Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
janatde Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, či je možné do stavebného povolenia, ak je už právoplatné, doplniť ďalšieho ...........povolenie ale to nám odmietli, vraj je to možné až pri kolaudácií domu. Nevieme teda ako dalej postupovať. Ďakujem za radu.

Postup : zmena stavby ešte pred jej dokončením - § 68 SZ
1. Fiktívne požiadať o zmenu v stavebnotechnickej veci - nepodstatnej, aby nemuselo byť konanie so susedmi, napr. zmena v dispozičnom riešení (posunutie priečky a pod. )
2. Môže byť aj cesta zmenou stavebného dozoru. O tom stavebný úrad musí rozhodnúť.

K žiadosti priložiť dohodu, alebo zmluvu o pristúpení rodičov za stavebníkov. Stavebný úrad o zmene stavebníka nerozhoduje, ale už v rozhodnutí o zmene stavby musí uviesť všetkých stavebníkov. V časti rozhodnutia – odôvodnenie uvedie len tú skutočnosť, že k pôvodným stavebníkom pribudol nový stavebník, resp. sa rozšírili na základe . (uvedie názov dokladu).


Poznámka : stavebný úrad správne uviedol, že stavebníka nedopíše, lebo ak uzatvoríte spolu zmluvu, tak podľa § 70 stavebného zákona sa rodičia stávajú stavebníci zo zákona. O zmene stavebníka nerozhoduje stavebný úrad, nakoľko postúpenie práv a povinností stavebníka alebo pristúpenie k stavebníkom je občianskoprávny akt. Stavebný úrad túto vec len skonštatuje ako nový status.


CIMOM
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

Zdravim,

musi byt oznacena(tabulou na hranici pozemku) kazda stavba??

Ako je to s umiestnenim stavby(dreveny pristresok bez pevneho zakladu) na TTP pozemku???

Trocha z praxe-co by mohol napadnut vzdialeny sused, nie ucastnik konania pocas stavebnych prac, pokial je riadne vydane a pravoplatne stav. povolenie,a ma vyhrady, evidentne chce robit problemy-na co si davat pozor???

Vdaka
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sulko Pozri príspevok
Zdravim,

musi byt oznacena (tabulou na hranici pozemku) kazda stavba??

Ako je to s umiestnenim stavby(dreveny pristresok bez pevneho zakladu) na TTP pozemku???

Trocha z praxe-co by mohol napadnut vzdialeny sused, nie ucastnik konania pocas stavebnych prac, pokial je riadne vydane a pravoplatne stav. povolenie,a ma vyhrady, evidentne chce robit problemy-na co si davat pozor???

Vdaka

musi byt oznacena (tabulou na hranici pozemku) kazda stavba?? - nie

na co si davat pozor??? - len na suseda


Jednoducho :
Ak je právoplatné stavebné povolenie, tak už prakticky nenapadnuteľné. Iba ak by bol podaný podnet na prokuratúru alebo na preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania. Aj vtedy by bol problém iba ak by bolo vydané v rozpore so zákonom, pričom sa prihliada na práva nadobudnuté dobromyselne.


CIMOM
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

Vdaka. ako je to s tou drevarnou na TTP, je mozne aj toto nejakym sposobom napadnut z hladiska zakona..??
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sulko Pozri príspevok
Vdaka. ako je to s tou drevarnou na TTP, je mozne aj toto nejakym sposobom napadnut z hladiska zakona..??
Ak je stavbou, tak sa riadi postupom podľa stavebného zákona a iných príslušných predpisov.

Čo je stavba ???

Výňatok zo stavebného zákona :

§ 43
Stavba


Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.



Stále je bez pevného základu???
Je to stavba podľa stavebného zákona???


CIMOM
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

napriek tomu ako sa tema vola som nenasiel navod ako ziskat stavebne povolenie.. kam mam zajst, co tam vybavit a kolko to bude stat casu. Vie niekto z praxe napisat Kolko trva vybavenie stavebneho povolenia, a co vsetko treba obehat pri klasickom rodinnom dome? Ja zatial viem len o tom ze mam mat projekt a musim ist na kataster.
0 0
jankazb jankazb

jankazb je offline (nepripojený) jankazb

Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac
Ešte chýba otázka že koľko to bude stáť nervov. Veľa.
Ale aby som aj niečo poradila, hlavne majte riadny vykonávací projekt, nie iba pre stavebné povolenie.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
alltracboy Pozri príspevok
napriek tomu ako sa tema vola som nenasiel navod ako ziskat stavebne povolenie.. kam mam zajst, co tam vybavit a kolko to bude stat casu. Vie niekto z praxe napisat Kolko trva vybavenie stavebneho povolenia, a co vsetko treba obehat pri klasickom rodinnom dome? Ja zatial viem len o tom ze mam mat projekt a musim ist na kataster.
Príspevok č. 3 v tejto téme je taký približný základ.
Netreba sa toho báť, všetko nemusí byť.


CIMOM
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

v stavebnom povoleni mam ako prilohy pisane toto:

Prílohy:
1. List vlastníctva - originál, nie starší ako 3 mesiace, alebo iný doklad (nájomná zmluva, zmluva o*vstavbe, dohoda o*budúcej kúpnej zmluve), ktorým stavebník preukazuje, že má k*pozemku či stavbe iné právo, ktoré ho oprávňuje zriadiť na pozemku požadovanú stavbu, alebo vykonať zmenu stavby (LV vydá Katastrálny úrad Senec, Hollého 8, Senec),
2. Kópia katastrálnej mapy – originál, nie starší ako 3 mesiace (vydá Katastrálny úrad Senec),
3. 2 x Projektová dokumentácia stavby (vrátane profesií) a situácia osadenia stavby M 1:200 (vrátane susedných stavieb,*uličných pohľadov a napojenia na inžinierske siete). PD bude vypracovaná oprávnenou osobou, ak ide o*stavby podľa § 45 ods. 6 písm. a/ *zákona, postačí dokumentácia vypracovaná osobou s*príslušným odborným vzdelaním,
4. Preukaz odbornej spôsobilosti projektanta – fotokópia,
5. Rozhodnutie o*vyňatí z*poľnohospodárskeho pôdneho fondu, ak sa stavba bude realizovať na ornej pôde, pasienku (vydáva Obvodný pozemkový úrad v*Senci, Hurbanova 21, Senec),
6. Vyhlásenie stavebného dozoru, alebo kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania stavby, ak sa jedná o*stavbu uskutočňovanú svojpomocou,
7. Územné rozhodnutie o*umiestnení stavby,
8. 2 × Výkres žumpy, ak nie je stavba odkanalizovaná,
9. Mená a*adresy účastníkov konania - dotknutých susedov (príp. ich stanoviská),
10. Plná moc (v prípade, ak sa dá stavebník zastupovať),
11. Vyjadrenie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a.s. (Prešovská č. 48, Bratislava),
12. Vyjadrenie Zsl. energetiky – distribúcia, a.s. (Čulenova 6, Bratislava),
13. Vyjadrenie Obv. úradu ŽP v Senci, Hurbanova 21, Senec (voda, odpady, ovzdušie, príroda),
14. Vyjadrenie Slovak Telekomu, a.s. (Nám. Slobody 6, Bratislava),
15. Vyjadrenie Slov. plynáren. priemyslu - distribúcia, a.s. (Mlynské nivy 44/B, Bratislava),
16. Správny poplatok (uhrádza sa podľa výšky investičného nákladu stavby)

Ďalšie doklady (podľa povahy prípadu)
17. Vyjadrenie ORHZZ – požiarna ochrana (Hasičská 4, 902 01 Pezinok),
18. Vyjadrenie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava (Ružinovská 8, Bratislava),
19. Vyjadrenie Správy nehnuteľného majetku a*výstavby (Krížna 42, Bratislava),
20. Vyjadrenie Slov.vodohospod.podniku š.p. OZ Povodie Dunaja (Karloveská 2, Bratislava),
21. Vyjadrenie Krajského pamiatkového úradu Bratislava (Leškova ul. 17, Bratislava )
22. Vyjadrenie DP Bratislava, a.s. (Olejkárska 1, Bratislava),
23. Vyjadrenie Leteckého úradu SR (Letisko M. R. Štefánika, Bratislava),
24. Vyjadrenie ObÚ pre cestnú dopravu a*pozem. komunikácie v*Senci (Hurbanova 21,Senec),
25. Vyjadrenie Obvodného úradu v Senci, odbor krízového riadenia (Hurbanova 21, Senec),
26. Vyjadrenie Okresného riaditeľstva PZ Bratislava – okolie, ODI (Šenkvická 14, Pezinok),
27. Vyjadrenie Úradu Bratislavského samosprávneho kraja (Sabinovská 16, Bratislava),
28. Vyjadrenie Slov. zväzu telesne postihnutých (Ševčenkova 19, Bratislava),
29. Vyjadrenie Únie nevidiacich a*slabozrakých Slovenska (Sekulská 1, Bratislava),
30. Vyjadrenie Regionálnych ciest (Čučoriedková 6, Bratislava),
31. Vyjadrenie Slov.vodohospod.podniku š.p. OZ Povodie Dunaja (Karloveská 2, Bratislava),
32. Vyjadrenie Hydromeliorácie, š.p. (Vrakunská 29, Bratislava),
33. Vyjadrenie Technickej inšpekcie SR (Holekova 3, Bratislava),

Len neviem, ake veci odomna budu chciet oraganizacie od ktorych mam tie dokumenty ziskat. Doteraz som bol rozhodnuty, ze stavebne povolenie si necham vybavit cez firmu co sa s tym zaobera za cca 500eur+ kolky. Podla toho co hovoria ludia ake hrozne je vybavit SP by som do toho aj siel, ale je to naozaj tak hrozne a trva to tak strasne dlho(az pol roka)?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
alltracboy Pozri príspevok
v stavebnom povoleni mam ako prilohy pisane toto:

Prílohy:
1. List vlastníctva - originál, nie starší ako 3 mesiace, alebo iný doklad (nájomná zmluva, zmluva o*vstavbe, dohoda o*budúcej kúpnej zmluve), ktorým stavebník preukazuje, že má k*pozemku či stavbe iné právo, ktoré ho ...............
32. Vyjadrenie Hydromeliorácie, š.p. (Vrakunská 29, Bratislava),
33. Vyjadrenie Technickej inšpekcie SR (Holekova 3, Bratislava),

................toho aj siel, ale je to naozaj tak hrozne a trva to tak strasne dlho(az pol roka)?
To je pre atómovú elektráreň ??

Napíšem k tomu svoje stanovisko.

CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 27.10.09 at 16:58
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

Obec Turany,okr.Martin

1.list vlastnictva a snimka z katastralnej mapy-max 3 mesiace stare,kolok 3 eura
2.2x projekt-/mal som katalog/,niekde pytaju 3x
3.projekty + stanovisko SSE a vodarov
4.vyjadrenie hasicov
5.stanovisko pozemkoveho uradu
6.ziadost o stavebne povolenie zlucene s uzemnym konanim.

bod c.3 az 5 mi vybavoval projektant co mi kreslil pripojky a dostal som vsetko do ruky.

Po odovzdani ziadosti asi za 3 tyzdne bolo zvolane konanie kde boli pozvane dotknute strany,nik nemal namietky,po mesiaci od konania sme dostali stavebne povolenie a po skonceni 15 dnovej lehoty na odvolanie nadobudlo pravoplatnost.
Casovo -zaciatkom aprila 2009 som dal robit projekty pripojok a zaciatkom septembra som mal pravoplatne povolenie
postavdom.webnode.sk
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
[QUOTE=alltracboy;1190493]v stavebnom povolení mam ako prílohy písane toto:

V prípade rodinného domu :




Prílohy:
1. List vlastníctva - originál, nie starší ako 3 mesiace, alebo iný doklad (nájomná zmluva, zmluva o vstavbe, dohoda o budúcej kúpnej zmluve), ktorým stavebník preukazuje, že má k pozemku či stavbe iné právo, ktoré ho oprávňuje zriadiť na pozemku požadovanú stavbu, alebo vykonať zmenu stavby (LV vydá Katastrálny úrad Senec, Hollého 8, Senec),
2. Kópia katastrálnej mapy – originál, nie starší ako 3 mesiace (vydá Katastrálny úrad Senec),

Požiadavka LV a kat. mapu nie staršie ako 3 mesiace je protizákonná

3. 2 x Projektová dokumentácia stavby (vrátane profesií) a situácia osadenia stavby M 1:200 (vrátane susedných stavieb, uličných pohľadov a napojenia na inžinierske siete). PD bude vypracovaná oprávnenou osobou, ak ide o stavby podľa § 45 ods. 6 písm. a/ zákona, postačí dokumentácia vypracovaná osobou s príslušným odborným vzdelaním,


4. Preukaz odbornej spôsobilosti projektanta – fotokópia,

Na preukázanie spôsobilosti majú čísla na razítku, resp. pri projektantovi podľa § 45 ods. 6 písm. a/ stavebného zákona je prehlásenie

5. Rozhodnutie o vyňatí z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, ak sa stavba bude realizovať na ornej pôde, pasienku (vydáva Obvodný pozemkový úrad v Senci, Hurbanova 21, Senec),


6. Vyhlásenie stavebného dozoru, alebo kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania stavby, ak sa jedná o stavbu uskutočňovanú svojpomocou,

Kvalifikovaná osoba len v prípade :
Na uskutočňovanie jednoduchých stavieb a ich zmien [§ 139b ods. 1 písm. b) a c)], drobných stavieb a ich zmien svojpomocou stačí, ak stavebník zabezpečí odborné vedenie ich uskutočňovania osobou, ktorá má vysokoškolské vzdelanie stavebného smeru alebo architektonického smeru alebo odborné stredoškolské vzdelanie stavebného smeru a najmenej tri roky praxe v odbore (ďalej len "kvalifikovaná osoba"), ak sám nespĺňa uvedené požiadavky.


7. Územné rozhodnutie o umiestnení stavby,


Iba, ak sa vyžaduje zo zákona (konania sa spájajú - pozri § 39a ods. 4 SZ


8. 2 × Výkres žumpy, ak nie je stavba odkanalizovaná,


9. Mená a adresy účastníkov konania - dotknutých susedov (príp. ich stanoviská),


10. Plná moc (v prípade, ak sa dá stavebník zastupovať),
11. Vyjadrenie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a.s. (Prešovská č. 48, Bratislava),
12. Vyjadrenie Zsl. energetiky – distribúcia, a.s. (Čulenova 6, Bratislava),
13. Vyjadrenie Obv. úradu ŽP v Senci, Hurbanova 21, Senec
K RD sa nevyjadruje – voda
K RD sa nevyjadruje – odpady
K RD sa nevyjadruje, ak nie je stredný zdroj znečistenia
K RD sa nevyjadruje ak je stavba intraviláne, resp. ak nie je v území so zvýšenou ochranou – príroda


14. Vyjadrenie Slovak Telekomu, a.s. (Nám. Slobody 6, Bratislava),
15. Vyjadrenie Slov. plynáren. priemyslu - distribúcia, a.s. (Mlynské nivy 44/B, Bratislava),
16. Správny poplatok (uhrádza sa podľa výšky investičného nákladu stavby)

Ďalšie doklady (podľa povahy prípadu)
17. Vyjadrenie ORHZZ – požiarna ochrana (Hasičská 4, 902 01 Pezinok),
Pri jednoduchej stavbe sa nevyjadrujú zo zákona

18. Vyjadrenie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava (Ružinovská 8, Bratislava),
K RD sa nevyjadrujú, resp. k jednoduchej stavbe

19. Vyjadrenie Správy nehnuteľného majetku a*výstavby (Krížna 42, Bratislava),


20. Vyjadrenie Slov.vodohospod.podniku š.p. OZ Povodie Dunaja (Karloveská 2, Bratislava),

Iba ak by sa zasahovalo do ich pozemku, a aj tak je ich stanovisko podkladom pre štátny orgán ochrany vôd

21. Vyjadrenie Krajského pamiatkového úradu Bratislava (Leškova ul. 17, Bratislava )


22. Vyjadrenie DP Bratislava, a.s. (Olejkárska 1, Bratislava),
To je už len blbosť

23. Vyjadrenie Leteckého úradu SR (Letisko M. R. Štefánika, Bratislava),

Pri výškovej stavbe

24. Vyjadrenie ObÚ pre cestnú dopravu a*pozem. komunikácie v*Senci (Hurbanova 21,Senec),
Iba ak sa stavba napája na štátnu cestu

25. Vyjadrenie Obvodného úradu v Senci, odbor krízového riadenia (Hurbanova 21, Senec),
To je ďalšia blbosť

26. Vyjadrenie Okresného riaditeľstva PZ Bratislava – okolie, ODI (Šenkvická 14, Pezinok),
Iba ak je súčasťou stavby aj dopravné riešenie, pričom ich stanovisko je podkladom pre cestný správny orgán

27. Vyjadrenie Úradu Bratislavského samosprávneho kraja (Sabinovská 16, Bratislava),
To je ďalšia blbosť

28. Vyjadrenie Slov. zväzu telesne postihnutých (Ševčenkova 19, Bratislava),
To je ďalšia blbosť

29. Vyjadrenie Únie nevidiacich a*slabozrakých Slovenska (Sekulská 1, Bratislava),
To je ďalšia blbosť

30. Vyjadrenie Regionálnych ciest (Čučoriedková 6, Bratislava),
To je ďalšia blbosť

31. Vyjadrenie Slov.vodohospod.podniku š.p. OZ Povodie Dunaja (Karloveská 2, Bratislava),
Iba ak by sa zasahovalo do ich pozemku, a aj tak je ich stanovisko podkladom pre štátny orgán ochrany vôd


32. Vyjadrenie Hydromeliorácie, š.p. (Vrakunská 29, Bratislava),
Neviem

33. Vyjadrenie Technickej inšpekcie SR (Holekova 3, Bratislava),
Pri RD nie


Doplnil


CIMOM
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

od plynarov nie je potrebne vyjadrenie iba v pripade,ze je planovana plynova pripojka inac je nepotrebne
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

vladoziak: ale je potrebne ich vyjadrenie, ze pozemkom nejdu plynovody...
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

no ked som vybavoval povolenie ja tak nikto odomna nechcel ziadne vyjadrenia od plynarov/mal som v projekte el.kurenie/,ani od spojov,telekomunikaciialebo neviem koho este iba to com som napisal v prvom prispevku.Ale v obci je to jednoduchsie ako v meste.

postavdom.webnode.sk
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
vladoziak Pozri príspevok
no ked som vybavoval povolenie ja tak nikto odomna nechcel ziadne vyjadrenia od plynarov/mal som v projekte el.kurenie/,ani od spojov,telekomunikaciialebo neviem koho este iba to com som napisal v prvom prispevku.Ale v obci je to jednoduchsie ako v meste.

postavdom.webnode.sk
Doplním :

Dobre fungujúci stavebný úrad vie aj bez vyjadrení, kde majú správcovia (vlastníci) verejných rozvodných sietí svoje vedenia.
Ak sa napr. na susednom pozemku v predchádzajúcom konaní preukáže, že vedenie nemajú v blízkosti napr. 20 a viac m, tak nebudem zbytočne zaťažovať účastníka konania.
Samozrejme, vždy sa to nedá.

Výňatok zo zák. 71/1967 Zb


§ 3 ods. 3 . - Správne orgány dbajú na to, aby konanie prebiehalo hospodárne a bez zbytočného zaťažovania účastníkov konania a iných osôb.

§ 32 ods. 2 - Podkladom pre rozhodnutie sú najmä podania, návrhy a vyjadrenia účastníkov konania, dôkazy, čestné vyhlásenia, ako aj skutočnosti všeobecne známe alebo známe správnemu orgánu z jeho úradnej činnosti.

CIMOM
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

suhlas uplny,ale bohuzial nie vsade to tak funguje
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ja by som bral do uvahy iba prvych cca 16 bodov.. potom je tam pisane "Ďalšie doklady (podľa povahy prípadu) " len som tiez nasiel stranku http://andrej.melicher.eu/blog/stave...povolenie.html

a nejak mi to nesedi s tym co sa pise tu..
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

opytam sa este jednu velmi konkretnu vec. Kedze sa ide stavat dom v existujucej zahrade, za prvym domom ktory je kompletne pripojeny na inzinierske siete, a vtavebnik je majitel celeho pozemku a tiez pripojok, cize sa novy objekt bude pripajat cez existujuci objekt, je vobec v tom pripade nutne chodit za vodarmi, plynarmi a pod, ked vsetky tie siete uz su zavedene na pozemok a pouzivane?
Naposledy upravil alltracboy : 28.10.09 at 12:55
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

nakolko sa jedna o novy dom k stavebnemu povoleniu bude musiet mat vyjadrenie od spravcov sieti a ci to oni povolia je uz otazka na nich,moj predpoklad-nie budu chciet aby novy objekt mal svoj vodomer,plynomer,elektromer
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať