Zavrieť

Porady

Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
A ja si myslím, že odpisovať by sa malo podľa zákona. Napr. postupy účtovania JÚ alebo PÚ ...
... veď o tom hovoria aj postupy účtovania:

§ 30a - Účtovanie finančného prenájmu
(8) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Súhlasím s tebou, áno je to presne tak. Chcela som len podotknúť, že takéto rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi sú dosť bežná záležitosť. Môžem aj vozidlo, ktoré si obstarám kúpou účtovne odpisovať 36 mesiacov alebo koľko si vo svojom odpisovom pláne určím ( berúc do úvahy § 20 Zásad postupov ..), ale by som nemala v rámci jednej účtovnej jednotky účtovať účtovné odpisy rôzne, napr. pre auto na leasing, a napr. pre auto obstarané kúpou ...
Naposledy upravil promont maja : 26.11.09 at 12:03
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
promont maja Pozri príspevok
...je možné mať odpisový plán na vozidlo obstarané kúpou alebo leasingom spracovaný rôzne? Nemala by byť spracovaná interná smernica?
Mala. Koniec koncom "odpisový plán" je tiež jednou z foriem internej smernice.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
promont maja Pozri príspevok
Súhlasím s tebou, áno je to presne tak. Ale je možné mať odpisový plán na vozidlo obstarané kúpou alebo leasingom spracovaný rôzne? Nemala by byť spracovaná interná smernica?
Áno je to možné. A smernica by mala byť.

(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Ja mám na to iný názor ... ale nechám si poradiť. Podľa môjho názoru si pri spracovaní tejto internej smernice vopred ku 1.1. daného roka určím napr.: osobný automobil .... 48 mesiacov
počítače a kancelárska technika .... 48 mesiacov ( v tomto prípade sa nemení ich doba použiteľnosti, resp. využitie majetku v súvislosti s činnosľou účtovnej jednotky, či jeho fyzické opotrebenie len preto, že ide o rôzny spôsob nadobudnutia majetku ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
promont maja Pozri príspevok
Ja mám na to iný názor ... ale nechám si poradiť. Podľa môjho názoru si pri spracovaní tejto internej smernice vopred ku 1.1. daného roka určím napr.: osobný automobil .... 48 mesiacov
počítače a kancelárska technika .... 48 mesiacov ( v tomto prípade sa nemení ich doba použiteľnosti, resp. využitie majetku v súvislosti s činnosľou účtovnej jednotky, či jeho fyzické opotrebenie len preto, že ide o rôzny spôsob nadobudnutia majetku ...
To si môžeš určiť na 48 mesiacov. Ale môže to byť aj iná doba. To záleží od ÚJ.
Keď si napísal že by to malo (muselo) byť 48 mesiacov, tak preto som to pripomienkoval. Ja by som napísal mohlo byť.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ak by niekto potreboval inšpiráciu pre zostavenie vlastných odpisových plánov - niekoľko vzorov z internetu:

http://www.acentrum.sk/download.php?...d_20090816.pdf

http://cps.fns.uniba.sk/dokumenty/odpisovy_plan_uk.pdf

http://www.vse.cz/predpisy/137
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Dada Pozri príspevok
Čiže ešte raz to zhrniem, či tomu dobre chápem, že:
- daňový odpis mesačný pri lízingu zaokrúhľujem na celé eurá nahor (samozrejme, že aj ročný bude potom na celé eurá)
- účtovný odpis pri lízingu zaokrúhľujem ako chcem
- daňový odpis pri ostatnom hmotnom majetku na celá eurá nahor
- účtovný odpis pri ostatnom hmotnom majetku ako chcem
- daňový odpis pri nehmotnom majetku ako?
- účtovný odpis pri nehmotnom majetku ako?
Účtovný odpis pri nehmotnom majetku - podľa odpisového plánu, najneskôr do 5 rokov
Daňový odpis nehmotného majetku = účtovný odpis NhM
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Rozalka Pozri príspevok
Účtovný odpis pri nehmotnom majetku - podľa odpisového plánu, najneskôr do 5 rokov
Daňový odpis nehmotného majetku = účtovný odpis NhM
A aký spôsob zaokrúhľovania zvoliť?
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Ahojte, chcela by som sa poradiť. V roku 2009 som zostavila odpisový plán na leasingový majetok. Chybne som zaokrúhlila na jedno desatinné miesto - v programe mi tvorí odpisový plán leasingového majetku len daňové odpisy, ktoré mesačne dávam zaúčtovať ako účtovné odpisy. Tým pádom som pri vypĺňaní daňového priznania za rok 2009 neuplatnila rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi, lebo karta leasingového majetku mi zobrazuje len daňové odpisy, ktoré sa mi zhodovali s účtovnými. Celý rok 2010 som účtovala účtovné odpisy zakokrúhlené na jedno desatinné miesto. Otázka je, čo teraz?
Nechať rok 2009 tak a uplatniť v daňovom priznaní rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi v roku 2010? Alebo môžem upraviť účtovné odpisy v roku 2010 na zaokrúhlenie na celé eurá, aby som nemusela riešiť eurové rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi pri vypĺnaní daňového priznania. Ďakujem.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ked mam mesacny odpis v r. 2011 574,80 a dalsi mesacny 280,59 Eur mam ich zaokruhlit kazdy na 575 a 281 ? su to motorove vozidla. asi som zle pochopila zakon v r. 2009 a 2010,uctovala som nezaokruhlene, vsetky odpisy treba zaokruhlovat na cele eura na hor? dakujem.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim vas vie mi niekto poradit? dakujem velmi pekne
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Majka Pozri príspevok
ked mam mesacny odpis v r. 2011 574,80 a dalsi mesacny 280,59 Eur mam ich zaokruhlit kazdy na 575 a 281 ? su to motorove vozidla. asi som zle pochopila zakon v r. 2009 a 2010,uctovala som nezaokruhlene, vsetky odpisy treba zaokruhlovat na cele eura na hor? dakujem.
Daňové odpisy nahor. Účtovné tak ako si určíš sama v pláne odpisov.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

cize mi nebudu sediet uctovne s danovymi? staci ked by som odpis r. 2011 na konci roka celu sumu zaokruhlila na hor? bol by tam parcentovy rozdiel.....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať