Zavrieť

Porady

Nevyhody Ytong -u

Precital som tu uz vela tem ohladne porobetonov a par ludi pisalo, ze by ich nikdy nepouzili na stavbu obytneho domu. Chcel by som vediet konkretne preco. Zaujimaju ma hlavne nazory ludi ktori s tym maju skusenost. Takze ake su hlavne nevyhody porobetonov? Nasiakavost, plesnivenie, drolenie, zdravotna zavadnost.. to vseko som cital tu na porade, ale aka je realita?
Usporiadat
dracul dracul

dracul je offline (nepripojený) dracul

pre laikov: na porotherm sa sietka nepouziva, pretoze sa musi najprv pouzit hruba omietka, ktora pri vyschnuti popraska a z potom jemna omietka.
na nosnych vnutornych prieckach/ v novostavbe/ je mozne pre znizenie rizika praskania omietky eset pouzit na hrubu lepidlo + sietka a az potom aplikovat jemnu omietku.
ak sa pouziva strojova hruba omietka netreba ju uz sietkovat. jej pevnost sa podoba betonu
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
jojkoz Pozri príspevok
Len ma tak napadlo - tehla nenasiaka vodou ?

A co beton ? Co tak stavat z neho ? ...
Nasiaka.Ale rýchlejšie vyschne.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ferdosondo Pozri príspevok
220870 mám priečky z Ytong 125 bez lámania a praskania. Omietky som dával bez sieťky. Sieťku som dal iba v rohoch otvorov, aj to som niekde zabudol. Majstri tvrdia, že sieťka musí byť. Majú s časti pravdu. Pri turbovýstavbe je to nevyhnutnosť. Ytong má z výroby vysokú cca 40% vlhkosť. Pri odparovaní vody sa nepatrne zmenšuje objem ytongu a to stačí na popraskanie omietky. Takže "vymrznutie" otvorenej hrubej stavby má svoj význam. Ďalšou príčinou je že "majstri" poznajú poväčšine jeden, maximálne dva druhy omietky a technologické postupy nečítajú. Veď načo, všetko vedia. Osobne si myslím, že lepidlo svojou nízkou priepustnosťou pár znemožní Ytongu vyrovnávať vlhkosť v miestnosti.Dal som omietku kalk dunn putz od Baumitu, ktorý je určený na Ytong - pol roka bez jedinej prasklinky. Pravdou je však, že som skúsil pod schodami aj Cemix 073, ktorý je lacnejší asi o 60 % a takisto bez prasklín.
Nepochopili ste to tak ako som to chcel napísať.Kvalita materiálu z ktorej sú priečkové tvárnice YTONG šla asi pred troma rokmi dolu asi o 50%.Tieto tvárnice sú oveľa mäkšie a redšie ako bývali.de facto majú viac bublín a menej materiálu. Praskajú už pri doprave.Poolamované rohy a popraskané tvárnice hneď na paletách .To veru pred pár rokmi nebývalo.Majitelia stavebnín mi určite dajú za pravdu.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

dracul Pozri príspevok
na 99% ti to v novostavbe popraska, lebo cela stava pracuje.
ked stavba pracuje, nepotrha to aj tu sietku? pokial by sa tam mala spravit prasklina, tak pochabujem ze to nejaka sietka zachrani
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ako tak pozeram tak vela nevyhod sa nenaslo. Keby si dom pstavala firma tak i je jedno z coho by to bolo. asi z tehly, pokial je lacnejsia. Nad ytongom uvazujem preto, lebo mi ta stavba pride lahka a mozno by som to za par vikendov postavil s par ludmi aj sam.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

alltracboy Pozri príspevok
ako tak pozeram tak vela nevyhod sa nenaslo. Keby si dom pstavala firma tak i je jedno z coho by to bolo. asi z tehly, pokial je lacnejsia. Nad ytongom uvazujem preto, lebo mi ta stavba pride lahka a mozno by som to za par vikendov postavil s par ludmi aj sam.
Ak planujes svojpomocnu stavbu, tak z Ytongu to bude rychlejsie, cistejsie, efektivnejsie. Ak to bude robit firma, moze Ti to byt jedno. Ja som sa rozhodol pre Ytong, lebo som si sam robil napr. elektricke rozvody a s Ytongom je to "brnkacka" Zatial som zapory Ytongu nenasiel (pre moje poziadavky).
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

alltracboy Pozri príspevok
ked stavba pracuje, nepotrha to aj tu sietku? pokial by sa tam mala spravit prasklina, tak pochabujem ze to nejaka sietka zachrani
Nespravi,lebo tahove sily prebera ta sietka, ma ovela vyssiu tahovu pevnost ako porobeton.
0 0
vratnik vratnik

vratnik je offline (nepripojený) vratnik

Ja som si vybral tehlu z dovodu akumulacie a hlavne na tehlu sa daju pouzit lacne omietky - doviest 12t kopaneho piesku za 1500 korun + doprava 1000, spustit par vriec vapna, cosi cementu a mam omietky bez prasklin v podstate za par supov. Na vrchnu omietku dunajsky piesok, vyhladit a zapucovat. Na tehlu mozem upevnit bojler, skrinky, zachod bez toho aby som sa bal, ze mi vytrhne hmozdinky. Na murovanie tehiel lacny piesok detto a nie drahe vrecovane lepidla. Teraz idem stavat dalsi objekt, tam uz ale idem z dovodu nizsej pracnosti pouzit presne tehly + lepidlo (nie pur pena).
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

nikde nieje pisane ze musi byt cely dom z jedneho typu muriva. Co tak obvodove steny z ytongu kvoly izolacii a vnutorne priecky z heluz napriklad kvoly zachodu a akumulacii? S tymi omietkami moc nesuhlasim, lebo na ytong zasa moc omietky nespotrebujes, lebo je to pekna rovna stena. Lepidla mas dnes uz vacsinou v cene alebo za symbolicku cenu pokial beries na cely dom.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Vie niekto ako sa správa z vnútornej strany hlinená omietka na ytongu? Výrobca tvrdí, že kľudne dať, nie je problém??
Má niekto skúsenosť, alebo referencie?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Neviem nájsť žiadny dôvod prečo by nemohla ísť hlinená omietka na Ytong.Vidím len výhody.
http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=185
http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=40
http://www.baubiologie.at/asbn/buch.html PS google to pekne preložil
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
dracul Pozri príspevok
pre laikov: na porotherm sa sietka nepouziva, pretoze sa musi najprv pouzit hruba omietka, ktora pri vyschnuti popraska a z potom jemna omietka.
na nosnych vnutornych prieckach/ v novostavbe/ je mozne pre znizenie rizika praskania omietky eset pouzit na hrubu lepidlo + sietka a az potom aplikovat jemnu omietku.
ak sa pouziva strojova hruba omietka netreba ju uz sietkovat. jej pevnost sa podoba betonu
Majiteľ firmy ktorá mi robí základy len tak pri debate spomenul že oni už na tehlu nerobia hrubú omietku ,ale vraj robia sádrové omietky?
Aké to sú? aký je rozdiel v kvalite steny pri klasickej hrubej + pucovka a sádrovej?
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

pivko Pozri príspevok
Majiteľ firmy ktorá mi robí základy len tak pri debate spomenul že oni už na tehlu nerobia hrubú omietku ,ale vraj robia sádrové omietky?
Aké to sú? aký je rozdiel v kvalite steny pri klasickej hrubej + pucovka a sádrovej?
A ako vyrovnaju nerovnosti ? - hrubu musia pouzit tak ci tak
Sadrova je len povrchova - hladka namiesto pucovky.

A mozno myslel nalepeny sadrokarton priamo na tehlu ...
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
jojkoz Pozri príspevok
A ako vyrovnaju nerovnosti ? - hrubu musia pouzit tak ci tak
Sadrova je len povrchova - hladka namiesto pucovky.

A mozno myslel nalepeny sadrokarton priamo na tehlu ...
Tak neviem či máš pravdu ,lebo som trochu pogoogloval a sadrová omietka sa dáva priamo na murivo.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
pivko Pozri príspevok
Majiteľ firmy ktorá mi robí základy len tak pri debate spomenul že oni už na tehlu nerobia hrubú omietku ,ale vraj robia sádrové omietky?
Aké to sú? aký je rozdiel v kvalite steny pri klasickej hrubej + pucovka a sádrovej?
V cene.A povrchovej úprave hlavne konečný vzhľad.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
220870 Pozri príspevok
V cene.A povrchovej úprave hlavne konečný vzhľad.
Tak že tipujem že sú drahšie a krajšie ,alebo sa mýlim?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Krajšie ??? záleží od toho komu sa čo páči.Mne sa viac páčia štukové.Ale je to čisto len záležitosť vkusu.Drahšie sú hlavne preto že sa dodávajú vo vreciach .A keďže sa na Slovensku nevyrábajú( pokiaľ viem) tak sa predražujú o dopravné náklady.Voziť to sem takú masu materiálu trebárs z Rakúska niečo stojí.
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
dracul Pozri príspevok
12 rokov robim v stavebnicte a sietku s lepidlom pod jemnu omietku na ytong dat musis. zo zaciatku ked to prislo z nemecka nikto o tom nevedel a neskor sa zistilo ze na 99% ti to v novostavbe popraska, lebo cela stava pracuje. ak ides robit nejaku vnutornu nenosnu priecku v starom dome alebo bytovke tak je to na tebe ale ja by som ju aj tak dal.
obklad mozes potom kludne aplikovat aj na ytong tam uz sietku davat netreba.
Aj ja v tom robím toľko rokov a používam rimano omietky priamo na Ytong bez sieťky a bez problémov, podľa hygienických doporučení by nemal byť zo strany interiéru súvislý cementový film...Pod fasádu ale sieťkujeme, alternatívne by tam ale mohla ísť Ytong omietka alebo Mvr Uni.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Ytong som omietal bez sieťky baumitom kalk dunn putz. Zatiaľ niečo vyše roka bez jedinej prasklinky. Skúšobne som natiahol pod schody aj Cemix 073. Takisto bez praskliny. Praskliny zrejme vznikajú pri rýchlej výstavbe, keď Ytong nie je ešte dostatočne vyschnutý.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ma niekto skusenosti s uchytenim kuchynskej linky do ytongu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať