Zavrieť

Porady

preplatok z RZZP

Dobrý den,moj zamestnavatel SZCO mal za rok 2008 preplatok z RZZP.Pistovna mu cely tento preplatok poukazala na ucet/bez zdanenia/,tak som to dala do prijmov OZD.Dnes/2009/ mi prislo oznamenie,ze to zabudli zdanit a chcu aby som im tu ciastku poukazala na ich ucet.Ked im to vratim-tak som to 2x zdanila.Ako to potom zauctujem?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jess Pozri príspevok
Ahojte, viete mi prosim niekto poradit ohladom vrateneho preplatku z RZZP za zamestnanca ...
Ako zaúčtujem tento príjem v JÚ ?
Ja by som to účtoval ako zníženie VOZD v členení odvody do fondov za ZC.
1 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
ďakujem
0 0
siskage siskage

siskage je offline (nepripojený) siskage

Dobrý deň, zo zdravotnej poisťovne mi prišlo potvrdenie o započítaní preplatku a zaplatení dane z ročného zúčtovania za rok 2009. Potrebujem to nejako uviesť v účtovníctve (jednoduchom), daňovom priznaní? Ten preplatok je 33 eur, daň je 7,73 eur. A čo s tým potom pri RZZP za rok 2010, keď tú sumu 33 eur mi nevrátili, ale započítali.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý večer, môže mi niekto z Vás prosím pomôcť? SZČO mala z r. 2009 preplatok RZZP, prišlo jej potvrdenie o zrazení dane v 6/10 s tým, že jej zbytok poslali na účet. Dnes pri účtovaní som zistila, že jej peniaze neposlali, bola v poisťovni tak, jej povedali, že jej peniaze poslali a sa vrátili späť, že jej ich pošlú teraz r. 2011. Poradíte mi ako mám postupovať? Pohľadávka ostane neuhradená, ale má nárok na odrátanie v DP zrážkovej dane z daného preplatku? Bude to v poriadku, keď to takto urobím???? Ďakujem.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Myslím, že keď je potvrdenie zrazenej dane v 6/2010, môže si ju uplatniť. Pýtala by som si nejaký doklad od poisťovne, prečo sa peniaze vrátili späť, spätne výdavkový doklad už asi nevypíšu. Pohľadávka zvýši príjem v roku 2011 a bude to vyrovnané, len v ďalšom období. Toto je len môj osobný názor. Pridajte sa, poraďáci.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Ďakujem za názor, dám v JU čiastočnú úhradu pohľadávky vo výške dane do zdaň.príjmov a v DP si uplatním danú daň, "keďže predpokladám", oni to píšu v potvrdení, že poisťovňa daň zaplatila DU v r. 2010. Keď ostatné peniaze dám do zdaň. príjmov vtedy kedy prídu, takže v r. 2011. Papier chce poisťovňa od kámošky a to žiadosť zvlášť na ďalší papier o tom, že chce vrátiť peniaze, ktoré sa im vraj vrátili. Je to riadna haluz v RZZP, má zaškrtnutú žiadosť o vrátenie preplatku na č.ú., a aj tak musí dať ďalšiu žiadosť.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Výsledok z rzzp 2009 bol preplatok. S jeho účtovaním ani problém nie je, len mi ešte stále zostali závazky voči ZP za rok 2009 /keď platil szčo menej ako mal predpis/. Ale tieto závazky, nedoplatky boli zohľadnené v rzzp za rok 2009. Tieto závazky iba ID vyberiem z evidencie? Mám ich účtovať aj ako VOZD?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň. Výsledok z rzzp 2009 bol preplatok. S jeho účtovaním ani problém nie je, len mi ešte stále zostali závazky voči ZP za rok 2009 /keď platil szčo menej ako mal predpis/. Ale tieto závazky, nedoplatky boli zohľadnené v rzzp za rok 2009. Tieto závazky iba ID vyberiem z evidencie? Mám ich účtovať aj ako VOZD?
Poradíte prosím, čo s tým zostatkom v závazkoch keď boli zohladnené v rzzp?
Ďakujem
0 0
ivakumova ivakumova

ivakumova je offline (nepripojený) ivakumova

Ja by som prijatú platbu zo ZP rozúčtovala na 3 riadky (banka), 1. riadok prijatá platba (pohľadávka z RZZP 2009 POZD) v plnej výške, 2. riadok výdavok (nedoplatok poistného za podnikateľa VOZD=úhrada záväzku), 3. riadok zrážková daň z RZZP (preddavok na DPFO). Súčet týchto 3 položiek samozrejme musí súhlasiť s prijatou platbou zo ZP.
2 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Zita5 Pozri príspevok
V postupoch JU sa jasne uvádza

§ 23
(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.
(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu

§4 odst.6 písm.d) tretieho bodu postupov JU znie nasledovne

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,

To znamená ,že do Knihy Pohľadávok si zaúčtujete výsledok RZZP vo výške preplatku na zdravotnom poistení.
Vrátenú sumu preplatku 266,04 euro na základe bankového výpisu účtujete do príjmov ovplyvňujúcich základ dane - ostatné príjmy .Túto platbu spárujete s pohľadávkou .
V pohľadávkach Vám po tomto kroku zostane ešte výška neuhradenej pohľadávky , ktorá predstavuje zrážkovú daň 15,04 euro (§43 odst.3 písm.l), ktorú mala zdravotná poisťovňa odviesť.Mali by ste mať doklad zo ZP, že táto daň bola aj odvedená, to bude Vašim potvrdením. Nakoľko do príjmu má ísť brutto príjem preplatku RZZP( t.j.neznížený preplatok o zrážkovú daň) zaúčtujete do peňažného denníka interným dokladom cez uzávierkové operácie - príjem ovplyvňujúci ZD- ostatné príjmy 15,04 euro a tento účtovný zápis spárujte so zostatkom pohľadávky .Týmto sa Vám pohľadávka brutto príjem vyrovná na nulový zostatok .

Na základe potvrdenia si potom v daňovom priznaní na r.99 uhradenú daň(§43) odpočítate od svojej daňovej povinnosti .

Čiže nemáte na výber pri vedení účtovníctva(ste účtovnou jednotkou ) žiadnu prvú alebo druhú alternatívu nemôžete voliť .Ste povinná o preplatku z RZZP účtovať v účtovných knihách .
Iné to je u živnostníka , ktorý uplatňuje paušálne výdavky(nie je účtovnou jednotkou) , ten sa môže rohodnúť , či si príjem navýši o preplatok z RZZP a odpočíta zrážkovú daň v daňovom priznaní , alebo preplatok nezahrnie do príjmov a bude zrážkovú daň považovať za vysporiadanú voči štátu .
Prosím Vás a o tejto dani sa neúčtuje v PD tiež ID do VNZD- daň z príjmu ? Ako sa účtujú v banke napr. kred.úrok, ale ten samozrejme nie ID.
Iba ju uvádzam na r.99 DP a neúčtujem o nej v PD ako o VNZD?
Dajak mi to nejde do hlavy. Ostatnému už rozumiem, teda dúfam.

Vopred veľmi pekne ďakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, FO paušálne výdavky,preplatok na zdravotnom poistení, ktorý je započítaný s nedoplatkom na ZP.

Potvrdenie z poisťovne o zrazení preplatku:
14,89, zrazená daň: 2,82, po zrazení dane: 12,07

V DP bude:
POZD: príjem FO+14,89 eur
VOZD: výdavky + 12,07 eur
v DP riadok 99: 2,82 eur

Je to správny postup? Ďakujem.
Môžem sa ešte opýtať prosím Vás- ak zahrnie preplatok z RZZP celý do príjmu- 40% pauš.výdavky sa rátajú aj so zahrnutím tohoto príjmu. Napr. Príjmy 6000€ +preplatok z RZZP 200€=6200€ .
40% pauš. výdavky =2480€? ešte - výdavky na poistné = ZD.
Je to takto správne?

ďakujem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Príroda Pozri príspevok
Myslím, že keď prišiel preplatok na účet po zdanení v decembri, tak to poisťovňa zrazila v decembri. Pozri si dobre dátumy na potvrdení od poisťovne, dole by malo byť- zrážka dane zrazená v mesiaci. V roku 2011 už nebude možnosť uplatniť si zrážková daň.
Ale ani preplatok na zdrav.poistení nebude príjem ovplyvňujúci základ dane?

Myslím, že sa tým konečne odstránia všetky problémy, ktoré doterajším účtovaním vznikali. Hlavne už sa nebude platiť zdravotné poistenie z vráteného zdravotného poistenia
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

L-M Pozri príspevok
Môžem sa ešte opýtať prosím Vás- ak zahrnie preplatok z RZZP celý do príjmu- 40% pauš.výdavky sa rátajú aj so zahrnutím tohoto príjmu. Napr. Príjmy 6000€ +preplatok z RZZP 200€=6200€ .
40% pauš. výdavky =2480€? ešte - výdavky na poistné = ZD.
Je to takto správne?

ďakujem
Prosím viete mi to niekto odobriť, albo vyvrátiť?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

L-M Pozri príspevok
Prosím viete mi to niekto odobriť, albo vyvrátiť?
Podľa mňa áno
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

DObrý deň! Potrebujem poradiť ohľadom preplatku z RZZP.
Preplatok vo výške 536 eur bol zdanený, kompenzáciou bolo uhradený 9 mesiacov*46,06, prvé 3 mesiace si SZČO sám zaplatil. V tomto roku mu ešte bude kompenzovaný január.
Nie som si istá s účtovaním, nakoľko preplatok by mal byť ostatný príjem, ale keďže od 1.1.2011 je daň už zrážková, nemá sa aj preplatok zahrnúť do príjmoch zdanených (PNZD)ˇ. A ako príjem sa zaúčtuje iba tá časť, ktorá bola kompenzovaná za tých 9 mesiacov? Skúste mi poradiť, ako na to?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

nikula Pozri príspevok
DObrý deň! Potrebujem poradiť ohľadom preplatku z RZZP.
Preplatok vo výške 536 eur bol zdanený, kompenzáciou bolo uhradený 9 mesiacov*46,06, prvé 3 mesiace si SZČO sám zaplatil. V tomto roku mu ešte bude kompenzovaný január.
Nie som si istá s účtovaním, nakoľko preplatok by mal byť ostatný príjem, ale keďže od 1.1.2011 je daň už zrážková, nemá sa aj preplatok zahrnúť do príjmoch zdanených (PNZD)ˇ. A ako príjem sa zaúčtuje iba tá časť, ktorá bola kompenzovaná za tých 9 mesiacov? Skúste mi poradiť, ako na to?
Príjem z ročného zúčtovania ZP je príjem neovplyvňujúci daňový základ. Ak ste však tento príjem použili na platby odvodov do ZP, tak vám do príjmov vlastne nenabehne nič a to je v poriadku. Platbu odvodov do ZP, ktorá bola ako kompenzácia s ročným zúčtovaním by som zaúčtovala cez interný doklad, k nemu by som si doložila list z RZZP z poisťovne a list, v ktorom som oznámila ZP, že mi nemusí peniaze vrátiť, ale že ich použijem na kompenzáciu platieb odvodov za príslušný rok.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Takže stačí ID: preplatok je PNZD a odvody budú riadne VFO vo výške tých 9 mesiacov?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

nikula Pozri príspevok
Takže stačí ID: preplatok je PNZD a odvody budú riadne VFO vo výške tých 9 mesiacov?
áno
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Pekné dopoludnie. Pochopila som to správne??????Príjem zo ZP z RZZP za SZČO v JU , keď bol zdanený a daň odvedená ZP sa zahrňuje do PNZD??????????? To kôli tomu , že daň je vysporiadná? Niečo mi asi ušlo
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

maska4 Pozri príspevok
Pekné dopoludnie. Pochopila som to správne??????Príjem zo ZP z RZZP za SZČO v JU , keď bol zdanený a daň odvedená ZP sa zahrňuje do PNZD??????????? To kôli tomu , že daň je vysporiadná? Niečo mi asi ušlo
áno, od roku 2011 už nie je základom dane a odvedená daň sa nepovažuje za preddavok, je to vysporiadané....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať