Zavrieť

Porady

Usporiadat
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Ďakujem za ochotu a rady.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

tutiola Pozri príspevok
No neviem, ak máš úspory na vkladnej knižke, tak výpis nemáš žiaden. Predsa im neodnesiem prefotenú VK.
Urobíš kópiu VK.
Odpoveď DR SR : http://www.porada.sk/1292586-post28.html
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Raz založíme tému "JÚP - jeden úradník povedal"

http://www.porada.sk/t134186-podnika...atky-vozd.html
http://www.porada.sk/t134386-danove-...ml#post1328197
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Idem si oči vyočiť, to fakt platí že dôchodca môže požiadať o vrátenie dane z úrokov na vkladnej knižke? Moji 80 roční rodičia si roky šetria na horšie časy na vkladnej knižke a platia dane z úrokov. Iný príjem okrem dôchodku nemajú. Ak to o vrátení platí, tak:
-v ich mene požiadam banku o vyčíslenie úrokov a zrazenej dane v bežnom roku
-vyplním daňové priznanie typu A, priložím doklad z banky a poštou zašlem DP na DU. A čakajú na vrátenie dane.
Dúfam to je všetko. Ďakujem za potvrdenie správnosti.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

To úsilie asi závisí od výške dane z úrokov (aby nebola omáčka drahšia ako mäsko), teraz som podával B priznanie a za celý rok som mal na zrazenú daň bankou vo výške 0,7€
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Ibaka Pozri príspevok
Idem si oči vyočiť, to fakt platí že dôchodca môže požiadať o vrátenie dane z úrokov na vkladnej knižke? Moji 80 roční rodičia si roky šetria na horšie časy na vkladnej knižke a platia dane z úrokov. Iný príjem okrem dôchodku nemajú. Ak to o vrátení platí, tak:
-v ich mene požiadam banku o vyčíslenie úrokov a zrazenej dane v bežnom roku
-vyplním daňové priznanie typu A, priložím doklad z banky a poštou zašlem DP na DU. A čakajú na vrátenie dane.
Dúfam to je všetko. Ďakujem za potvrdenie správnosti.

Podáva sa DP typ B + kópia vkladnej knižky, resp. iný doklad v ktorom je uvedená výška úrokov a zrazenej dane.
Naposledy upravil janka67 : 09.03.10 at 06:49
0 0
Ivana 1511 Ivana 1511

Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

Dobrý deň. Daň z úrokov / § 7 ods.1 písm.b/ zák. 595/2003 / si može uplatniť nie len dôchodca ale aj dieťa. V minulom roku som uplatnila prvý raz na deti, vyplnila som tlačivo B, nič som nedokladovala, žiadne ofotené knižky ani výpisy zo stavebného sporenia a daňový úrad mi pekne v termíne vrátil požadované úroky. Nebol s tým žiaden problém. Tak isto to urobím aj tento rok.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Ivana 1511 Pozri príspevok
Dobrý deň. Daň z úrokov / § 7 ods.1 písm.b/ zák. 595/2003 / si može uplatniť nie len dôchodca ale aj dieťa. V minulom roku som uplatnila prvý raz na deti, vyplnila som tlačivo B, nič som nedokladovala, žiadne ofotené knižky ani výpisy zo stavebného sporenia a daňový úrad mi pekne v termíne vrátil požadované úroky. Nebol s tým žiaden problém. Tak isto to urobím aj tento rok.
Tento rok DÚ vyžadujú kópie resp. potvrdenia.
Klikni napr. na odkaz v príspevku 443
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ibaka Pozri príspevok
Idem si oči vyočiť, to fakt platí že dôchodca môže požiadať o vrátenie dane z úrokov na vkladnej knižke? Moji 80 roční rodičia si roky šetria na horšie časy na vkladnej knižke a platia dane z úrokov. Iný príjem okrem dôchodku nemajú. Ak to o vrátení platí, tak:
-v ich mene požiadam banku o vyčíslenie úrokov a zrazenej dane v bežnom roku
-vyplním daňové priznanie typu A, priložím doklad z banky a poštou zašlem DP na DU. A čakajú na vrátenie dane.
Dúfam to je všetko. Ďakujem za potvrdenie správnosti.
Otázka:
Som dôchodkyňa a v roku 2009 som nemala žiadne zdaniteľné príjmy. Mám úspory, z ktorých úroky mi boli v banke zdaňované. Je možné mi daň z úrokov zrazenú bankou vrátiť ?

Odpoveď:

Príjmami z kapitálového majetku sú aj úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách. Tieto príjmy plynúce zo zdrojov na území SR sa zdaňujú zrážkou podľa § 43. V prípade úrokov, výhier a iných výnosov z vkladov, ktoré sú daňovníkovi pripísané napr. na vkladnú knižku, osobný účet, sa daňovník môže rozhodnúť, že túto zrazenú daň bude považovať za daňovo vysporiadanú alebo tieto úroky bude priznávať v daňovom priznaní, a to aj napriek tomu, že bola pri nich uplatňovaná zrážková daň (§ 43), ak túto zrazenú daň nebude považovať za daňovo vysporiadanú. Ak sa daňovník rozhodne uplatniť si zrazenú daň ako preddavok, podá daňové priznanie k dani z príjmov FO typ B, na riadku 91 - daň (daňová povinnosť) uvedie nulu (nakoľko zdaniteľné príjmy nie sú vyššie ako 2 012,85 eura) a daň z pripísaného úroku zrazenú bankou mu daňový úrad vráti.
Prílohou daňového priznania sú kópie potvrdení o príjmoch, z ktorých sa daň vybrala zrážkou (akceptuje sa akýkoľvek doklad preukazujúci výšku príjmu a zrazenej dane z úrokov napr. kópia výpisu z účtu, kópia vkladnej knižky a pod.).
1 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
V mene svojich rodičov Vám ďakujem za odpovede. Ani neviete ako ich tých pár koruniek poteší.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ibaka Pozri príspevok
V mene svojich rodičov Vám ďakujem za odpovede. Ani neviete ako ich tých pár koruniek poteší.
Škoda , že si si to nevšimol už skôr . Ale však sa skús popasovať s minulým rokom, či by sa im to oplatilo podať aj napriek pokute .
1 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Zita5 Pozri príspevok
Škoda , že si si to nevšimol už skôr . Ale však sa skús popasovať s minulým rokom, či by sa im to oplatilo podať aj napriek pokute .
Dodatočné DP by bolo v tomto prípade bez pokuty, keďže DP neboli povinný podať, takže určite treba riešiť aj minulý rok. Treba zistiť, koľko rokov dozadu DÚ vráti preplatok, určite viac ako len jeden rok.
0 1
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

JM1968 Pozri príspevok
Ešte raz vďaka, muž už kontaktoval zväz chladiarov, kým s nimi nebude hovoriť osobne ani nič nenapíšem, aby sa nikto nezľakol, že čo sa dozvedel...potom sa podelím.
Takže ako som sľúbila, som tu...min.týždeň sa absolvovalo školenie cez Zväz chladiarov, skúšky, má prísť certifikát. FO ho budú obnovovať 1x za 3roky, PO každý rok...Bez certifikátu sa nesmú predávať chladivá, a kto ich predáva môže len zákazníkovi, ktorý má certifikát tiež. Na Zväz chladiarov sa musia podávať výkazy o spotrebe chladív.Ďalej existuje predpis aké náradie musia chladiari používať a toto musí byť pravidelne kalibrované (hlavne odsávačka chladiva musí byť). A spomínali aj nepríjemné pokuty...Dúfam, že niekomu tieto info poslúžiapekný deň
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

dogicka Pozri príspevok
Dodatočné DP by bolo v tomto prípade bez pokuty, keďže DP neboli povinný podať, takže určite treba riešiť aj minulý rok. Treba zistiť, koľko rokov dozadu DÚ vráti preplatok, určite viac ako len jeden rok.
Nie je to tak, za minulé roky by dostali pokutu.
Pozri toto:
http://www.porada.sk/1344882-post10127.html
1 1
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

JarkaL Pozri príspevok
Nie je to tak, za minulé roky by dostali pokutu.
Pozri toto:
http://www.porada.sk/1344882-post10127.html
V priloženom príspevku vôbec nie je spomínané, aký bol celkový príjem a či podanie DP bolo povinnosťou alebo nie. Pravdou je, že ak nebol daňovník povinný podať DP (napr.dôchodca nedosiahol príjmy do výšky 50% nezdaniteľnej časti) a rozhodol sa ho podať až o rok, Dú mu neuloží pokutu za neskoré podanie DP. Už som to písala v inej téme, mám s tým osobnú skúsenosť. V auguste 2008 som podávala DP 2 dôchodcom (jeden vymohol potvrdenie o príjme od zaniknutého zamestnávateľa až v auguste, druhý sa až vtedy dozvedel, že mu môžu vrátiť daň z príjmu, ktorý zarobil na dohodu). Obaja spĺňali vyššie uvedenú podmienku t.j. ich celkový ročný príjem bol nižší ako 50% nezdaniteľného minima, a teda z tohto titulu v zmysle zákona o DZP neboli povinný podať DP. Ja som to vtedy overovala s Ing. Borákovou, metodičkou DR Žilina, potvrdila mi, že Dú neuloží pokutu. DP sme podali, pokuta uložená nebola.
Naposledy upravil dogicka : 20.03.10 at 09:45
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Zákon o dani z príjmov
§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

(5) Daňové priznanie môže podať aj daňovník, ktorému nevyplýva povinnosť podať daňové priznanie podľa odsekov 1 a 2.


Zákon o správe daní a poplatkov
§ 38
Daňové priznanie a hlásenie
(1) Daňové priznanie alebo hlásenie je povinný podať každý, komu vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie podľa osobitného zákona, 11ab) alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Daňový subjekt je povinný daň zaplatiť najneskôr v lehote na podanie daňového priznania alebo hlásenia, ak osobitný zákon8b) neustanovuje inak.

§ 35
Správne delikty
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

Nevidím dôvod na uloženie pokuty.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

§ 35
Správne delikty
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

(Samozrejme, citát je nepresný, už je účinný nový zákon od 1.1.2010, kde je to v €)

V tomto prípade by predsa podal riadne DP po lehote stanovenej zákonom - je to jeho vlastné rozhodnutie. Nebol povinný podať DP, ale rozhodol sa ho podať a keďže ho podá po termíne, môžu mu uložiť pokutu.
Naposledy upravil JarkaL : 20.03.10 at 10:40
1 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

JarkaL Pozri príspevok
§ 35
Správne delikty
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

V tomto prípade by predsa podal riadne DP po lehote stanovenej zákonom - je to jeho vlastné rozhodnutie. Nebol povinný podať DP, ale rozhodol sa ho podať a keďže ho podá po termíne, môžu mu uložiť pokutu.

§ 38
Daňové priznanie a hlásenie


(1) Daňové priznanie alebo hlásenie je povinný podať každý, komu vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie podľa osobitného zákona, 11ab) alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Daňový subjekt je povinný daň zaplatiť najneskôr v lehote na podanie daňového priznania alebo hlásenia, ak osobitný zákon8b) neustanovuje inak.

Jarka, ale jemu nevznikla povinnosť podať DP. Na neho sa potom nevzťahuje uvedená lehota. Taký je aj výklad DRSR. Ale veriť mi nemusíš
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ja si to tak pamätám aj zo školenia. Nemôžeš priložiť ten výklad DRSR?
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

JarkaL Pozri príspevok
Ja si to tak pamätám aj zo školenia. Nemôžeš priložiť ten výklad DRSR?
Nemám ho písomne, tiež to mám zo školenia. Ja chodím na školenia s Ing. Borákovou, metodička dane z príjmov na DRSR Žilina, školí aj daňových kontrolórov. Je to odborník, na svojom mieste. Čo nám povie, za tým si stojí.
A ako som už písala, na základe jej odporúčania som DP podala "po termíne", bolo to ešte v roku 2008 za rok 2007, pokuta vyrubená nebola.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať