Zavrieť

Porady

Odvody do ZP menšie ako 100 Sk

som aká som ....
Pekne Vás prosím o radu. Mam v spoločnej ZP len jedneho zamestnanca , ktorý bol v mesiaci máj 2005 zamestnaný len do 02.05.2005. Má vymeriavaci zaklad 300,-Sk.Preddavok na ZP vychádza 42,-Sk. Ako mam postupovať. Mam vyplniť výkaz s preddavkom 42,-Sk a neodvázdať ho , alebo pošlem nulový výkaz , alebo mam tých 42,-Sk aj odviesť ?

Veľmi pekne ďakujem, ste super.
Kacena
Usporiadat
VieraS VieraS

VieraS je offline (nepripojený) VieraS

No a Bod 4. Metodického usmernenia Úradu pre dohľad hovorí o celkovej výške preddavku za zamestnanca. Zdá sa však že väčšina zdravotných poisťovní už rozumie tým tiež spolu preddavok konkrétneho zamestnanca a preddavok platený za neho jeho zamestnávateľom (niektoré však platbu nevylučujú). Podľa môjho názoru je to nie šťastné ustanovenie zákona - neviem o prijateľnom zdôvodnení prečo nemá zamestnanec (možno SZČO ušetrí na nákladoch) platiť preddavky ak má VZ (pr. bežný ZC s VZ cca < 700.- Sk, zdravotne postihnutý zamestnanec s VZ cca < 1400 Sk, )
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Osobne si myslím, že hranica 100 Sk by sa mala posudzovať zvlášt za zamestnanca a zvlášť za zamestnávateľa. Ale zdravotné poisťovne vyžadujú posúdenie úrnu preddavku (4%+10%) na hranicu 100 Sk. Elektronické výkazy, kde to takto nie je, neakceptujú, a to ani spätne za január 2005, napriek tomu, že usmernenie Úradu pre dohľad vyšlo až v marci.
Zaujímalo by ma preto, ako riešite prípad, ak úhrn preddavkov zamestnanca a zamestnávateľa za zamestnanca (4%+10%, resp 2%+5%) je nižší ako 100 Sk. Znížite o príslušnú sumu aj preddavok zamestnávateľa ? Zdá sa mi to v rozpore so zákonom, keďže zamestnávateľ má platiť preddavok vo výške 10% z úhrnu VZ zamestnancov.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

somij
Znížite o príslušnú sumu aj preddavok zamestnávateľa ? Zdá sa mi to v rozpore so zákonom, keďže zamestnávateľ má platiť preddavok vo výške 10% z úhrnu VZ zamestnancov.
Janka, to je asi rébus podobný problému "Kolumbovho vajca". Riešenie problému by zaujímalo aj mňa. Ale zatiaľ som sa s týmto nestretol a preto som to ani neriešil.
Ak sa mi niečo také pritrafí, určite budem svoje skúsenosti "ventilovať" aj na Porade.
Súhlasím s Tvojim názorom, že vylúčenie VZ zamestnanca s preddavkom nižším ako 100,- Sk z úhrnu vymeriavacích základov zamestnávateľa by bolo v rozpore so zákonom.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Neznížime, pretože doteraz nás nik neusmernil a počítač nám stiahne automatický aj keď je menej ako 100,- Sk. Takže odvádza sa pre ZP čosi naviac. Nakoniec sú to preddavky a možno ich vo vyučtovaní ZP vráti...
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Neviem či napíšem správne , to ako to myslím. Ak zamestnanec odpracoval jeden deň , v prípade našej firmy mal hrubú mzdu 300,-Sk.
Z toho odvody 4 % = 12,-Sk / zrazené z hrubej mzdy /
10 % = 30,-Sk
Spolu je to 42,-Sk , to znamená že by som to odvádzať nemala , nakoľko je preddavok menší ako 100,-Sk. Ak by som to teda neodviedla , tak tých 12,-Sk čo som zrazila zamestnancovi z hrubého príjmu by som mu akože mala vrátiť. Môj ,,super,, mzdový program sa ani nepýta na čosi také , či preddavky menšie ako 100,-Sk počítať alebo nie.......
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Jozef Mihál
RZ poistného na ZP sa bude robiť dobrovoľne. Ten kto chce (komu sa to oplatí) si ho urobí, kto nechce, ten ho neurobí. Viac na školeniach.
Je to skutocne tak i k dnesnemu dnu? I ku koncu roka to tak bude? A to len v tomto roku ci i nasledujucich? Prepacte ze sa tak hlupo pytam a dakujem za odpoved.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Zatiaľ k dnešnému dňu je to tak. Môže sa stať ešte to, že bude do konca roka ďalšia zmena zákona a ročné zúčtovanie pre zdrav. poist. sa robiť vôbec nebude.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dakujem, kaska, za odpoved. Lebo ja som na RD, nic si neplatim a uvazujem, ze si necham vyplatit nejaku mastnu dohodu. Tak aby som z nej nemusela odviest strasne mastne ZP
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ala13
Je to skutocne tak i k dnesnemu dnu? I ku koncu roka to tak bude? A to len v tomto roku ci i nasledujucich? Prepacte ze sa tak hlupo pytam a dakujem za odpoved.
Pýtate sa veľmi dobre a tá otázka má svoje miesto, pretože oproti pôvodným predpokladom - v novele sa navrhovalo, aby ročné zúčtovanie bolo dobrovoľné - je výsledok taký, že ročné zúčtovanie už za rok 2005 bude povinné. Pozrite priložený kompletný zákon po novele, v ňom § 31 - prechodné ustanovenia.

Ďalej ale pozrite § 19 ods.1 - mnohí povinnosť robiť ročné zúčtovanie nebudú mať.

Na mojom blogu som už o tom niečo napísal a pripravujem ďalšie pokračovanie.
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Nebola som presná, dobrovolné ročné zúčtovanie sa týka len zamestnancov, ktorí nemali ani v jednom kal. mesiaci vymeriavací základ väčší ako 43095 Sk.
0 0
Knoxwillova Knoxwillova

Knoxwillova je offline (nepripojený) Knoxwillova

dobré ráno, prosím vás môžete mi niekto pomôcť, som dobrovoľne nezamestnaná a mala by som si platiť tých 920 mesačne do zdravotnej poisťovne. Ale dnes ráno som bola na pobočke VŠZP a tam mi povedali, že do septembra to za mňa platí štát . Tak ako to teda je ???
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Je to tak, ako povedali vo VšZP. Dobrovoľne nezamestnaní momentálne ZP neplatia, od septembra budú platiť, ale pokiaľ si dobre pamätám, tak 575 Sk.
0 0
tomare tomare

tomare je teraz online tomare

Podľa novely s navrhovanou účinnosťou od 01.09.2005 je § 16 ods. 9 odstránený (pôvodný ods.8). Čiže už nebudeme sledovať sumu preddavku 100 Sk ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno. Od 1.9. sa nebude sledovať suma preddavku 100 Sk u zamestnancov a zamestnávateľov.
0 0
tomare tomare

tomare je teraz online tomare

Ďakujem somij.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
kaška
Nebola som presná, dobrovolné ročné zúčtovanie sa týka len zamestnancov, ktorí nemali ani v jednom kal. mesiaci vymeriavací základ väčší ako 43095 Sk.
Dakujem, kaska, skoro som si dala na dohodu viac ako tu sumu.
Ako sa prosim pocita vymeriavaci zaklad za mesiac?
Zapocitava sa don i rodicovsky prispevok? A pridavky na deti? Scita sa to spolu s odmenou za dohodu o vykonani prace?
Naposledy upravil ala13 : 22.07.05 at 12:14
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať