Zavrieť

Porady

Združenie a zamestnanci

Dve FO sa rozhodli že založia združenie , ale obaja už sú zamestnávatelia . Môžu zamestnanci ostať naďalej zamestnaný tak ako boli len náklady na mzdy , odvody a všetko s tým spojené by sa platilo z účtu združenia . Alebo mám ich všetkých prehlásiť na FO ktorá je zastupujúca za združenie ? Hodne som toho prečítala na Porade ale s týmto si neviem rady . Ďakejem
Usporiadat
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
ekopo Pozri príspevok
Združenie nemá právnu subjektivitu , čiže spôsobilosť na právne úkony. Je to len zmluva napr. medzi dvomi FO. Všetky účtovné doklady sú vystavované len na jedného účastníka združenia (určí sa vzájomnou dohodou). Na konci obdobia sa rozdelujú P a V podľa dohodnutého podielu.
Čo sa týka OU živnostenské oddelenie, tak tam ich to naozaj nemusí zaújmať. Koho to zaújma, je len DU.

linky ohľadne združenia:
http://www.porada.sk/t45161-zdruzenie.html
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html
Silná vďaka za linky, už pár dní hľadám a nič mi také nenašiel. Aj sa mi to zdalo čudné...
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Zita5 Pozri príspevok
K otázke rovnakých predmetov činností - áno musia mať obaja rovnaký predmet činností , nakoľko by sa to dalo považovať za podnikanie bez živnostenského oprávnenia u jedného z nich.
Čítam doradu príspevky, čo ste spracovali v súhrne. Len neviem, či tam bude odpoveď na otázku:
Jedna FO má zváračské práce a druhá FO má zámočnícke práce, považuje sa to za rovnaký predmet činností?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
obe činnosti sú obsiahnuté v remeselnej živnosti - zámočníctvo

a keď chcú mať úplne zhodnú činnosť, treba investovať 3 € do ŽL

prikladám obsahovú náplň remeselných živností
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
karcoolka1 Pozri príspevok
Čítam doradu príspevky, čo ste spracovali v súhrne. Len neviem, či tam bude odpoveď na otázku:
Jedna FO má zváračské práce a druhá FO má zámočnícke práce, považuje sa to za rovnaký predmet činností?
Predmet živnosti treba zosúladiť tak , aby obaja mali činnosť rovnakú .
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
ekopo Pozri príspevok
obe činnosti sú obsiahnuté v remeselnej živnosti - zámočníctvo

a keď chcú mať úplne zhodnú činnosť, treba investovať 3 € do ŽL

prikladám obsahovú náplň remeselných živností
Radšej nech investuje 3 eur. Vďaka!
Stále sa mám čo pýtať, nie som zdatná v združení podnikateľov.
FO, ktorý nebude poverenou osobou, má auto na leasing. Len sa chcem spýtať, či môžem vychádzať z tých príspevkov zo súhrnu od ZITA5, keďže sú tam veci aj z roku 2005?
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
ekopo Pozri príspevok
obe činnosti sú obsiahnuté v remeselnej živnosti - zámočníctvo

a keď chcú mať úplne zhodnú činnosť, treba investovať 3 € do ŽL

prikladám obsahovú náplň remeselných živností
2.živnostník nevie si otvoriť zámočníctvo (1.živnostník má zámočníctvo). Takže mu tam zostávajú zapísané zváračské práce.
Budú robiť nejaké železné veci, pri ktorých skladajú, zvárajú a i.
Vadí to?
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
karcoolka1 Pozri príspevok
2.živnostník nevie si otvoriť zámočníctvo (1.živnostník má zámočníctvo). Takže mu tam zostávajú zapísané zváračské práce.
Budú robiť nejaké železné veci, pri ktorých skladajú, zvárajú a i.
Vadí to?
Otázka ma dosť súri. Na živnostenskom mi povedali, že ich to nezaujíma. Mám sa informovať na daňovom úrade. Tam sa nedokážem dovolať. Pomôžete mi?
Naposledy upravil karcoolka1 : 05.03.09 at 08:01
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
karcoolka1 Pozri príspevok
Otázka ma dosť súri. Na živnostenskom mi povedali, že ich to nezaujíma. Mám sa informovať na daňovom úrade. Tam sa nedokážem dovolať. Pomôžete mi?
Z môjho pohľadu ak dvaja živnostníci chcú uzavrieť združenie FO , na určitú činnosť , je logické aj z pohľadu živnostenského zákona, že musia mať rovnaký predmet živnosti .Napríklad uzavrú zmluvu o združení v predmete činnosti maliar a natierač .
Samozrejme , že daný predmet činnosti musia mať v ŽL obaja . Nemôže mať predsa jeden predmet činnosti maliar natierač a druhý tam bude mať maloobchod alebo stolár .
Ak tak spravia môžu , ale len po prvú kontrolu . Vtedy už to bude zaujímať živnostenský úrad ale aj daňový úrad , lebo jeden z nich bude poberať príjem za činnosť , ktorú nemá v ŽL . Z toho potom môže vyplynúť aj sankcia .

Preto som Vám napísala , že obaja musia mať v Živnostenskom liste uvedenú rovnakú činnosť .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
karcoolka1 Pozri príspevok
2.živnostník nevie si otvoriť zámočníctvo (1.živnostník má zámočníctvo). Takže mu tam zostávajú zapísané zváračské práce.
Budú robiť nejaké železné veci, pri ktorých skladajú, zvárajú a i.
Vadí to?
Zámočník v rámci živnosti môže aj zvárať .......zvárač zasa nemôže robiť všetky zámočnícke práce .

Tak ako Vám s tým pomôžem , keď sa to nedá dať do súladu .Je tu ešte jedna možnosť . Ten čo by potreboval zámočníctvo , mám možnosť si určiť zodpovedného zástupcu , ale tam je podmienka , že ho musí zamestnať .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Živnostenský zákon

HLAVA II
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE


§ 63
Na začiatok

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 50 000 Sk.

§ 64
Na začiatok

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 100 000 Sk.

P.S.
Preto som písala vyššie , že ich to momentálne nezaujíma , ale pri kontrole ich to zaujímať bude . Na druhej strane však , živnostenský úrad nie je povinný Vám riešiť vzťahy v združení , každý by mal poznať zákon .
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Tak ako Vám s tým pomôžem , keď sa to nedá dať do súladu .Je tu ešte jedna možnosť . Ten čo by potreboval zámočníctvo , mám možnosť si určiť zodpovedného zástupcu , ale tam je podmienka , že ho musí zamestnať .[/QUOTE]

Veľmi pekne ďakujem. Aj na to som myslela. Preto som sa stále pýtala, či náhodou nie je niečo, o čom neviem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
karcoolka1 Pozri príspevok
Tak ako Vám s tým pomôžem , keď sa to nedá dať do súladu .Je tu ešte jedna možnosť . Ten čo by potreboval zámočníctvo , mám možnosť si určiť zodpovedného zástupcu , ale tam je podmienka , že ho musí zamestnať .
Veľmi pekne ďakujem. Aj na to som myslela. Preto som sa stále pýtala, či náhodou nie je niečo, o čom neviem.[/quote]


Pokiaľ by fakturovali len zváranie a nič iné , tak by to bolo v poriadku . Ale ja sa obávam , že narazia na firmu , kde budú mať aj iné práce/myslím tým zámočníctvo / a tam už to v poriadku nebude .Nechcem , aby moje odpovede vyzneli , že Vám nechcem pomôcť , ale živnostníci preberajú za svoje konanie zodpovednosť , tak aby si toho boli aj vedomí .
A s úradmi je to tak , že sa nestarajú v danom momente ako si počne živnostník , prečo by mali preukázať trošku snahy pomôcť ...no nie ?
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Zita5 Pozri príspevok
Pokiaľ by fakturovali len zváranie a nič iné , tak by to bolo v poriadku . Ale ja sa obávam , že narazia na firmu , kde budú mať aj iné práce/myslím tým zámočníctvo / a tam už to v poriadku nebude .Nechcem , aby moje odpovede vyzneli , že Vám nechcem pomôcť , ale živnostníci preberajú za svoje konanie zodpovednosť , tak aby si toho boli aj vedomí .
A s úradmi je to tak , že sa nestarajú v danom momente ako si počne živnostník , prečo by mali preukázať trošku snahy pomôcť ...no nie ?
Ako ste mi to vysvetlili, tak to konečne chápem. Myslím s tou remes.činnosťou... Keby takto nejako reagujú na živnostenskom, nepoviem krivého slova na nich. Ale ich to, citujem, nezaujíma. Podľa mňa nemajú ani šťipku tých vedomostí, čo tu poraďáci!
Na teraz končím. Ale určite na niečo natrafím, v čom si budem potrebovať odobriť moje vedomosti.
SÚHRN čítam celý do radu, aby som nadobudla čo najviac informácii.
Vďaka za nezištnú pomoc! Možno si ani neuvedomujete, ako pomáhate ľuďom...
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Zita5 Pozri príspevok
Zámočník v rámci živnosti môže aj zvárať .......zvárač zasa nemôže robiť všetky zámočnícke práce .

Tak ako Vám s tým pomôžem , keď sa to nedá dať do súladu .Je tu ešte jedna možnosť . Ten čo by potreboval zámočníctvo , mám možnosť si určiť zodpovedného zástupcu , ale tam je podmienka , že ho musí zamestnať .
Musí ho zamestnať u seba, alebo môže pod združenie, v ktorom je pov.osoba ten druhý SZČO?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Musí u seba, ten druhý nepotrebuje zodpovedného zástupcu.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
ego.mc Pozri príspevok
Musí u seba, ten druhý nepotrebuje zodpovedného zástupcu.
Tzn.že sa musí zaregitrovať ako zamestnávateľ DU,SP,ZP a potom fakturovať náklady na združenie???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
To ja by som radšej odporúčala ako zodpovedného zástupcu zvoliť radšej niekoho iného , ako toho s kým bude spolupracovať formou združenia a na druhej strane bude aj jeho zamestnancom .
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Zita5 Pozri príspevok
To ja by som radšej odporúčala ako zodpovedného zástupcu zvoliť radšej niekoho iného , ako toho s kým bude spolupracovať formou združenia a na druhej strane bude aj jeho zamestnancom .
Smiem sa spýtať prečo?
Mám z toho hrozný pocit, tak je to komplikované! Ja len dúfam, že po tomto všetkom sa rozhodne SZČO č. 1 byť v tom sám!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
karcoolka1 Pozri príspevok
Smiem sa spýtať prečo?
Mám z toho hrozný pocit, tak je to komplikované! Ja len dúfam, že po tomto všetkom sa rozhodne SZČO č. 1 byť v tom sám!
Ešte skúste prelúskať túto stránku .... a to

SKÚŠOBNÝ PORIADOK na overenie teoretických vedomostí a praktických znalostí, ktoré sa vyžadujú pri prevádzkovaní živností

Prihláška na kvalifikačnú skúšku pre získanie osvedčenia a preukázanie odbornej spôsobilosti podľa § 22 ods. 1 zákona č. 455/91 Zb. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákon) v znení zákona č. 358/2007 Z.z.

To by podľa môjho názoru bola menšia investícia ako na zodpovedného zástupcu .
http://www.szk.sk/kvalifikacne-skusk...dok-prihlaska/

http://www.szk.sk/kvalifikacne-skusk...bnych-komisii/
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Zita5 Pozri príspevok
Ešte skúste prelúskať túto stránku .... a to

SKÚŠOBNÝ PORIADOK na overenie teoretických vedomostí a praktických znalostí, ktoré sa vyžadujú pri prevádzkovaní živností

Prihláška na kvalifikačnú skúšku pre získanie osvedčenia a preukázanie odbornej spôsobilosti podľa § 22 ods. 1 zákona č. 455/91 Zb. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákon) v znení zákona č. 358/2007 Z.z.

To by podľa môjho názoru bola menšia investícia ako na zodpovedného zástupcu .
http://www.szk.sk/kvalifikacne-skusk...dok-prihlaska/

http://www.szk.sk/kvalifikacne-skusk...bnych-komisii/
Neopísateľne veľká vďaka!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať