Zavrieť

Porady

Hospodarska kriza a co s nou

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ked sledujem niektore zavazne temy tu, na porade a v kontexte priblizujucej sa krizy aj k nam na Slovensko, ma napadlo, ze ak sa o nase nazory niekto zaujima, tak skusme si taky cvicny brainstorming /vymyvanie hlav/ a skuste seriozne porozmyslat, kazdy za seba, co by nam vsetkym podnikatelom pomohlo, aby sa zmenilo v zakonoch tohto statu a tym nam pomohlo prekonat toto vazne obdobie, ktore sa bezpochyby blizi, resp. uz je tu. Prosim o seriozne navrhy, mozno, ze ti, ktori to mozu navrhnut, sem pozru. Mam totiz vazne obyvy, ze nasi poniektori ekonomovia su sice mozno vyborni teoretici, ale o praxi nemaju ani sajnu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

bepo Pozri príspevok
V USA keď chcú pomôcť automobilkám tak to nemajú robiť že do všetkých nasypú peniaze ale mali povedať- neodhadli ste situáciu, jedna automobilka musí skrachovať, čím väčšia a horšie riadená tým lepšie takže na trhu by sa uvoľnil priestor pre ostatné automobilky a nebolo by treba pomáhať všetkým ale len zamestnancom tej jednej skrachovanej. Riešení je viac len ich treba spraviť hĺbkovo a nie len také povrchové.
S týmto plne súhlasím. Teraz nikto nehovorí, že trhový mechanizmus všetko vyrieši. Automobilky zamestnávajú veľké množstvo ľudí, takže to je pravdepodobne dôvod, prečo sa práve tam nalievajú peniaze.
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Aká hospodárska kríza? Veď ak si pamatáte, tak ešte v decembri náš pán premiér tvrdil, že Slovenska sa to netýka. Vo februári to už pripustil a na zasadnutí vlády vyriešil hospodársku krízu zvýšením odpočítateľnej položky. Ostatné opatrenia vlády nestoja ani deravý groš, nakoľko všetky zákony ktoré prijali sú len prežratím peňazí a vzápetí prehlbením nezamestnanosti a hospodárskej krízy. Našim vládnym predstaviteľom by som odporúčala, aby si veľmi pozorne pozreli film Tisícročná včela. Riešenie tam určite nájdu. Svet prežil dve veľké hospodárske krízy. Obidve začali tak, že sa prestalo stavať. Obidve skončili tak, že sa začalo stavať. Je tu tretia svetová hospodárska kríza a prestalo sa stavať. Nevytrhne nás z biedy automobilový priemysel, ale stavebníctvo, na ktoré je priamo alebo nepriamo naviazané celé hospodárstvo, veľké i malé firmy. Keby radšej čím skôr naša vláda začala budovať aspoň diaľnice. Určite by to Slovensku pomohlo. Čím neskôr sa začne stavať, tým horšie sa budeme mať. A nech vás nemýli, že ešte niekde vidíte, že sa stavia. To sa len dokončujú začaté investície.
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

evuša Pozri príspevok
Aká hospodárska kríza? Veď ak si pamatáte, tak ešte v decembri náš pán premiér tvrdil, že Slovenska sa to netýka. Vo februári to už pripustil a na zasadnutí vlády vyriešil hospodársku krízu zvýšením odpočítateľnej položky. Ostatné opatrenia vlády nestoja ani deravý groš, nakoľko všetky zákony ktoré prijali sú len prežratím peňazí a vzápetí prehlbením nezamestnanosti a hospodárskej krízy. Našim vládnym predstaviteľom by som odporúčala, aby si veľmi pozorne pozreli film Tisícročná včela. Riešenie tam určite nájdu. Svet prežil dve veľké hospodárske krízy. Obidve začali tak, že sa prestalo stavať. Obidve skončili tak, že sa začalo stavať. Je tu tretia svetová hospodárska kríza a prestalo sa stavať. Nevytrhne nás z biedy automobilový priemysel, ale stavebníctvo, na ktoré je priamo alebo nepriamo naviazané celé hospodárstvo, veľké i malé firmy. Keby radšej čím skôr naša vláda začala budovať aspoň diaľnice. Určite by to Slovensku pomohlo. Čím neskôr sa začne stavať, tým horšie sa budeme mať. A nech vás nemýli, že ešte niekde vidíte, že sa stavia. To sa len dokončujú začaté investície.

Minulý rok niekedy v lete bol pán premiér v Topoľčanoch a prisľúbil, že sa bude stavať diaľnica z Trenčína do Nitry. Teraz by splnenie tohto sľubu pomohlo - môj názor.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

Hansa Pozri príspevok
Minulý rok niekedy v lete bol pán premiér v Topoľčanoch a prisľúbil, že sa bude stavať diaľnica z Trenčína do Nitry. Teraz by splnenie tohto sľubu pomohlo - môj názor.
Takýto názor som tu aj ja viackrát prezentovala. Vysporiadanie pozemkov pod dialnice nie je zase také jednoduché. Keď sa začne stavať, budeme tu mať témy - nezákonné zabratie pozemku? ap. A či sa týka stvebníctva, riešením by bolo aj podstatné zníženie DPH na stavebné materiály a práce ako je to napr. v ČR.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Počuli ste najnovšej záchrannej akcii? Vláda dá firme Cargo Slovakia finančnú injekciu vo výške 132,78 milióna eur (štyri miliardy korún). To bude krásna nenávratná pôžička... Tá firma pritom už nefunguje zdravo. Ale niet divu - je to štátny podnik.

Cargo v minulom roku podľa Fica po prvý raz vykázalo zisk 52 miliónov korún (1,73 milióna eur), v roku 2007 si zaknihovalo stratu 252 miliónov Sk (8,36 milióna eur). Podnik však vlani znížil výkony v porovnaní s rokom 2007 o desatinu na 44,5 milióna ton tovaru.

Vláda chce podľa Fica udržať zamestnanosť v podniku, pre ktorý pracuje okolo 10.000 ľudí. "Nesúhlasíme s takým riešením, aby prišli o prácu ľudia len preto, že hospodárska kríza znižuje výkony tejto spoločnosti," zdôraznil premiér. V prípade, že kríza bude sťažovať podnikanie Carga aj v roku 2010, vláda bude podľa neho hľadať ďalšie spôsoby pre podporu firmy.
http://www.topky.sk/cl/10/410764/Vlada-poskytne-ZSSK-Cargo-financnu-injekciu-133-mil--eur

Nechápem, ako môže niekto takto uvažovať. Veď predsa keď vidím aká je situácia, tak sa tomu prispôsobím. Keď niečo prestane fungovať, tak to nebudem umelo držať nad vodou - je to choré. Ešte šťastie, že už nie je veľa štátnych podnikov. Bolo ich veľa čo vyrábali nepredajný brak... Keby ešte existovali, tak bych ich Fico asi išiel všetkých zachraňovať. Škoda, že Dzurinda nestihol sprivatizovať aj Cargo - miliardy, ktoré sa tam pumpujú by sa dali využiť aj inak...
Naposledy upravil Bastian : 26.02.09 at 07:40
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Hansa Pozri príspevok
Minulý rok niekedy v lete bol pán premiér v Topoľčanoch a prisľúbil, že sa bude stavať diaľnica z Trenčína do Nitry. Teraz by splnenie tohto sľubu pomohlo - môj názor.
Martasch Pozri príspevok
Takýto názor som tu aj ja viackrát prezentovala. Vysporiadanie pozemkov pod dialnice nie je zase také jednoduché. Keď sa začne stavať, budeme tu mať témy - nezákonné zabratie pozemku? ap. A či sa týka stvebníctva, riešením by bolo aj podstatné zníženie DPH na stavebné materiály a práce ako je to napr. v ČR.
Damy, ja vas chapem, asi robite v stavebnictve, tak lobbujete. No ked sa spomali ekonomika, musi sa spomalit vsetko, inak nastanu este vacsie problemy. Stavebna a projektova cinnost bola vyhnana do maxima rovnako ako spotreba elektroniky ci aut. Jedno s druhym suviselo a malo to svoju (aj ked dost zvratenu) logiku. Teda - vela sa spotrebovavalo a vyrabalo, muselo sa dopravovat vela surovin, tovaru, nasledne zasa odpadu, tiez ludi, jednak do prace, jednak povedzme na dovolenky a pod. Ak sa teraz kupuje o 40 % menej aut, ak klesli vykony nakladnej dopravy problizne o rovnaku hodnotu, tak sa naopak potreba stavat urychlene dalsie dopravne stavby znizuje. Pozrite si, ako to dopadne, ked sa privelmi rozsafne planuje:

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zi...915&cid=630433

Pozrite si foto v prilohe, viac fotiek je na uvedenom odkaze. Komentar pod fotkou: Sen družstevníků v praxi. Metrem mezi brázdy

Stavat . no to je vsetko pekne. Ja by som si tiez prial mat v BA nove letisko, do kazdeho mesta dialnicu, vsetky zeleznicne stanice nove, a.t.d. Problem je iba v tom, ze ak doteraz bol problem s financovanim, tak teraz nebude sanca dodrzat povodne tempo. Iba ze by sa stat rozhodol okradnut vsetkych na ukor stavebnikov a vsetky dane by pouzil pre tuto oblast.

Rovnake ako ste tu napisali vy by tu mohli napisat napr. ucitelia. Tiez by spolocnosti pomohlo, ak by mali primerane platy. Zvysenie urovne skolstva by sa odrazilo na konkurencieschopnosti nasej ekonomiky a potom by bolo z coho stavat aj cesty. To je len priklad. Takych prikladov tu moze napisat kazdy 100.
2059503-letnany-metro-konci-v-polich.jpg  
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Teraz som si prečítal celkom zaujímavý článok - vybral som z neho niečo:

Prekonať krízu však asi nie je možné bez toho, aby ju najprv prekonali Spojené štáty, nie?
To je pravda. Transatlantické vzťahy sú pre Európu kľúčové. Nedávno mi jeden nemecký poslanec povedal, že niekedy má z Bruselu pocit, ako keby tí ľudia zabudli, na ktorú stranu spadol Berlínsky múr. Ale nemôžeme sa na Ameriku spoliehať, pretože tá teraz robí veľkú chybu. Nechcem tým povedať, že by sme sa teraz mali stať nejakým rivalom Spojených štátov. Je to podobné, ako keby ste hrali šach so svojim starším bratom. Môžete s ním mať svelý vzťah, ale to neznamená, že nechcete vyhrať. Ja vnímam EÚ ako spoločný podnik, v ktorom politici sú vlastníkmi akcií a ľudia sú zákazníci.Ale ak sa akcionári nezaujímajú o produkty, ktoré ponúkajú svojim klientom, nebude to fungovať. A to je to, čo sa práve deje. Ľudia v Bruseli sú ako manažment, ktorý nemá žiaden kontakt s akcionármi a vôbec sa nestarajú o produkty, ktoré tvoria. Ľudia sú právom nahnevaní. No Libertas nehovorí, že euroskepticizmus je východisko.


Momentálne podnikáte najmä v Spojených štátoch, ktoré zažívajú nie práve najlepšie obdobie. Myslíte si, že opatrenia nového prezidenta Baracka Obamu zaberú?
Bol som tým takzvaným stimulačným balíkom dosť prekvapený. Myslím si, že toto je šanca pre Európu. Ak má záujem budovať dynamickú ekonomiku, teraz je vhodný čas. Američania robia veľkú chybu.

Mnoho európskych krajín sa chce brániť kríze rovnako ako Amerika.
No áno, súhlasím. Ale bol to Winston Churchill, kto povedal, že človek, ktorý si myslí, že sa dostane z recesie vďaka daniam, je ako chlapík stojaci vo vedre, ktorý sa pokúša zodvihnúť sám seba aj s vedrom. Vyhadzovanie peňazí z vreca nebol nikdy dobrý nápad.

Poznačila kríza aj váš biznis?
Každého, nie len mňa. No medzi klientov mojej spoločnosti patrí vláda a jej organizácie, takže sme zasiahnutí menej ako firma, ktorá robí obchody výlučne v súkromnom sektore. V skutočnosti stimulačný balík pravdepodobne pomôže môjmu podnikaniu, keďže pumpuje peniaze do vládnych výdavkov.

http://www.etrend.sk/ekonomika/europ...ie/159381.html
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
bepo Pozri príspevok
Podľa mňa bude treba zmeniť legislatívu ohľadom ručenia v PO.
Tak to je pravda, robia si čo sa im zachce.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

evuša Pozri príspevok
Aká hospodárska kríza? Veď ak si pamatáte, tak ešte v decembri náš pán premiér tvrdil, že Slovenska sa to netýka. Vo februári to už pripustil a na zasadnutí vlády vyriešil hospodársku krízu zvýšením odpočítateľnej položky. Ostatné opatrenia vlády nestoja ani deravý groš, nakoľko všetky zákony ktoré prijali sú len prežratím peňazí a vzápetí prehlbením nezamestnanosti a hospodárskej krízy. Našim vládnym predstaviteľom by som odporúčala, aby si veľmi pozorne pozreli film Tisícročná včela. Riešenie tam určite nájdu. Svet prežil dve veľké hospodárske krízy. Obidve začali tak, že sa prestalo stavať. Obidve skončili tak, že sa začalo stavať. Je tu tretia svetová hospodárska kríza a prestalo sa stavať. Nevytrhne nás z biedy automobilový priemysel, ale stavebníctvo, na ktoré je priamo alebo nepriamo naviazané celé hospodárstvo, veľké i malé firmy. Keby radšej čím skôr naša vláda začala budovať aspoň diaľnice. Určite by to Slovensku pomohlo. Čím neskôr sa začne stavať, tým horšie sa budeme mať. A nech vás nemýli, že ešte niekde vidíte, že sa stavia. To sa len dokončujú začaté investície.
Mám pocit, že si to trocha prehnala

V poslednom čase sa na Slovensku rozbehlo veľa mega projektov. Možno aj trocha viac, ako si trh reálne žiadal. Investorov lákali možnosti aj v tomto smere na Slovensku. Pritom som mal pocit, že byty kupovalo veľa ľudí iba na biznis - dnes kúpim za rok predám s 10-20% plusom. Dopadlo to tak, že ich vyrástlo priveľa (ako húb po daždi)... a aj mega firmy ako JT musia ísť s cenami dole.

Podobné niečo zažívajú teraz v Španielsku. Tiež postavili "trocha" viac, ako bolo treba. Nie žeby to nebolo treba, ono sa to určite predá... len tie firmy stavali príliš rýchlo, rýchlejšie ako sa to stíha predávať. Ako sa hovorí - s jedlom prichádza chuť...
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

misomiso Pozri príspevok
Stavat . no to je vsetko pekne. Ja by som si tiez prial mat v BA nove letisko, do kazdeho mesta dialnicu, vsetky zeleznicne stanice nove, a.t.d. Problem je iba v tom, ze ak doteraz bol problem s financovanim, tak teraz nebude sanca dodrzat povodne tempo. Iba ze by sa stat rozhodol okradnut vsetkych na ukor stavebnikov a vsetky dane by pouzil pre tuto oblast.

Rovnake ako ste tu napisali vy by tu mohli napisat napr. ucitelia. Tiez by spolocnosti pomohlo, ak by mali primerane platy. Zvysenie urovne skolstva by sa odrazilo na konkurencieschopnosti nasej ekonomiky a potom by bolo z coho stavat aj cesty. To je len priklad. Takych prikladov tu moze napisat kazdy 100.
Ja som nikde nenapísla, že stavajme len diaľnice a čo ma po ostatných. Všetci vieme v akom stave sú školy, činžiaky aj rodinné domy. Myslíš, že keby bola DPH na stavené materiály napr. 10 %, že by to nepomohlo. V tomto roku
sme uvažovali o zateplení činžiaka a bola by to celkom pekná úspora. Netreba hneď vidieť za všetkým len lobovanie.

A témy sú zakladané preto, aby sme diskutovali.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

Bastian Pozri príspevok
Mám pocit, že si to trocha prehnala

V poslednom čase sa na Slovensku rozbehlo veľa mega projektov. Možno aj trocha viac, ako si trh reálne žiadal. Investorov lákali možnosti aj v tomto smere na Slovensku. Pritom som mal pocit, že byty kupovalo veľa ľudí iba na biznis - dnes kúpim za rok predám s 10-20% plusom. Dopadlo to tak, že ich vyrástlo priveľa (ako húb po daždi)... a aj mega firmy ako JT musia ísť s cenami dole.

Podobné niečo zažívajú teraz v Španielsku. Tiež postavili "trocha" viac, ako bolo treba. Nie žeby to nebolo treba, ono sa to určite predá... len tie firmy stavali príliš rýchlo, rýchlejšie ako sa to stíha predávať. Ako sa hovorí - s jedlom prichádza chuť...
Zrejme myslíš Bratislavu, ale sme tu ešte aj my v menších mestách.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Martasch Pozri príspevok
Ja som nikde nenapísla, že stavajme len diaľnice a čo ma po ostatných. Všetci vieme v akom stave sú školy, činžiaky aj rodinné domy. Myslíš, že keby bola DPH na stavené materiály napr. 10 %, že by to nepomohlo. V tomto roku
sme uvažovali o zateplení činžiaka a bola by to celkom pekná úspora. Netreba hneď vidieť za všetkým len lobovanie.

A témy sú zakladané preto, aby sme diskutovali.
Ale ved ano, proti znizovaniu DPH nic nemam. Otazka je len, ci tym podporit jeden sektor, alebo vsetky. Ak by sa napr. DPH plosne znizila na 14% ako ju malo este nedavno Nemecko, podporilo by to spotrebu. Z hladiska udrzatelnosti zivota na zemi je samozrejme otazne, ci prave stimulacia spotreby je tym pravym riesenim - ale to je uz ina otazka. Kazdopadne by to stlmilo krizu.

Potom je este druha moznost - znizit dan ana vybrane tovary - teraz sa hovori o autach, mozno pribudne stavebnictvo. Teda ja si budem moct bez dane kupit auto aj dalsi byt, ale uz nie napr. hrnce do kuchyne, koberec, lyze alebo vrtacku. Otazne je, preco stat jednych podnikatelov tresta tym, ze ich tovar zatazuje danou a inych zvyhodnuje tym, ze ich tovar danou nezatazuje.

Bol by to akysi odkaz pre vsetkych investorov a podnikatelov - zatvorte vsetky vase fabriky a preorientujte sa na vyrobu aut a stavebnu vyrobu.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Apropos - ja by som vobec nebol proti nejakym dotaciam na zateplenie, alebo odpusteniu DPH - sam by som to vyuzil

Zateplil by som dva RD, jeden v ktorom byvam, v druhom mam firmu. Ako treti by som zateplil mame, aj tak ten RD raz zdedim ja alebo moje deti. Celkom by sa mi to hodilo. Otazne je iba, ci by bolo spravne, aby ste sa na moje tri RD skladali vy vsetci z vasich dani. Jednoducho iba uvazujem, ci by to bolo spravodlive. Co napriklad ti, co si prave teraz zateplili dom s 19% DPH bez akejkolvek podpory?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Bastian Pozri príspevok
Investorov lákali možnosti aj v tomto smere na Slovensku. Pritom som mal pocit, že byty kupovalo veľa ľudí iba na biznis - dnes kúpim za rok predám s 10-20% plusom. Dopadlo to tak, že ich vyrástlo priveľa (ako húb po daždi)... a aj mega firmy ako JT musia ísť s cenami dole.
Ja si myslim, že ten skutocny problem vystihuje video o dlhu a peniazoch. Problem je, že stavebna vyroba je narocna na financie a tak to prefinancuju banky, najprv investicnym uverom a nasledne dielčimi hypotekarnym uvermi kazdeho vlastnika buduceho bytu, ktory ide na ciastocne splatenie toho investicneho uveru developera. No a kazdym novym uverom vznika emisia nekrytych penazi na trhu. Ved sa ludia pri obhliadkach existujucich bytov predbiehali, kto da viac, doslova to bola neriadena dražba. A vystavby novych bytov boli postavene na tom, že čím neskor sa zaujemca prihlasil, tym viac musel zaplatit. V prvom rade sa musia zmenit pravidla emisie penazi a naviazat ich na zlato (zlaty štandart) a až potom sa može polemizizovat, ktora činnost nas dostane z problemov.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

misomiso Pozri príspevok
Apropos - ja by som vobec nebol proti nejakym dotaciam na zateplenie, alebo odpusteniu DPH - sam by som to vyuzil

Zateplil by som dva RD, jeden v ktorom byvam, v druhom mam firmu. Ako treti by som zateplil mame, aj tak ten RD raz zdedim ja alebo moje deti. Celkom by sa mi to hodilo. Otazne je iba, ci by bolo spravne, aby ste sa na moje tri RD skladali vy vsetci z vasich dani. Jednoducho iba uvazujem, ci by to bolo spravodlive. Co napriklad ti, co si prave teraz zateplili dom s 19% DPH bez akejkolvek podpory?
Áno, mali by mať všetky podnikateľské subjekty rovnaké podmienky - teda rovnakú DPH, ale v predchádzajúcom príspevku sám píšeš, že by to stlmilo krízu, ale zvýšenie spotreby ...

A čo ss týka spravodlivosti - tú ideálne nedosiahneme nikdy. Niektorí postavili dom aj s nenávratným príspevkom štátu /80.te roky min. storočia/- iní len za svoje, niektorí sme mali mladomanželské pôžičky, bezúročné pôžičky z vtedajšieho FKSP, čo dnes vôbec neexistuje. Aj ako rodič sa snažím svojim ďeťom dávať rovnako, ale sú situácie, keď pomáham jednému viac ako druhému a opačne.
Naposledy upravil Martasch : 26.02.09 at 12:25 Dôvod: preklep
0 0
húžva húžva

húžva je offline (nepripojený) húžva

[quote=tetrisss;963712]Skor si myslim, ze je to nie celkom obycajna kriza,skor sa pripajam k tym, ktori si myslia, ze je to kriza celej civilizacie, ludskosti a podstaty zivota. Z tohto dovodu si myslim, ze obycajne korekcie tu asi nepomozu, jasne, ze pozicky alebo statne pomoci len oddialia konecne riesenie, donekonecna sa naozaj spotreba neda zvysovat, to je pochopitelne. Ale na druhej strane si myslim, ze malokto vie, co vlastne treba urobit.
[/quote

V podstate súhlasím s celým Vašim príspevkom, ale nemôžem súhlasiť s tým, že málokto z nás vie, čo treba vlastne robiť.
Odpovede na riešenia tejto krízy sa podľa môjho názoru nachádzajú s výnimkou zopár vzdorujúcich prispievateľov, takmer vo všetkých príspevkoch reagujúcich na túto aktuálnu tému.
Vychádzajme z toho, že :
Jediným rýchlym a účinným spôsobom, ako zmeniť tento svet k lepšiemu, je zmeniť svoj vlastný vnútorný postoj k nemu.

Okrem toho, že pre každého z nás prirodzene musí byť takéto riešenie celkom individuálne, okrem toho musí jestvovať takéto riešenie aj celkom všeobecné, aplikovateľné pre všetkých.

Tými osobnými individuálnymi riešeniami sa musí potrápiť každý z nás celkom sám, tými regionálnymi riešeniani sa musíme popasovať tiež vyčlenene.
Som toho názoru, že "u nás" na "porade" sa môžme podrobnejšie zaoberať najmä všeobecným, alebo ak chcete objektívnym riešením.
Vynasnažím sa preto, aby som môj príspevok napísal v tomto duchu.

Aj keď sa tomu ešte mnohý z nás vytrvale až "hrdinsky", či už vedome, alebo aj nevedome, alebo skôr podvedome bránia, tým všeobecne platným a účinným riešením zhrnutým do jediného pojmu je POKORA.

Naše prepestované sebavedomie starostlivo a cielene multimédiami dlhodobo vykrmované a "matersky" vedené až na vrchol civilizácie, odrazu nevie kam sa podieť. Nevie čo so sebou. Nevie čoho sa vzdať. Ešte stále sa nechceme ničoho vzdať, preto ani nemôžeme vidieť žiadne riešenia, či bezpečné cesty z tejto krízy.

Chýba nám dostatočný stupeň pokory na to, aby sme nielen pochopili skutočné príčiny tejto krízy, ale najmä svoj podiel na nej.
Iba ak sa nám podarí "dať si ruku na srdce" a priznať si svoju mieru zodpovednosti na celkovom súčasnom skľučujúcom a vyčerpávajúcom dianí, iba potom môžeme pochopiť aj jeho pravé príčiny. I keď je náš "prínos" v tomto smere iba duchovný=myšlienkový, aj tak sa tejto sebareflexii skôr ako sa nám podarí objaviť "pre nás" schodnú cestu nevyhneme.

Ešte stále sa bránime s krízou spolupracovať, ešte stále sa odmietame dať od nej poučiť, ešte stále sa jej chceme zbaviť čo najskôr. Rovnako ako u chorôb, ktoré nás postihujú takmer periodicky tvrdíme, že nemáme čas sa teraz tým zaoberať a očakávame účinnejšie lieky.
A rovnako ako pri chorobách aj teraz s dôvodu nedostatku nášho času, očakávame aj teraz iba zázračný liek na túto krízu. Preto nepotrvá dlho a ak si nenájdeme na pochopenie tohto chaosu nevyhnutný priestor = čas, budeme donútený uveriť ďalšej perestrójke, alebo privatizácii či zvrátenej ideológii nejakého úchylného diktátora.
Takto, ale nemôžeme skutočne ako ľudstvo napredovať a rozvoj sa znova ešte viac zúži na zopár vyvolených.
Napriek zdanlivému vedeckotechnickému pokroku ľudstvo už tisícročia duchovne stagnuje.
Pri tom naše nástojčivé výhovorky o tom, že vytrvale nemáme čas pri dnešnej skybernetizovanej a zmodernizovanej dobe neobstoja. V skutočnosti máme oveľa viacej času, ako ho mali naše mamy, naše babky, naši predkovia. Podstata problému už nie je ani v tom, že si ho nedokážeme rozdeliť, ale v skutočnosti najmä v tom, že si ho chceme nechať napriek šľachetnosti našich úmyslov a cieľov iba pre seba.
Chceme neobmedzene rásť na úkor ostatných. Vprírode je tento parazitický jav bežný, avšak u ľudských, mysliacich a cítiacich bytostí je počiatkom samozničenia, ktoré pred nami odskúšalo už toľko zaniknutých civilizácii. V súčasnosti tento jav už môžeme nazvať aj apokalypsou. Hoci som použil teto mnohým hrôzu naháňajúci pojem, napriek tomu by som si nedovolil nikoho týmto pojmom strašiť, pretože som presvedčený o tom, že priebeh apokalypsy spočíva v našich "rukách" a v našich budúcich rozhodnutiach.

Fyzické, ale čoraz častejšie najmä vo "vyspelých" krajinách psychické utrpenie sa bude vo svete stupňovať dovtedy, pokým sa ako blúdiace ľudstvo nepokoríme. Ešte stále hľadáme spôsob ako zbohatnúť, ako uspokojiť nie iba svoje sebecké priania, ale aj nenásytné priania tých najbližších. Ešte stále, napriek tomu, že sa mnohí z nás už otvorene hlásia k rôznym duchovno-altruistickým = ľudomilným učeniam, ešte stále nehľadáme spôsob, ako pomôcť nie iba sebe, ale aj tým čo to najviac potrebujú. Ešte stále vidíme viac seba, ako tých slabších.

Preto Nádej pre nás spočíva v tejto myšlienke:
"Ľudia sú ako olivy až keď sú drvený vydajú zo seba to najlepšie."

Pre tých ktorý sa takémuto spôsobu hľadania prostredníctvom vlastnej pokory už otvorili, alebo práve otvárajú, uvediem ešte zopár ozdravujúcich myšlienkových sentencii, ktoré ich bezpochyby tiež môžu priamo nasmerovať.

"Človek nie je chorý preto, že sú choré stromy,
ale stromy sú choré preto, že je chorý človek.
Chorý vnútorne, vo svojej mentalite, vo svojom chcení."

"Iba taký bohatý budeme, ako bohatý bude najchudobnejší človek na celej Zemi"

"Nikto z nás sa nerodí iba sám pre seba, všetci sme tu pre ľudskú spoločnosť."

"Silu reťaze určuje jej najslabšie ohnivko, aj silu reťaze ľudskej spoločnosti určujú jej najslabšie ohnivká"

Všetkým dotknutým prajem najmä veľa odvahy priznať si chybu.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
[QUOTE=húžva;965145]
tetrisss Pozri príspevok
Skor si myslim, ze je to nie celkom obycajna kriza,skor sa pripajam k tym, ktori si myslia, ze je to kriza celej civilizacie, ludskosti a podstaty zivota.
Ale na druhej strane si myslim, ze malokto vie, co vlastne treba urobit.
[/quote

Aj keď sa tomu ešte mnohý z nás vytrvale až "hrdinsky", či už vedome, alebo aj nevedome, alebo skôr podvedome bránia, tým všeobecne platným a účinným riešením zhrnutým do jediného pojmu je POKORA.

Napriek zdanlivému vedeckotechnickému pokroku ľudstvo už tisícročia duchovne stagnuje.
apokalypsy spočíva v našich "rukách" a v našich budúcich rozhodnutiach.

Všetkým dotknutým prajem najmä veľa odvahy priznať si chybu.
Tu určite pochvália a aj sa budú radovať No určite nepomôžu

http://www.universe-people.cz/default_13.htm

Myslím , že jedného takého na Slovensku máme


Juraj
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

húžva Pozri príspevok

Ešte stále sa bránime s krízou spolupracovať, ešte stále sa odmietame dať od nej poučiť, ešte stále sa jej chceme zbaviť čo najskôr. Rovnako ako u chorôb, ktoré nás postihujú takmer periodicky tvrdíme, že nemáme čas sa teraz tým zaoberať a očakávame účinnejšie lieky.
A rovnako ako pri chorobách aj teraz s dôvodu nedostatku nášho času, očakávame aj teraz iba zázračný liek na túto krízu.
Ano, prirovnanie k chorobe je uplne presne. Aj ludi mozeme rozdelit na dve skupiny podla toho, ako sa stavaju k chorobam. Dvaja manazeri dostanu lahky infarkt. Jeden sa snazi z lekarov vyrazit nejaky zazracny liek, ktory by ho postavil an nohy. Uz zajtra chce ist do prace. Druhy to pochopi ako varovny prast a je za to osudu vdacny. Prehodnoti svoje prioriry, zisti, ze aj tak zo zovota nemal vela, zacne sa viac venovat konickom a rodine. Nakoniec zisti, ze tato skusenost mu pomohla skvalitnit zivot.

Rovnako sa mozu spravat aj vlady statov. Zatial sa nalo par takych, ktori nic nepochopili a snazili sa spravat tym prvym sposobom. Bohuzial nasa vlada sa k nim dnes pridala. Rozhodnutie o vypacani miezd zelezniciarom, ktori nebudu nic robit ma az tak neznepokojilo, ako "srotovne" na auta. Jednoducho namiesto toho, aby sme uznali to, co mnohi ekonomovia hovorili uz pred krizou - ze kapacity automobiloveho priemyslu su nadsadene sa snazime opat iba "zvysovat spotrebu". Raz sa nam to kruto vypomsti. Mozno uz skoro, mozno trocha neskor, kazdopadne cim neskor, tym budu dosledky katastrofalnejsie.

K tomu srotovnemu - este som sa nerozhodol, mozno tiez nakupim par Š105, necham zosrotovat a nakupim za to par mensich aut do rodiny. To aby som nebol horsi, ako ini, a aby som svojim nakupom tiez prispel k "rieseniu krizy". Ale rozhodne to nie je dobre opatrenie. Vyvola to u niektorych ludi psychologicky efekt, kupit, aby o nic neprisli. Aj u tych, ktori nove auto nepotrebuju. Mnohi si aj pozicaju, len aby to nezmeskali. Potom mozno pridu o pracu a nebudu mat z coho splacat.

Navyse, ak to na par mesiacov ozivi trh s autami, to celkom mylne vyvola v mnohych pocit (v investoroch, vyrobcoch, ale aj vo vlade) ze kapacity automobiloveho priemyslu su v poriedku a treba ich nadalej navysovat. Co myslite, ze sa stane potom? Aku "cielovu skupinu" predstavuju ludia, ktori zareaguju na tuto ponuku srotovneho? Budu to vacsinou nizko prijmove skupiny, ktore vlastnia auto nad 10 rokov. Teda ak dnes kupia nove, budu na nom jadzit dalsich 10, mozno aj 20 rokov. Ak sa medzi nimo najde aj par solventnych, ti auto po dvoch rokoch daju na trh ojazdenych aut. Jednoducho o dva roky bude mat kazdy "chudobnejsi" zanovne auto + velke mnozstvo zanovnych aut bude v bazaroch. Co myslite, ze to spravi s automobilovym trhom potom? Bude to taka kriza, ze potom uz pomoze jedine opatrenie typu "5.000 EUR za zosrtotovanie 4 rocneho auta".

To je len nabalovanie problemov do buducnosti. Ja to poznam dobre z nasho biznisu. Nechal som sa zlakat prevazne od azijskych obchodnikov, aby som im predal s vyraznou zlavou, ze zoberu obrovske mnozstvo. Zobrali, my sme mali mensi zisk, ale tym mnozstvom sa to vyvazilo. Lenze co nastalo potom? Ak obchodnik kupoval kazde dva mesiace X kusov, a v "akcii" zobral 10X. tak to malo za nesledok, ze sa rok a pol neozval. Jednoducho spravil si zasobu, pravdepodobne vyuzil svoju dobru fin, situaciu, ze mohol mat viazanych viac penazi v tovare a zasobil sa za nizsiu cenu. Lenze ani on nedokazal prinutit konecnych spotrebitelov, aby spotrebovavali viac. Takze pre nas jednoznacne strata. Teraz uz na taketo ponuky nereagujem. Jednoducho zemegula sa neda nafuknut. Aj z hektara su mozne iba urcite vynosy psenice, aj 5 mil ludom sa da predat iba urcite mnozstvo aut, ak natlacime viac, nasledne nepredame nic.

A vlada sa pri tom este tvari, ze tie peniaze na tie balicky ma z Marsu. Na Mars sa neda ani exportovat, ani odtial neprichadzaju peniaze. Vsetko je len z nasich dani.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Nikdy nebolo možné s tak malým nasadením ľudskej práce vyrobiť tak veľa
tovarov a služieb. Čo je vlastne obrovským pokrokom, však vnímame ako problém, lebo mnohí
ľudia už nie sú pre tvorbu hodnôt potrební a sú nezamestnaní.
http://dolezite.sk/Riesenia_pre_mode...ovny_svet.html
0 0
húžva húžva

húžva je offline (nepripojený) húžva

Z väčšej časti súhlasím s týmto príspevkom, ale treba brať do úvahy aj fakt, že všetci ľudia nie sú na rovnakej "frekvencii". Tým chcem povedať, že mnohým ľuďom ešte s duchovného hľadiska ťažká manuálna práca prospieva.
Ale, v podstate, v konečnom dôsledku nám prospieva ešte asi všetkým, i keď nie všetkým celkom ťažká. Práca nás jednoducho šľachtí.
Práve ona nás učí POKORE, zdržanlivosti, ohľaduplnosti... a všetkým pomaly už vymierajucím cnostiam.
Okrem toho, keď sa popozeráme okolo seba, ako to naše súčasné životné prostredie - Slovensko vyzerá... hrôza.
Takže roboty, práce, alebo ak chcete zamestnania by tu bolo ešte stále dosť, stále je čo vylepšovať. Sociálna práca ...
Ale keďže nám za takýto druh práce nechce nikto normálne zaplatiť, tak potom nám neostáva nič iné, ako sa začať aspoň čiastočne "stavať na vlastné" avšak pozor! "neprehliadnite : stavať na vlastné, ale spoločnými silami.
Z týchto dôvodov sa prikláňam skôr k tradičným remeslám a k poľnohospodárstvu...
Po tejto ceste sa vydalo už mnoho mladých ľudí, ale podľa môjho názoru príliš osamotene, takže sa vlastne odsúdili na hrdlačenie.
Lazy, kopanice, samoty... tadiaľto podľa mňa cesta nevedie. Je to cesta z extrému do extrému.

Napriek tomu, že som z mesta si myslím, že dedina ako stred medzi mestom a samotou, stred týchto dvoch extrémov,
má veľkú zatiaľ v globále nedocenenú budúcnosť.

A v tejto súvislosti chcem veľmi dôrazne upozorniť na NEDOKONČENÉ USPORIADANIA POZEMKOVÝCH VLASTNÍCTIEV.
alebo Register obnovenej evidencie pozemkov.
Myslím si, že by sme sa v žiadnom prípade nemali príliš ľahkovážne vzdávať toho najväčšieho dedičstva aké nám vôbec naši príbuzný predkovia mohli zanechať.
Dedičstva, ktoré im pomohlo nie iba prežiť, ale aj nám, ako ich potomkom, darovať život.
Táto kríza nás chce znova po nejakej dobe upozorniť aj na to, že Vlastná-súkromná pôda, zem, to je od nepamäti tá najväčšia pozemsky dosiahnuteľná sloboda a nezávislosť.
Najvyššia valuta. Avšak iba v tom prípade ak sme odhodlaný sa o ňu, ako o vlastnú, s láskou starať.

Lenže takýto uhol pohľadu vyžaduje znova iba určitý stupeň pokory a tá nám zatiaľ tak veľmi chýba.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať