Zavrieť

Porady

Usporiadat
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

chandler Pozri príspevok
jedine bramac sa nepouziva na rekonstrukcie a nadstavby lebo je tazky.
nieje to tak jednoznačné treba si pozrieť technické parametre. niektoré typy škridiel majú na m2 vyššiu zaťaženosť ako bramac. Inak na tondach sa dá vybúchať dobrá cena. ja som si dával naceniť oboch výrobcov na kompletnú strechu a cenový rozdiel tam bol možno 300 EUR. Tondach bol drahší ale idem dávať tondach má lepší výber aj tvarov aj farieb.
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Myslim si, ze je to uplne jedno. Stretneme sa tu o 30 rokov a uvidime. Ja som dal Bramac, je tam 6 rokov, mam 33 rocnu zaruku a zatial ziadny problem. Jedine, co by som doporucil, je, ze ja som daval alpsku classic a ta je hladsia ako alpska. Radsej by som teraz dal drsnejsiu, aj za cenu zachytavania machu. Ale v zime nebudes mat opletacky zo snehom. Ci uz u suseda, alebo nedajboze na ceste, ked padne na auto, alebo niekoho zrani. Nie su s tym zarty. Ty ako majitel budovy si za to zodpovedny. Teraz postupne dokupujem haky na sneh a davam gulatiny. Protisnehove skridle su na prd, nic nezachytia. A jedna hakova s polovicnym protikusom stoji cca 33eciek.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

sa tu do mna vsetci navazaju kvoli tej vahe tondachu. myslel som to tak ze na rekonstrukcie sa pouziva casto plech, kvoli vahe. A niekedy skridla najcastejsie kvoli pamiatkarom, ked nesuhlasia s plechom. Ale beton sa vacsinou nedava, lebo je tazky a nie je to skridla.
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

chandler Pozri príspevok
sa tu do mna vsetci navazaju kvoli tej vahe tondachu. myslel som to tak ze na rekonstrukcie sa pouziva casto plech, kvoli vahe. A niekedy skridla najcastejsie kvoli pamiatkarom, ked nesuhlasia s plechom. Ale beton sa vacsinou nedava, lebo je tazky a nie je to skridla.
V case , ked som sa ja rozhodoval, tak m2 vazil rovnako u Bramacu ako aj u Tondachu, a este mi poradili ludia na nete, ze tehla viac napije vodu, tak moze vazit este viac.
Tiez som robil rekonstrukciu, a kedze bola skridla aj pred tym, tak som to dal znovu a ziadny problem. Je ale jasne, ze treba mat dobre zaklady.
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

chandler Pozri príspevok
myslel som to tak ze na rekonstrukcie sa pouziva casto plech, kvoli vahe. A niekedy skridla najcastejsie kvoli pamiatkarom, ked nesuhlasia s plechom. Ale beton sa vacsinou nedava, lebo je tazky a nie je to skridla.
kvôli váhe ani nie ale kvôli financiám. ak sú trocha peniaze tak si dávajú bramac lebo je lacnejší ako tondach. pamiatkáry s tondachom sú na konci ked nepovolia bramac ani plech tak už ti moc na výber nezostáva.
U nás väčšinou menia za bramac. pomer 1 plech : 10 bramac,tondach

Radek
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

ahojte, posielam vam fotky tondachu, ja som s ňou spokojna, mame ju tri roky a je krasna ako na zaciatku, sesternici sa na bramacu robí mach a nevyzera to pekne. boli sme spokojni s oblastným manazerom, aj s firmou ktorá nám robila na streche nové latovanie a dávala tondach. mame bravuru - tušim, nemenila by som. bramac sa mi zda moc masivny na tej streche. zaruku mame na 30 rokov
P1010141.jpg  
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

este dalsia
P1010134.jpg  
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

este raz fotky
P1010193.jpg  
P1010196.jpg  
P1010202.jpg  
P1010197.jpg  
P1010138.jpg  

1/1
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Trsoku sa Chandlera musim zastat. Bramac na rekonstrukcie nie je prilis vhodny prave kvoli vahe. Este tieto stare stanove strechy budiz, ak su tramy dobre, ale inak nevhodny. To, ze to ludia vymenia a 5rokov sa nic nedeje este nic neznamena, ak chcete mat strechu 30rokov a predtym tam uz 30rokov bola. Stastie je skor to,ze ti stari majstri tesari to nerobili narychlo, tie stare stolice maju vsetky prvky,co maju mat, dnes by kazdy len spekuloval,co tam z toho netreba
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
mojik Pozri príspevok
este raz fotky
Skúste dať takúto škridlu niekde pod horu alebo ak je blízko domu strom .Zatiaľ čo som robil asi najlepšia škridla sa mi ukazuje Bramac hnedý sypaný.

Výhody.Cez leto ho rozpáli ,teplota poničí všetky machy lišajníky.Sneh sa na ňom topí pomaly postupne ,nekĺže sa po streche.Farbostálosť je u nás TOP 1 medzi všetkými predávanými krytinami.Nevýhoda trochu vyššia cena.
Trochu nesúhlasím s názorom že bramac je nevhodný na rekonštrukcie.Staré domy majú niekoľkonásobne predimenzované krovy väčšinou z Agátu alebo Červeného smreku, ručne kresané.Pri rekonštrukciách to investori vyhadzujú a nahrádzajú zapareným polomovým smrekom.Koľkokrát dnes vidím ten doskový paškvil čo si našinci kúpia miesto krovu ,tak mi je z toho zle.Tým všetkým netvrdím že bramac je lepší alebo horší.Sú to dve svojou kvalitou porovnateľné fa.Tak ako niekto písal na začiatku kupujte to čo sa vám viac páči.A nezabúdajte pritom na nasiakavosť jednotlivých výrobkov.Obyčajná tehla 30x15x7 cm dokáže nasať liter vody.Najlacnejšie tipi škridiel sú minimálne chránené proti nasiakavosti vody.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Mylí Poraďáci, mám otázku.

Na novostavbe sme použili krytinu Bramac. Krytina sa položila v auguste. Po prvých vydatných dažďoch v jeseni sa objavili na paropriepustnej fólii fľaky. Staviteľ tvrdí, že tieto fľaky nie sú od dažďovej vody, ale že keď pílili motorovou pílou tak sa rozstrekoval olej ktorý maže reťaz a že fľaky sú mastné z tohoto dôvodu.

Mne sa to nezdá a objavujú sa nové fľaky. Dnes som si spomenul, že jeden klient vyrábal strešnú krytinu a kupoval jedlý olej. Nákup oleja zdôvodnil mazaním foriem v ktorých sa krytina vyrába.

Otázka.
Má niekto skúsenosť, že na paropriepustnej fólii sa vyskytujú pri prenikaní vody fľaky, ktoré väčšinou aj zostanú. Iba na jednom mieste fľaky vyschli a cez vianoce keď sa prudko stopil sneh sa fľaky opäť objavili. A mastné fľaky na paropriepustnej fólii sú dôsledkom zrážkovej vody, ktorá zo sebou zberá mastnotu z výroby strešnej krytiny. Použili sme alpský vzor, ktorý je zdrsnený a ak je na krytine mastnota tak na tejto drsnej ploche má o to väčšiu šancu sa tam udržať.

Podstata otázky.
Potrebujem vedieť či strecha tečie, alebo nie. A či mastné fľaky sú dôkazom zatekania strechy.

Ďakujem.

apo
Naposledy upravil apo : 31.12.09 at 16:27
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Tak za prvé .Strecha nech je použitá akákoľvek krytina nesmie tiecť ani pretekať.Jedinú výnimku povolím pri silnom vetrisku môže pod škridlu podfúknuť sneh ,alebo drobné kvapôčky vody.Ak vám niečo niekade tečie treba to reklamovať.
Po druhé.Tie fľaky mohol spôsobiť olej od motorovej píly.Ale to by tie fľaky boli viditeľné okamžite.
Po tretie .V žiadnej ani v tej najfanstatickešej možnosti to nemohol spôsobiť olej ktorým sa mastia formy.
Po štvrté.Ak použili original kvalitnú podstrešnú paropriepustnú fóliu bramc fol a podobne .Táto fólia sa dá len veľmi ťažko premočiť ,tak aby na nej vznikali tmavé miesta .Ona je tak stavaná a vyrábaná z takých vlákien ,že môže len veľmi ťažko nasať vodu.Jedinú možnosť nasiaknutia pripúšťam ,že by ju otočili naopak, alebo nechali na dlhodobom prudkom daždi.Ale pod krytinou si to nedokážem predstaviť.Je to blbosť.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem za stanovisko ku problému. Čo sa týka premočenia celkom s tebou súhlasím. V mieste kde sa fólia prekrýva som skúšal hubkou namočenou vo vode dosiahnuť premočenie, vlhkú hubku som nechal pôsobiť viac dní. Nebol ani náznak premočenia.

Priložím fotodokumentáciu a počkám na tvoj názor. Fľaky v prostrednom obrázku vyschli, ale po vianociach keď sa stopil sneh sú znova.

Ďakujem.

apo
Naposledy upravil apo : 01.01.10 at 11:03
000_0650.jpg  
000_0653.jpg  
000_0655.jpg  
1/1
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Čo je to za fóliu?Neviete názov alebo meno výrobcu?Na tých obrázkoch to fakt vyzerá ako od oleja,ale predpokladám ,že nikto nieje na hlavu padnutý a dokáže rozoznať mastný fľak od mokrého.Takže ,ak je to mokré mohlo to vzniknúť tak ,že je v miestach ,ktoré sú na fotografii 1-2 sú prasknuté škridly.Tieto prasklinky voľným okom vôbec nevidieť.Najľahšie sa to dá zisťiť podľa zvuku.Musíte vyjsť na strechu a poklepať v miestach kde sú tie fľaky po škridlách puknutá škridla vydáva úplne iný zvuk ako nepoškodená..Môže to byť aj dve tri rady vyššie ,ako je to premočené .
Čo sa týka tej tretej snímky.Tam mohlo dôjsť k podfúknutiu škridly.Presvedčte sa z exteriérovej strany či nie sú v týchto miestach škridly uložené nesprávne.Zošikma alebo či im nevytrčajú rohy.Skontrolujte aj vzdialenosť prekritia škridiel ,odmerajte vzdialenosť strešných lát od seba, ak máte klasickú alpskú škridlu vzdialenosť lát by mala byť v rozmedzí 32- 35 cm .
Na fólii sú takmer vždy nejaké nápisy.Tie nápisy musia byť lepšie čitateľné z exteriéru ,ako z interiéru.

Po štvrté.Ak použili original kvalitnú podstrešnú paropriepustnú fóliu bramc fol a podobne .Táto fólia sa dá len veľmi ťažko premočiť ,tak aby na nej vznikali tmavé miesta .Ona je tak stavaná a vyrábaná z takých vlákien ,že môže len veľmi ťažko nasať vodu
Toto trochu upravím.Fóliu mohlo premočiť tak ,že sa topil sneh na škridle ,cez prasklinu kvapkala voda na fóliu a tam zamŕzala.
Naposledy upravil 220870 : 01.01.10 at 12:00
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Staviteľ aj dodávateľ stavebného materiálu sú mojimi klientmi, robím im účtovníctvo. Dodávateľ materiálu tvrdí, že dodal originál čo patrí k Bramacu. Mám zvyšky, pozriem aký nápis je zobraznený na fólii.

Ja nerozumiem tomu prečo fľaky zmizli iba na jednom mieste, viď druhý obrázok. Fotozáberov mám podstatne viac. Okolo vianoc došlo aj k plošnému premočeniu. Toto pripisujem aj dôsledku zrážania pár nakoľko tesne pred decembrovými mrazmi sme dali betónový poter k podlahovému kúreniu (5,5 m3 betónu). A teda fólia sa mohla premočiť od drevenej konštrukcie. Cez vianoce som okná nechal otvorené na vetranie. Drevo preschýna a budeme čakať čo sa bude diať keď opäť napadne sneh a bude sa prudko topiť či sa bude plošné prevlhnutie opakovať. Záber na fotografii je pri hrebeni strechy.


apo
000_0709.jpg  
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Pokiaľ je tam moc veľká vlhkosť tak sa to môže zrážať aj na fólii,to je logické .U tej fólie ide o to ,že nieje jedno ako sa otočí.Potlačou dnu alebo von.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Fólia je otočená potlačou von.

Čo sa týka namrznutia tak 23.12.2009 keď som urobil zábery z vnútornej strany podkrovia fólia bola pokrytá drobučkými kryštálikmi z vodných pár.
Keď som bol na stavbe 26.12.2009 vizuálne sa nič nezmenilo a keď som dal ruku medzi preložené fólie bolo hodne rosy zo zrazených vodných pár a ten deň som pootvoril okná.

Betonári mi poradili, aby som neotváral okná, lebo prievan by mohol spôsobiť popraskanie betónu a tak sa tam vytvorilo dosť vlhkosti.

Betón sa dával na prízemí. Strop PRÍZEMIA je z drevených hrád. Medzi podkrovím a prízemím je dostatok priestoru na prúdenie vzduchu nakoľko celá podlaha podkrovia nie je pokrytá doskami a je tam aj otvor pre drevené schody.

apo
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Okná by sa nemali otvárať prvé tri dni.V tom mali pravdu.V dome máte momentálne určite veľa vlhkosti.Vždy keď tam prídete poriadne vyvetrajte.Na tej poslednej fotografii je vidieť postekanú ( najpravdepodobnejšie kondenz)vodu ,to je normálny jav,nič mimoriadne v novostavbe.
http://www.bramac.sk/pre-odbornikov/...yny/folie.html
Naposledy upravil 220870 : 01.01.10 at 16:06
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem veľmi pekne za dobré rady. Keď pôjdem na stavbu zistím aká fólia sa použila, ale celkom určite na nej nie je nápis BRAMAC, to som hneď pri prvých náznakoch vlhnutia kontroloval.

Link na stánku Bramac poznám, stiahol som si aj firmenú príručku. Mimo iného som zistil, že v úžľabiach je podstrčnený plech iba 6 cm a v príručke je uvedené minimálne 10 cm, ďalej fólie nie sú zliepané obojstrannou lepiacou páskou.

Na Silvestra keď som bol kontrolovať ako to vyzerá som strčil foťák medzi fóliu a škkridlu a urobil som záber do úžľabia. Záber je v prílohe. Skús posúdiť či to vyzerá O.K.

Ďakujem.

apo
000_0729[1].jpg  
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Na obrázku nevidím chybu.Ale je na ňom vidieť detail fólie a podľa toho sa dá usúdiť ,že sa jedná o kvalitnú fóliu.Fólie sa dohromady nelepia, môžu sa polepiť ,ale nie je to nutné,nie je to chyba.Tých 6 cm ,je fakt len tak tak , ale nemusí to byť problém, pokiaľ je dosť veľký sklon strechy.Keď robia úžlabové plechy klampiari tak ich strihajú na 50 cm tým pádom sú 25 cm na každú stranu čo je habadej na strechu zo sklonom 45°.Ohľadne toho prekritia nejde ani tak o to či to škridla prekrýva 6 alebo 10 cm ( aj keď malo by byť tých 10cm) ale o celkovú šírku úžlabného plechu a tá býva tých 50 cm.To je z tohto pohľadu dôležitejší rozmer.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať