Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ede ede

ede je offline (nepripojený) ede

CIMOM Pozri príspevok
Výňatok zo stavebného zákona




§ 88a
Konanie o dodatočnom povolení stavby



9) S konaním o dodatočnom povolení stavby, ktorá je už dokončená, môže stavebný úrad spojiť kolaudačné konanie.




CIMOM
ano....a co sa stane, ak ja ako ucastnik konania nebudem suhlasit s tou zmenou...ak teda budem trvat na povodnom stavebnom povoleni, na kt.som dal suhlas....jednoducho nesuhlasim s tym, ze postavil napr.to jedno poschodie navyse...co nasleduje? dakujem...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ede Pozri príspevok
ano....a co sa stane, ak ja ako ucastnik konania nebudem suhlasit s tou zmenou...ak teda budem trvat na povodnom stavebnom povoleni, na kt.som dal suhlas....jednoducho nesuhlasim s tym, ze postavil napr.to jedno poschodie navyse...co nasleduje? dakujem...
O tom, či môže byť povolená zmena (aj dodatočne ) rozhoduje iba stavebný úrad a nie sused. Teda Váš nesúhlas (aj súhlas) nemá žiadnu právnu silu.


CIMOM
2 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
bernak22 Pozri príspevok
Pozdravujem CIMOM
Za všetkých, ktorí ušetrili kvôli vaším radám množstvo zmareného času na úradoch a farby na prekrytie šedín vyslovujem úprimné - VĎAKA!

I ja by som od Vás potreboval poradiť - prípadne usmerniť.
1. časť
O odstupoch medi stavbami bolo toho tu už popísané neúrekom....
Mňa by osobne zaujímal §6 (4) V stiesnených územiach...atd.


1.) Je na pojem STIESNENÉ ÚZEMIE dáka definícia v litere zákona?
2.) musí byť tento pojem zadefinovaný v územnoplánovacej dokumentácií pre územný plán obce, (zóny)? napr. regulatívy pre pozemky slúžiace na výstavbu (záväzná časť)

ďakujem.
2.časť
Ešte sa chcem spýtať...
Mám skončené vysokoškolské štúdium vykonaním štátnej skúšky v študijnom odbore 37 528 Objekty dopravných stavieb - titul Ing.
špecializácia: pozemné staviteľstvo (diplom a vysvedčenie)

môžem vykonávať (mám kompetencie) na základe zákonov:
1.) projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie(pre stavebný, príp. realizačný projekt)

a.) pre nové- jednoduché a drobné stavby
b.) pre rekonštrukcie - jednoduché a drobné stavby
2.) v popisovom poli mám právo vyplniť aj polia: zodp. projektant , kontroloval?(nejedná sa o prípady zmena objektu pred dokončením!)
Jedená sa mi o to, aby som daný projekt nemusel predkladať na orazenie projektantovi - predraženie projektu.
3.) Môžem pri rekonštrukčných a asanačných prácach jednoduchých a drobných stavieb figurovať ako stavebný dozor?

Mám iba doklady zo školy. Rok som pôsobil ako projekt manažér v stav firme. nevlastním ani knižku podľa 138/1992 §16b (2)
nemám: odbornú spôsobilosť -podla zákona, registráciu, uznanie dokladov o vzdelaní, atd.
Som iba vlastním hore spomenutých dokladov...Čím viac študujem literu stavebného zákona,tým mám z toho väčšie hokejové majstrovstvá.

Snažil som sa to skomoliť čo najpresnejšie ...
Ďakujem za odpovede.


1.) Je na pojem STIESNENÉ ÚZEMIE dáka definícia v litere zákona?

Nie. Z praxe a zo skúsenosti by som stiesnené pomery na pozemku definoval ako také, ktoré nespĺňajú parametre v § 6 ods. 3, resp. 4 vyhl. 532/2002.


2.) musí byť tento pojem zadefinovaný v územnoplánovacej dokumentácií pre územný plán obce, (zóny)? napr. regulatívy pre pozemky slúžiace na výstavbu (záväzná časť)


Nie. Môže byť územný plán zóny, kde sa také pozemky už riešia. Napr. z jednej strany pozemku sú na hranici a z druhej zostáva voľný priestor a takto sú riešené všetky pozemky v rade - to je len príklad.



môžem vykonávať (mám kompetencie) na základe zákonov:
1.) projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie(pre stavebný, príp. realizačný projekt)

a.) pre nové- jednoduché a drobné stavby - ÁNO

b.) pre rekonštrukcie - jednoduché a drobné stavby - ÁNO

Výňato z § 45 ods. 6 SZ


(6) Za vybrané činnosti sa nepovažuje

a) vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých stavieb, drobných stavieb a zmien týchto stavieb, ktoré môže vypracovať osoba s príslušným odborným vzdelaním,



2.) v popisovom poli mám právo vyplniť aj polia: zodp. projektant , kontroloval?(nejedná sa o prípady zmena objektu pred dokončením!)
Jedená sa mi o to, aby som daný projekt nemusel predkladať na orazenie projektantovi - predraženie projektu.

Len vypracoval.


3.) Môžem pri rekonštrukčných a asanačných prácach jednoduchých a drobných stavieb figurovať ako stavebný dozor?

Výňatok z §§ 44 ods. 2, druhá veta SZ



Na uskutočňovanie jednoduchých stavieb a ich zmien [§ 139b ods. 1 písm. b) a c)], drobných stavieb a ich zmien svojpomocou stačí, ak stavebník zabezpečí odborné vedenie ich uskutočňovania osobou, ktorá má vysokoškolské vzdelanie stavebného smeru alebo architektonického smeru alebo odborné stredoškolské vzdelanie stavebného smeru a najmenej tri roky praxe v odbore (ďalej len "kvalifikovaná osoba"), ak sám nespĺňa uvedené požiadavky.


Výnatok z § 139b ods. 1 písm. b) a c) SZ


§ 139b
Pojmy stavebného poriadku

(1) Jednoduché stavby sú
b) stavby na individuálnu rekreáciu,
c) prízemné stavby a stavby zariadenia staveniska, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a výšku 15 m,


Ostatné stavby nie, teda ani napr. RD.


Poznámka : spravím k tomuto kompletný výklad



CIMOM
0 0
bernak22 bernak22

bernak22 je offline (nepripojený) bernak22

Vďaka za odpovede...
1.) Je na pojem STIESNENÉ ÚZEMIE dáka definícia v litere zákona?

Nie. Z praxe a zo skúsenosti by som stiesnené pomery na pozemku definoval ako také, ktoré nespĺňajú parametre v § 6 ods. 3, resp. 4 vyhl. 532/2002.

môže mi niekto určiť (nakázať), aby som projekt napr. RD urobil tak,aby sa na daný pozemok zmestil (zúžiť ho, nariadil max.jeho šírku) -nebolo by to v regulatívoch územn. plánu?

1. Čast
predstavme si stavebné pozemky A,B,C - šírky 14m, bez nehnuteľností...
Majiteľ pozemku ma požiada o projekt RD. Nedostane stanovisko, že sa jedná o stavbu podľa §6 (4)
1.) musím dodržať zákon a navrhnúť stavbu o max. šírke 7m (3,5m od hranice pozemkov A,C) (bez rozdielu osadenia okien Obytných m. v budove na poz. B)
Musia mať rovnaké práva na výstavbu všetky subjekty?...A,B,C - skôr reč. otázka
2.) môžu majitelia dostať potvrdenie(súhlas), že stavby na pozemkoch A,C spĺňajú podmienky podľa §6 (4)
3.)môže sa majiteľ pozemku, či nehnuteľnosti B odvolať na rozhodnutie v bode 2.
Komu? ... Podľa akého zákona?
4.) otrepe mi majiteľ nehnuteľnosti na pozemku B projekt o hlavu, ak na pozemku A,C budú stavby 2m od hranice pozemku B..., pekné ,široké RD...
poznámka: (B -nehnuteľnosť nemá okná ob. m. k pozemkom A,C)

4.) - skôr sa jedná o moje renomé :-)))

AK sa nemýlim,tak pri takejto situácii je v nevýhode prvý stavebník...

Domnievam sa, že taký dôležitý pojem, ako je stiesnené stavebné podmienky by mal byť definovaný konkrétnejšie . sub. názor
spoliehať sa na to ,ako sa kto vyspal, aké ma znalosti, komu som sympatický na úrade ,atd. :-((
Chcem vedieť proste , keď niekto so mnou zametá... aspoň podľa čoho...

2.časť

prosím k tomu kompletnému výkladu... pridajte aj Pojmy stavebného poriadku
§139b (4),(5) a stavebný dozor...

Veľmi pekne ďakujem
bernak22
Naposledy upravil bernak22 : 01.12.10 at 20:29
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

CIMOM Pozri príspevok
O tom, či môže byť povolená zmena (aj dodatočne ) rozhoduje iba stavebný úrad a nie sused. Teda Váš nesúhlas (aj súhlas) nemá žiadnu právnu silu.


CIMOM
Fíha, to si ma zaskočil, CIMOM! Bolo mi to vysvetlené tak, že stavebný úrad ako orgán štátnej správy len dohliada na to, aby záležitosti v tomto odbore bežali tak, ako majú: Na jednej strane bezpečnosť (aby sa stavba nezrútila - statika, kvalita prevedenia - stavebný dozor, atď) a na druhej aby nenastal zásah do nikoho práv. Čiže musí posúdiť, či sú napr. námietky suseda ako účastníka konania oprávnené. Ak sú, tak by stavbu nemal povoliť. Alebo je to inak?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ErinErin Pozri príspevok
Fíha, to si ma zaskočil, CIMOM! Bolo mi to vysvetlené tak, že stavebný úrad ako orgán štátnej správy len dohliada na to, aby záležitosti v tomto odbore bežali tak, ako majú: Na jednej strane bezpečnosť (aby sa stavba nezrútila - statika, kvalita prevedenia - stavebný dozor, atď) a na druhej aby nenastal zásah do nikoho práv. Čiže musí posúdiť, či sú napr. námietky suseda ako účastníka konania oprávnené. Ak sú, tak by stavbu nemal povoliť. Alebo je to inak?
Oprašujem túto tému : http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html

K susedovi a jeho námietkam : Áno, o jeho námietkach a pripomienkach rozhoduje stavebný úrad - § 66 ods. 1 SZ.


CIMOM
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Keď tu tak čítam rady a problémy, ktoré má človek keď si chce na vlastnom pozemku postaviť pomaly iba altánok, tak mi jednoznačne vychádza, bez urážky slušných ľudí, zmeniť si etnikum a robiť si čo chcem. Zdevastovaný LUNIK 9 a iné bytovky, domy po Slovensku, postavené na cudzom, bez povolenia, tak ma ide šľak trafiť. Vtedy netreba žiadne projekty a povolenia a súhlasy. Ospravedlňujem sa všetkým slušným ľuďom že som to tu spomenula, ale dáte mi za pravdu, že je to tak. Ale to by bola iná téma, len ma to napadlo, keď vidím aké problémy slušní ľudia, ktorí síce nepoznajú všetky zákony, ale vedia že existujú a tak sa podriaďujú a pýtajú radu.
1 0
xclaymanx xclaymanx

xclaymanx je offline (nepripojený) xclaymanx

Zdravím,

Potreboval by som radu. Mam kúpený pozemok v existujúcej zástavbe rodinných domov. Plánujem budúci rok výstavbu RD. Bol som na stavebnom úrade ( nespravuje ho obec ) ohľadom mojich plánov a situačným plánom stavby. Tam mi bolo povedané, že voči stavbe nemajú námietky. Písomne som ale nič nedostal. Dal som si teda vypracovať projekt na stavebné povolenie a začal zhánať vyjadrenia od príslušných organizácií k stavebnému povoleniu.
Otázka znie: Musí prebehnúť pred stavebným konaním ešte územné konanie o umiestnený stavby? Ak áno, za akých okolností môže byť územné a stavebné konanie spojené?
Obec nemá vypracovaný vlastný územný plán, ale s mojím pozemkom sa počítalo s možnosťou zastavania RD.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
xclaymanx Pozri príspevok
Zdravím,

Potreboval by som radu. Mam kúpený pozemok v existujúcej zástavbe rodinných domov. Plánujem budúci rok výstavbu RD. Bol som na stavebnom úrade ( nespravuje ho obec ) ohľadom mojich plánov a situačným plánom stavby. Tam mi bolo povedané, že voči stavbe nemajú námietky. Písomne som ale nič nedostal. Dal som si teda vypracovať projekt na stavebné povolenie a začal zhánať vyjadrenia od príslušných organizácií k stavebnému povoleniu.
Otázka znie: Musí prebehnúť pred stavebným konaním ešte územné konanie o umiestnený stavby? Ak áno, za akých okolností môže byť územné a stavebné konanie spojené?
Obec nemá vypracovaný vlastný územný plán, ale s mojím pozemkom sa počítalo s možnosťou zastavania RD.

Výňatok zo stavebného zákona


§ 39a



(4) Stavebný úrad spojí územné konanie o umiestnení stavby so stavebným konaním pri jednoduchej stavbe alebo jej prístavbe a nadstavbe, ak sú podmienky umiestnenia jednoznačné vzhľadom na pomery v území; pri ostatných stavbách tak urobí za predpokladu, že podmienky na ich umiestnenie vyplývajú z územného plánu zóny.




§ 139b
Pojmy stavebného poriadku



(1) Jednoduché stavby sú

a) bytové budovy, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300 m2, majú jedno nadzemné podlažie, môžu mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie,





CIMOM
0 0
Magh80 Magh80

Magh80 je offline (nepripojený) Magh80

Caute,

potreboval by som radu s nasledovnou vecou:

Minule leto som chcel rekonstruovat bytove jadro a tak som pre istotu podal ohlasenie stavebnych uprav na stavebnom urade, nech mam vsetko v poriadku. Ked pani videla, ze som prisiel podat ohlasenie osobne, hned zacala robit obstrukcie a vymyslat nove podmienky, pravdepodobne dufajuc, ze dostane uplatok. Ked videla, ze zrejme nic nedostane, vybehla na mna tak arogantne, ze som jednoducho nemal chut handrkovat sa a podal na nu staznost s tym, ze stavebny zakon, ani prislusna vyhlaska (53/2000), ani weby inych stavebnych uradov tie podklady, ktore ona chcela, vobec neuvadza. Po pol roku odkladania rekonstrukcie a neustaleho urgovania a odstranovania polien, ktore mi hadzali pod nohy, som konecne dostal odpoved. Zamietavu.

Hlavny argument odpovede je, ze "ziadny zakon im nezakazuje vyzadovat dalsie doplnujuce podklady".

Obavam sa, ze som v patovej situacii, kde sa mi z pomsty snazia znemoznit rekonstrukciu, pretoze podklady, ktore pytaju, su premenlive. T.j. raz to je staticky posudok, no potom ho odrazu uz nechcu a chcu katastralnu mapu a vyjadrenie bytoveho druzstva, pricom bytove hovori, ze oni nemaju co figurovat pri stavebnom ohlaseni, a podla mna opravnene. Takze som na mrtvom bode.

Akym ustanovenim akeho zakona by som mohol argumentovat, ze stavebny urad moze uplatnovat svoje poziadavky len na zaklade konretnych predpisov?

Dakujem za akukolvek radu
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Magh80 Pozri príspevok
Caute,

potreboval by som radu s nasledovnou vecou:

Minule leto som chcel rekonstruovat bytove jadro a tak som pre istotu podal ohlasenie stavebnych uprav na stavebnom urade, nech mam vsetko v ....................druzstva, pricom bytove hovori, ze oni nemaju co figurovat pri stavebnom ohlaseni, a podla mna opravnene. Takze som na mrtvom bode.

Akym ustanovenim akeho zakona by som mohol argumentovat, ze stavebny urad moze uplatnovat svoje poziadavky len na zaklade konretnych predpisov?

Dakujem za akukolvek radu
Treba uviesť, čo konkrétne požadujú. Iba tak sa dá reagovať.


CIMOM
0 0
bernak22 bernak22

bernak22 je offline (nepripojený) bernak22

CIMOM prosím Vás o reakciu k príspevku 1425.
Vďaka za odpoveď.
bernak22
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Poprosila by som o odpoveď na otázku. čo je potrebné k tomu, aby sa na stavebné povolenie pridala ďalšia osoby ako staviteľ a či sa to potom podáva na miestnom SÚ
Vďaka
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
bettylou Pozri príspevok
Poprosila by som o odpoveď na otázku. čo je potrebné k tomu, aby sa na stavebné povolenie pridala ďalšia osoby ako staviteľ a či sa to potom podáva na miestnom SÚ
Vďaka

Výňatok zo SZ :


§ 58



(2) Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu. To neplatí, ak tieto skutočnosti preukázal v územnom konaní a po právoplatnosti územného rozhodnutia nedošlo k zmene.


Toto je predpoklad stavebníka, môže ich byť aj viac, napr. manželia, súrodenci, rodičia s deťmi, druh a družka, ale aj cudzie osoby navzájom. Treba si uvedomiť, že potom sú stavebníkmi všetci a všetky úkony podávajú spoločne.
Stavebníkom môže byť aj združenie (občianske) vlastníkov budovy (napr. aj 10 aj viac.). Vtedy je stavebníkom združenie a ono môže podávať návrh na kolaudáciu, teda nie jednotlivý vlastníci.


CIMOM
1 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
CIMOM Pozri príspevok
Výňatok zo SZ :


§ 58



(2) Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu. To neplatí, ak tieto skutočnosti preukázal v územnom konaní a po právoplatnosti územného rozhodnutia nedošlo k zmene.


Toto je predpoklad stavebníka, môže ich byť aj viac, napr. manželia, súrodenci, rodičia s deťmi, druh a družka, ale aj cudzie osoby navzájom. Treba si uvedomiť, že potom sú stavebníkmi všetci a všetky úkony podávajú spoločne.
Stavebníkom môže byť aj združenie (občianske) vlastníkov budovy (napr. aj 10 aj viac.). Vtedy je stavebníkom združenie a ono môže podávať návrh na kolaudáciu, teda nie jednotlivý vlastníci.


CIMOM
myslela som to tak, že SP už je na jedného staviteľa a stavba už beží. Ak by sa chcel pridať ďalší stavebník v tejto fáze, nie z rodiny, ale je to FO, ako sa postupuje?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
bettylou Pozri príspevok
myslela som to tak, že SP už je na jedného staviteľa a stavba už beží. Ak by sa chcel pridať ďalší stavebník v tejto fáze, nie z rodiny, ale je to FO, ako sa postupuje?
Spísať vzáomnú zmluvu o postúpení práv a povinností stavebníka.
Neviem, či už nejaká zmluva existuje.

Stavebný úrad o takejto zmene nerozhoduje.

Dá sa to vyriešiť tak, že požiadate o nejakú zmenu stavby ešte pred jej dokončením - § 68 SZ. Stavebný úrad o takejto zmene rozhodne a medzi stavebníkmi už uvedie oboch. V odôvodnení uvedie, že na základe čoho došlo k rozšíreniu okruhu stavebníkov.


CIMOM
0 0
lenni lenni

lenni je offline (nepripojený) lenni

len stromy treby vypilit v case vegetacneho pokoja
0 0
nero276 nero276

nero276 je offline (nepripojený) nero276

Dobry den,
rad by som sa spytal, co je potrebne, pred zacatim stavby ak by sme chceli stavat na spolocnom pozemku so svokrovcami? Ti nam ponukli, ze nam prepustia zahradu za domom. Na pozemok je pristup z dvoch stran, je ohraniceny cestou zhora i zdola. Je potrebne pozemok rozdelit a prepisat na mna, ci manzelku, alebo moze zostat v celku? Ak by sa pozemok rozdelil, kto by mal byt vlastnik, ak ja budem vybavovat vsetky potrebne povolenia? Nebude problem na uradoch, ak bude pozemok napr. na manzelku?

Dakujem za odpoved.
0 0
peto1962 peto1962

peto1962 je offline (nepripojený) peto1962

Zdravím. Este v lete som sa pýtal ohladom staveb povolenia.Bol to príspevok č. 1299. Zistil som že budova ktorú plánujem rekonštruovať úradne neexistuje pravdepodobne.Na katastralnej mape nieje zakreslená a zatial sa nenašli ani žiadne doklady.Ako postupovať v takomto prípade či už pri ohlasovacej povinnosti alebo stavebnom povoleni?Ked vlastne stavba úradne neexistuje.Stavba bola postavená asi pred 30-timi rokmi.
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

peto1962 Pozri príspevok
Zdravím. Este v lete som sa pýtal ohladom staveb povolenia.Bol to príspevok č. 1299. Zistil som že budova ktorú plánujem rekonštruovať úradne neexistuje pravdepodobne.Na katastralnej mape nieje zakreslená a zatial sa nenašli ani žiadne doklady.Ako postupovať v takomto prípade či už pri ohlasovacej povinnosti alebo stavebnom povoleni?Ked vlastne stavba úradne neexistuje.Stavba bola postavená asi pred 30-timi rokmi.
v prvom rade bude potrebovať kolaudáciu a všetky papiere k tomuto. Na príslušnom stavebnom úrade ti presne povedia postup
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať