Zavrieť

Porady

Kde môže byť chyba a ako sa dá odstrániť?

Od začiatku vykurovacej sezóny máme neustále problémy s nepostačujúcim a meniacim sa vykurovaním v bytoch. Príkladom uvádzam, že je vonku cca -10°cm. Raz máme radiátory ( nastavenie ventílov je na 5-ke sústavne) vlažné a teplo v izbe max. 20°C, prívodné potrubie je ako tak teplé, ale spiatočka je skôr studená. Niekedy zas nevieme si predstaviť ako je to možné? ale je teplo cca 22-23°C, radiátor aj potrubia sú teplé...áááále v radiátoroch je veľký hluk. Na dotaz prečo je to tak od správcu sme dostali odpoveď. Citujem " Začiatkom októbra sa realizujú nastavenia výstupných parametrov z jednotlivých OST. Na uvedenej OST(číslo OST tu neuvádzam zámerne) ako jedinej na sídlisku je inštalované čerpadlo s frekvenčným meničom. Vzhľadom na uvedenú skutočnosť sa v tejto OST výstupné parametre vykurovacieho média nedajú nastaviť, pretože čerpadlo si výstupný tlak reguluje sám. Vstupné parametre sa znovuvyregulovali v objektoch ktoré boli zateplené, aby sa u nich hluk v systéme ÚK neprejavoval. Vo vašom objekte sme uvedené zmenyv nastavení parametrov ÚK nevykonali, pričom hodnoty sú nastavené tak, ako po minulé vykurovacie obdobia". Po minulé roky neboli až také problémy ako teraz. Dá sa niečo urobiť? Ďakujeme.
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Julian Pozri príspevok
Určite sú to vyložene šmejdy pri ktorých sa niekto nabalil. Ja som bol proti a kopec ďalších tiež, ale nestačilo to. Teraz sú problémy.

K tej presnosti len toľko: myslíš si, že digitálny teplomer je presnejší ako sklenený? Odčítať sa dá presnejšie, ale či je to pravda to je už druhá vec.
Je demokracia a tá potrebuje osvetu, propagáciu, kampaň atď.

Julko, spomínaš si v jednej téme si tvrdil, že sú to PRVN. Začína sa vyjasnievať, PRVN, prístroj porovnávaš s teplomerom. Teplomer je prístroj, ktorý merá teplotu v °C v reálnom čase. Sklenený je pohár. Ortuťový musí niekto pravidelne odpísať a zaznamenať teplotu na papier. Digitálny môže mať automaticky na voliteľný čas záznamu teploty s dobou, kedy sa musí dostaviť k nemu obsluha. PRVN, prístroj je tiež teplomer, len neukazuje teplotu, ale zaznamenáva pôsobenie teploty v nešpecifických jednotkách na kalibrovanom mieste radiátora, digitálny.

Tu by nám teplota nebola k ničomu, keď nevieme s nej vypočítať, koľko tepla, Gj. bolo treba na jej dosiahnutie. Ale s nameraných jednotiek sa to dá. A dá sa vypočítať aj výpočtová teplota, ktorá môže byť aj 100 °C, ak 100 °C vydelíme teplotou 20 °C, dostaneme výsledok 5. To znamená, že minul toľko tepla, Gj., že by vykúril s nim dom ďalšie 4 byty. Má platiť len za jeden? Ak, áno, načo sú PRVN? Na .....

Odparovací ná miesto ortuti špeciálnu kvapalinu, ktorá sa pôsobením tepla odparuje, čím viac sa jej odparí, tým viac tepla, Gj. pôsobilo na kvapalinu. Komu na konci roku chýba najviac kvapaliny mal by uhradiť najväčšie percento podielu z nákladov domu za teplo. Ale ostatní ho nemusia nechať v štichu. My to za teba zaplatíme a nikto si toho ani nevšimne. Dáme 50 : 50 %.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

sito Pozri príspevok
Je demokracia a tá potrebuje osvetu, propagáciu, kampaň atď.
Tu by nám teplota nebola k ničomu, keď nevieme s nej vypočítať, koľko tepla, Gj. bolo treba na jej dosiahnutie. Ale s nameraných jednotiek sa to dá.
Sito neber moje príspevky doslovne.
Ak som uviedol, že odparovacie PRVN sa nemôžu pokaziť iba rozbiť, tak Jozef I sa .
Rozoberiem, hoci nič nové nepoviem. Ak sa na odparovacom PRVN vymení trubička, to obrazne povedané akoby sa vykonalo "overenie" (a platia fyzikálne zákony, ktoré určujú presnosť merania).
Na digitálnom počas jeho životnosti nikto žiadne "overenie" nerobí, hoci neverím tomu, že všetky jeho súčiastky počas životnosti nezmenia svoje vlastnosti (ak by boli garantované, tak by sa určené meradlá cyklicky nemuseli overovať).

Ak sa meradlo overuje tak má obyčajne aj justovací člen ktorým je možné prestavovať odchýlky +- . Ak ho nemá a meradlo nevyhovie, tak sa musí vyhodiť.
Ten teplomer som použil ako príklad. Pracovné etalóny a etalóny nižšej triedy v tomto obore sú vlastne sklenené teplomery (s určitými definovanými neistotami- odchýlkami), ktoré sú schopné udržať si tie vlastnosti. To je k tej presnosti.

Čo sa týka problematiky rozpočítania nákladov za vykurovanie odporúčal by som Ti článok v časopise TZB haustechnik. Mám ho len v tlačenej forme (na nete nie je k nemu bezplatný prístup), ale pokusim sa ho zoskenovať.
Vypichnem z neho iba niektoré veci ktoré Ťa interesujú:

PRVN nie sú meračmi spotreby tepla v miestnosti. Monitorujú len jednu z mnohých ciest šírenia tepla v dome. Sú to prístroje, indikátory, ktoré sledujú teplotu ......
Užívateľ bytu s neprimerane vysokými naúčtovanými nákladmi má minimálnu šancu brániť sa......... pretože rozpočítanie sa vykonalo v súlade so zák.657/2004 a vyhláškou 630/2005 Z.z. Dá sa povedať, že v tomto prípade je nespravodlivosť priamo právne zakotvená.


Stručne povedané tento článok hovorí okrem iného to, že tí čo majú vysoku rozpočítanú spotrebu v skutočnosti také množstvo tepla nemohli odobrať (tu sa hovorí o 40-tich% nad priemerom a Ty sa dožaduješ až štvornásobku).
Ak sa mi podarí článok zoskenovať tak Ti ho pošlem.
Ale to všetko sa v tejto téme už preberalo.
0 0