Zavrieť

Porady

preplatok z RZZP

Dobrý den,moj zamestnavatel SZCO mal za rok 2008 preplatok z RZZP.Pistovna mu cely tento preplatok poukazala na ucet/bez zdanenia/,tak som to dala do prijmov OZD.Dnes/2009/ mi prislo oznamenie,ze to zabudli zdanit a chcu aby som im tu ciastku poukazala na ich ucet.Ked im to vratim-tak som to 2x zdanila.Ako to potom zauctujem?
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Preplatok (skutočný príjem) zaúčtovať medzi POZD -ost.príjmy.
Koncom roka v rámci uzáv. operácií navýšiš príjmy presne o sumu
zrážkovej dane , lebo do príjmov musíš dostať v hrubom ten preplatok. A v daňovom priznaní vyplníš sumu zrážkovej dane do správnej kolonky a prilož k tomu aj ofotené Potvrdenie zo ZP o zrážkovej dani.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

dobré ráno
tento problém s RZZP som napísala do Alfy ako to zaúčtovať = preplatok na RZZP za rok 2008
a poslali mi nasledovnú odpoved:


preplatok RZZP za rok 2008 doporučujeme zaevidovať do evidencie záväzkov s mínusovou sumou, s typom dokladu Poistné a Stĺpec peňažného denníka Odvody do fondov.
Pri úhrade preplatku zdravotnou poisťovňou sumu zaevidujete v peň.denníku cez Bankový účet/Výdavok a vykonáte úhrade Preplatku. Suma zaevidovaná v evidencii záväzkov mínusom sa do stĺpca Odvody do fondov pripočíta.

V prípade, že zdravotná poistovňa pripíše na Váš účet sumu zrazenú o daň, zevidujte preplatok nasledovným spôsobom:
- celú sumu preplatku zaevidujte do odvodov do fondov ako príjem
- druhým dokladom zaúčtujte zrazenú daň ako výdavok do stĺpca daň z príjmov (rovnako ako daň z úrokov)


- pritom tuto na správe z DU je že to má ísť do POZD iných tak ako to má teda byť???
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

tento prípad z RZZP za rok 2008 preplatkom som napísala aj do alfy že aká bude odpoveď tu je:


ALFA - jednoduché účtovníctvo wrote:
> Dobrý deň,
>
> preplatok RZZP za rok 2008 doporučujeme zaevidovať do evidencie
>záväzkov s
> mínusovou sumou, s typom dokladu Poistné a Stĺpec peňažného denníka
>Odvody
> do fondov.
> Pri úhrade preplatku zdravotnou poisťovňou sumu zaevidujete v
>peň.denníku
> cez Bankový účet/Výdavok a vykonáte úhrade Preplatku. Suma
>zaevidovaná v
> evidencii záväzkov mínusom sa do stĺpca Odvody do fondov pripočíta.
>
> V prípade, že zdravotná poistovňa pripíše na Váš účet sumu zrazenú o
>daň,
> zevidujte preplatok nasledovným spôsobom:
> - celú sumu preplatku zaevidujte do odvodov do fondov ako príjem
> - druhým dokladom zaúčtujte zrazenú daň ako výdavok do stĺpca daň z
>príjmov
> (rovnako ako daň z úrokov

a to je trochu v rozpore s tým čo bolo v príručke dane a účtovníctvo, podlľa čoho sa teraz riadiť,???
v alfe tvrdia, že účtovné postupy ktoré dávajú sú skonzultované s účtovníkmi .
ktorý je teraz správny??
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Osobne som sa stretla s tým, že ALFA nedala správnu odpoveď v zmysle postupov účtovania a preto sa na nich s účtovnými otázkami ani neobraciam, po radu chodím na PORADU
Preplatok RZZP účtujem v Alfe takto:
- pohľadávka voči zdravotke - v evidencii pohľadávok
- príjem preplatku na bank. účet - POZD v stĺpci INÉ
- zrazená daň - banka výdavky - VNZD stĺpec daň z príjmu v analytickom členení: zrážková daň

Tento postup bol uvedený v r. 2008 na stránke www.epi.sk, DÚPP číslo 14 autor: Ing. Jarmila Strählová
Naposledy upravil lenkam68 : 30.11.09 at 06:53 Dôvod: oprava textu
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
ahoj, ako pise lenka, rozhodne je to pohladavka, cize evidujeme medzi pohladavky a v celej sume preplatku. uhrada je iny zd.prijem OZD v celej sume preplatku a dan zrazena je vydavok NZD - zrážková daň. ide o to, ze z bank.vypisu si zauctujes uhradeny preplatok (ten je uz zdaneny) a dan si zauctujes internym dokladom, aby si tu pohladavku dorovnala. mas k tomu doklad. rozhodne sa preplatok neuctuje ako minusova polozka v stlpci vydavky-odvody poistneho. je to iny zdanitelny prijem.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Andyke Pozri príspevok
Preplatok (skutočný príjem) zaúčtovať medzi POZD -ost.príjmy.
Koncom roka v rámci uzáv. operácií navýšiš príjmy presne o sumu
zrážkovej dane , lebo do príjmov musíš dostať v hrubom ten preplatok. A v daňovom priznaní vyplníš sumu zrážkovej dane do správnej kolonky a prilož k tomu aj ofotené Potvrdenie zo ZP o zrážkovej dani.
Čiže ak to dobre chápem, tak prakticky by to bolo takto?

Preplatok z RZZP - 100 EUR

30.6. - Kniha pohľadávok - 100 EUR
30.10. - BÚ - POZD - iný - 81 EUR
31.12. - ID - POZD - iný - 19 EUR

V daňovom priznaní odpočítam v kolónke zrážkovej dane 19 EUR.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno.
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

danila alebo ostatný ďakujem za vysvetlenie až teraz som to našla a prosím ešte mi poraďte v Alfe to dám ID tú zrazenú daň do akej kolonky ID .... aby mi to v DP prišlo na zrazenú zrážkovú daň???
Ďakujem
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Dobrý večer, mám menší problém a potrebujem poradiť: čiastočne inavlidný SZČO platil poistné do ZP v plnej výške. v roku 2009 poisťovňa zistila , že poistné bude platiť v polovičnej výške a za celé tri roky spätne mu vrátili preplatok na poistnom v r. 2009 a to nasledovne:
za rok 2006 - vrátený preplatok nezdanený
za rok 2007 a rok 2008 - preplatok zdanený.
preplatok za rok 2006 zaúčtujem ako ostatné príjmy zo živnosti a zdaním tento príjem? a rok 2007 a 2008 nemusím uvádzať v DP? Podotýkam že SZČO má paušálne výdavky.
ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mám zaujímavý prípad.

Známemu vyšiel preplatok v RZZP. Ale kedže medzičasom menil účet ( na čo upozornil pracovníkov poisťovne listom ) tak mu preplatok vôbec neprišiel na účet. Ale ani šekom domov v hotovosti.
Ako to riešiť?
Kedže "inteligentná" pracovníčka danej ZP list založila na bok so slovami, ved to nie je potrebné takto to oznamovať. Ale v RZZP bolo uvedené ešte staré číslo účtu, ktorý známy v období od júna do oktobra zrušil.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Dal si inteligentnou pracovníčkou potvrdiť na kópii prevzatie oznámenia o zmene účtu?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Paula Pozri príspevok
Dal si inteligentnou pracovníčkou potvrdiť na kópii prevzatie oznámenia o zmene účtu?
Samozrejme,
šak ja inteligentná mu vždy tlačím doklady dva krát. Má to potvrdené. Proste bola som šikovnejšia s RZZP ( odovzdal moc skoro ) , a potom až zrušil starý účet a založil nový. Tak som mu tlačila oznámenia na DU, a tiež aj na ZP. No a dodnes nemá prachy.
0 0
lukakim lukakim

lukakim je offline (nepripojený) lukakim

Mám jednu otázku k danej téme:
Podnikateľ SZČO si v minulom roku platil ZP, no neuplatňoval si ho do nákladom VOZD, má alebo nemá preplatok z RZZP za rok 2008 počítať do POZD?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry vecer, chcela by som si este overit. Citala som vsetky prispevky a neviem, ci som spravne pochopila. SZCO poukazali postovou poukazkou preplatok z RZZP ponizeni o zrazkovu dan, na to ho upozornili vopred listom, ze mu zrazia dan. Takze celu sumu, uvediem ako POZD -iny aj so zrazenou danou k datumu, kedy si to vyzdvihol na poste. Zrazenu dan uvediem cez ID -POZD a datum uvediem, podla toho, kedy to odviedla poistovna. A nakoniec v danovom priznani uvediem do r. 98 tu zrazenu dan?
Dakujem za odpoved.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Ociviste Pozri príspevok
Dobry vecer, chcela by som si este overit. Citala som vsetky prispevky a neviem, ci som spravne pochopila. SZCO poukazali postovou poukazkou preplatok z RZZP ponizeni o zrazkovu dan, na to ho upozornili vopred listom, ze mu zrazia dan. Takze celu sumu, uvediem ako POZD -iny aj so zrazenou danou k datumu, kedy si to vyzdvihol na poste. Zrazenu dan uvediem cez ID -POZD a datum uvediem, podla toho, kedy to odviedla poistovna. A nakoniec v danovom priznani uvediem do r. 98 tu zrazenu dan?
Dakujem za odpoved.
Zrazenú daň zúčtuješ ako uzávierkový doklad s dátumom 31.12.2009. Ktorý riadok to je v DP neviem, až k daň. priznaniu som sa nedostala. Dúfam, že niekto odpovie.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
lenkam68 Pozri príspevok
Zrazenú daň zúčtuješ ako uzávierkový doklad s dátumom 31.12.2009. Ktorý riadok to je v DP neviem, až k daň. priznaniu som sa nedostala. Dúfam, že niekto odpovie.
Neviem teraz cislo riadku, ale tam, kde je zrazka dane podla § 43 - tam sa uvedie zrazena dan. Uvadza sa tam aj zrazena dan z kreditnych urokov.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujem, nasla som riadok 99, kde je uvedene suma preddavku vybrana podla § 43 zakona. Takze tam to potom uvediem.
Dakujem za pomoc.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Ociviste Pozri príspevok
Dakujem, nasla som riadok 99, kde je uvedene suma preddavku vybrana podla § 43 zakona. Takze tam to potom uvediem.
Dakujem za pomoc.
Len pre úplnosť: k DP treba priložiť kópiu potvrdenia zo zdravotnej poisťovne, v ktorom ti oznamujú výšku zrazenej dane.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

A ak som žiaden doklad od nich neobdržala? Asi bude najlepšie za nimi zájsť a vypýtať si to potvrdenie. Nie je to ich povinnosť ?
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Už som si dnes po to potvrdenie bola v zdr.poisťovni. Pani povedala , že by mi to určite aj tak poslali, čo nie som si celkom istá.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať