Zavrieť

Porady

Ne/odpis tepla - Ako dalej?

Zdravim vsetkych.

Na uvod by som vas uviedol do temy. Kupili sme si byt 12. Marca roku 2008 na najvyssom poschodi a stali sme sa clenmi SVB (18clenov-bytov). Predchadzajucemu majitelovi bolo urobene vyuctovanie k tomuto datumu. V byte mame vlastny ohrev teplej vody (plynom), vodomery, merace tepla na radiatoroch (PRVN). Za plyn a elektriku si platime zalohovo sami podla spotreby na meracoch. V byte sme robili ako to uz chodi upravy ktore boli dost casovo narocne (okna, elektricke rozvody, omietky, podlahy, deravy odstaveny radiator sme spojazdnili az v Novembry pracovnikom z teplarne...). Prakticky az do dnesneho dna este stale tam nebyvame. Od Marca ale poctivo platime za 2 osoby a od Septembra za 3 co sa platit ma. Nastal cas odpisov a vyuctovania.
Elektrikari si zrejme odpisali elektrinu sami z elektromeru, plynari nas o to poziadali listkom na dverach a nahlasovali sme stav meraca telefonicky. Samozrejme ze sme cakali oznamenie o odpisovani aj od teplarni a vodarni, no pri kontrolach vyvesnych miest pri obcasnych navstevach bytu a kontrolach postovej schranky (asi raz tyzdenne). Prekvapilo ma ked som nasiel oznam o schodzi na ktorej sa bude odovzdavat vyuctovanie. Nevedel som na zaklade coho nam to vyuctovanie spravili ked neodpisovali stav vodomerov a PRVN. Dozvedel som sa ze odpis robil sam predseda SVB na zaklade oznamenia ktore vyvesil 3dni pred terminom. Termin odpisov bol okolo 3.1. v case nasej trojtyzdnovej nepritomnosti z dovodu dovoleniek.
Na otazku z coho bolo vychadzane mi bola dana odpoved predsedu SVB ze zo spotrieb predchadzajuceho majitela.
Kedze som si uz cosi popozeral ohladom vypoctov (vyhl.630/2005) nemozem namietat ohladom spravnosti pocitania asi nic. Vid prilohu vypoctu (neviem presne celkove mnozstva). Za vodu nam odhadol spotrebu 44m3 skutocna 10m3 (cini rozdiel cca 2tis. SK). To este chapem ze o to by sme nemali prist lebo pri dalsom odcitavani budem mat o ten rozdiel menej. Neviem vsak ci aj pri tom preplateni za "Spotrebnu cast tepla" sa mi to nejakym sposobom vrati. Je spravne ze sa predseda poponahlal s vyuctovanim a nesnazil sa nas kontaktovat? Bral nas jednoducho ako byt v ktorom nebolo mozne urobit odpocet. Viac menej sa tym meracom nerozumiem, vobec mi nie je jasne co to na tom displeji preskakuju za hodnoty.
Ako bude pocitat na buduce, ked ani teraz nechce mnou urobeny odpocet dielikov z radiatorov?

Dufam ze necaka ze na buduci rok budeme mat zase dlhu dovolenku...
Co vy na to?
Za nazory vopred dakujem
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Kontaktuj organizáciu práv spotrebiteľa. No a skús aj ŠEI. Keď je takýto. To mi je ľúto že v dnešnej dobe sú aj takíto predsedovia. Držím palce aby to dopadlo spravodlivo. Neviem čo už by som Ti poradila. Skutočne stačí len chcieť. Ohľadom 13. faktúry si sa informoval? Nejak to stále nechápem prečo sa tak veľmi ponáhľal. Veď to nemôže byť pre neho problém aby ste sa dohodli a z nasledujúceho RV Ti hodnoty uznať na základe skutočného stavu na meradlách.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

mimi3277 Pozri príspevok
Zdravim poradakov.

Da sa este nejak inac zatlacit na kompetentnych v nasom pripade a primat ich k prepocitaniu celeho vyuctovania? Pripadne je mozne sa v tejto veci obratit na sud ked ochota zo strany predsedu v klude urovnat vzniknutu situaciu sa javi ako absolutne nulova? Vie mi niekto poradit aky ucinny a zakonny postup by sme mali zvolit?
Dakujem za skore a uzitocne informacie.
Odpoveď Ti už vlastne poskytol peton v príspevku č.8 a Elena N. v predchádzajúcom.
Dohľad nad dodržiavaním zákona o energetike č. 657/2004 vykonáva SEI, preto by som v prvom rade dal podnet tam.
Z toho čo píšeš evidentne nedodržali zákon v § ktoré uvádza peton, preto by si mal tam uspieť.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Pokuty za porušenie § 17 ods. 3 sú poriadne vysoké (prikladám), preto by si mal toho predsedu o tom upovedomiť (možnože dostane rozum).
Podľa § 35 zák. 657/2004 sú tieto sankcie:
(1) Inšpekcia uloží pokutu
a) od 500 000 Sk do 1 000 000 Sk fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá podniká v tepelnej energetike bez povolenia alebo v rozpore s vydaným povolením alebo ktorá uskutoční výstavbu sústavy tepelných zariadení bez vydaného osvedčenia podľa § 12 ods. 1,

b) od 50 000 Sk do 500 000 Sk za porušenie povinností vyplývajúcich z § 10 ods. 2, § 11 ods. 1, § 12 ods. 6, § 15 ods. 1 a 2, § 16 ods. 1, § 17 ods. 1, 2 a 3, § 18 ods. 1, 2 a 3, § 19 ods. 2 a 3, § 21, § 24 ods. 3, § 25 ods. 2 a ods. 3 písm. a), § 26 ods. 3, § 33 ods. 4 a 5 a § 36 ods. 7 a 9,

c) od 10 000 Sk do 100 000 Sk za porušenie ustanovení § 17 ods. 4, § 18 ods. 4 a 5, § 25 ods. 3 písm. b), § 26 ods. 2 a § 33 ods. 3,

d) od 500 Sk do 5 000 Sk za porušenie ustanovení § 17 ods. 5 a § 18 ods. 6.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nebolo by od veci zistiť spôsob akým sa v dome robí rozdelenie a vypočítať konkrétny rozdiel. Ak neuspejete na ŠEI, ostáva už len obrátiť sa na súd. No a potom, čo na to ostatných 16 vlastníkov? Nevedia o tom. Možno by sa postavili niektorí na vašu stranu a súhlasili by s prepočítaním rozdelenia a vrátenia vzniknutého rozdielu, či už teraz, alebo v ročnom vyúčtovaní za rok 2009. Alebo povedia, že ste mali byť doma a netrápi ich to, že vlastne predseda im rozdal časť vašich peňazí. Zákon je na vašej strane. Prajem úspešné vyriešenie vo váš prospech.
0 0
mimi3277 mimi3277

mimi3277 je offline (nepripojený) mimi3277

...tak poradaci moji mili. Mam za sebou aj diskusiu s nasou uctovnickou. Dozvedel som sa rozne veci a praktiky. V stanovach je uvedena aj trojclenna rada, ktora by mala mat moznost nahliadat do uctovnictva a informovat o priebehu kontroly najmenej raz do roka vlastnikov. Zistil som ze dvaja clenovia rady vlastne uz ani neobyvaju nas vchod a ani uz nie su clenmi SVB. Cize rada je nekompletna. Uctovnicka je poverena viest penazny dennik, vybavuje platby v banke, eviduje a uhradza faktury. Akurat ked skonci rok tak si predseda SVB vyziada vsetky uctovne doklady (s dennikom, fakturami,...), vyvesi 3-5dnovy oznam o odpisovani, sam urobi odpisy a sam urobi vyuctovanie. Ked mala uctovnicka zaujem o zaucenie sa alebo spolupodielanie sa na pocitani vyuctovania tak vraj nebol nadseny a nesuhlasil so zaucenim. Dalej som sa dozvedel, ze hlasovanie o dolezitych veciach (ako napriklad vymena vchodovych dveri) vobec nie je zvykom. Dozvedel som sa ze iba raz na schodzi niekto spomenul ze aj s dverami by sa mohlo daco robit a jedneho dna sa tam zjavili nove drevene dvere s termosklami ale cuduj sa svete v starych ramoch dookola ktrorych je aj 1cm skara. Zvacsa kazdy cakal ze spolu s dverami sa vyriesi aj problem s nevyhovujucimi schrankami a tieto budu zabudovane vo dverach ako to maju okolite vchody (bohuzial nestalo sa tak). Najnovsie teda mozem ocakavat novu satelitnu digitalnu antenu na nasej streche, pretoze aj to bolo spomenute predsedom na nasej poslednej schodzi, ze je taka akcia a bude to treba preto, ze bude digitalne vysielanie...
Oponoval som, ale uvidime co sa bude diat dalej.
Z analizoval som si vyuctovanie dopodrobna, a prisiel som na to ze niektore polozky nam ratal na 10mesiacov ale niektore za 12. pritom exmajitelovi bolo za dva mesiace roku 2008 urobene vyuctovanie podla dohody pri kupe bytu. V niektorych kolonkach "ma dat" mame naratane platby za 12 mesiacov ale srandou je ze aj v kolonkach "dal". Nejde mi to do hlavy ako je to mozne ze mu prislo 12platieb ked sme platili 10!!! Kde potom zauctoval tie rozdiely a ako to ze mu podla jeho slov uctovne vsetko sedi? Uz len na FO podla m2 ked si preratam je rozdiel 3,20Sk (za minuly rok sa pocitalo vsetko este v SK). Ako to ze je tam polozka udrzba anten 540SK a vsetko sa u kazdeho bytu minulo na nulu? ako to ze je tam polozka ostatne naklady 160SK a tiez sa vsetko u kazdeho bytu minulo na nulu? Nikde v stanovach ani poriadku o tychto polozkach nie je zapis, co su to a na co sa maju pouzivat.
Po "SEI" ktoru idem navstivit dnes ohladom nedodrziavania terminov oznamovania odpisov a neochoty vysvetlit sposob rozratovania nakladov za teplo asi budem musiet navstivit aj ine organizacie, pripadne presvedcit vlastnikov o zbaveni predsedu neprehladnych uctovnickych operacii a svojvolneho rozhodovania.

Vie mi niekto poradit prosim, na koho sa najlepsie obratit o presetrenie uctovnictva a ake su zakonne lehoty na spatny uctovny audit?
Existuje sposob ako by sa buduci uctovnik (resp. predseda) mohol voci prehreskom z minulosti poistit?

Dakujem za reakcie.
Naposledy upravil mimi3277 : 24.02.09 at 09:56 Dôvod: preklep
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Snáď tu nebudem čítať že mal nejaký zámer predseda v tom, že neurobil odpis práve u jedného a k tomu ešte nového vlastníka? Veď už trošku s mierou. Zadávateľ má plné právo reklamáciu podať. Predseda má byť ústretový aj z dôvodu že sa jedná o nového vlastníka. Zároveň je vhodné preštudovať si zmluvu o SVB v predmetnom dome. Zadávateľ ani nepíše že reklamáciu podal a predseda nebol ústretový. Zadávateľ sa snaží získať rýchlo informácie ako podať reklamáciu aby bola uznaná. Oznam určite dal predseda obvyklým spôsobom. Inak by nemal nevykonaný odpis len v tomto jednom byte. Inak z toho čo tu bolo uvedené zadávateľom (nevykonanými odpismi v predmetnom byte) by som aj predpokladala že predseda možno ani nevedel že došlo k zmene majiteľov k predmetnému dátumu. Nikde som nečítala že predseda bol upovedomený o zmene majiteľov k predmetnému dátumu. V konečnom dôsledku odpisy meračov v byte nikdy a nikde nechodia odpisovať pracovníci vodární (nejedná sa o fakturačné merače) ani teplární. Vlastníkom týchto meradiel je vlastník bytu. Dokonca aj stavy na plynomere a elektromere sa predsa nahlasuje. Nahlasuje ich predsa nový vlastník odhlasuje starý vlastník. Akým spôsobom si starý vlastník odovzdával byt a jeho technické zariadenie s novým vlastníkom vedia najlepšie zúčastnení.
Snád.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať