Zavrieť

Porady

Rodné číslo ako DIČ

chcem sa opýtať, ja podnikateľ neplatca DPH vystavujem faktúru pre odberateľa, mám na vystavenú faktúru uviesť svoje DIČ, t.j. rodné číslo, ak zákon o ochrane osobných údajov mi zakazuje zverejňovať rodné číslo,ide o to, či mi to daňováci pri kontrole nevyhodia.
Usporiadat
slavkaD slavkaD

slavkaD je offline (nepripojený) slavkaD

K uvadzaniu DIC, ktorym je rodne cislo: zakon c. 511/1992 Zb. v § 31 ods. 11 ustanovuje povinnost danovych subjektov uvadzat na vsetkych danovych dokladoch a pri styku so spravcom dane pridelene DIC, ktorym je pri FO jej rodne cislo alebo iny identifikator urceny spravcom dane. Nesuhlasim teda s tvrdenim, ze DIC, ktorym je RC sa nesmie uvadzat na danovych dokladoch. Zakon hovori, ze sa nesmie zverejnovat a to su dva odlisne pojmy. Zverejnovanim osobnych udajov (a teda aj RC) rozumie zakon o ochrane osobnych udajov ich publikovanie, uverejnenie alebo vystavenie na verejnosti prostrednictvom masovokomunikačných prostriedkov, verejne prístupných počítačových sietí, verejným vykonaním alebo vystavením diela, verejným vyhlásením, uvedením vo verejnom zozname, v registri alebo v operáte, ich umiestnením na úradnej tabuli alebo na inom verejne prístupnom mieste. Do doby, kym danove urady nepridelia vsetkym danovym subjektom (zatial len platitelom DPH) nahodne vygenerovane cislo ako DIC, musia danove subjekty pouzivat DIC, ktore im bolo pridelene (a teda aj to, ktore obsahuje rodne cislo). Co si o tom myslite?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Súhlasím so slavkaD, že pre daňové účely je zo zákona potrebné uvádzať DIČ, ktoré u podnikateľa FO obsahuje RČ.
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

stretol som sa s nazorom pravnicky Uradu na ochranu osobnych udajov, ktory prezentovala na skoleni zodpovednych osob v BA, ze udaje ktore sa tykaju fyzickej osoby zivnostnika nie su predmetom ochrany v zmysle zakona o ochrane osobnych udajov, nakolko ide o "podnikatelsky" a nie osobny udaj. Teda v tomto kontexte rodne cislo nie je osobnym udajom. Ak by ta ista osoba sucasne poskytovala rodne cislo ako zamestnanec, napr. na ucel poistenie, jedna sa o osobny udaj. Takze tak. Predmetom ochrany su osobne udaje fyzickych osob, nie pravnickych osob alebo fyzickych osob- podnikatelov- tak aspon vyklada § 1 ods. 1 a zakona č. 428/2002 Urad.
0 0
slavkaD slavkaD

slavkaD je offline (nepripojený) slavkaD

Suhlasim s tym, co napisal Ervin (prepac, v inej diskusii som ti odpovedala ako zene). Navyse, zakon c. 511/1992 Zb. podla mna tuto oblast upravuje jasne - danovy subjekt je povinny pouzivat pridelene DIC (bez ohladu na jeho obsah). Zakazom zverejnenia chcel zakonodarca podla mna povedat, ze spravca dane (resp. danove riaditelstvo) nesmie pri zverejnovani zoznamov danovych dlznikov a pod. zoznamov (odklady, splatky, ulavy ...) uvadzat pri danovych dlznikoch DIC ak obsahuje rodne cislo.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať