Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
CIMOM Pozri príspevok
Nevyhýbam sa odpovede.
Nechcem uviesť iba úvahy a špekulácie. Pokúsim sa spraviť výklad, ako ho chápem ja, ale svoje argumenty aj oprieť o právne ustanovenia. Táto téma vyžaduje viac času, ktorý t.č. nemám. Na časť otázok môžem uviesť odpoveď, ale nechcem tému "trhať".
Odpovede na ostatné otázky sú pre mňa určitým relaxom bez komplikovanejšieho tvorenia, ale táto téma taká nie je.
Takže určite odpoviem. Ak to nebude do nedele (asi nie), tak až za týždeň (budem mimo). Možno na poradu "vletím", ale len ako relax.


CIMOM
Ďakujem za odpoveď.
Počkám samozrejme , pokiaľ budete mať čas.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pistik8 Pozri príspevok
CIMOM

Prave teraz mam problem s drobnou stavbou...

Minule leto som postavil drobnu stavbu( SKLAD) v jednom rohu pozemku , odstupy severne 50 cm, zapadne 50 cm od hranice pozemku. Podorys 6x4 m = 24 m2. ohlasovaciu povinnost som si splnil, dokonca teta na miestnom urade povedala, ze ma dava ako priklad ostatnym.. K ohlaseniu som dolozil vsetko potrebne, a tak isto OBEC odo mna ziadala SUHLAS SUSEDA, ze tam idem nieco stavat a v akej vzdialenosti. Bolo mi vysvetlene , ze to musi byt pokial idem menej ako 2 m ku hranici pozemku... Obaja susedia suhlasili....
Tato DROBNA STAVBA uz JE POSTAVENA....

Planujem teraz na jar stavat v druhom rohu pozemku opat drobnu stavbu ( GARAZ) , opat vzdialenosti juzne 50 cm od hranice , a zapadne 50 cm od hranice pozemku. Garaz bude presnou kopiu vyssie spomenuteho skladu, len z juznej strany bude garazova brana...

MOJ PROBLEM spociva v tom, ze teraz moj sused (zo zapadnej strany) ktory mi PRVU drobnu stavbu podpisal ze s nou suhlasi, pri GARAZI mi robi problem s tym ze blizsie ako dva metre ku hranici pozemku nemozem ist, povedal mu to projektant, a on mi ten suhlas nepodpise... na miestnom urade mi povedali ze bez suhlasu suseda mi povolenie nevydaju....

Ako mam toto riesit, ked mi viaceri ludia tvrdia ze pre drobne stavby odstupy stavieb ako pri rodinnych domoch neplatia...

Miesto BA-mestska cast ....

Pri prvej drobnej stavbe, vyžadovanie súhlasu susedov je stále zotrvačnosť pracovníkov stavebných úradov. Všetko mať radšej potvrdené, radšej naviac, radšej podpísané a pod. Ak stavbou nezasahujem na susedný pozemok, tak nepotrebujem susedov súhlas. Dokonca, ani ak budete potrebovať jeho pozemok na uskutočnenie stavby, vtedy treba

cit. z vyhl. 453/2000

Ohlásenie drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác
(k § 57 zákona)
§ 5

(1) Ohlásenie drobnej stavby obsahuje
a) meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) stavebníka,
b) účel, rozsah a miesto stavby,
c) druh a parcelné číslo pozemku podľa katastra nehnuteľností, /1/
d) ak ide o stavby uskutočňované svojpomocou, vyhlásenie kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať vedenie uskutočňovania stavby,
e) ak sa pri uskutočňovaní stavby majú použiť susedné nehnuteľnosti, vyjadrenie vlastníka tejto nehnuteľnosti.


Je tam uvedené, že má byť jeho súhlas ? Nie je, lebo neni potrebný, postačuje stanovisko.
Pri potrebe vstupu na susedný pozemok (vstup počas výstavby) a nesúhlase vlastníka sa postupuje podľa § 135 SZ (niekde som uviedol k tomu komentár).

Uvedené neplatí, ak stavbou zasahujem na susednú stavbu tak, že časťou ju zastavám, vtedy platí § 139 ods. 1 SZ.

Takže, ak na stavebnom úrade požadujú súhlas suseda a nedá sa s nimi nijak dohodnúť, aj napriek ich porušovaniu zákona doporučujem :

požadovať, aby stavebný úrad podľa § 57 ods. 1 SZ odkázal ohlásenie na stavebné konanie. V konaní sa s námietkami musí vysporiadať a rozhodnúť o nich podľa § 66 ods. 1 SZ. V tomto prípade už asi pochopí, že súhlas suseda netreba a s jeho námietkami sa treba vysporiadať, pričom ide o ten istý prípad.


Uvedené platí pre prípady drobných stavieb, ktoré môžu byť až na hranici pozemkov, za dodržania § 6 vyhl. č. 532/2002. Teda ak je na susednom pozemku RD, tak jeho obytné miestnosti nemôžem zatieniť.



CIMOM
0 0
pistik8 pistik8

pistik8 je offline (nepripojený) pistik8

Aby som sa vyhol pouzitiu susednych nehnutelnosti, pri stavbe,pri upravach, a podobnych veciach, isiel som na pol metra od hranice pozemku... V ohlaseni drobnej stavby boli vyplnene vsetky dokumenty...

Tak to chcem urobit aj teraz.....

V najblizsich dnoch chcem konfrontovat suseda s mojimi poziadavkami, a jeho ,,PROJEKTANTA", ktory toto vsetko pravdepodobne brzdi, a ak si stale budu trvat na svojom, potom podam ohlasenie drobnej stavby na miestny urad i bez suhlasu, pretoze bod e) z vyhl 453/2000 par.57 ako si spomenul vyssie, nepotrebujem pouzit susedne nehnutelnosti pri uskutocnovani stavieb.

Skor mam problem sa zorientovat v tych odstupoch stavieb podla par.6 vyhl 532/2002... Od garaze vo vzdialenosti na juh nie je najblizsich 10 metrov nic, potom tam ma treti sused tiez sklad, a na zapad u SUSEDA este nestoji ziadny dom, chce tam stavat tento rok.... Dom ma byt vzdialeny zapadne od garaze cca.5m, ale z tej strany tam ma mat tiez garaz...
0 0
dadkabrnova dadkabrnova

dadkabrnova je offline (nepripojený) dadkabrnova

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať či potrebujeme stavebné povolenie na stavbu kôlničky kde sa nebudu robiť základy. Ide o malú stavbu. A ešte mám jednu otázku, minulý rok sme začali prerábať strechu aj vchod do domu. Máme ne to stavebné povolenie kde termín ukončenia stavby je do konca mája, ale bohužial financie došly a nemôžeme pokračovať. Dá sa nejak pozastaviť stavba a čo na to potrebujeme? Je potrebné spraviť aj kolaudáciu?

Dakujem
Naposledy upravil dadkabrnova : 28.02.09 at 14:45
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
dadkabrnova Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať či potrebujeme stavebné povolenie na stavbu kôlničky kde sa nebudu robiť základy. Ide o malú stavbu. A ešte mám jednu otázku, minulý rok sme začali prerábať strechu aj vchod do domu. Máme ne to stavebné povolenie kde termín ukončenia stavby je do konca mája, ale bohužial financie došly a nemôžeme pokračovať. Dá sa nejak pozastaviť stavba a čo na to potrebujeme? Je potrebné spraviť aj kolaudáciu?

Dakujem
Na stránke MVaRR SR : http://www.build.gov.sk/mvrrsr/index...sk&docfld=1302
je "Metodické usmernenie MVRR SR, odboru štátnej stavebnej správy a územného plánovania o spôsobe predĺženia lehoty na dokončenie stavby a o platnosti stavebného povolenia."

Takže, keď máte stavebné povolenie a nemáte v ňom uvedené, že stavebný úrad upustil od kolaudácie, užívanie zmeny stavby podlieha kolaudačnému konaniu. Platnosť stavebného povolenia je uvedená, lehotu pre dokončenie možno predĺžiť uvedeným postupom podľa usmernenia.


kôlničky kde sa nebudu robiť základy. Ide o malú stavbu.

V prvom rade treba zadefinovať, či je to stavba :

§ 43 SZ
Stavba



Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.


Ak je Vaša kôlnička stavbou podľa uvedeného § - fu 43, tak potrebujete povolenie.
Ak je drobnou stavbou, tak postačuje ohlásenie. Postupu pri ohlásení som sa venoval, stačí ho nájsť v tejto téme


CIMOM
0 0
fosilka fosilka

fosilka je offline (nepripojený) fosilka

Dobry den CIMON, je mozne sa s vami telefonicky skontaktovat?potrebovala by som poradit a verim ze by ste mi pomohli Ten moj problem je na dlhsie Bola by som velmi vdacna
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Dobrý deň,CIMOM, je to super,zrozumiteľné a na odbornej úrovni.
Teraz prosba o radu: Na mojom pozemku je postavená diaľnica (reálne), NDS síce začala jednanie o kúpe, ale moc sa jej nedarí pre jednostranne nevýhodné podmienky a na moje tvrdenie o porušení môjho vlastníctva stavebnou činnosťou drzo tvrdí že nič neporušila.Obrátil som sa na obecný úrad so žiadosťou o prešetrenie porušenia St.zák. a starosta mi povedal,že oni súhlas nevydali a prešetrenie porušenia St.zák. nevykonajú. Pýtal som sa na daňovú povinnosť za parcelu a vraj zostáva na pôdohosp.družstve. Tak neviem, či som ja idiot alebo kde sa mám obrátiť, že mi na pozemku stojí časť dialnice bez akéhokoľvek právneho dôvodu a všetci to zatĺkajú,ešte aj družstevníci zaň budú platiť daň. Kto kontroluje činnosť stavebných úradov alebo na koho sa vlastne mám obrátiť, ak vynechám políciu a súdy?
Ďakujem za usmernenie.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
evula0 Pozri príspevok
Dobrý deň,CIMOM, je to super,zrozumiteľné a na odbornej úrovni.
Teraz prosba o radu: Na mojom pozemku je postavená diaľnica (reálne), NDS síce začala jednanie o kúpe, ale moc sa jej nedarí pre jednostranne nevýhodné podmienky a na moje tvrdenie o porušení môjho vlastníctva stavebnou činnosťou drzo tvrdí že nič neporušila.Obrátil som sa na obecný úrad so žiadosťou o prešetrenie porušenia St.zák. a starosta mi povedal,že oni súhlas nevydali a prešetrenie porušenia St.zák. nevykonajú. Pýtal som sa na daňovú povinnosť za parcelu a vraj zostáva na pôdohosp.družstve. Tak neviem, či som ja idiot alebo kde sa mám obrátiť, že mi na pozemku stojí časť dialnice bez akéhokoľvek právneho dôvodu a všetci to zatĺkajú,ešte aj družstevníci zaň budú platiť daň. Kto kontroluje činnosť stavebných úradov alebo na koho sa vlastne mám obrátiť, ak vynechám políciu a súdy?
Ďakujem za usmernenie.
K tomu treba dodať min 2 infor :

1. Čas výstavby diaľnice.
2. Miesto (aspoň priblížiť, min. okres keď nie priamo obec).

Nie je možné bez týchto info. presne poradiť.


CIMOM
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=CIMOM;970711]K tomu treba dodať min 2 infor :

1. Čas výstavby diaľnice.
2. Miesto (aspoň priblížiť, min. okres keď nie priamo obec).

Nie je možné bez týchto info. presne poradiť.


Úsek Važec-Mengusovce, rok 2005-2008, presne časť dialnice a privádzača pred tunelom Bôrik na a z cesty I/18 v katastri Lučivná. I keď parcela nemá vytýčené hranice(súčasť obhospodarovania lánu PD), podľa porovnania mapy z internetového katastra,mapy pre územný plán obce, nového geom.plánu NDS a satelitných snímok nie je žiadna pochybnosť o umiestnení a zastavaní.
Naposledy upravil evula0 : 04.03.09 at 08:41
0 0
wolflike wolflike

wolflike je offline (nepripojený) wolflike

pekny den,
rad by som pokial je mozne poprosil o radu: aky je postup pokial by som potreboval postavit dom ale rozostup medzi mojou a susedovou stavbou by mal byt mensi nez potrebnych 7m podla vyhlasky 532/2002

Sused ma z mojej juznej strany dost vysoky dom-kocku, v susediacej stene nema okna, len polopriehladne sklo na schodisti. ja v mojej susediacej stene budem mat isto okna aj do obyvacich casti (je to viac menej juzna strana)

Mohol by som postavit dom bez problemov tak aby vzdialenost uvedenych stien (moja-susedova) bolo cca 8 metrov. Lenze vzhladom na prakticnost zvazujem prisdtavanie garaze k domu zo severnej strany cim by sa cela stavba "posunula" smerom k susedovi a predpisanych 7 metrov uz nebudem splnat.

Mate skusenost aka je realita na stavebnom urade (tuna obecny urad?), zalezi to vyslovene na rozhodnuti starostu, ale je nutna nejaka komplexna, draha a zdlhava procedura preskumania dopadov a pod? V 532/2002 sa len uvadza ze je mozne predpisane vzdialenosti aj menit, pokial to nenarusi atd. atd. ... Toto ma zaujima, ci je to len jedna navsteva u starostu a ano/nie, alebo je za tym kopec vybavovania a dokazovania, ako vravim, mozem garaz postavit pred domom v podstate bez problemov alebo praktickejsie no s uvedenymi otazkami, odpoved na toto som zatial nenasiel, pokial by ste mohli poradit, vrela vdaka
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
wolflike Pozri príspevok
pekny den,
rad by som pokial je mozne poprosil o radu: aky je postup pokial by som potreboval postavit dom ale rozostup medzi mojou a susedovou stavbou by mal byt mensi nez potrebnych 7m podla vyhlasky 532/2002

Sused ma z mojej juznej strany dost vysoky dom-kocku, v susediacej stene nema okna, len polopriehladne sklo na schodisti. ja v mojej susediacej stene budem mat isto okna aj do obyvacich casti (je to viac menej juzna strana)

Mohol by som postavit dom bez problemov tak aby vzdialenost uvedenych stien (moja-susedova) bolo cca 8 metrov. Lenze vzhladom na prakticnost zvazujem prisdtavanie garaze k domu zo severnej strany cim by sa cela stavba "posunula" smerom k susedovi a predpisanych 7 metrov uz nebudem splnat.

Mate skusenost aka je realita na stavebnom urade (tuna obecny urad?), zalezi to vyslovene na rozhodnuti starostu, ale je nutna nejaka komplexna, draha a zdlhava procedura preskumania dopadov a pod? V 532/2002 sa len uvadza ze je mozne predpisane vzdialenosti aj menit, pokial to nenarusi atd. atd. ... Toto ma zaujima, ci je to len jedna navsteva u starostu a ano/nie, alebo je za tym kopec vybavovania a dokazovania, ako vravim, mozem garaz postavit pred domom v podstate bez problemov alebo praktickejsie no s uvedenymi otazkami, odpoved na toto som zatial nenasiel, pokial by ste mohli poradit, vrela vdaka
Umiestnenie stavby RD, resp. vzdialenosti medzi stavbami RD sú dané v § 6 vyhl. č. 532/2002.

Umiestnenie RD menej ako 7 m od druhého RD si nevyžaduje žiadne odsúhlasovanie. Môže byť minimálna vzdialenosť medzi RD 4 m v stiesnených pomeroch (§ 6 ods. 4 vyhl. č. 532/2002), ak nie je okno z obytnej miestnosti v protiľahlej stene rodinných domov.

Ak máte okno v protiľahlej stene z obytnej miestnosti musíte ísť na 7 m.

Existuje výnimka :
§ 6 ods. 5 vyhl. 532/2002

1. . Viackrát som už uviedol, že je to možné na základe územného plánu zóny (ak je spracovaný).

2. Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v § 6 odsekoch 3 a 4 vyhl. č. 532/2002 , možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1. Vo Vašom prípade to znamená, že ak na susednom pozemku už je RD a Vy chcete umiestniť stavbu inak ako 7 m , resp. 4 m, musíte doložiť merania (svetelno technická štúdia ak sú okná z obyt. miestností) a dokladovať splnenie podmienok podľa ods. 1 vyhl. č. 532/2002.
Splnenie podmienok podľa ods. 1 je doklad - vyhodnotenie projektantom. Projektant ku všetkým požiadavkám zaujme stanovisko. Robil som to viackrát, pre projektanta to nemže byť žiadny problém.

Neviem či sa mi to podarilo vysvetliť.

UPOZORŇUJEM :

Stiesnené pomery, resp. "iné umiestnenia" nie je možné aplikovať pri stavbe RD, ak na susednom pozemku ešte nie je stavba. Vtedy sa musí vychádzať z rovnosti práv vlastníkov pozemkov. K tejto veci som sa už detailne vyjadril v niektorom mojom príspevku.


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 04.03.09 at 20:28
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
evula0 Pozri príspevok
Dobrý deň,CIMOM, je to super,zrozumiteľné a na odbornej úrovni.
Teraz prosba o radu: Na mojom pozemku je postavená diaľnica (reálne), NDS síce začala jednanie o kúpe, ale moc sa jej nedarí pre jednostranne nevýhodné podmienky a na moje tvrdenie o porušení môjho vlastníctva stavebnou činnosťou drzo tvrdí že nič neporušila.Obrátil som sa na obecný úrad so žiadosťou o prešetrenie porušenia St.zák. a starosta mi povedal,že oni súhlas nevydali a prešetrenie porušenia St.zák. nevykonajú. Pýtal som sa na daňovú povinnosť za parcelu a vraj zostáva na pôdohosp.družstve. Tak neviem, či som ja idiot alebo kde sa mám obrátiť, že mi na pozemku stojí časť dialnice bez akéhokoľvek právneho dôvodu a všetci to zatĺkajú,ešte aj družstevníci zaň budú platiť daň. Kto kontroluje činnosť stavebných úradov alebo na koho sa vlastne mám obrátiť, ak vynechám políciu a súdy?
Ďakujem za usmernenie.

Veľmi ťažko je bez toho aby som videl podklady na to reagovať, ale z Vášho doplnenia uvediem aspoň toto :

1. Výstavba diaľnic podlieha povoleniu viacerých stavebných úradov.

2. Územné rozhodnutie vydáva "všeobecný" stavebný úrad podľa § 117 ods. 1 SZ - niektorá obec alebo mesto v danom území. Stavba môže byť rozdelená na viac úsekov, teda môže to byť viac stavebných úradov.

3. Stavebné povolenie na stavbu diaľnice s prísl. vydáva viac stavebných úradov. V prvom rade miestne príslušných podľa umiestnenia a vecne príslušných podľa druhu stavieb.

4. Samotné teleso diaľnice, privádzače atď. povoľuje MDPaT SR, ako príslušný špeciálny stavebný úrad pre pozemné komunikácie .

5. Súčasťou diaľnice sú objekty, ktoré povoľujú špeciálne stavebné úrady, napr. pre vodné stavby.

6. Všeobecné stavebné úrady povoľujú objekty pozemných stavieb.


Možno je z toho miš maš, ale doporučujem si v prvom rade zistiť, ktorý stavebný úrad povoľoval tú časť stavby, ktorá Vás trápi. Možno Vám táto rada moc nepomôže, lebo na Vašej obci ste asi nepochodili.

Skúste v zmysle zákona č. 211/2000 Z.z. požiadať o sprístupnenie informácií MDPaT SR. Požiadajte konkrétne o odpovede na konkrétne formulované otázky. Formulujte ich tak, že požadujte kto vydal povolenie, kedy vydal povolenie, či je stavbou zastavaný aj konkrétny pozemok, ako bol vysporiadaný tento pozemok a pod. Buď Vám odpovedia priamo, alebo vec postúpia nižšie na priame vybavenie. Ak to bude priamo z ministerstva postúpené nižšie, budú sa na vec podľa mňa pozerať inak.

PS. : nie je mi jasné, ako nemôže byť vysporiadaný pozemok, lebo všetky pozemky buď odkúpili, alebo vyvlastňovali, dokonca aj tie 2 m2 až po tie x ha.


Len toľko


CIMOM
0 0
kabatik kabatik

kabatik je offline (nepripojený) kabatik

Ak projektujem rodinný dom -prízemie a obytné podkrovie. Musí byť nadmurovanie podkrovia do 1,3 m aby to bola jednoduchá stavba? Ako si mám vysvetliť , že nadmurovanie môže byť maximálne 1/2 bežného podlažia? Niekde sa určuje výška bežného podlažia?
Keby som dal výšku môjho prízemia / teoreticky/ 2,9 m potom by som mohol nadmurovať podkrovie až 1,45 m a bola by to jednoduchá stavba?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
kabatik Pozri príspevok
Ak projektujem rodinný dom -prízemie a obytné podkrovie. Musí byť nadmurovanie podkrovia do 1,3 m aby to bola jednoduchá stavba? Ako si mám vysvetliť , že nadmurovanie môže byť maximálne 1/2 bežného podlažia? Niekde sa určuje výška bežného podlažia?
Keby som dal výšku môjho prízemia / teoreticky/ 2,9 m potom by som mohol nadmurovať podkrovie až 1,45 m a bola by to jednoduchá stavba?
O svetlej výške miestnosti v podkroví sa pojednáva presne opačne, teba nie max. výška, ale min. výška.
Konkrétne v
§ 45 ods. 5 vyhl. č. 532/2002 Z.z.

(5) Svetlá výška obytnej miestnosti je daná slovenskou technickou normou. Svetlú výšku obytnej miestnosti možno znížiť na najmenej 2 400 mm a miestností v podkroví na 2 300 mm za podmienky, že ostatné významné stavebno-technické parametre na mikroklímu bytovej budovy sa v každom konkrétnom prípade ustanovia tak, aby sa dodržali základné požiadavky na tvorbu zdravého obytného prostredia.

Jednoduchá stavba je definovaná v § 139b ods. 1 písm. a) SZ a jej definícia je jasná, teda 1 nadzemné podlažie, jedno podzemné podlažie a môže mať aj obytné podkrovie. Podkrovie je bez ďalšej podmienky, teda mimo tej čo som uviedol.

Na výpočty Vami uvedené sa vôbec neviažte. Projektant zodpovedá za technické realizovanie PD a jej súlad s STN. O bytových budovách pojednáva STN 73 4301 . Priznám sa, že nestretol som sa v praxi o tom, že by nebolo uznané podkrovie RD ako podkrovie z dôvodu, ktorý uvádzate.


Záver : V pohode si dajte spraviť PD podľa svojich predstáv, projektant nech postupuje podľa príslušných STN a miestnosť pod strechou je jednoznačne podkrovie. Či budete mať výšku nadmurovania obvodového múru 1,3 alebo 1,45 alebo 1,5 m, stále je to priestor v podkroví, takže budete mať podľa stavebného zákona jednoduchú stavbu, ktorá sa postupom podľa § 39a ods. 4 SZ posudzuje v spojenom stavebnom a územnom konaní. Tento postup sa aplikuje taxatívne, takže stavebný úrad si nemôže vybrať či spojí konania alebo nie, musí spojiť.


Dúfam, že sa dá tomu porozumieť.


CIMOM
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=CIMOM;972614]
PS. : nie je mi jasné, ako nemôže byť vysporiadaný pozemok, lebo všetky pozemky buď odkúpili, alebo vyvlastňovali, dokonca aj tie 2 m2 až po tie x ha.


Žiaľ, ani mne to nie je jasné a pripadám si ako dokonalý idiot. Preto sa pokúšam o vyjadrenie stavebného úradu obce. Všetci sa tvária ako by tá stavba neexistovala.
Ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
evula0 Pozri príspevok
Na mojom pozemku je postavená diaľnica (reálne), NDS síce začala jednanie o kúpe, ale moc sa jej nedarí pre jednostranne nevýhodné podmienky a na moje tvrdenie o porušení môjho vlastníctva stavebnou činnosťou drzo tvrdí že nič neporušila. Obrátil som sa na obecný úrad so žiadosťou o prešetrenie porušenia St.zák. a starosta mi povedal,že oni súhlas nevydali a prešetrenie porušenia St.zák. nevykonajú.

TAK INAK :
1. Ak na Vašom pozemku je samotné teleso diaľnice, tak starosta mal pravdu, že nič nepovoľoval. Stavebné povolenie muselo vydať MDPaT SR. Uviedol som, že sa treba obrátiť na nich a ich požiadať postupom podľa zákona 211/2000.

2. Doplním ešte o jedno. Môžete sa obrátiť na prokuratúru s podnetom na nezákonnosť rozhodnutia (stavba na cudzom pozemku bez práva podľa § 139 ods. 1 SZ). Zákon o prokuratúre má č. 153/2001. Nemusíte sa odvolávať na žiadne ustanovenie v tomto zákone, len dáte podnet na preskúmanie nezákonnosti pri vydaní stavebného povolenia na stavbu ................... na pozemku parc. č. ................ v k.ú. ............., nakoľko ako vlastník ste nedali súhlas so stavbou, čím došlo k porušeniu § 58 v spojení s § 139 ods. 1 stavebného zákona.

3. Keby ste vedeli zabezpečiť postupom ako som uviedol v predchádzajúcom príspevku kto vydával stavebné povolenie na stavbu na Vašom pozemku, tak podnet na prokuratúru by bol konkrétnejší.



CIMOM
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Ďakujem.
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

CIMOM, mam takuto otazku: Stavebny zakon hovori: "Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie, táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.
"
Co sa rozumie pojmom "okraj pozemnej komunikaie"? Je to cesta, alebo aj chodnik? Je to kraj odvodnovacieho zlabu komunikacie? A ked je priecelie bez okien obytnych miestnosti, moze ist podla zakona na kolko metrov? Pozemnou komunikaciou sa rozumie aj sukromna komunikacia k dajme tomu 3 pozemkom? Dakujem za odpoved.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
deli. Pozri príspevok
CIMOM, mam takuto otazku: Stavebny zakon hovori: "Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie, táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.
"
1. Co sa rozumie pojmom "okraj pozemnej komunikaie"?
2. Je to cesta, alebo aj chodnik?
3. Je to kraj odvodnovacieho zlabu komunikacie?
4. A ked je priecelie bez okien obytnych miestnosti, moze ist podla zakona na kolko metrov?
5. Pozemnou komunikaciou sa rozumie aj sukromna komunikacia k dajme tomu 3 pozemkom?

Dakujem za odpoved.

k bodu 1, 2 a 3 :
§ 1 ods. 3 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v platnom znení

cit. "(3) Pozemnú komunikáciu tvorí cestné teleso a jej súčasti. Cestné teleso je ohraničené vonkajšími hranami priekop, rigolov, násypov a zárezov svahov, zárubných a obkladových múrov, pätou oporných múrov a pri miestnych komunikáciách pol metra za zvýšenými obrubami chodníkov alebo zelených pásov."

k bodu 4 :

Pri RD platí § 6 vyhl. č. 532/2002: V ods. 6 je ďalšie obmedzenie povinnosti uvedených v predchádzajúcich odsekoch pri umiestnení RD s oknami z obyt. miestností , t.j. 3 m od okraja pozemnej komunikácie. Ak nie sú okná, tak sa tento odsek neaplikuje, platia len ostatné odseky § 6.

k bodu 5 :

Ak táto komunikácia (súkromná) slúži k napojeniu nehnuteľnosti s ostatnými pozemnými komunikáciami, tak je to účelová komunikácia podľa § 22 cestného zákona. Platia pre ňu obdobné podmienky.


CIMOM
_____________________________

Môj príspevok môžete ohodnotiť, pri nesúhlase prosím uveďte aj dôvod.
Ďakujem
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 05.03.09 at 14:33
0 0
ivankah ivankah

ivankah je offline (nepripojený) ivankah

zdravim,

chcela by som poprosit o radu:
kupili sme dom, ktory je umiestneny na hranici pozemku tak, ze cast strechy zasahuje na susedny pozemok. planujeme vacsiu rekonstrukciu, v ramci ktorej chceme pristavit k domu atelier, rozsirit ho smerom do dvora a robit novu strechu, z predchadzajucich prispevkov mi teda vychadza, ze aj keby bol atelier drobnou stavbou a stacilo by ohlasenie, kedze ideme burat a posuvat nosne mury a menit podorys domu, idem na stavebne povolenie.
vyda nam stavebny urad povolenie, ak potiahneme mur dalej na hranici pozemku a takto dom zastresime alebo musime mur pristavby posunut, aby sme aspon pristavenou castou nezasahovali na susedny pozemok? mame projektanta na celu rekonstrukciu, ale radsej preverim...

dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať