Zavrieť

Porady

Hospodarska kriza a co s nou

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ked sledujem niektore zavazne temy tu, na porade a v kontexte priblizujucej sa krizy aj k nam na Slovensko, ma napadlo, ze ak sa o nase nazory niekto zaujima, tak skusme si taky cvicny brainstorming /vymyvanie hlav/ a skuste seriozne porozmyslat, kazdy za seba, co by nam vsetkym podnikatelom pomohlo, aby sa zmenilo v zakonoch tohto statu a tym nam pomohlo prekonat toto vazne obdobie, ktore sa bezpochyby blizi, resp. uz je tu. Prosim o seriozne navrhy, mozno, ze ti, ktori to mozu navrhnut, sem pozru. Mam totiz vazne obyvy, ze nasi poniektori ekonomovia su sice mozno vyborni teoretici, ale o praxi nemaju ani sajnu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jar88 Pozri príspevok
Mariankaj, podstatou lodnej dopravy v obchode je cena, a pritom vzdialenosť a tonáž, či objem nehrá podstatnú roľu.

Len pre zaujímavosť. Cena dopravy je už od jedného až piatich percent z ceny tovaru, podľa druhu a množstva tovaru. Naša evidencia a zaúčtovanie na Slovensku, stojí skoro polovicu toho, čo doprava z Číny do Hamburgu. Stačí ?
Na to som sa nepýtal. Ja iba z geografického hľadiska, to asi mení moje predstavy. Keď deti v škole povedia, že Čína je zámorská krajina asi dostanú za to jednotku.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

marjankaj Pozri príspevok
Na to som sa nepýtal. Ja iba z geografického hľadiska, to asi mení moje predstavy. Keď deti v škole povedia, že Čína je zámorská krajina asi dostanú za to jednotku.
Mariankaj, máš obrovskú pravdu (z geografického hľadiska) Európa a Ázia sú jedna pevnina. Nachytal si ma. Máš pravdu, že je možné prejsť z Číny na Slovensko aj peši, ale tovar je lepšie voziť loďou okolo Indie, Jemenu, cez Suez a Stredozemné more a Gibraltar do Brém, Hamburgu alebo Roterdamu.
Trošičku kratšia cesta loďou je do Marsei, ale od tial je to kamiónom na Slovensko drahé. (nie len kvôli kilometrom) Je to trošku za vetrom, trošku z cesty.

Chápeš, že témou je ekonómia a nie geografia ? NÁKLADY, CENA A ZNOVA NÁKLADY A KONKURENCIA a predajnosť našim chudákom za pusinku.

ONI JEDNODUCHO NEVEDIA ŽE LACNÝM NÁKUPOM SI PÍLIA KONÁR.
Naviac, aj keď to náhodou vedia, nemajú na výber, lebo majú málo peňazí.

Tak asi toľko z geografie k našej téme.
Naposledy upravil jar88 : 05.01.10 at 22:16
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jar88 Pozri príspevok
Mariankaj, máš obrovskú pravdu (z geografického hľadiska) Európa a Ázia sú jedna pevnina. Nachytal si ma. Máš pravdu, že je možné prejsť z Číny na Slovensko aj peši, ale tovar je lepšie voziť loďou okolo Indie, Jemenu, cez Suez a Stredozemné more a Gibraltar do Brém, Hamburgu alebo Roterdamu.
Trošičku kratšia cesta loďou je do Marsei, ale od tial je to kamiónom na Slovensko drahé. (nie len kvôli kilometrom) Je to trošku za vetrom, trošku z cesty.

Chápeš, že témou je ekonómia a nie geografia ? NÁKLADY, CENA A ZNOVA NÁKLADY A KONKURENCIA a predajnosť našim chudákom za pusinku.

ONI JEDNODUCHO NEVEDIA ŽE LACNÝM NÁKUPOM SI PÍLIA KONÁR.
Naviac, aj keď to náhodou vedia, nemajú na výber, lebo majú málo peňazí.

Tak asi toľko z geografie k našej téme.

Tak to som si oddýchol. Myslel som si, že to Afrika sa má rozdeliť, ale to až za pár miliónov rokov. Ja tak ďaleko zase nechodím - nemám prehľad, tak som rád, že Ázia a Európa zostali aj naďalej pokope.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

marjankaj Pozri príspevok
Tak to som si oddýchol. Myslel som si, že to Afrika sa má rozdeliť, ale to až za pár miliónov rokov. Ja tak ďaleko zase nechodím - nemám prehľad, tak som rád, že Ázia a Európa zostali aj naďalej pokope.
No fajn, som naozaj rád, že si rád.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
tetrisss Pozri príspevok
To Danila- tentokrat si odporujes, aj keby si mala pravdu a ja som bola na tom super dobre, tak prave na takych ludoch zalezi, aby zacali viac spotrebovavat a to bez poziciek, takze ti bohati musia zacat. Ale samotna spotreba bez ucelu je ta jedna pricina krizy a nenajedenost /poveda by som to aj horsie/ ludi, stala tuzba mat nieco ine a viac a k comu sme sa dopracovali? Kazdy mame okolo seba kopu zbytocnosti, ktore zakladaju dalsie naroky a hlavne vydavky, vsak o com je kapitalizmus? aby bol cim vacsi zisk, ale zaujimave je, ze nikto si neuvedomi, ze nie jeho zisk, ale zisk cim dalej mensieho poctu ludi.
To Generalissimus - ano, asi mas pravdu, nadchadza doba vytrvalych, sikovnych a tych, co sa im chce robit. Ale vacsinou to bude aj tak malo...
tettris, kde som napísala o bezúčelovom nakupovaní, to mi prezraď. Milujem tých, čo keď strácajú argumenty, idú cestou demagógie. Vieš, koľko ľudí nemá ani len vysávač? A vieš, ako sú dnes cenovo výhodné? A vieš, koľko tí sraby úžernícki v rýchlych pôžičkách nadolovali práve preto, lebo ceny neboli prijateľné? To je jeden z príkladov. Zbytočnosti treba likvidovať, tie boli aj v socializme, len ich likvidovali zadarmo, lebo to neboli až takí hraboši poľní, ako tí dnešní vyvolení ľudom. Využitím poklesu cien pri potrebných nákupoch dáme príučku aj nenažrancom z finančnej komunity......napríklad.....a ťažko bude kupovať ten, ktorí pre podnikanie potrebuje najmenej investovať a najviac doluje. Veď som Ti poradila, aby si viac čítala Poradu......To je aspoň tak podnetné ako Marxov Kapitál.....
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
No neviem kde ty zijes, ale ja v oblasti, kde je prace malo a takmer zakladne mzdy, ale nepoznam rodinu, ktora by nemala vysavac, chladnicku, mixer, televizor, ba dokonca dnes aj celkom chudobni napr. pocitac, ci ojazdene auto. Nehrajme sa na chudakov, ked to nie je pravda. Ked sa rano divam, ako deti idu do skoly a nakupuju si tzv.desiatu, tak tiez o tej chudobe by sa dalo polemizovat, aspon v tom smere, preco tito ludia nemaju dost penazi, pretoze nevedia hospodarit. Pozri sa na trhy do Polska, co tam nasi ludia masovo nakupuju, no nevyzeraju na ziadnych chudakov.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
tetrisss Pozri príspevok
No neviem kde ty zijes, ale ja v oblasti, kde je prace malo a takmer zakladne mzdy, ale nepoznam rodinu, ktora by nemala vysavac, chladnicku, mixer, televizor, ba dokonca dnes aj celkom chudobni napr. pocitac, ci ojazdene auto. Nehrajme sa na chudakov, ked to nie je pravda. Ked sa rano divam, ako deti idu do skoly a nakupuju si tzv.desiatu, tak tiez o tej chudobe by sa dalo polemizovat, aspon v tom smere, preco tito ludia nemaju dost penazi, pretoze nevedia hospodarit. Pozri sa na trhy do Polska, co tam nasi ludia masovo nakupuju, no nevyzeraju na ziadnych chudakov.
Ja žijem na Venuši, kde všetci majú všetko, a čítajúc Teba, tak práve v komunizme!!! Ach jaj, idem ja radšej pozrieť preferencie tých, čo nám čosi budú v tomto roku sľubovať.......a v tom ďalšom sa z toho vykrúcať..... ... a kríza ide ďalej...a pôjde....

P.S. Na trhy do Poľska nechodím, milujem VERSACE ----ho..., lebo som chudobná a nemôžem kupovať šmejdy.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
. Na trhy do Poľska nechodím, milujem VERSACE ----ho..., lebo som chudobná a nemôžem kupovať šmejdy.[/QUOTE]

Nic nove pod slnkom, vedeli to uz davno nasi predkovia...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Niekto tu spomína niečo také ...

" Mariankaj, podstatou lodnej dopravy v obchode je cena, a pritom vzdialenosť a tonáž, či objem nehrá podstatnú roľu. "
Pýtam sa , čiu ? Otcovu , dedovu ...??? Čie to pole neorané .....????
Roľa - pole ...
Rola - úloha ...


Ďalej ...
" Len pre zaujímavosť. Cena dopravy je už od jedného až piatich percent z ceny tovaru, podľa druhu a množstva tovaru. Naša evidencia a zaúčtovanie na Slovensku, stojí skoro polovicu toho, čo doprava z Číny do Hamburgu. Stačí ? "

Len pre zaujímavosť ....zaujímalo by ma , kde nie podstatou celého obchodu cena ...????

Len pre zaujímavosť ....lodná doprava - ceny sa surovo odvíjajú na svetových burzách ....napríklad :
BDI Index odzrkadľuje náklady, ktoré platí konečný
spotrebiteľ spoločnosti za prepravu surovín po morských
trasách. Tieto dohody sa realizujú na londýnskej Baltickej
burze. Výsledný index BDI indikuje dopyt po preprave
dôležitých surovín a tým aj naznačuje úroveň
ekonomickej aktivity vo svete.
http://docs.capitalmarkets.sk/editor...%202009(1).pdf

P.S.:
He , ale ja som gumák zelený ....ja tomu trt rozumiem ....
Ale aspoň históriu , zemepis a aj slovenský jazyk ovládam ....
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Budem tento rok vyrábať tovary lacnejšie ako dovezené z Číny,
zaručím: pracovné podmienky ako v Číne viď výsledky hodnotenia najlepších prípadov BOZP na tejto stránke (srandičky)
pracovná doba ako v Číne
mzda 3 x denne hrsť ryže (ešte sa musím spýtať toho Kórejčana čo mu povedali na úrade práce keď sa ich pýtal koľkokrát môže udrieť robotníka aby sa to nepovažovali za bitku)
už som si vytypoval niektorých diskutérov ktorí sú ochotní pracovať za týchto podmienok aby zastavili krízu, potom nám už bude hej, lenže prijatím do práce zase prídeme o hlboké myšlienkové pochody.
To len tak pre odľahčenie.
Ľudia preboha ako môžete porovnávať výrobky z Číny kde ich vyrábajú otroci s našimi výrobkami kde je odrazená aspoň aká taká nie vždy ideálna mzda.

Inak z duše sa mi protiví nálepkovanie typu : Zlý slovenský podnikateľ, zlý obchodník zlý robotník zlý účtovník zlý ekonóm zlý gumáčik, špinavé paprče, zlodejská banda a pod,takéto hecovanie a hľadanie vinníkov akurát tak otvorí priechod neželaným emóciám. Vtedy sa už neposudzuje kto sa to snaží robiť poctivo a kto nie. Tí najlepší vždy sedia večer v krčme.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

pavol54 Pozri príspevok
Budem tento rok vyrábať tovary lacnejšie ako dovezené z Číny,
zaručím: pracovné podmienky ako v Číne viď výsledky hodnotenia najlepších prípadov BOZP na tejto stránke (srandičky)
pracovná doba ako v Číne
mzda 3 x denne hrsť ryže (ešte sa musím spýtať toho Kórejčana čo mu povedali na úrade práce keď sa ich pýtal koľkokrát môže udrieť robotníka aby sa to nepovažovali za bitku)
už som si vytypoval niektorých diskutérov ktorí sú ochotní pracovať za týchto podmienok aby zastavili krízu, potom nám už bude hej, lenže prijatím do práce zase prídeme o hlboké myšlienkové pochody.
To len tak pre odľahčenie.
Ľudia preboha ako môžete porovnávať výrobky z Číny kde ich vyrábajú otroci s našimi výrobkami kde je odrazená aspoň aká taká nie vždy ideálna mzda.

Inak z duše sa mi protiví nálepkovanie typu : Zlý slovenský podnikateľ, zlý obchodník zlý robotník zlý účtovník zlý ekonóm zlý gumáčik, špinavé paprče, zlodejská banda a pod,takéto hecovanie a hľadanie vinníkov akurát tak otvorí priechod neželaným emóciám. Vtedy sa už neposudzuje kto sa to snaží robiť poctivo a kto nie. Tí najlepší vždy sedia večer v krčme.
Píšeš, že tento rok budeš vyrábať lacnejší tovar, ako vyrobený v Číne.
Držím ti palce a dúfam, že budeš vyrábať legálne, nie na čierno.

A k tomu tvojmu Ľudia preboha ako môžete porovnávať výrobky z Číny kde ich vyrábajú otroci s našimi výrobkami kde je odrazená aspoň aká taká nie vždy ideálna mzda.

K tomu by sa patrilo pridať: aká taká mzda a aké také odvody a aké také dane.

Naviac už dávno neplatí, že v Číne pracujú na kolene a za hrsť ryže.

Píšeš, že sa ti protiví nálepkovanie, zlý podnikateľ, špinavé paprče a podobne. Mňa by zaujímalo, ako to vlastne chápeš a kde inde vidíš chybu, alebo hľadáš vinníkov.
Niekde musia byť, inak by u nás nebola kríza.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

buchač Pozri príspevok
Niekto tu spomína niečo také ...

" Mariankaj, podstatou lodnej dopravy v obchode je cena, a pritom vzdialenosť a tonáž, či objem nehrá podstatnú roľu. "
Pýtam sa , čiu ? Otcovu , dedovu ...??? Čie to pole neorané .....????
Roľa - pole ...
Rola - úloha ...

http://docs.capitalmarkets.sk/editor/File/IDdok/Analyzy/2009/Namorna%20doprava%202009(1).pdf

P.S.:
He , ale ja som gumák zelený ....ja tomu trt rozumiem ....
Ale aspoň históriu , zemepis a aj slovenský jazyk ovládam ....
Vďaka ti za upozornenie na tu roľu a rolu. Píšem ako počujem a nepovažujem sa za odborníka na Slovenský pravopis a ani sa za to nehanbím.
Buchač, pozametaj si vo svojich príspevkoch a poopravuj si ich ak to dokážeš. Ja ti veľkú nádej nedávam, lebo by si musel požiadať niekoho, kto ovláda Slovenčinu aspoň tak ako JA.
Ty si tie chyby ani len nenájdeš a ak ťa na ne upozorním, tak budeš hutoriť, že u vás je to tak správne. (ja na rozdiel od teba tu chybu a ten rozdiel rola a roľa uznám a chápem)

Tvoju snahu o zosmiešňovanie a posmievanie sa chápem a neodsudzujem. Nemôžeš za to, že si zmrzačený. Nič si z toho nerob.

Zhodnoť si svoj príspevok (pahreba) v téme gramatika, ale najskôr si prečítaj aj zadanie (si sa so) (u vás to máte ku domu a prišiel na motore). Tu v Bratislave to počúvam na každom kroku a chápem ich, lebo si viem domyslieť, kde vyrastali a že za to nemôžu. Posmievať sa im, by bolo pod moju úroveň.
Naposledy upravil jar88 : 07.01.10 at 06:29
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
jar88 Pozri príspevok
Píšeš, že tento rok budeš vyrábať lacnejší tovar, ako vyrobený v Číne.
Držím ti palce a dúfam, že budeš vyrábať legálne, nie na čierno.

A k tomu tvojmu Ľudia preboha ako môžete porovnávať výrobky z Číny kde ich vyrábajú otroci s našimi výrobkami kde je odrazená aspoň aká taká nie vždy ideálna mzda.

K tomu by sa patrilo pridať: aká taká mzda a aké také odvody a aké také dane.

Naviac už dávno neplatí, že v Číne pracujú na kolene a za hrsť ryže.

Píšeš, že sa ti protiví nálepkovanie, zlý podnikateľ, špinavé paprče a podobne. Mňa by zaujímalo, ako to vlastne chápeš a kde inde vidíš chybu, alebo hľadáš vinníkov.
Niekde musia byť, inak by u nás nebola kríza.
...tentoraz s napísaným hlboký súhlas. Jardo, akoby si čítal moje myšlienky.....
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
...peniaze potrebné na mzdy, ktoré potrebujeme na nákup tu ponúkaného tovaru, máme v Číne a nevieme ich dostať domov
Ty máš v číne peniaze? Lebo ja nie, a verím, že ani nikto iný z fora.
0 0
Generalissimus Generalissimus

Generalissimus je offline (nepripojený) Generalissimus

Doslova asi nie, ale ked sa nad tym zamyslis tak tam veru koncia. Ked sa okolo seba poobzeras tak min 50% veci okolo teba na stole je vyrobenych v cine

aby sme ich z ciny vytiahli asi by sme mali zacat vyrabat nejake rakety alebo lacnu ryzu
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
Ty máš v číne peniaze? Lebo ja nie, a verím, že ani nikto iný z fora.
Duves, ja som taký trošku jednoduchší. Ja chápem obchod jednoducho, napríklad ako výmenu. Ty mi dáš červené jablko a ja ti za to dám zelené jablko. Červené stojí € a aj zelené stojí €. Zatiaľ sa chápeme ? Dúfam, že to nie je zložité.
Teraz si to trošku zmodernizujme a pridajme si peniaze. Ja nemám jablka, ale mám peniaze. Dám ti 100 € a ty mi dáš 100 jabĺk. Ak to budeme veľa krát opakovať, tak ty budeš mať peniaze a z novej úrody aj jablká a ja budem mať zjedené, alebo zhnité jablká a nebudem mať peniaze, lebo som ich minul u teba za jablka.

Mám možnosť niečo vymyslieť a ponúknuť ti to za peniaze, alebo si ich vytlačiť, alebo aj nekupovať od teba jablká, lebo na ne jednoducho nemám, aj keď by som ich chcel.

To isté platí aj o domoch, bytoch, autách, atd. U nás je dopyt, je túžba po veciach, ale nemáme peniaze. Máme ich aj v Číne. Má ich tam každý jeden aj tu na porade, ale už mu nehovoria pane, lebo má tenisky, tričko, počítač, auto, atd.
Dúfam, že to nieje nad tvoje chápanie a že uznáš, že tam nejaké peniaze máš. Alebo to zaprieš ? Kupuješ len made in USA a EU ?

To made in sa už tak nepoužíva, lebo už je len POSKLADANÉ v EU a USA
Naposledy upravil jar88 : 07.01.10 at 07:11
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
To si mal jar88 hnes napisať ako to mysliš. Aby nevznikali dohady, že tam máš účet s miliardami.
Takže napokon sa dohodneme aj na tom, že komančovia tomu branili velmi účelovo, aby naše peniaze, teda koruna československa sa nesmela vyvážať von. No a potom existuje ešte niečo ako ochrana domaceho trhu. Funguje to tak, že všetok tovar zvonku, v tomto prípade z činy by mal byť zaťažený 1000% daňou z dovozu (ak je 1000% malo, tak viac), aby výsledná cena na našom trhu bola vlastne vyššia a kupovali sme náš tovar, resp. tovar z EU, lebo sme jej súčasťou.
Osobne vnímam čínu a usa ako 2 najproblemovejsie ekonomiky na zemi. Obaja produkuju najviac CO2, jedni pri výrobe, druhí pri konzume. Jedni nahaňaju produkciu a sťahuju svetove obeživo výmenou za tovar a tí druhí si svetového obeživa vyrabaju kolko chcu, pretože usa dolar je svetova rezervna mena a jej kurz a stabilita je zabezpečená obchodom s ropou a všadeprítomnou vojenskou agresiou usa, aby zabránili použiť inú zúčtovaciu menu pri obchode s ropou.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Duves, účelom globálneho obchodu je zabezpečenie slobodného podnikania (každému človeku) a to zabezpečuje volný prístup k tovarom z celého sveta za peniaze, alebo tovar za tovar bez potreby vojenskej sily. Slobodný trh bez colných bariér (WTO) a ľudské práva pre každého človeka (OSN) to je svet v mieri, bez vojny.

Duves, nestačí ti, ako tých Číňanov okráda o ľudské práva vlastný štát ? Ty by si ich chcel okradnúť (1000% clo) aj o právo na prístup k trhom EU a USA ? Ak by bolo veľké clo budú pašovať a predávať bez daní. Trh si cestu nájde.
Naposledy upravil jar88 : 07.01.10 at 07:34
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Ano, ty slobodny trhu, a ty si kde do roku 89 žil, v antarktide? Vieš ake kvoty a bariery mali USA pre tovar z čekoslovenska? A vraj najliberalnejsia krajina a ekonomika na svete.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Generalissimus Pozri príspevok
Doslova asi nie, ale ked sa nad tym zamyslis tak tam veru koncia. Ked sa okolo seba poobzeras tak min 50% veci okolo teba na stole je vyrobenych v cine

aby sme ich z ciny vytiahli asi by sme mali zacat vyrabat nejake rakety alebo lacnu ryzu
Generalissimus, ja si myslím, že teraz nemáme čo dodávať do Číny a tak nám nič iné nezostáva. Treba len počkať, až schudobnieme a číňania zbohatnú na našu schudobnenú úroveň a bude po kríze.

Alebo druhý variant, zmeniť sociálnu Európu na trhovú.
Kto na to má nech si kúpi a kto na to nemá, nech si dopestuje, alebo vyrobí sám.
Naposledy upravil jar88 : 07.01.10 at 07:50
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať