Zavrieť

Porady

Fotografovanie detí v škole

Zdravím všetkých,
chcel by som sa spýtať,či môže fotograf odfotografovať deti na základnej škole bez súhlasu rodiča. Na našej škole to funguje tak, že dieťa príde domov, už s hotovými fotografiami bez toho aby rodič vedel o tom, že deti sa budú fotografovať. Fotograf síce ponúka možnosť fotografie vrátiť a že budú zničené, ale môže len tak hocikto na škole fotiť???
Usporiadat
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

gabikao Pozri príspevok
Keby to specializovane forum a fotky na nom boli primerane zabezpecene, tak nic. Keby bola informovanost u tychto mamiciek o moznosti zneuzitia internetu vyssia, tak silne pochybujem, ze by ich tam zavesili - urcite by nechceli, aby si fotky ich deti pozerali uchyli. Im zrejme absolutne nedochadza, ze tie fotky nepozeraju len ony a ich kamaratky. A ze su hravo vyhladatelne a stiahnutelne. Samotne fotografovanie deti ich rodicmi s tym samozrejme nema nic spolocne.
A v com je vlastne problem? Ze sa na fotke mojho dietata, ktore zavesim na net bude ukajat nejaky uchyl v Australii? No ano, internet je tu a zmenil nam zivot. To ale snad neznamena, ze my - normalni sa budeme prisposobovat uchylom, ktorych je statisticky nejake promile.

Ja stale neviem, v com je problem. Sexualni devianti sa mozu ukajat samozrejme roznymi sposobmi, nie len spominanymi fotkami. Napr. na ceskych spravach islo, ze v niektorych mestach riesi policia pravidelne kradeze damskej intimnej bielizne z balkonov. Kradne to tam nejaky nestastnik. A teraz kvoli tomu parlament zakonom zakaze vesanie bielizne na balkonoch?? Ved prave toto uvazovanie je scestne a uchylne.

Mate dceru v pubertalnom veku? Tak vam mozem garantovat, ze sa uz nasli spoluziaci, ktori onanovali pri jej fotke. A nemusi to byt ziadna "specialna fotka", staci bezna zo skolskeho vyletu. Ublizilo to vasej dcere? Ani o tom nevie. Rovnako ani vy, ani vase dieta sa nikdy nedozvie, ak si fotku, kde je na nocniku stiahol nejaky pedofil. Paradoxne tu ukradnutu bielizen pocitite (financne), zatial co tu "kradez" fotky nie.

Spolocenska nebezpecnost pedofilie je opletena mnozstvom mytov. Ja v tomto verim skor odbornikom, ktori tvrdia, ze su to neskodni chudaci, ktori by dietatu nikdy neublizili. Sexualne detom ublizuju vraj skor typicki nasilnici, ktori si vyberaju dieta nie ani preto, ze by ich nejako specialne sexualne pritahovalo ale pretoze je lahke prelomit jeho fyzicky odpor. Skor by sa malo hovorit o nebezpecenstvach, ktore na nete hrozia detom vo veku, kedy uz same zacinaju cez net komunikovat. To je skutocne prilezitost prave pre najroznejsich uchylov, ktori sa vydavaju za ich kamaratov a snazia sa ich zmanipulovat a niekam vylakat.

Zrazu, ako sa stat stara. Tak rodic moze rozhodnut, ci pocate dieta privedie na svet, alebo ho necha usmrtit, ale nemoze rozhodnut, ci moze fotka jeho naheho maleho decka visiet na internete. Napr. ja osobne nemam ziadne rodinne fotky na nete, ale - ked to tomu rodicovi nevadi, tak komu to ma vadit? A to uz hovorime o vesani fotiek na net, ale ten zakon zakazuje to dieta vobec aj odfotit. To je uplny vrchol zvratenosti.

Teda - nejake onanovanie nad (inak neskodnou) fotkou je nic oproti tomu, ako uchylne a scestne zasahuje stat do rodinnych vztahov. Rodina ma pozivat urcitu ochranu a rodicia by mali pozivat urcitu doveru zo strany statu. Rozhodne nie je na mieste stavat rodicov do polohy nesvojpravnych osob, ktore nevedia, co je pre ich diata dobre a co nie. Samozrejme - najdu sa aj taki rodicia, na ktorych to plati, ale tam uz nastupuje odobratie dietata a to riesie ine zakony.

Tento scestny a chory zakon v Cesku (ani neviem ale dufam, ze u nas to neplati) predstavuje ale este jedno dalsie nebezpecenstvo. Spolu s dalsimi nezmyselnymi zakonmi a predpismi. Uci ludi nerespektovat zakony vo vseobecnosti.

Kazdy, kto ma psa vie, ze pri vycviku poslusnosti streba dodrzat dve zasady.

1. Rozkazy davat zrozumitelne
2. Trvat na ich vykonani.

Clovek je tvor, ktory ma predsa len trocha viac rozvinute myslenie a smysel pre slobodu a spravodlivost, preto v ludskej spolocnosti treba pridat tretiu zasadu:

3. Prikazy musia byt zmysluplne.

Pes nema problem hladat stale dookola (bezdovodne) tu istu tenisku, clovek ano. Ak je napr. dopravne znacenie spravene nedosledne (napr40-tka nie je na konci stavby zrusena) clovek sa pomaly uci jazdit podla svojho uvazenia, namiesto cestneho zakona. Ak zakazete cyklistom vstup do lesov mimo vyznacenych ciest (ako je to v SR) a nepoviete im ani, co je to vyznacena cesta, pocit, ze zakony netreba dodrziavat v nich opat trocha zosilnie.

Co myslite, kolko Cechov dodrzi zakon a kolko naopak upusti od fotografovania svojich malych deti, ak nie su oblecene? No ja sa domnievam, ze snad 100% ludi to spravi, snad sa nenajdu ludia, ktori by mali uctu k zakonu, ktory hrubo a uplne bezdovodne zasahuje do ich sukromia. Jedine, ze by sa nasiel nejaky "legislativny masochista" teda nejaky uchyl, ktoreho vy sexualne vzrusilo, ze dodrziava zakon.

Mozno vas prekvapi, ze som nejakemu zakonu, ktori navyse plati v CZ (mam dojem, ze ani Cesi si ho moc nevsimli, asi im ani nestal za rec) venoval tolko priestoru.

Vysvetlenia su dve, vyberte si:

1. Som pedofil.

alebo

2. Mam vazne obavy o osud a dalsie smerovanie nasej (Europskej) spolocnosti. Mam obavy o jej duchovne zdravie. Mam obavy z toho, ze nakaza uchylnosti sa rozsiri od tych, ktori krajiny vedu postupne na vsetkych. Mam obavy, ze sa postupne stane normou, ze normalna vacsina sa bude musiet prisposobit par uchylnym jedincom. Mam obavy, ze si vacsina postupne zvykne a nakoniec sa nenajde uz nikto, kto by vykrikol ze cisar je nahy.

p.s. odporucam do pozornosti knohu dvoch severskych autorov "Karaoke Kapitalizmus".
Naposledy upravil misomiso : 11.02.09 at 00:04
2 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

arizona Pozri príspevok
...
Priznám sa, že si napamätám, či moji rodičia niekedy museli "dať vopred súhlas", či mi môžu na ZŠ urobiť fotku...
a ja si zase dobre pamätám, že vždy bolo fotenie dopredu oznámené a samozrejme aj s cenou za fotku! A súhlas rodičov som veru potrebovala, čím by som zaplatila?

škoda, že zadávateľ témy sa odmlčal, ja som ho pochopila tak, že sa mu nepáčil postup, poprípade cena, nie samotné fotenie. Lebo mne sa veru tiež nepáči, preto bola aj moja prvá reakcia ostrá.
Naposledy upravil kukučka : 10.02.09 at 02:15
0 0
Fotolindia Fotolindia

Fotolindia je offline (nepripojený) Fotolindia

Dakujem za vase nazory mili rodicia. Nakolko som dostala ako fotograf ponuku fotit deticky v skole - podotykam, ze nejde ani nahodou o ziadny velky biznis z podnikatelskeho hladiska - zacala som hladat informacie a zaujimali ma "hlasy ludu". Vase nazory ma presvedcili, ze sa nakoniec budem snazit predovsetkym chranit seba, nakolko som prekvapena, ze rodicia v sucasnosti asi fotky svjich ratolesti v skole ani nechcu. Ja teda doma tiez ochranujem spolocne fotografie z detstva z kazdeho jedneho rocnika a do dnesneho dna ich milujem. Na fotografa sme sa vzdy tesili cely rok a nikto take malichernosti ako zakaz odfotenia svojho dietata neriesil. To je vsetko. Len sa chcem podakovat za nazory a k cenovej ponuke pribalim aj dokument, kde budem ziadat podpisy a suhlasy rodicov, aby som v tejto zvlastnej dobe nakoniec neskoncila na sude. ;o) S uctou a pozdravom, Linda
0 0
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

Fotolindia: myslim ze vetsina fotky chce, ale sa vyjadruje k tomu ze o tom ze sa foti dopredu nevedia a druha vec je cena a kvalita. A v mnohych pripadoch to je slusny biznis. Fotky stoja bezne na skole 10 euro, v tom su 3 vecsie fotky, 3 male a nejaky jednoduchy ramik. Odhadujem zisk tak 5 euro/dieta. Za den nafotia niekolko tried krat cca 25 ziakov. takze trebars 4*25*5=500 euro za den. Jasne ze su nejake naklady na vybavenie, dopravu atd ale predpokladam ze sa to oplati. Ale hlavne by clovek mal dopredu vediet co bude, co dostane, kolko za to zaplati. A na skole je aby vybrali schopneho a nie predrazeneho fotografa - kedze skola mu dava povolenie na skolu prist.
0 0
Fotolindia Fotolindia

Fotolindia je offline (nepripojený) Fotolindia

Dubak2000: netusim preco sa dopredu o tom niekde nevie, kedze fotenie sa vzdy hlasi vopred, deti to maju zapisane v triednej knizke a rodicia to fotenie a cenu musia podpisat. Mozno iny kraj, iny mrav. Naozaj netusim. Co sa tyka ceny, tak sa to pohybuje od mnozstva vyslednych retusovanych fotiek a potom sa pohybuju ceny od 5-10 eur. A ak je fotograf profesional, tak to nie je praca na jeden den. Urcite nie cvak, dalsi, svak, dalsi. Pri mnozstve fotiek 100 ludi (kazdeho odfotite aspon 10-12x) ak ratame s tymi 4 triedami ako pisete, ide o minimalne 5 dni prace, plus to vyvolanie atd. Opotrebenie techniky, naklady. Naozaj to nie je ani zdaleka lukrativna zalezitost. Realne zarobi fotograf ak tak vobec 250 eur a urcite nie 500. A to zarobi aj clovek za taky isty pocet dni bezne v praci, samozrejme nehovorim o castiach Slovenska, kde by na to robil polovicu mesiaca, to aby som hned nezdvihla vasne. Nuz, vsetko je to poctivosti. Mrzi ma ak ma niekto zle skusenosti. Tak by to nemalo byt. Ale bohuzial suflikanti sa najdu vzdy a vsade a potom ti poctivi na to doplacaju. Prajem vsetko dobre vam vsetkym, L
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať