Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ibo81 ibo81

ibo81 je offline (nepripojený) ibo81

ahojte, som tu novy, takze zdravim toto forum...mam takuto otazku. vedla mojho domu ide obec stavat namesticko. ked som sa pytal starostu, ci nebude nahodou odo mna potrubovat vyjadrenie - ako vlastnika susediaceho pozemku v ramci stavebneho konania, povedal mi, ze ak ide o stavbu v ramci "vyssieho verejneho zaujmu", ze podla zakona nepotrebuje. nikde som to nenasiel, tak neviem...rovnaky problem bol aj s ihriskom, ktory postavili pri mojej zahrade - tiez sa ma nikto na nic nepytal. neviete poradit? dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
EvaB. Pozri príspevok
Neviem, či sa týka témy, ale prosím poraďte:
Včera sme si dali geodetom vytýčiť náš pozemok (orná pôda), ktorý susedí s cestou (zapísaná na LV obce ako zastavané plochy a nádvoria, inak poľná cesta zavezená stavebným odpadom). Z druhej strany cesty je novopostavený dom s betónovým oplotením, so vstupnou bránou pre auto presne na hranici svojho pozemku a schodíkmi ku bránke už na ceste. Po zameraní nášho pozemku sme zistili, že hranica nášho pozemku sa nachádza v úseku cca 80 m v strede tejto cesty "nadivoko" a v časti niekoľkých metrov je cesta takmer celá na našom pozemku. Plánujeme si pozemok oplotiť kvôli výsadbe vinohradu a tiež musíme urobiť nejaké terénne úpravy (oboje treba ohlásiť obci?), pretože cesta sa sype na našu pôdu a už je miestami 30-60 cm na úrovňou pôdy. Všetko vyššie spomínané je vedené na katastri ako pozemky mimo zastavaného územia obce, ale pri poslednej zmene územného plánu obce bol pozemok suseda (asi na jeho žiadosť) a časť nášho pozemku zahrnutý ako výstavba RD a cesta kvalifikovaná (schválená) ako spevnená komunikácia.
Čo z toho pre nás vyplýva? Nehrozí nám nejaké vydržanie časti pozemku pod cestou alebo čosi podobné? Môže zahrnúť obec do územného plánu cestu ako spevnenú komunikáciu, keď je jasné, že v najužšom mieste (avšak dĺžky cca 80 m) dosahuje šírku 2,5 m? Nie je to málo na stavbu cesty v budúcnosti? Môžeme postaviť plot uprostred cesty a zamedziť tak prístup do RD susedovi? Máme s ním trochu problém, lebo už pri stavaní domu sa snažil bez nášho vedomia umiestniť na náš pozemok pripojenie vody a elektriky (do zeme) a keďže má zle urobený vstup cez bránu, snaží sa cestu v tomto mieste rozširovať na náš pozemok navážaním ďalšieho štrku a kamenia. Ešte podotýkam, že prístup by mal z inej strany, takisto po poľnej ceste, ktorá je však širšia, takže by sa prípadne mohla obcou vybudovať.

Ďakujem.
Toto pradepodobne nie je len stavebná vec, ale aj občianskoprávna.
Ide asi o neoprávnený zásah do vlastníctva.
Odporučujem riešiť to aj s právnikom.

V stavebnej veci to treba posudzovať ta, či ta komunikácia - teda nasypaní stavebný materiál má charakter stavby. V tom prípade možno ísť cestou § 88a SZ (dať podnet na stavebný úrad).

Vidím to aj v rovine, že sa môže jednať o nepovolenú skládku a v tom prípade musí vlastník pozemku zabezpečiť odstránenie tejto skládky.

Vždy treba mať na pamäti, že ak je to aj na Vašom pozemku, aby nedošlo k poškodzovaniu cudzej veci (aj keď by to bola "stavba" bez povolenia).


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ibo81 Pozri príspevok
ahojte, som tu novy, takze zdravim toto forum...mam takuto otazku. vedla mojho domu ide obec stavat namesticko. ked som sa pytal starostu, ci nebude nahodou odo mna potrubovat vyjadrenie - ako vlastnika susediaceho pozemku v ramci stavebneho konania, povedal mi, ze ak ide o stavbu v ramci "vyssieho verejneho zaujmu", ze podla zakona nepotrebuje. nikde som to nenasiel, tak neviem...rovnaky problem bol aj s ihriskom, ktory postavili pri mojej zahrade - tiez sa ma nikto na nic nepytal. neviete poradit? dakujem
Ak som dobre pochopil, jedná sa stavbu pozemných komunikácií. Túto povoľuje špec. stav. úrad, v tomto prípade obec sama sebe.

Ak ste vlastníkom susednej nehnuteľnosti a Vaše práva môžu byť stavbou (aj výstavbou) dotknuté, máte postavenie účastníka konania. Vyjadriť sa môžete v konaní uplatnením pripomienok a námietok.
Váš súhlas, ak sa nebude stavať na Vašom pozemku sa nevyžaduje.


CIMOM
0 0
ibo81 ibo81

ibo81 je offline (nepripojený) ibo81

CIMOM Pozri príspevok
Ak som dobre pochopil, jedná sa stavbu pozemných komunikácií. Túto povoľuje špec. stav. úrad, v tomto prípade obec sama sebe.

Ak ste vlastníkom susednej nehnuteľnosti a Vaše práva môžu byť stavbou (aj výstavbou) dotknuté, máte postavenie účastníka konania. Vyjadriť sa môžete v konaní uplatnením pripomienok a námietok.
Váš súhlas, ak sa nebude stavať na Vašom pozemku sa nevyžaduje.


CIMOM
no neviem, ako mam chapat, ze stavbou mozu byt moje prava dotknute. uz dva roky celu sezonu vyhanam decka zo zahrady, lebo im prelietava lopta z ihriska kazdu chvilu ku mne...otazkou je, ci ma obec mala resp. nemusela (a podla akeho zakona) informovat resp. prizvat do stavebneho konania. namietky by som vzniesol kazdopadne, len mna nikto o tom ani neinformoval a ihrisko sa zacalo veselo stavat...tym, ze mam kazdu chvilu niekoho na zahrada neopravnene, mam urcite pocit, ze moje prava su dotknute. len starosta sa ohana, ze je to "verejnoprospesna stavba" a preto sa susedov nemusel pytat. je to nejak napadnutelne? dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ibo81 Pozri príspevok
no neviem, ako mam chapat, ze stavbou mozu byt moje prava dotknute. uz dva roky celu sezonu vyhanam decka zo zahrady, lebo im prelietava lopta z ihriska kazdu chvilu ku mne...otazkou je, ci ma obec mala resp. nemusela (a podla akeho zakona) informovat resp. prizvat do stavebneho konania. namietky by som vzniesol kazdopadne, len mna nikto o tom ani neinformoval a ihrisko sa zacalo veselo stavat...tym, ze mam kazdu chvilu niekoho na zahrada neopravnene, mam urcite pocit, ze moje prava su dotknute. len starosta sa ohana, ze je to "verejnoprospesna stavba" a preto sa susedov nemusel pytat. je to nejak napadnutelne? dakujem
Na krajskom stavebno úrade, alebo na prokuratúre.


CIMOM
0 0
Silencer78 Silencer78

Silencer78 je offline (nepripojený) Silencer78

Chcem sa opýtať na prípad, keď máme pozemok v extraviláne, je k nemu prístupová cesta (nie podľa noriem), je to v územnom pláne obce a napriek tomu nám starosta argumentuje, že cesta musí byť 6 m široká a bez toho nám nedá súhlas. Pritom zastupiteľstvo pred pol rokom schválilo uznesenie pre elektrárne, že pozemok je v oblasti, kde plánuje výstavbu a na základe toho uznesenia tam idú elektrárne dotiahnuť siete. A teraz nám nový starosta nechce dať súhlas, kým nebude široká cesta. Postačuje ako súhlas to uznesenie, alebo na územnom rozhodnutí potrebujeme podpis starostu? Máme nejaké páky okrem zdĺhavého odvolávania alebo súdnej cesty?
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

Zdravim,

na pozemku sa ma zriadit vecne bremeno na vodovod ktory je v jeho hornej casti kde bude pristupova cesta(aj s ochrannym pasmom zabera par m2), je moznost ziadat nejaku odplatu od vodarni za znehodnotenu cast pozemku??

Vdaka
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Silencer78 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať na prípad, keď máme pozemok v extraviláne, je k nemu prístupová cesta (nie podľa noriem), je to v územnom pláne obce a napriek tomu nám starosta argumentuje, že cesta musí byť 6 m široká a bez toho nám nedá súhlas. Pritom zastupiteľstvo pred pol rokom schválilo uznesenie pre elektrárne, že pozemok je v oblasti, kde plánuje výstavbu a na základe toho uznesenia tam idú elektrárne dotiahnuť siete. A teraz nám nový starosta nechce dať súhlas, kým nebude široká cesta. Postačuje ako súhlas to uznesenie, alebo na územnom rozhodnutí potrebujeme podpis starostu? Máme nejaké páky okrem zdĺhavého odvolávania alebo súdnej cesty?
V takýchto veciach bez podrobného preskúmania vecio sa nedá moc radiť.

Jedcna vec je ale istá. Treba podať návrh na územné konanie, resp. žiadosť o stavebné povolenie.

Stavebný úrad musí v tom prípade vidať rozhodnutie, voči ktorému je možno podať opravný prostriedok (odvolanie). Vtedy už bud enázor aj nadriadeného (krajského stavebného) úradu.

Ak nebude stavebný úrad konať, teda nevidá rozhodnutie (žiadne), je možnosť konať napr. na prokuratúre - nečinnosť správneho orgánu a pod.
Jednoducho žiadne listy ani slová nemajú povahu akéhokoľvek rozhodnutia, aj zlého.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sulko Pozri príspevok
Zdravim,

na pozemku sa ma zriadit vecne bremeno na vodovod ktory je v jeho hornej casti kde bude pristupova cesta(aj s ochrannym pasmom zabera par m2), je moznost ziadat nejaku odplatu od vodarni za znehodnotenu cast pozemku??

Vdaka
Nedá a všeobecne odpovedať. Neviem, aký je to vodovod, ale vec rieši zákon č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z.z. o regulácii v sieťových odvetviach v platnom znení.

Mám za to, že ak by vodovod obmedzil užívanie pozemku, treba postupovať podľa § 139 ods. 1 stavebného zákona.


CIMOM
0 0
Stanuliatko Stanuliatko

Stanuliatko je offline (nepripojený) Stanuliatko

Možno budem mimo tému ale prosím o radu.
V našej obci sme skrz stavbu nášho domu museli dať vypracovať nový územný plán obce (ktorý sme aj zaplatili). Toto zdĺhavé vybavovanie trvá už vyše roka a obsahovalo to množstvo žiadostí a odpovedí poslaných na obecné zastupiteľstvo. Je v obci jeden človek, ktorý chce urobiť to isté ako my (rozšíriť hranicu intravilánu)
a vyžiadal si od obce všetky žiadosti a vyjadrenia + urbanistickú štúdiu, ktoré sme posielali na obec my. Chcem sa opýtať či má na to právo, či tam náhodou neplatí zákon o ochrane os.údajov.
Ďakujem.
0 0
Silencer78 Silencer78

Silencer78 je offline (nepripojený) Silencer78

CIMOM Pozri príspevok
V takýchto veciach bez podrobného preskúmania vecio sa nedá moc radiť.

Jedcna vec je ale istá. Treba podať návrh na územné konanie, resp. žiadosť o stavebné povolenie.

Stavebný úrad musí v tom prípade vidať rozhodnutie, voči ktorému je možno podať opravný prostriedok (odvolanie). Vtedy už bud enázor aj nadriadeného (krajského stavebného) úradu.

Ak nebude stavebný úrad konať, teda nevidá rozhodnutie (žiadne), je možnosť konať napr. na prokuratúre - nečinnosť správneho orgánu a pod.
Jednoducho žiadne listy ani slová nemajú povahu akéhokoľvek rozhodnutia, aj zlého.
CIMOM
Problém je v tom, že čakáme na súhlas obce. Všetky ostatné súhlasy a vyjadrenia už máme. Avšak územne konanie zatiaľ ani nezačalo, lebo musím ten potvrdený papier zaniesť na stavebný úrad mesta. Totiž na meste by prebiehalo územne konanie, ale súhlas dáva obec. Čo v prípade, že by som to podal na stavebný úrad v meste a chýbal by tam súhlas obce? Muselo by si ho žiadať mesto od obce, ale už by plynula 30-dňová lehota?

Ohľadne možnosti odvolania vieme, aj podania u prokurátora. Len sme nevedeli, či má obec zákonne možnosti vyjadrenia nesúhlasu s územným rozhodnutím, keď tam nie sú žiadne ochranné pásma a je to v územnom pláne obce.
0 0
candris candris

candris je offline (nepripojený) candris

Dobry den, ospravedlnujem sa za duplicitu, ale potrebujem surne odpoved,
som vlastnik jedneho zo siestich pozemkov za sebou, pozdlz ktorych ide po jednej strane na sirku 3-metrovy pas ako pristupova cesta, ktoreho som spoluvlastnik. Pre pristup su 3 metre vsak malo a preto cestu chceme rozsirit tak, ze my dame tu trojmetrovu cestu a vlastnik z opacnej strany k nej prida dalsie tri metre a tak vznikne 6-metrova pristupova cesta ku vsetkym pozemkom. Jeden spoluvlastnik (prvy pozemok, ktory hranici s obecnou cestou) tej trojmetrovej cesty vsak nesuhlasi, cim zabrani vsetkym potiahnut inzinierske siete k svojim pozemkom a naslednemu budovaniu RD. Ten prvy vlastnik je uz vybudovany. Povoli nam stavebny urad tuto cestu, aj napriek nesuhlasu mensinoveho spoluvlastnika? Ak nie, ake su moznosti? Alebo na zaklade jedneho suseda my vsetci ostatni ostaneme bez moznosti budovania sa?
---------------------------------------------------------------------

parcely na budovanie
---------------------------------------------------------------------
3 m ktore by pridal sused z hora
----------------------------------------------------------------------
3 m nasej spolocnej cesty z dola
----------------------------------------------------------------------
1. sused / 2. / 3. / 4. / 5. / 6. /
parcely
--------------------------------------------------------------
0 0
owecka27 owecka27

owecka27 je offline (nepripojený) owecka27

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, môj starý otec je spoluvlastníkom pozemku na ktorom ale obec má postavené " pomocné ihrisko". Žiaľ, nedali nám za ten pozemok ani náhradu, ani nám obec neplatí nájomné. chceli by sme sa s obcou nejako vyrovnať. Obec nám ponúkla 3 eurá ( smiešna suma za m2 v obci, kde bežné stavebné pozemky sa pohybujú okolo 50 eur za m2 ). chcem v mene starého otca ( plnomocenstvo mi dal) podať žiadosť o kompenzáciu v podobe finančnej náhrady, ale neviem o ktorý zákon sa mám oprieť, keďže stavebný zákon rieši vyvlastnenie.:-(

plus potrebujem navrhnúť cenu za pozemok - mám vychádzať normálne z ceny stavebných pozemkov aké sa pohybujú v katastri obce??? pretože viem, že obec mi musí poskytnúť finančnú náhradu za pozemok, ktorý užíva za cenu obdobného pozemku, ktorý je ponúknutý na predaj v mieste a čase...

ďakujem za skorú odpoveď- ak teda niekto vie, ako postupovať:-)
pekný deň
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Stanuliatko Pozri príspevok
Možno budem mimo tému ale prosím o radu.
V našej obci sme skrz stavbu nášho domu museli dať vypracovať nový územný plán obce (ktorý sme aj zaplatili). Toto zdĺhavé vybavovanie trvá už vyše roka a obsahovalo to množstvo žiadostí a odpovedí poslaných na obecné zastupiteľstvo. Je v obci jeden človek, ktorý chce urobiť to isté ako my (rozšíriť hranicu intravilánu)
a vyžiadal si od obce všetky žiadosti a vyjadrenia + urbanistickú štúdiu, ktoré sme posielali na obec my. Chcem sa opýtať či má na to právo, či tam náhodou neplatí zákon o ochrane os.údajov.
Ďakujem.
Zákon o ochrane osobných údajov pravdepodobne nie je dôležitý.

Môže platiť zákon č. 6183/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v platnom znení.

K zmene intravilánu : Podľa mojich vedomostí dnes už cca 10 rokov nie je právny predpis, ktorý by umožnil meniť katastrálne hranice extravilánu, resp. intravilánu.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Silencer78 Pozri príspevok
Problém je v tom, že čakáme na súhlas obce. Všetky ostatné súhlasy a vyjadrenia už máme. Avšak územne konanie zatiaľ ani nezačalo, lebo musím ten potvrdený papier zaniesť na stavebný úrad mesta. Totiž na meste by prebiehalo územne konanie, ale súhlas dáva obec. Čo v prípade, že by som to podal na stavebný úrad v meste a chýbal by tam súhlas obce? Muselo by si ho žiadať mesto od obce, ale už by plynula 30-dňová lehota?

Ohľadne možnosti odvolania vieme, aj podania u prokurátora. Len sme nevedeli, či má obec zákonne možnosti vyjadrenia nesúhlasu s územným rozhodnutím, keď tam nie sú žiadne ochranné pásma a je to v územnom pláne obce.

Výňatok zo SZ :



§ 140a
Dotknuté orgány



(1) Dotknutým orgánom podľa tohto zákona je

a) orgán verejnej správy, ktorý je správnym orgánom chrániacim záujmy uvedené v § 126 ods. 1, ak konanie podľa osobitného predpisu upravujúceho jeho pôsobnosť je súčasťou konania podľa tohto zákona, má naň nadväzovať alebo s ním súvisí,
b) obec, ak nie je stavebným úradom podľa tohto zákona a konanie sa týka pozemku alebo stavby na jej území okrem stavby diaľnice a cesty pre motorové vozidlá,
c) vlastník sietí a zariadení technického vybavenia územia a iná právnická osoba, ak to ustanovuje osobitný predpis. 15)

(2) Na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy a mesta Košice sú dotknutými orgánmi mestské časti, ak podľa Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy vykonáva kompetencie stavebného úradu hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava alebo Štatútu mesta Košice kompetencie stavebného úradu vykonáva mesto Košice. Ak kompetencie stavebného úradu vykonáva mestská časť, dotknutým orgánom je hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava alebo mesto Košice.

(3) Dotknuté orgány v konaniach podľa tohto zákona chránia záujmy uvedené v § 126 ods. 1 v rámci svojej pôsobnosti najmä tým, že majú právo nazerať do spisov, podávať záväzné stanoviská podľa § 140b, zúčastňovať sa na ústnom pojednávaní a miestnej obhliadke a vykonávať so stavebným úradom spoločné úkony podľa tohto zákona.




§ 34
Účastníci územného konania


(1) Účastníkom územného konania je navrhovateľ, obec, ak nie je stavebným úradom príslušným na územné konanie a ten, komu toto postavenie vyplýva z osobitného predpisu. 1g)

(2) V územnom konaní o umiestnení stavby, o využívaní územia, o stavebnej uzávere a o ochrannom pásme sú účastníkmi konania aj právnické osoby a fyzické osoby, ktorých vlastnícke alebo iné práva k pozemkom alebo stavbám, ako aj k susedným pozemkom a stavbám vrátane bytov môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté.

(3) Účastníkmi územného konania nie sú nájomcovia bytov a nebytových priestorov.



__________________________________________________ ___________

ZHRNUTÉ :

1. Stanovisko obce je irelevantné, nakoľko je stavebným úradom a tak sleduje dodržanie podmienok UPD a pod. (aj keď je spoločný stavebný úrad, obec je stavebným úradom - podpisuje to starosta obce)

2. Ak je obec vlastníkom susedných stavieb, alebo pozemkov a môžu byť jej práva dotknuté, tak účastníkom konania. Tam si môže uplatniť svoje práva ako účastník.



Stavebné úrady konanajú vo väčšine protizákonne, resp. zodpovednosť prenášajú na stanovisko obce. To nie je zákonný postup. Toto nezmením.


Podal by som návrh aj bez ich stanoviska. Stavebný úrad musí konať. Nech Vás vyzve na doplnenie podania v rozpore so zákonom. Budete mať rozhodnutie, ktoré je preskúmateľné.



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
candris Pozri príspevok
Dobry den, ospravedlnujem sa za duplicitu, ale potrebujem surne odpoved,
som vlastnik jedneho zo siestich pozemkov za sebou, pozdlz ktorych
parcely na budovanie
----------------------------------------------------------------------
1. sused / 2. / 3. / 4. / 5. / 6. /
parcely
--------------------------------------------------------------

Nepomôžem. Jedná sa o občianskoprávnu vec. Treba ju riešioť dohodou, alebo súdnou cestou.

Ku stavebnému konaniu musíte preukázať, že máte vlastnícke, alebo iné právo (§ 139 ods. 1 SZ) k pozemku.
Aj nesúhlas jedného spoluvlastníka je na postup podľa § 137 ods. 3 SZ, t.j. na odkázanie na súd.




CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 11.02.11 at 16:31
0 0
Vlado26 Vlado26

Vlado26 je offline (nepripojený) Vlado26

Ahoj CIMOM

Mám možno hlúpu, no premňa dosť dôležitú otázočku.

Onedlho sa s mojou polovičkou chystáme do výstavby rodinného domu, avšak musíme vyriešiť jeden menší problém.
Máme pozemok o šírke 11m a chceme naň umiestniť rodinný dom o šírke 8m.
To znamená, že z jednej strany od suseda, ktorý tam už má postavené by sme chceli ísť na 2m a z druhej strany kde je len záhrada by sme chceli ísť na 1m.
Aké prehlásenie, alebo čo potrebujeme od vlastníkov záhrady, aby nám stavebný úrad vydal stavebné povolenie, prípadne načo si nemáme zabudnúť, alebo si treba dať pozor.

Na stavebnom urade sme boli, ty nam povedali, ze pokial to budu dva metre nemusi nikto nic podpisovat, pokial by to bol ten meter, treba suhlas od dotknutych.
Vraj by to malo byt nejake cestne prehlasenie, ktore vsetci podpiseme na obecnom urade a orazi sa okruhlou peciatkou.

Nemas nahodou nejaky vzro, alebo predlohu??

Dakujem
0 0
cdrcdrcdr123 cdrcdrcdr123

cdrcdrcdr123 je offline (nepripojený) cdrcdrcdr123

Cimon, skus mi odpovedat na prispevok 1489
vdaka
0 0
maro6767 maro6767

maro6767 je offline (nepripojený) maro6767

Dobrý deň všetkým.Chcem sa spýtať či by ste mi niekto vedeli poradiť...
Pred dvomi rokmi som dostal od rodičov darovacou zmluvou rodinný dom aj s pozemkom.Na pozemku sa nachádza rodinný dom v ktorom bývam od svojho narodenia, takmer 30 rokov ale nachádza sa na pozemku aj starší dom ktorý postavili moja babka s dedkom ešte niekedy v roku 1965.Obidvaja už nežijú.Tento dom nie je však zakreslený na liste vlastníctva.Dom potrebuje zásadnú rekonštrukciu aby nespadol a ja sa obávam že čo si na mňa na úradoch úradnici vymyslia....Nechal som vypracovať stavebnú dokumentáciu a momentálne čakám na vyjadrenia dodávateľov energií a s malou dušičkou sa chystám ísť na stavebný úrad so žiadosťou na stavebné povolenie....
viete mi poradiť na čo sa mám pripraviť ??? nebude to problém že dom ktorý chcem zrekonštruovať nie je na liste vlastníctva, nie je zakreslený v katastri...ja sa obávam že problém to bude a to veľký....
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
owecka27 Pozri príspevok
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, môj starý otec je spoluvlastníkom pozemku na ktorom ale obec má postavené " pomocné ihrisko". Žiaľ, nedali nám za ten pozemok ani náhradu, ani nám obec neplatí nájomné. chceli by sme sa s obcou nejako vyrovnať. Obec nám ponúkla 3 eurá ( smiešna suma za m2 v obci, kde bežné stavebné pozemky sa pohybujú okolo 50 eur za m2 ). chcem v mene starého otca ( plnomocenstvo mi dal) podať žiadosť o kompenzáciu v podobe finančnej náhrady, ale neviem o ktorý zákon sa mám oprieť, keďže stavebný zákon rieši vyvlastnenie.:-(

plus potrebujem navrhnúť cenu za pozemok - mám vychádzať normálne z ceny stavebných pozemkov aké sa pohybujú v katastri obce??? pretože viem, že obec mi musí poskytnúť finančnú náhradu za pozemok, ktorý užíva za cenu obdobného pozemku, ktorý je ponúknutý na predaj v mieste a čase...

ďakujem za skorú odpoveď- ak teda niekto vie, ako postupovať:-)
pekný deň

Na to neexistuje žiadny vzor, lebo niečo také nemá žiadny význam, resp. zákonný podklad.
O umiestnení stavby rozhoduje stavebný úrad a nie vlastník susedného pozemku.

Sused sa môže vyjadriť v konaní, resp. môže uplatniť námietky. - Viď : http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html

Ak je pozemok úzky, môže sa pokladať za pozemok so stiesnenými pomermy. V § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z. sa pojednáva o takýchto pomeroch. Projektant musí spraviť vyhodnotenie, že sú splnené podmienky v § 6 ods. 1 uvedenej vyhl.


CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať