Zavrieť

Porady

preplatok z RZZP

Dobrý den,moj zamestnavatel SZCO mal za rok 2008 preplatok z RZZP.Pistovna mu cely tento preplatok poukazala na ucet/bez zdanenia/,tak som to dala do prijmov OZD.Dnes/2009/ mi prislo oznamenie,ze to zabudli zdanit a chcu aby som im tu ciastku poukazala na ich ucet.Ked im to vratim-tak som to 2x zdanila.Ako to potom zauctujem?
Usporiadat
Francy Francy

Francy je offline (nepripojený) Francy

Prosim vas a poradili by ste mne,ked klient szco dostal list,ze mu vracaju preplatok 617Sk z ktoreho odviedli dan 117 Sk. Po zuctovani vzajomnych pohladavok a zavazkov prisli na to ,ze preplatok vo vyske Sk 122 bol zapocitany s nedoplatkom a na ucet mu prislo Sk 378,--. Tak som zauctovala ako pohladavku voci rzzp Sk 617. 117 Sk som dala do internych dokladov ako zdanitelny prijem a dala som ho do danoveho priznania na riadok 98. Sk122 som dala do internych dokladov ako prevadzkovu reziu a Sk 378 bolo zauctovanych cez banku ako iny zdanitelny prijem. Je to tak spravne. Vsetko okrem tych Sk 378 som nasla ako uctovat v poradcovi podnikatela.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Dobrý deň. SZČO dostal potvrdenie zo ZP 31.1.2009 o preplatku z RZZP za rok 2008, ale peniaze ešte nedostal na účet. Kedy má o tomto príjme účtovať? Ja by som to dala do príjmu r. 2009 kedy skutočne peniaze budú poukázané na účet. Ďakujem za Váš názor. GAbi
No musím toto poopraviť lebo som si uvedomila, že sa jedná o preplatok z roku 2007 ale ZP napísala potvrdenie, že sa jedná o preplatok za r 2008. Kedy to dať do príjmu?
Naposledy upravil gabi2 : 19.03.09 at 12:54
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

V r. 2009 budeš o preplatku účtovať.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Srdečná vďaka aj som si to myslela, ale viac hláv .... Ďakujem Gabi.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ak šekom prišiel zdanený preplatok RZZP, zaúčtujem presne tú zdanenú čiastku ako príjem OZD, ku koncu roku ID navýšim ZD o zrazenú daň, nakoľko sa v DP bude uplatňovať ako preddavok. Moja otázka je len, či o tejto zrazenej dani musím účtovať v PD niekde ako výdaj NZD? Alebo stačí uviesť v daňovom priznaní?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nie o zrážkovej dani v PD nebudeš účtovať iba v daň. priznaní uvedieš na správny riadok.
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

[quote=DanielaSĽ;967403]Ak poisťovňa ešte v roku 2008 uskutočnila túto zrážku dane a splnila si svoju povinnosť aj keď nie pri vyplatení príjmu ale oneskorene, daňovník si môže takto zrazenú daň odpočítať v podanom daňovom priznaní za rok 2008 ako preddavok na daň z príjmu ( na základe potvrdenia od poisťovne). Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia daňovník zahrnie do základu dane za rok 2008 v úhrnnej výške.

To je veľmi zaujímavé. Ja som dostala papier od Apolla ešte len teraz. Je len náhoda, že som doteraz ešte DP nepodala. Len neviem, či mi v ZP poskytnú hodnovernú informáciu, kedy uhradili zrážkovú daň. V liste to vôbec nebolo uvedené. Tam uviedli iba sumu zrážkovej dane v eurách (aj v Sk) a základ dane. A žiadajú, aby som im vrátila sumu zrážkovej dane do 30.4.2009. Z listu mám dojem, že daň uhradili iba teraz v roku 2009. Čo urobiť potom, neviem. Asi to nemôžem uviesť v DP za rok 2008.
0 0
lutka lutka

lutka je offline (nepripojený) lutka

Prosím Vás a ked má daňovník nulový daňový základ v Dp a teda žiadna daň, uvádzam daň z preplatku RZZP v riadku 98 DP jedná sa o 25,- Sk???
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

[quote=AnnaK;993321]
DanielaSĽ Pozri príspevok
Ak poisťovňa ešte v roku 2008 uskutočnila túto zrážku dane a splnila si svoju povinnosť aj keď nie pri vyplatení príjmu ale oneskorene, daňovník si môže takto zrazenú daň odpočítať v podanom daňovom priznaní za rok 2008 ako preddavok na daň z príjmu ( na základe potvrdenia od poisťovne). Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia daňovník zahrnie do základu dane za rok 2008 v úhrnnej výške.

To je veľmi zaujímavé. Ja som dostala papier od Apolla ešte len teraz. Je len náhoda, že som doteraz ešte DP nepodala. Len neviem, či mi v ZP poskytnú hodnovernú informáciu, kedy uhradili zrážkovú daň. V liste to vôbec nebolo uvedené. Tam uviedli iba sumu zrážkovej dane v eurách (aj v Sk) a základ dane. A žiadajú, aby som im vrátila sumu zrážkovej dane do 30.4.2009. Z listu mám dojem, že daň uhradili iba teraz v roku 2009. Čo urobiť potom, neviem. Asi to nemôžem uviesť v DP za rok 2008.

Dobry den, potrebujem vasu surnu odpoved. Budem robit opravne dp 2008, pri tejto prilezitosti ma zaujal aj list / taktiez z Apolla z 12.3.2009 a to uz bolo dp podane. Preplatok som u SZCO riadne zahrnula medzi POZD. V list pisu ze dan odviedli oni. Kedy nevieme. Dan chcu spat do 30.4.2009. Ako to spravne zauctovat.

Dakujem.
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Pekny deň, taktiež po tom, ako som si overovala v Apolle, či zdrazili daň z preplatku, čo samozrejme nezrazili, som klientovi preplatok zdanila, došiel list na konci marca, že požadujú daň späť zaplatiť. Takisto nie som ochotná robiť kvôli tomu dodatočné DP, ale prečo to ten klient má mať dvakrát zdanené? Apollo tvrdí, že oni tú daň spätne od štátu nemôžu požadovať...Nevie niekto poradiť zákon, ako v tomto prípade postupovať? Vopred ďakujem.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Lubica3 Pozri príspevok
Pekny deň, taktiež po tom, ako som si overovala v Apolle, či zdrazili daň z preplatku, čo samozrejme nezrazili, som klientovi preplatok zdanila, došiel list na konci marca, že požadujú daň späť zaplatiť. Takisto nie som ochotná robiť kvôli tomu dodatočné DP, ale prečo to ten klient má mať dvakrát zdanené? Apollo tvrdí, že oni tú daň spätne od štátu nemôžu požadovať...Nevie niekto poradiť zákon, ako v tomto prípade postupovať? Vopred ďakujem.
apollo to zbabralo uplne super. ja som im predtym volala aj pisala a ziskala som pisomne vyjadrenie hovorkyne apolla (mam to na papieri, kludne poskytnem), ze si to ma szco zdanit, tak som to zdanila. apollo dan urcite odviedlo az v roku 2009, takze toto sa chystam riesit az po dph-ckach, ale ak im to vratime, tak to budem povazovat za preddavok na dan v roku 2009. totizto za rok 2008 nemam ziadne potvrdenie, a nie je to moja chyba. nevidim dovod na podavanie opravneho priznania, predsa nemozeme opravovat donekonecna aj chyby inych, nie
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Ja mám také isté mailové potvrdenie od pracovníčky apolla. Tiež mi poskytla tú istú odpoveď pred podaním DP. U szčo nie je zdanené, je povinnosť si to zdaniť. Takže to tiež asi necham tak.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ja a aj moji klienti patrili medzi tych kt. to mali riadne zdanene (asi mame sikovnejsie poistovne .-). Ale ked som toto pocula v TV, tak ma zarazila reakcia jednej z hovorkyn zdravot.poistovne, neviem ktorej. Vraj sa klientom ospravedlnuju, ale musia im to vratit a podat si dodatocne DP. Co sa mi zda ako vrchol drzosti. Preco by mal mat s tym vydavky niekto kto si to nezavinil a splnil si zakonnu povinnost. Ak spravili chybu nech si to riesia oni s DU a nech nesu za to nasledky.
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Ahojte, prislo mi oznamenie o vysledku RZ-vratenie preplatku.
V liste sa uvadza, ze z preplatku odviedli 19% dan a rozdiel mi vracaju na ucet. Ako zauctujem tento preplatok POZD alebo PNZD?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

kvieta Pozri príspevok
Ahojte, prislo mi oznamenie o vysledku RZ-vratenie preplatku.
V liste sa uvadza, ze z preplatku odviedli 19% dan a rozdiel mi vracaju na ucet. Ako zauctujem tento preplatok POZD alebo PNZD?
PNZD
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
dobry vecer, ja by som sa chcela opytat do akeho terminu musi poistovna vratit preplatok a o jeho treba poziadat.dakujem.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

sluzby Pozri príspevok
dobry vecer, ja by som sa chcela opytat do akeho terminu musi poistovna vratit preplatok a o jeho treba poziadat.dakujem.
Požiadať netreba zvlášť, myslím že priamo na tlačive je kolonka, žiadosť o vrátenie preplatku, ktorú treba vyplniť v prípade preplatku a poisťovňa má povinnosť vrátiť preplatok do 31.10.
Naposledy upravil babi2 : 11.11.09 at 16:43
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím ako mám postupovať správne pri rzzp za rok 2008 preplatku,

?
- preplatok zaúčtovať ako pohľadávku voči ZP a dať ako kolonku PD odvody?? alebo príjem iný ovpl. základ dane?
- teraz ked prišiel preplatok znížený na účet tak dať príjem na BU a vypárovanie pohľadávky - teda časti
- a ten rozdiel čo neprišiel z ZP mi pošlú že zrazili daň a ten rozdiel mám ako dorovnať na pohľadávke??
Ďakujem
-
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pozri tu: http://www.porada.sk/1211857-post1084.html
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

Lianka, ďakujem,
prečítala som a vytlačím a urobím podľa toho

len mi prosím ťa vysvetli ako to mám na konci roka vysporiadať tú zrážkovú daň, teda ten rozdiel

- lebo pohľadávka k 30.6. bude zaúčtovaná v plnej výške preplatku
- pri úhrade čo pošlú preplatok sa vyrovná v skutočnej výške prijateho preplatku čiže na pohľadávke mi zostane ten rozdiel vo výške zrážkovej dani.
a je tam napísané že na konci roku budem musieť do príjmov zaúčtovať aj ten rozdiel teda zrážk. daň - to môžem ID dať tiež ako POZD v členení ost. príjmy ako preplatok a potom ked sa vyráta daň. povinnosť odrátam tú daň podla priloženého.

môžem ten rozdiel = zráž. daň teda na konci roku zaúčtovať najprv ako kážu do príjmov tým ID?.


LIanka ešte raz ďakujem veľmi pekne ukázaný príklad ako to správne spraviť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať