Zavrieť

Porady

preplatok z RZZP

Dobrý den,moj zamestnavatel SZCO mal za rok 2008 preplatok z RZZP.Pistovna mu cely tento preplatok poukazala na ucet/bez zdanenia/,tak som to dala do prijmov OZD.Dnes/2009/ mi prislo oznamenie,ze to zabudli zdanit a chcu aby som im tu ciastku poukazala na ich ucet.Ked im to vratim-tak som to 2x zdanila.Ako to potom zauctujem?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, FO paušálne výdavky,preplatok na zdravotnom poistení, ktorý je započítaný s nedoplatkom na ZP.

Potvrdenie z poisťovne o zrazení preplatku:
14,89, zrazená daň: 2,82, po zrazení dane: 12,07

V DP bude:
POZD: príjem FO+14,89 eur
VOZD: výdavky + 12,07 eur
v DP riadok 99: 2,82 eur

Je to správny postup? Ďakujem.
prečo preplatok pripočítavaš do výdavkov ?
Naposledy upravil veronikasad : 19.02.11 at 16:29
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, FO paušálne výdavky,preplatok na zdravotnom poistení, ktorý je započítaný s nedoplatkom na ZP.
Iwett Pozri príspevok

Potvrdenie z poisťovne o zrazení preplatku:
14,89, zrazená daň: 2,82, po zrazení dane: 12,07

V DP bude:
POZD: príjem FO+14,89 eur
VOZD: výdavky + 12,07 eur
v DP riadok 99: 2,82 eur

Je to správny postup? Ďakujem.
Ak je započítaný preplatok s nedoplatkom tak je to v poriadku .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
prečo preplatok pripočítavaš do výdavkov ?
Preplatok pripočítala najskôr k príjmom a vzhľadom k tomu, že uvedený preplatok nevrátili fyzicky, ale ho započítali na nedoplatok , tak uvedená suma je jej výdavkom za poisné do ZP a oznámenie o započítaní je jej dokladom o úhrade ZP .



Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane.

Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.
3 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem z a odpovede. Áno, presne tak som to myslela, len som chcela overiť, lebo do výdavkoch by sa malo dostať aj započítané poistné, ktoré sa vlastne nazaplatilo fyzicky, ale započítaním. Takže je to správne?
Keby sa uvedený preplatok vrátil na účet, bol by to len príjem, ak sa použil na vyrovnanie nedoplatku, tak by mal byť nedoplatok výdavkom. Tak mi to logicky vychádza.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ešte som natrafila na jeden problém. Suma preplatku dane je 2,82 eur, DU vlastne preplatok dane nevráti, lebo nieje vo výške 3,30 eur?
Ak teda sumu preplatku 14,89 eur nezahrniem do príjmu, zrážkovú daň budem považovať za vysporiadanú, do zaplatených odvodov zahrniem aj v takom prípade sumu 12,07 eur. Je to tak?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Iwett Pozri príspevok
Ešte som natrafila na jeden problém. Suma preplatku dane je 2,82 eur, DU vlastne preplatok dane nevráti, lebo nieje vo výške 3,30 eur?
Ak teda sumu preplatku 14,89 eur nezahrniem do príjmu, zrážkovú daň budem považovať za vysporiadanú, do zaplatených odvodov zahrniem aj v takom prípade sumu 12,07 eur. Je to tak?
Áno .

Nedalo sa to takto posúdiť , lebo sa nepísalo, že príjmy z podnikania sú jeho výlučnými príjmami.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Zita5 Pozri príspevok
Áno .

Nedalo sa to takto posúdiť , lebo sa nepísalo, že príjmy z podnikania sú jeho výlučnými príjmami.
Ja tiež len skúmam, čo bude výhodnejšie. Len som sa do toho akosi zamotala.
Tak bude mať príjmy bez preplatku, výdavky 40%+ zaplatené poistné+započítané poistné. Ďakujem pekne za odobrenie...
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

SZČO mala preplatok z RZZP za rok 2009. Preplatok po zdanení prišiel na účet v 12/2010. Daň z preplatku ZP odviedla až v 01/2011. Môže si túto zrazenú daň uplatniť v DP za rok 2010, keď bola odvedená až v roku 2011?
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

luciana1 Pozri príspevok
SZČO mala preplatok z RZZP za rok 2009. Preplatok po zdanení prišiel na účet v 12/2010. Daň z preplatku ZP odviedla až v 01/2011. Môže si túto zrazenú daň uplatniť v DP za rok 2010, keď bola odvedená až v roku 2011?
Myslím, že áno, keďže bol na účet poukázaný ešte v roku 2010 po zrazení dane. Pravda?
Naposledy upravil luciana1 : 20.02.11 at 18:37
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

luciana1 Pozri príspevok
Myslím, že áno, keďže bol na účet poukázaný ešte v roku 2010 po zrazení dane. Pravda?
Prosím o potvrdenie, či myslím dobre.
0 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

luciana1 Pozri príspevok
SZČO mala preplatok z RZZP za rok 2009. Preplatok po zdanení prišiel na účet v 12/2010. Daň z preplatku ZP odviedla až v 01/2011. Môže si túto zrazenú daň uplatniť v DP za rok 2010, keď bola odvedená až v roku 2011?
Pomôžte prosím, nie som si v tomto istá.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Ja som zase preplatok z RZZP r.2009, ktorý prišiel na účet zaúčtovala ako PNZD a 31.12. na základe potvrdenia zo ZP som ID celú sumu preplatku, ktorú som spárovala s pohľadávkou dala do Ost.príjmov a druhým ID som zaúčtovala do PD zrazenú daň. Môže byť?
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Tento preplatok je pohľadávka, tak príjem som dala v tej výške skutočnej podľa výpisu ako POZD. Na konci roka cez interný doklad som doplnila zvyšnú sumu zrazenej dane, aby bol v príjme OZD celý preplatok. Zrazenú daň si uplatním v daňovom priznaní r.99. Dala som do denníka aj ID ďalší - zrazený preplatok ako VNZD. Myslím ,že by to tam ani nemuselo byť, ale nie je to hádam nejaká chyba. Na uplatnenie preplatku mám potvrdenie z poisťovne. Ako to robíte, nech to už konečne uzavrieme? Pekný deň všetkým, ktorí sedia nad DP aj ostatným poraďákom.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

m.aj.a Pozri príspevok
Ja som zase preplatok z RZZP r.2009, ktorý prišiel na účet zaúčtovala ako PNZD a 31.12. na základe potvrdenia zo ZP som ID celú sumu preplatku, ktorú som spárovala s pohľadávkou dala do Ost.príjmov a druhým ID som zaúčtovala do PD zrazenú daň. Môže byť?
Máš to pekne vysvetlené v príspevku č. 112
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

luciana1 Pozri príspevok
Pomôžte prosím, nie som si v tomto istá.
Myslím, že keď prišiel preplatok na účet po zdanení v decembri, tak to poisťovňa zrazila v decembri. Pozri si dobre dátumy na potvrdení od poisťovne, dole by malo byť- zrážka dane zrazená v mesiaci. V roku 2011 už nebude možnosť uplatniť si zrážková daň.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Nuž asi si to radšej opravím, aby to bolo, tak ako káže zákon. Na výsledku sa nič nezmení, ja som len mala pocit, že ak je treba dať celý preplatok do príjmu a vrátený je znížený o zrazenú daň, tak mi to tam akosi chýbalo .
Ďakujem za jasné vysvetlenie
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Príroda Pozri príspevok
Tento preplatok je pohľadávka, tak príjem som dala v tej výške skutočnej podľa výpisu ako POZD. Na konci roka cez interný doklad som doplnila zvyšnú sumu zrazenej dane, aby bol v príjme OZD celý preplatok. Zrazenú daň si uplatním v daňovom priznaní r.99. Dala som do denníka aj ID ďalší - zrazený preplatok ako VNZD. Myslím ,že by to tam ani nemuselo byť, ale nie je to hádam nejaká chyba. Na uplatnenie preplatku mám potvrdenie z poisťovne. Ako to robíte, nech to už konečne uzavrieme? Pekný deň všetkým, ktorí sedia nad DP aj ostatným poraďákom.
Teraz pri tlači denníka som zistila, že tento posledný uzávierkový doklad mi prečiarkuje -por.č., dátum, číslo dokladu a text, sumy sú v poriadku. Môžem to takto nechať, alebo radšej doklad vymazať? Na uplatnenie zrážkovej dane stačí potvrdenie od poisťovne. Len škoda, že musím potom znovu tlačiť aj ostatné uzávierkové doklady, lebo tam už mám tú daň ako VNZD. Budem rada, ak mi poradíte, čakám a musím to vyriešiť, ďakujem moc. Robím v alfe.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Dala som do denníka aj ID ďalší - zrazený preplatok ako VNZD. Myslím ,že by to tam ani nemuselo byť, ale nie je to hádam nejaká chyba. Na uplatnenie preplatku mám potvrdenie z poisťovne. Teraz pri tlači denníka som zistila, že tento posledný uzávierkový doklad mi prečiarkuje -por.č., dátum, číslo dokladu a text, sumy sú v poriadku. Môžem to takto nechať, alebo radšej doklad vymazať? Na uplatnenie zrážkovej dane stačí potvrdenie od poisťovne. Len škoda, že musím potom znovu tlačiť aj ostatné uzávierkové doklady, lebo tam už mám tú daň ako VNZD. Budem rada, ak mi poradíte, čakám a musím to vyriešiť, ďakujem moc. Robím v alfe.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ahojte, viete mi prosim niekto poradit ohladom vrateneho preplatku z RZZP za zamestnanca ...
Ako zaúčtujem tento príjem v JÚ ?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
posuvam
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať