Zavrieť

Porady

zodpovednosť za účtovníctvo

Ahojte, vie mi niekto poradiť... vediem účtovníctvo známenu, nemáme síce spísanú žiadnu zmluvu a preto sa chcem spýtať, kto je zodpovedný za vedenie účtovníctva a jeho správnosť. §5 zákona o účt. hovorí, že sa poverením účt jednotka nezbavuje tejto zodpovednosti, no je možné ma aj napriek tomu, čo ja viem "žalovať" za chyby alebo tak... Trocha ma to vydesilo. ? vďaka
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kimart Pozri príspevok
Áno,to je pravda, že za účtovníctvo zodpovedá účt. jednotka, ale ak si dá účtovníctvo viesť externe, môže určitú zodpovenosť preniesť na dodáv. firmu, alebo nie? Aspoň tak mi to bolo vysvetlené
Áno ... zodpovednosť za spôsobenú škodu. Ale nie za účtovníctvo.
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zo zákona 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z.n.p.

§ 5


(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.

(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.
2 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Zita5 Pozri príspevok
Chcela by som od Vás vyjadrenie k nasledovnému :klientke som spracovala zmluvu o účtovníckych prácach. V tejto zmluve som uviedla podiel zodpovednosti objednávateľa a podiel zodpovednosti zhotoviteľa.

Medzi povinnosti objednávateľa som uviedla okrem iného jeden bod , ktorý obsahoval aj zodpovednosť účtovnej jednotky Zákon o účtovníctve §5 .

Spísanú zmluvu som postúpila klientke s tým, aby si ju dala posúdiť právnikovi .Právnik zmluvu upravil .S niektorými úpravami však súhlasím.
Ale napr.hrubo vyznačený text vyhodil s komentárom , že sa mu zdá citujem :

Pokiaľ ide o ustanovenia zmluvy, tak v pôvodnom návrhu sa účtovníčka v podstate úplne zbavuje akejkoľvek zodpovednosti za jej činnosť, čo je však absolútne neprijateľné................

No tak to ma teda doooosť naštvalo a preto trvám na tom , aby to zostalo zakotvené v zmluve , nakoľko je to v súlade so zákonom .Ja sa nechcem zbavovať mojej zodpovednosti , ale právnik ma riadne naštval .

Aký je na to Váš názor ?
Uvedenie § 5, ZoÚ medzi povinnosti objednávateľa je neodlučnou súčasťou každej vymakanej zmluvy o dodávateľskom vedení účtovníctva. Pomáha k zorientovaniu objednávateľa, že svoju plnú zodpovednosť za svoje účtovníctvo nemôže nijakým zmluvným ustanovením účinne preniesť na spracovateľa až do vtedy, kým nevznikne hotová škoda, s preukazateľným podielom viny spracovateľa. Presnejšie to znamená, že nemôže odkázať kontrolný orgán priamo na na spracovateľa účtovníctva, že on s tým .... akože nič nemá. Alebo preposlať výmer za sankciu na úhradu priamo spracovateľovi. Z tohto ustanovenia zmluvne vyplýva aj fakt, že ..... Škoda vzniká až úhradou výmeru a preukázaním viny spracovateľovi na konkrétnej sankcii, nie skôr.
Toto si asi posudzujúci právnik dostačujúco neuvedomil. Treba mu vysvetliť, že tento § rieši len vzťah medzi kontrolným orgánom účtovníctva a účtovnou jednotkou, nie medzi účtovnou jednotkou a spracovateľom. Aj to, že týmto ustanovením nie je nijako dotknuté právo účtovnej jednotky preukázať spracovateľovi mieru zavinenej škody a vymáhať ju v zmysle § 373 a nasl. Obchodného zákonníka .
Napokon, treba povedať, že či už by odkaz na § 5 ZoÚ v zmluve bol, alebo nebol, nič to na jeho platnosti nemení. Je iba dôležitým poukázaním na niečo, čo by si štatutár účtovnej jednotky mal dostačujúco uvedomiť. Z tohto dôvodu môžeš na jeho uvedení v zmluve trvať a právnik musí .... sklapnúť a akceptovať.
Neviem, či to v zmluve máš, ale ja by som zmluvne odoprel povinnosť o náhrade škody, ak účtovná jednotka zanedbá, alebo omešká súčinnosť so spracovateľom pred kontrolou, počas nej a pri využití všetkých opravných prostriedkov. Aj to, že skutočná výška škody sa zníži o všeobecný majetkový prospech, ktorý mala účtovná jednotka z titulu porušenia sankcionovaného ustanovenia od trvania zmluvy do zaplatenia. Niekedy sú to nezanedbateľné sumy.
10 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ďakujem Vám za osožné príspevky . Ja som svoju zodpovednosť dostatočne zakomponovala do návrhu zmluvy . Právnik mojej klientky upravil slovosled, nie čo doplnil .Ja to akceptujem . Ale ......nemôžem však akceptovať poznámku právnika , že sa účtovníčka chce úplne zbaviť akejkoľvek zodpovednosti .Tak za toto by som pánovi právnikovi dala po prstoch, jednoducho pripisuje človeku také veci , ktoré nie sú pravdivé.

Ja nešpekulujem , ale postavila som si hlavu . Tak počkám si na odpoveď.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
a_je_to Pozri príspevok
Uvedenie § 5, ZoÚ medzi povinnosti objednávateľa je neodlučnou súčasťou každej vymakanej zmluvy o dodávateľskom vedení účtovníctva. Pomáha k zorientovaniu objednávateľa, že svoju plnú zodpovednosť za svoje účtovníctvo nemôže nijakým zmluvným ustanovením účinne preniesť na spracovateľa až do vtedy, kým nevznikne hotová škoda, s preukazateľným podielom viny spracovateľa. Presnejšie to znamená, že nemôže odkázať kontrolný orgán priamo na na spracovateľa účtovníctva, že on s tým .... akože nič nemá. Alebo preposlať výmer za sankciu na úhradu priamo spracovateľovi. Z tohto ustanovenia zmluvne vyplýva aj fakt, že ..... Škoda vzniká až úhradou výmeru a preukázaním viny spracovateľovi na konkrétnej sankcii, nie skôr.
Toto si asi posudzujúci právnik dostačujúco neuvedomil. Treba mu vysvetliť, že tento § rieši len vzťah medzi kontrolným orgánom účtovníctva a účtovnou jednotkou, nie medzi účtovnou jednotkou a spracovateľom. Aj to, že týmto ustanovením nie je nijako dotknuté právo účtovnej jednotky preukázať spracovateľovi mieru zavinenej škody a vymáhať ju v zmysle § 373 a nasl. Obchodného zákonníka .
Napokon, treba povedať, že či už by odkaz na § 5 ZoÚ v zmluve bol, alebo nebol, nič to na jeho platnosti nemení. Je iba dôležitým poukázaním na niečo, čo by si štatutár účtovnej jednotky mal dostačujúco uvedomiť. Z tohto dôvodu môžeš na jeho uvedení v zmluve trvať a právnik musí .... sklapnúť a akceptovať.
Neviem, či to v zmluve máš, ale ja by som zmluvne odoprel povinnosť o náhrade škody, ak účtovná jednotka zanedbá, alebo omešká súčinnosť so spracovateľom pred kontrolou, počas nej a pri využití všetkých opravných prostriedkov. Aj to, že skutočná výška škody sa zníži o všeobecný majetkový prospech, ktorý mala účtovná jednotka z titulu porušenia sankcionovaného ustanovenia od trvania zmluvy do zaplatenia. Niekedy sú to nezanedbateľné sumy.
Nemám inú možnosť,nie som zakladateľkou a moderátorom témy , ale táto odpoveď je jednoznačne najlepšou odpoveďou v tejto téme.
Ale samozrejme moja vďaka patrí aj Vám , ktorí ste reagovali .

Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať