jeden výkres, Dopisuje sa tam aj dátum vydania SP, číslo stavebného povolenia a podpis pracovníka.
Nie je to robota na 5 min.


CIMOM
0 0
annna annna

annna je offline (nepripojený) annna

prosím o radu.
1,/ vlastním pozemok v extraviláne cca 200m od hlavnej cesty, chcem ho oplotiť preto som ohlásila drobnú stavbu, susedom je obec a ja už 2 mesiace nemám žiadne vyjadrenie. môžem začať oplocovať?
2,/ pozemok bol vrátený v reštitúcii a pred 30. r tam bol vybudovaný vodojem(neznámim staviteľom???) na ktorý je napojených niekoľko domácnosí.čo môžem podniknúť?
0 0
j.gabcik j.gabcik

j.gabcik je offline (nepripojený) j.gabcik

Zdravim,potreboval by som poradit.Chcel by som postavit plechovu halu asi o rozmere100 stvorcov.Teda moja otazky su,ze co mi k tomu treba=myslim povolenia atd..A ci ju vobec mozem postavit,ak nema nejake revizije,je to montavana hala=ci nemusi splnat nejake normy. A ci musim k nej spravit pripojku elektriky nanovo= mam na mysli ci musi mat vlastnu,alebo ju aj mozem pripojit z domu.Dakujem za rady.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
annna Pozri príspevok
prosím o radu.
1,/ vlastním pozemok v extraviláne cca 200m od hlavnej cesty, chcem ho oplotiť preto som ohlásila drobnú stavbu, susedom je obec a ja už 2 mesiace nemám žiadne vyjadrenie. môžem začať oplocovať?
2,/ pozemok bol vrátený v reštitúcii a pred 30. r tam bol vybudovaný vodojem(neznámim staviteľom???) na ktorý je napojených niekoľko domácnosí.čo môžem podniknúť?
Bez súhlasu podľa § 57 ods. 1 SZ legálne nie. Nebudem k tomu viac dodávať, ale uvediem iba jedno :

Oplotenie nie je drobnou stavbou, ktorá musí tvoriť doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
j.gabcik Pozri príspevok
Zdravim,potreboval by som poradit.Chcel by som postavit plechovu halu asi o rozmere100 stvorcov.Teda moja otazky su,ze co mi k tomu treba=myslim povolenia atd..A ci ju vobec mozem postavit,ak nema nejake revizije,je to montavana hala=ci nemusi splnat nejake normy. A ci musim k nej spravit pripojku elektriky nanovo= mam na mysli ci musi mat vlastnu,alebo ju aj mozem pripojit z domu.Dakujem za rady.


Ospravedlňujem sa, ale to je toľko otázok a toľko možných kombinácií odpovedí, na ktoré sa nedá odpovedať bez ďalších info.



CIMOM
0 0
bababulka bababulka

bababulka je offline (nepripojený) bababulka

Dobrý deň!

Chcela by som sa informovať. S manželom robíme na obecnom úrade, a chceli by sme odkúpiť od obecného úradu 60 metrov štvorcový pozemok. Počuli sme, že zamestnanci nemôžu kúpiť obecný pozemok, len jedine vziať do nájmu. Podľa zákona je to pravda? A keď je to pravda, či moja dcéra (25 ročná) nemohla by kúpiť ten daný pozemok ak nie je zamestnancom obecného úradu? Je to surne!

Dakujem za odpoved
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
bababulka Pozri príspevok
Dobrý deň!

Chcela by som sa informovať. S manželom robíme na obecnom úrade, a chceli by sme odkúpiť od obecného úradu 60 metrov štvorcový pozemok. Počuli sme, že zamestnanci nemôžu kúpiť obecný pozemok, len jedine vziať do nájmu. Podľa zákona je to pravda? A keď je to pravda, či moja dcéra (25 ročná) nemohla by kúpiť ten daný pozemok ak nie je zamestnancom obecného úradu? Je to surne!

Dakujem za odpoved
Zamestnanec môže odkúpiť nehnuteľnosť.
Poslanec nemôže odkúpiť nehnuteľnosť.

CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať