Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

ve-ge Pozri príspevok
Na to som zabudol: elekricka pripojka je vedena od stlpu , ktory je na susedovom pozemku a je vedena kablom (nie samostatnymi vodicmi) na stresnik-ocelova rura prichytena o krokvu. Dalej je vedena v zaklope-drev. strope k hodinam na obvod. mure domu. Ja som chcel len zrusit ten stresnik a zamurovat konzolu na fajer-mur a tam ukotvit ten kabel od stlpu a dalej viest kabel po vonkajsom mure k hodinam-povodnym na mure domu. keby sa to dalo takto urobit, aby som nemusel kopat kabel do zeme caz susedov a moj pozemok a robit nove hodiny v plote, tak by som bol spokojny, no projektant tvrdi, ze to nie je mozne.
Po elektromer je to energetikov (aj ked kábel a skrinku si musíš zakopať a osadiť na svoje náklady) ale je to proste tak. Takže prerobiť to oficiálne možu len oni. Z bezbečnostného hladiska by mali byť na stĺpe poistky aby sa tá vetva dala odpojiť. Kedysi (neviem ako v tvojom prípade) bývala aj napr. jedna skrinka pre dva domy. Neviem ako by sa tváril sused keby si mu odpojil elektriku na jeden dva dni naž si ty prerobíš prívod. Čo ked kábel bude krátky ako ho nadpojíš??? nijako budeš musieť dať nový. čo viem tak elektrikáry upúšťajú už od prípojok vzduchom takže neviem či ti dajú súhlasné stanovisko na prerábku vzdušnej prípojky. myslím si že pokial budeš potrebovať hýbať prípojkou tak budú od teba chcieť aby si ju preložil pod zem. ale všetko záleží prípad od prípadu a určite ti viacej povedia v eone ale priprav si veľkú dávku asertivity.

Stĺp je na susedovom pozemku alebo na pozemku pred susedovým domom. Lebo tam býva tzv. zelený pás kde sa tahajú inžinierske siete. Pokial by si kopal cez susedov pozemok a mal tam kábel tak sused má bremeno.
0 0
ve-ge ve-ge

ve-ge je offline (nepripojený) ve-ge

stlp je na susedovom pozemku. ale trosku sa odklanam od mojeho problemu. mna zaujima ci mozem dostat stav. povolenie ked nebudem riesit elektriku v staveb. projekte. teda potrebujem zdvyhnut mury, urobit ZB veniec a novy krov-novy tvar-stary ma valbu a ja chcem jednoduche acko-sedlovu. podkrovie ale bude neobyvane-zatial, mozno 5 rokov, kym dosporime. preto mi ide o kazdy peniaz a nechcem riesit nanovo elektriku, lebo s tym suvisi viac veci ako aj revizna sprava. chcel by som urobit projekt len ako rekonstrukciu strechy bez elektriky. samozrejme ze potom niekedy za 5 rokov mozno si to podkrovie zobytnim, ale to uz nikoho nebude zaujimat, co robim pod strechov. a kedze je el. pripojka cez stresnik tak pri burani krovu som chcel iba dorobit na mure konzolu a tam to premiestnit, cim by som mal o velky problem menej.
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

ve-ge Pozri príspevok
stlp je na susedovom pozemku. ale trosku sa odklanam od mojeho problemu. mna zaujima ci mozem dostat stav. povolenie ked nebudem riesit elektriku v staveb. projekte. teda potrebujem zdvyhnut mury, urobit ZB veniec a novy krov-novy tvar-stary ma valbu a ja chcem jednoduche acko-sedlovu. podkrovie ale bude neobyvane-zatial, mozno 5 rokov, kym dosporime. preto mi ide o kazdy peniaz a nechcem riesit nanovo elektriku, lebo s tym suvisi viac veci ako aj revizna sprava. chcel by som urobit projekt len ako rekonstrukciu strechy bez elektriky. samozrejme ze potom niekedy za 5 rokov mozno si to podkrovie zobytnim, ale to uz nikoho nebude zaujimat, co robim pod strechov. a kedze je el. pripojka cez stresnik tak pri burani krovu som chcel iba dorobit na mure konzolu a tam to premiestnit, cim by som mal o velky problem menej.
Stavebnú časť robí jeden projektant elektrinu druhý. Možeš to skúsiť že to dáš na stavebné povolenie bez projektu el. prípojky. ale mám obavy že ked bude stavebné konanie s miestnym šetrením tak sa ťa zo stavebného úradu opýtajú ako budeš robiť nové krovy keď tam máš nástrešák. tak ti prerušia konanie a budeš musieť doložiť projekt a následne to potom prerobiť. Jedna varianta je urobiť to s tou elektrinou pred stavebným konaním aby prípojka nebola súčasťou stavebného povolenia. Proste mať to už urobené tak aby sa s ňou nehýbalo pri prerábke.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ve-ge Pozri príspevok
Dobry den. Poradu poznam kratko, no vidim , ze v stav. zakone ste perfektny. Mozno moja prosba je trochu proti tomuto zakonu, ale skusim v skratke. S manzelkou sme kupili rod. domcek stary 50 rokov. Zaviazali sme sa na 30rokov a kazda koruna je teraz velmi pre nas dolezita. Bohuzial dom je v zlom stave a to sme zistili az teraz. Cuvat uz nechceme, lebo i tak sa nam dom i lokalita (Bojnice) velmi pacia. No problem je v tom, ze necakane sa musi robit vacsi staveb. zasah: samonosny zelezobetonovy strop, nadmurovka obvod. murov a krov. Z povodneho vykiera urobime jednod. sedlovu strechu-je to lacnejsie. A tu sa dostavame k problemu. Projektant mi vypracuje spolu so statikom projekt, ALE povedal ze je nutne, aby sa v projekte zapracovalo aj prevedenie el. a vodovod. pripojky nanovo, co obnasa aj premiestnenie el. hodin do plota-na hranicu pozemku. Mne ale ide naozaj o kazdu korunu a rad by som to nechal na vonk. strane obvod. muru, ako je to teraz. Nechcem v projekte riesit elektriku, v podstate projekt by som ja osobne ani nepotreboval, ale koli vydaniu stav. povolenia ho potrebujem. Ja len chcem nadstavit a novu strechu-do buducna obyt. podkrovie-teraz nezostane ani halier, zostane noebyvane-nedokoncene. Da sa to nejako obist, aby som urobil co potrebujem a ostatne do toho nezatahoval? Mozno nejake prehlasenie, ze podkrovie nebudem uzivat? Totiz vsetky tieto prekladky inz. sieti su strasne nakladne, nemozeme si to dovolit, potrebujeme byvat. Moze byt stav. povolenie vydane aj bez tychto prekladok inz. sietí? Ide mi len o elektriku, plyn asi zostane v pivnici a vodu si urobim. Chceme len novy strop a strechu, nic viac, nic menej, vsetko ostatne zostava povodne. Projektant povedal, ze to mozne nieje. Vopred velmi pekne dakujem.


Výňatok zo zákona 656/2004 Z.z. o energetike




§ 30
Práva a povinnosti odberateľa elektriny v domácnosti


(1) Odberateľ elektriny v domácnosti má právo na ochranu podľa § 20.

(2) Odberateľ elektriny v domácnosti je povinný

a) umožniť prevádzkovateľovi distribučnej sústavy montáž určeného meradla a nevyhnutný prístup k meradlu,
b) udržiavať odberné elektrické zariadenie v zodpovedajúcom technickom stave,
c) spĺňať technické podmienky a obchodné podmienky pripojenia k sústave,
d) prijať zodpovedajúce technické opatrenia oznámené prevádzkovateľom distribučnej sústavy na zabránenie možnosti ovplyvniť kvalitu dodávanej elektriny.

(3) Vlastník nehnuteľnosti alebo správca nehnuteľnosti je povinný

a) umožniť prevádzkovateľovi distribučnej sústavy montáž určeného meradla a nevyhnutný prístup k meradlu,
b) umožniť dodávku elektriny odberateľovi elektriny v domácnosti, ktorý sa v nehnuteľnosti nachádza,
c) udržiavať odberné elektrické zariadenie, ktoré slúži na dodávku elektriny viacerým odberateľom elektriny v domácnosti v zodpovedajúcom technickom stave,
d) poskytovať technické údaje o technickom stave odberných elektrických zariadení, ktoré má vo vlastníctve alebo v správe, prevádzkovateľovi distribučnej sústavy,
e) umožniť v nevyhnutnom rozsahu prevádzkovateľovi distribučnej sústavy prístup k odbernému elektrickému zariadeniu, ktoré má vo vlastníctve alebo v správe.

(4) Akýkoľvek zásah do odberného elektrického zariadenia, ktorým prechádza nemeraná elektrina bez predchádzajúceho písomného súhlasu prevádzkovateľa distribučnej sústavy, je zakázaný.

(5) Odberateľ elektriny v domácnosti môže uzatvoriť zmluvu o pripojení vlastného zariadenia na výrobu elektriny s prevádzkovateľom distribučnej sústavy, ak splní technické a obchodné podmienky pripojenia.


______________________________________

Toto je zákon, ale ak rozvodné závody dajú podmienku premiestnenia merania tak sa nebude dať nič robiť. Mimochodom ani stav. úrad, lebo sú podľa § 126 SZ dotknutým orgánom, teda ich stanovisko je pre stavvebný úrad záväzné.



CIMOM
0 0
zamako zamako

zamako je offline (nepripojený) zamako

[QUOTE=CIMOM;1240244]Túto odpoveď som si prečítal až po mojom stanvisku viď vyššie.
Pokladám to za deformáciu právneho systému, lebo nepovolenú stavbu nemožno povoliť bez vlastníctva k pozemku, ale na súd sa môže obrátiť len vlastník pozemku.
Jednoducho stavba zostane nepovolená, ale nenastráni sa jej odstránenie.
Neexistuje žiadne relevantné riešenie, ak vlastník nepodá návrh na súd.

takže, ak tomu správne rozumiem, keď stavebný úrad nemohol rozhodnúť a odkázal suseda na súd a ten sa rozhodne neriešiť to, nemáme nijakú možnosť stavbu dokončiť? resp. môžeme podanie na súd podať my? Je to zvláštne, my máme dokazovať susedovi, že sme na svojom pozemku....?!
0 0
mombat mombat

mombat je offline (nepripojený) mombat

Dobrý deň, vybavujeme si stavebné povolenie na RD. Doteraz to išlo hladko, zabrzdil nás pán na staveb. úrade. Kúpili sme pozemok s tým, že časť z neho bude použitá na prístupovú cestu k domu-vedie popri druhom pozemku a je napájaná na verejnú komunikáciu. Má šírku 3,5 m. Vraj je to nepostačujúce, lebo norma je 4m. Prezrela som Stavebný zákon č. 50/1976, vyhlášku č. 532 Min. ŽP, a kopec iných odkazov, ale neviem sa dopátrať potrebnej informácie. Prehliadla som niečo? Ďakujem za odpoveď. Dotazov budem mať zrejme viac, nakoľko pán na stavebnom úrade je postrachom v okolí ...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mombat Pozri príspevok
Dobrý deň, vybavujeme si stavebné povolenie na RD. Doteraz to išlo hladko, zabrzdil nás pán na staveb. úrade. Kúpili sme pozemok s tým, že časť z neho bude použitá na prístupovú cestu k domu-vedie popri druhom pozemku a je napájaná na verejnú komunikáciu. Má šírku 3,5 m. Vraj je to nepostačujúce, lebo norma je 4m. Prezrela som Stavebný zákon č. 50/1976, vyhlášku č. 532 Min. ŽP, a kopec iných odkazov, ale neviem sa dopátrať potrebnej informácie. Prehliadla som niečo? Ďakujem za odpoveď. Dotazov budem mať zrejme viac, nakoľko pán na stavebnom úrade je postrachom v okolí ...
Neviem či je to prístupová cesta len k Vášmu pozemku, alebo to bude komunikácia aj pre iných a pod.

Šírka 4 m je pre jeden pruh moc, pre dva málo.

Skúste otočiť "garde". Nech Vám povie, ktorá záväzná norma o tom pojednáva. Ja to z hlavy neviem, ale zajtra Vám ju môžem uviesť.

CIMOM
0 0
mombat mombat

mombat je offline (nepripojený) mombat

Číslo vyhlášky či zákona som si pýtala, ale mám si to naštudovať sama, pán zo stavebného nie je povinný ma informovať o legislatíve ... . Je to prístup len k nášmu domu, tento úsek bude normálne oplotený vrámci nášho pozemku a na začiatku (pri obecnej ceste) bude bránička ...
0 0
mombat mombat

mombat je offline (nepripojený) mombat

A ešte vás prosím - ohľadne inž. sietí k pozemku. Sú v dosahu, ale musíme si ich dotiahnuť na pozemok. Aké na to potrebujem podklady, žiadosti a podobne. Ďakujem.
0 0
jamosa jamosa

jamosa je offline (nepripojený) jamosa

Ahoj Cimon, ďakujem za odpoveď, ale si si istý? Pretože sa jedná o prenesený výkon štátnej správy. Zákon o štátnej službe píše, že zamestnanec nesmie podnikať. a v zákone o verejnem záujme je napísané, že zamestnanec sa musí zdržať konania, ktoré by viedli ku konfliktu záujmov. A keď by ten zamestnanec riešil povolenia za ktoré ma zaplatené v rámci svojej podnikaateľskej činnosti, tak je asi predpoklad, že bude uprednostňovať tú stranu, nie? Prosím ťa o toj názor. Ďakujem za každú odpoveď. Pekný deň.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jamosa Pozri príspevok
Ahoj Cimon, ďakujem za odpoveď, ale si si istý? Pretože sa jedná o prenesený výkon štátnej správy. Zákon o štátnej službe píše, že zamestnanec nesmie podnikať. a v zákone o verejnem záujme je napísané, že zamestnanec sa musí zdržať konania, ktoré by viedli ku konfliktu záujmov. A keď by ten zamestnanec riešil povolenia za ktoré ma zaplatené v rámci svojej podnikaateľskej činnosti, tak je asi predpoklad, že bude uprednostňovať tú stranu, nie? Prosím ťa o toj názor. Ďakujem za každú odpoveď. Pekný deň.

Neviem či je to k tomuto, ale :


Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok)
- víňatok



Oddiel 2
Vylúčenie zamestnancov alebo členov správneho orgánu

§ 9


(1) Zamestnanec správneho orgánu je vylúčený z prejednávania a rozhodovania veci, ak so zreteľom na jeho pomer k veci, k účastníkom konania alebo k ich zástupcom možno mať pochybnosť o jeho nepredpojatosti.

(2) Z prejednávania a rozhodovania pred správnymi orgánmi je vylúčený aj ten, kto sa v tej istej veci zúčastnil na konaní ako zamestnanec správneho orgánu iného stupňa.


§ 10

Účastník konania oznámi správnemu orgánu skutočnosti nasvedčujúce vylúčenie zamestnanca správneho orgánu (§ 9), len čo sa o nich dozvie.


§ 11


(1) Len čo sa zamestnanec správneho orgánu dozvie o skutočnostiach nasvedčujúcich jeho vylúčenie (§ 9), oznámi to bez meškania svojmu najbližšie nadriadenému vedúcemu; vedúci správneho orgánu to oznámi vedúcemu nadriadeného správneho orgánu.

(2) Predpojatý zamestnanec správneho orgánu urobí iba také úkony, ktoré nepripúšťajú odklad.


§ 12


(1) O tom, či je zamestnanec správneho orgánu z konania vylúčený, rozhoduje orgán, ktorému boli dôvody vylúčenia oznámené (§ 11 ods. 1); ak sa rozhodlo, že zamestnanec správneho orgánu je vylúčený, urobí tento orgán opatrenie na zabezpečenie riadneho uskutočnenia ďalšieho konania.

(2) Proti rozhodnutiu o vylúčení zamestnanca správneho orgánu z konania nemožno podať samostatné odvolanie.


§ 13


(1) Z tých istých dôvodov ako zamestnanec správneho orgánu (§ 9) je z prejednávania a rozhodovania veci vylúčený i člen komisie, ktorá uskutočňuje konanie.

(2) Len čo sa člen komisie dozvie o skutočnosti nasvedčujúcej jeho vylúčenie, oznámi to bezodkladne predsedovi komisie, ktorý rozhodne, či je člen komisie z konania vylúčený. Predseda komisie oznámi bezodkladne skutočnosť nasvedčujúcu jeho vylúčenie komisii, ktorá rozhodne, či je z konania vylúčený.

(3) Ustanovenia § 10, § 11 ods. 2 a § 12 ods. 2 platia obdobne.[/I]


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mombat Pozri príspevok
A ešte vás prosím - ohľadne inž. sietí k pozemku. Sú v dosahu, ale musíme si ich dotiahnuť na pozemok. Aké na to potrebujem podklady, žiadosti a podobne. Ďakujem.
Pracovník stavebného úradu je povinný povedať podľa čoho chce od Vás určité doklady. Požadujte to písomne. K inž. sieťam treba doklady, ktoré sa nedajú paušálne popísať.
Mimochodom prípojky sú drobné stavby - § 139b ods. 6 SZ. Postačí aj ohlásenie - § 57 ods. 1 SZ.


CIMOM
0 0
mombat mombat

mombat je offline (nepripojený) mombat

Ďakujem.
0 0
robertkozich robertkozich

robertkozich je offline (nepripojený) robertkozich

dobry den. mam moznost kupit mensi pozemok 11.5x17.5,je to ako zahrada ale v UPI je ako stavebny na trvale byvanie a stavby do 2 poschodi.zastavanost 30%. t.j. 60 m2...moze sa stat ze susedia nebudu suhlasit so stavbou ako to mam riesit.aj ked mozno najprv suhlasit budu no potom nemusia na papiery.
0 0
narf narf

narf je offline (nepripojený) narf

Dobry den.
Chcem kúpiť dom, ktorý má ale inšie plány ako je reálna skutočnost.Nosné steny sú presné, ale niektoré iné su posunuté o pol metra a pod.
Hlavný problém je, že je tam pivnica pod asi 1/4 domu, postavená na čierno.
Dom je starý 20 rokov.
Chcel by som dať spraviť nové plány, ktoré zodpovedajú skutočnosti a aj ich potom zahlásiť
Ako treba pri tom postupovať, a koľko by to asi stálo?
Platil by som nejaké pokuty?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
robertkozich Pozri príspevok
dobry den. mam moznost kupit mensi pozemok 11.5x17.5,je to ako zahrada ale v UPI je ako stavebny na trvale byvanie a stavby do 2 poschodi.zastavanost 30%. t.j. 60 m2...moze sa stat ze susedia nebudu suhlasit so stavbou ako to mam riesit.aj ked mozno najprv suhlasit budu no potom nemusia na papiery.
Tu je odpoveď ohľadne súhlasu susedov :
http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
narf Pozri príspevok
Dobry den.
Chcem kúpiť dom, ktorý má ale inšie plány ako je reálna skutočnost.Nosné steny sú presné, ale niektoré iné su posunuté o pol metra a pod.
Hlavný problém je, že je tam pivnica pod asi 1/4 domu, postavená na čierno.
Dom je starý 20 rokov.
Chcel by som dať spraviť nové plány, ktoré zodpovedajú skutočnosti a aj ich potom zahlásiť
Ako treba pri tom postupovať, a koľko by to asi stálo?
Platil by som nejaké pokuty?
Ďakujem za odpoveď.
Ak je ten dom skolaudovaný, tak neviem načo plány.

Treba spresniť.


CIMOM
0 0
narf narf

narf je offline (nepripojený) narf

Dom je skolaudovany. Ale ak by som ho chcel dat ohodnotit kvoli hypoteke, alebo neskor niekedy predat, tak ma vecsiu hodnotu ak ma v planoch aj pivnicu. A banky obcas robia problemy ked poslu svojich na ohodnotenie domu a nieco nieje spravene tak, ako je na planoch.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
narf Pozri príspevok
Dom je skolaudovany. Ale ak by som ho chcel dat ohodnotit kvoli hypoteke, alebo neskor niekedy predat, tak ma vecsiu hodnotu ak ma v planoch aj pivnicu. A banky obcas robia problemy ked poslu svojich na ohodnotenie domu a nieco nieje spravene tak, ako je na planoch.
Zbytočná investícia.

CIMOM
0 0
tiger111 tiger111

tiger111 je offline (nepripojený) tiger111

no neviem...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať