Zavrieť

Porady

Cena stavebnych pozemkov?

Dobry den,
ako vidite ceny stavebnych pozemkov? Myslite si, ze pojdu dole, alebo zostanu na tej istej urovni?
Viem, ze cena starsich bytov riadne klesli, ale ako to bude s pozemkami?
Usporiadat
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

leonq dakujem za nazor.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

leonq Pozri príspevok
tato tema sa pomaly zvrhava na prognozy dlhodobeho charakteru a hlavne na pesimisticke prognozy.
na to tu mame media, inak neda mi dodat, ktovie aka by bola kriza velka keby noviny informovali inak ako terminologiou "SOK!" a podobne...
potom nastava lavinovy efekt a dovera spotrebitelov klesa a az potom nastava poriadna kriza...
To nie je sposobom informovania. Je to tym, ze investori (kedze chcu logicky tocit co najvaic penazi) nastavili uplne chorym sposobom kapacity. Co je to za ekonomiku, ktora sa zruti potom, co par ludi upusti od svojho zvyku kupit si kazde dva roky auto iba preto aby boli "in"? Kapacity vyroby automobiliek su vo vyspelych krajinach cca trojnasobne premrstene oproti realnej potrebe, ak by ta vychadzala z nutnosti dopravy (a nie mody alebo vkusu, resp. demostrovania bohatstva).

Podobne aj s realitami. Ak si investori a developeri mysleli, ze kazda generacia ludi bude kupovat nove byty (lebo tie stare asi zahodia do smeti) a ze kazdy rok pribudne potreba najmu X m2 kancelarskych priestorov (lebo firmy budu pribudat donekonecna a ziadne nebudu zanikat) tak potom boli mentalne na urovni predskolskeho decka. Preto teraz to neprijemne vytriezvenie.
0 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

tu som nasiel neoficialnu mapu stavebnych pozemkov-prelom 2008/2009
nie je to dokonale,ale asi lepsie, nez nic (dufam,ze to neduplikujem)


http://www.cenynehnutelnosti.com/landmap.html

mam tiez problem urcit cenu pozemku- ide o priechodny spolocny dvor na dedine(Vychod),je na samostatnom LV, je tam niekolko spoluvlastnikov a neda sa tam stavat-dohoda so susedmi nemozna,sluzi to na parkovanie,pobehovanie deti ....kedze ide o dediscke konanie( o spoluvlastnictvo), budem musiet zadat nejaku cenu pozemku...ale neviem aku,ved je to realne absolutne nepredajne a nevyuzitelne ....
poradite, ako na to? je nejaka minimalna cena?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

pozeral som ceny pozemkov a zda sa mi ze idu dole
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

majkaaa Pozri príspevok
kazdy ma svoj nazor a kazdy tolerujem, som Vahy, tak preto sa raz pridavam k tej strane a potom k hentej. Ale ja som hlavne potrebovala nazor na ceny pozemkov (celkom dobrej casti mesta) ako sa budu vyvijat v priebehu jedneho ale najviac dvoch rokov, nie 30 rokov dopredu. Dakujem
Dnes už asi odpoveď poznáte. Ceny pozemkov trochu poklesli z dôvodu pozastavenia predaja. Ešte stále je možné dojednať s predávajúcim dobrú cenu, lebo len málo ľudí vie, že skutočný dôvod na pokles ceny nejestvuje a nikdy ani nejestvoval.
Skutočný dôvod na zníženie ceny je výnimočný jav. Ako príklad, potvrdzujúci pravidlo, je napríklad Klondajk, po zlatej horúčke v Amerike.
Na Slovensku sú ceny naozaj vysoké, ale dole už aj tak nepôjdu. Pozemky sú jediná komodita na realitnom trhu, ktorá bude stále stúpať. Ak náhodou bude stagnovať, tak len za predpokladu poklesu platov, ale aj to je vlastne stúpanie ceny pozemkov v porovnaní s peniazmi.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

chandler Pozri príspevok
pozeral som ceny pozemkov a zda sa mi ze idu dole
Kde ste pozeral že idú ceny dole. Prezradte mi zdroj vašich informácii.

Naviac by ma zaujímala aj lokalita, kde idú ceny pozemkov dole. Ja som dúfal, že dojednám a kúpim lacnejšie, ale cena po prejavení záujmu, začne hneď stúpať. Každý začne dúfať, že prišiel ten hlúpy čo to kúpy
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

jar88 Pozri príspevok
Kde ste pozeral že idú ceny dole. Prezradte mi zdroj vašich informácii.

Naviac by ma zaujímala aj lokalita, kde idú ceny pozemkov dole. Ja som dúfal, že dojednám a kúpim lacnejšie, ale cena po prejavení záujmu, začne hneď stúpať. Každý začne dúfať, že prišiel ten hlúpy čo to kúpy
reality.sk bratislava a aj okolie.... netvrdim ze to nejako specialne sledujem... ale nizsie su
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Ak sú na východe takí blbci ako na západe tak to budeš mať ťažké. Ja som kúpil dom so spoločným dvorom a parcely su na preskáčku na jednej a druhej strane od neho. Dostal som vraj výhodnú ponuku odkúpiť to za 1100 Sk/m2. Problém je, že tie pozemky majú 300, 200 a 650 m2 + 120 m2 podiel na spoločnom. Tých 650 m2 je vlastne humno v malom svahu otočenom na sever. Takže sused vlastne chce po starom 1,4milióna. Najväčšia šírka parciel je cca 8 m takže stavať tam nemôže, len sadiť zemiaky a zeleninu. Tých 1,4 nemám ale ak by som ich aj mal, nebol by som ochotný ich investovať do pocitu, že je to len moje. Pritom by mi pribudla starostlivosť o ďalších 13 árov a mne na robotu stačí mojich 17 árov ( tie ma stáli spolu s domčekom, ktorý som si prerobil a stodolou cca 750 000 pred 5 rokmi )
0 0
IgyPop IgyPop

IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

Pridám svoj názor, kedze aj my sme dost dlho kupovali starý dom resp. nejaký vhodný pozemok.
Na trhu cenu vzdy urcuje pomer dopytu a ponuky.
Dopyt po nehnutelnostiach je najma z dvoch dovodov: 1. potreba bývania, 2. nákup so záujmov neskor výhodne predat, a pred prechodom na euro sa k tomu pridal dalsí specifický dovod - "pranie" penazí z ciernej ekonomiky. Posledný dovod sa mozno zdá zanedbatelný, ale niektoré neofic. císla hovorili o naozaj dost velkom objeme fin. prostriedkov.
1. potreba mat strechu nad hlavou je jasná, druhá strana mince je vsak schopnost zaplatit sumu penazí za jej uspokojenie. Málokto nasporí potrebnú sumu, ale ak banka poskytne hypoúver, tak je tá suma podstatne vyssia a je tiez vacsí objem ludí, ktorí úver dostanú, bude zákonite vacsí dopyt po bývaní. Ak vsak banka HÚ neposkytne, zmensí sa aj pocet tých, ktorí by si mohli kúpit bývanie. Objem HÚ ak sa nemýlim výrazne klesol, tazko ocakávat, ze ludia len tak peniaze vytiahnu z vankúsa. Cize ja tu nevidím dovod na zvysovanie dopytu a teda aj cien, ale skor naopak.
2. nákup na predaj/prenájom - ak sa hovorí o splasnutí real. bubliny, prepade predaja nehnutelností - naozaj neocakávam, ze teraz bude taký záujem o tento druh obchodu ako pred rokom, z obavy pred prepadom cien. Skor naopak, moze nastat, ze tí co nakúpili so záujmom predat, zacnú predávat, aby neprisli o peniaze, ktoré investovali. Cize skor moze rást ponuka a co to znamená bez dopytu vie snád kazdý.
3. prechod na EURO uz máme za sebou, takze tento podiel na celkovom dopyte sa vycerpal, a opat skor moze nastat snaha predávat tieto nehnutelnosti za úcelom získanie penazí spat.
Rast dopytu kvoli pribúdaniu obyvatelov moze byt iba v oblastiach s moznostou dobrého zamestnania, tj ak bude snaha pristahovat sa do danej oblasti. Urcite nie kvoli prírastkom obyvatelov z dovodu natality, tie prírastky nie sú v takých % ako rástli ceny v minulosti.
Dopyt rástol aj kvoli osialu "kupujte teraz, ceny pojdu iba hore!", ktorý bol výrazne zivený realitkami a analytikmi. Teraz moze nestat presne opacný osial "nekupujte, ceny pojdu dole". Ten vsak nemá kto zivit ;-)

Ponuka nehnutelností je naozaj limitovaná. Vysoký dopyt v predchádzajúcich rokoch ale tiez sposobil, ze sa rozbehlo mnostvo projektov na nové obyt. zóny, ak sa nestilhli predat, tak mozu tvorit vacsiu ponuku ako dopyt. Cena moze ostat resp. rást na výnimocných miestach (zámerne sa vyhýbam pojmu lukratívny), ako napr. pozemok v centre mesta po zbúraní starého domu. Ak je tam iba jeden, resp. dva, tak predávajúci znízi cenu iba v prípade ak ho nutne potrebuje predat, lebo kto má záujem (má asi aj peniaze) nemá moznost kúpit pozemok kúsok dalej, lebo taký nieje.

Ponuky som sledoval asi 3 roky, naozaj zhruba od zaciatku roku 2008 výrazne klesol pocet ponúkaných starsích domov/pozemkov, ale to bol myslím vrchol nákupného osialu. Podotýkam, ze ja som sledoval iba istú oblast a "segment" ktorý ma zaujímal. Inak z ponúk na nete a v tlaci sa tazko pozoruje stagnácia ci pokles cien. Dochádza k takému javu, ze to co je predajné sa predá a to co je nepredajné, zvycajne kvoli neprimeranej cene, ostáva v ponuke dost casto s nezmenenou cenou a potom to budí dojem, ze ceny sa nehýbu. Prijatelnejsie ponuky sa vecsinou objavia az medzi novými (zvycajne na jar), málokedy dochádzalo k znízeniu zverejnenej ceny. Ak sa predávajúci neponáhla, tak cenu znizovat nebude ani dnes.
0 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

lubko6394 Pozri príspevok
Ak sú na východe takí blbci ako na západe tak to budeš mať ťažké. Ja som kúpil dom so spoločným dvorom a parcely su na preskáčku na jednej a druhej strane od neho. Dostal som vraj výhodnú ponuku odkúpiť to za 1100 Sk/m2. Problém je, že tie pozemky majú 300, 200 a 650 m2 + 120 m2 podiel na spoločnom. Tých 650 m2 je vlastne humno v malom svahu otočenom na sever. Takže sused vlastne chce po starom 1,4milióna. Najväčšia šírka parciel je cca 8 m takže stavať tam nemôže, len sadiť zemiaky a zeleninu. Tých 1,4 nemám ale ak by som ich aj mal, nebol by som ochotný ich investovať do pocitu, že je to len moje. Pritom by mi pribudla starostlivosť o ďalších 13 árov a mne na robotu stačí mojich 17 árov ( tie ma stáli spolu s domčekom, ktorý som si prerobil a stodolou cca 750 000 pred 5 rokmi )
neviem ci reagujes na moju otazku...
jedna sa o to, ze ked vykrocim z domu, tak nutne vstupim na spolocny dvor(rovnako ked chcem ist do zahrady, garaze,dielne).spolocny dvor je na osobitnom LV. na pohyb po dvore zrejme vlastnictvo spolocneho dvora nie je nutne(mali by mi umoznit pohyb).
ak by som chcel predat nehnutelnost, tak asi som zo zakona povinny ponuknut podiel na odpredaj prv spoluvlastnikom(susedom) a az potom pripadnemu kupcovi.cize ked susedia chcu ten dom za polovicnu cenu(pripadne za symbolicku korunu), tak nedovolia inemu kupcovi kupit moj podiel na spolocnom dvore.kruh sa uzatvara? mam to podpalit,darovat...ak ten dom niekedy nebudem chciet ? alebo budem vecnym spoluvlastnikom iba dvora....kto kupi dom bez dvora...?
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
alexandrap Pozri príspevok
neviem ci reagujes na moju otazku...
jedna sa o to, ze ked vykrocim z domu, tak nutne vstupim na spolocny dvor(rovnako ked chcem ist do zahrady, garaze,dielne).spolocny dvor je na osobitnom LV. na pohyb po dvore zrejme vlastnictvo spolocneho dvora nie je nutne(mali by mi umoznit pohyb).
ak by som chcel predat nehnutelnost, tak asi som zo zakona povinny ponuknut podiel na odpredaj prv spoluvlastnikom(susedom) a az potom pripadnemu kupcovi.cize ked susedia chcu ten dom za polovicnu cenu(pripadne za symbolicku korunu), tak nedovolia inemu kupcovi kupit moj podiel na spolocnom dvore.kruh sa uzatvara? mam to podpalit,darovat...ak ten dom niekedy nebudem chciet ? alebo budem vecnym spoluvlastnikom iba dvora....kto kupi dom bez dvora...?
Na ten pohyb po dvore Ti stačí ak si napísaný na tom LV, kde je dvor, stačí aj 1/100. Ak však nie si spoluvlastníkom dvora môže sa Ti stať, že si odhlasujú čosi, čo Ti nebude vyhovovať - riešením by bolo vecné bremeno.
S tým predajom a priekmi susedov si nerob veľkú hlavu. Za svoj podiel na dvore pýtaj 100 tisíc Eur a za barák 1 Euro.
0 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

lubko6394 Pozri príspevok
Na ten pohyb po dvore Ti stačí ak si napísaný na tom LV, kde je dvor, stačí aj 1/100. Ak však nie si spoluvlastníkom dvora môže sa Ti stať, že si odhlasujú čosi, čo Ti nebude vyhovovať - riešením by bolo vecné bremeno.
S tým predajom a priekmi susedov si nerob veľkú hlavu. Za svoj podiel na dvore pýtaj 100 tisíc Eur a za barák 1 Euro.
vyriesil som to " salamunsky" ...

predal som aj dom aj dvor...susedom
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Pozemky podľa mňa pôjdu hore, nakoľko voľných parciel je čoraz menej. Totiž zemský povrch sa nezväčšuje.
To je sice pravda ale len lokálne, globálne to neplatí !

Ak potrebuješ pozemky, choď a nakupuj ich koľko chceš, napr. v regionoch ako VK,RV,RS, PT,DT,KM,SL,BJ, SK, SP,ML,SV,SO,TV.


GO FAST ! bo nebudze .
Naposledy upravil Laco-monter : 04.03.10 at 21:29
0 0
kristinagabi kristinagabi

kristinagabi je offline (nepripojený) kristinagabi

Od 1.05.2010 sa vraj mala zvysit cena stav.pozemku na celom Slovensku. Vraj vysiel nejaky novy zakon?
Pomozte prosim,lebo chceme kupit a vraj cena na ktorom sme sa dohodli nie je aktualna. Chceme to kupit od mesta...
Nastali nejake zmeny?
Dakujem
0 0
nikolino nikolino

nikolino je offline (nepripojený) nikolino

Ahoj nevedel by si mi poradiť? Máme dediť nejaké podiely z pozemku na ktorom tiež stojí starší domček celková výmera je cca 650m2 v to v Žilinskom kraji, Žilina - Strážov. Domček má všetky inž. siete, MHD zastávka, škôlka, obchod, krčma cca 20 m od domu.Je obývateľný na pozemku má murovanú garáž. v Osvedčený o dedičstve ho má dotyčná ohodnotený na 5000€ čo je smiešna suma povedala mi aby som si zistila cenu pozemkov po čom sa pohybujú v tejto lokalite a dohodneme sa na vyplatení. Pozerala som pozemky s domčekmi vo výmere cca tých 650m2 sa predávajú od 45.000 do 70.000€ neviem koľko by som si mala pýtať za m2 vedel by si mi prosím ťa poradiť?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
nikolino Pozri príspevok
Ahoj nevedel by si mi poradiť? Máme dediť nejaké podiely z pozemku na ktorom tiež stojí starší domček celková výmera je cca 650m2 v to v Žilinskom kraji, Žilina - Strážov. Domček má všetky inž. siete, MHD zastávka, škôlka, obchod, krčma cca 20 m od domu.Je obývateľný na pozemku má murovanú garáž. v Osvedčený o dedičstve ho má dotyčná ohodnotený na 5000€ čo je smiešna suma povedala mi aby som si zistila cenu pozemkov po čom sa pohybujú v tejto lokalite a dohodneme sa na vyplatení. Pozerala som pozemky s domčekmi vo výmere cca tých 650m2 sa predávajú od 45.000 do 70.000€ neviem koľko by som si mala pýtať za m2 vedel by si mi prosím ťa poradiť?
Poopravil by som tento výraz ...
...majitelia pýtajú ( chcú - chceli by ) ...

Čo je to starší ???
Koľko izieb ???
Najprv obhliadka stavu a potom sa dá predsa baviť o kúpe ...

Jeden predsa pýta a druhý je ochotný dať ...jeden spustí , druhý pridá ...ak je záujem , vždy sa dá dohodnúť - ochota musí byť na oboch stranách ...
Ceny sú vždy nadhodnotené ...
0 0
forestman forestman

forestman je offline (nepripojený) forestman

Pozrite si článok investovanie do nehnuteľnosti a možno pochopíte, prečo niektoré nehnuteľnosti stoja toľko, koľko stoja a kto na tom zarába...
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
To co rozhoduje o cene pozemku a o tom ci bude stupat, alebo klset jeho cena je lokalita. Neda sa pausalne povedat ze pozemok pri parlamente v Ba stupne rovnako rocne o x% ako pozemok susediaci s PRD Horne - Dolne ( ex JRD Horne Dolne ). Ak skupi pozemky pri PRD Horne Dolne investor xxxlandie, jeho cena moze stupnut mnohonasobne oproti pozemkom pri parlamente v Ba. Necakaj univerzalny navod na uspech v inveticii. Presne o tuto skutocnost je to investovanie napinavejsie
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať