Zavrieť

Porady

Sociálny fond - začiatok

Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň, poprosila by som o radu. Ak teraz začnem zamestnávať zamestnanca, som povinná tvoriť sociálny fond. Nemám zvlášť účet, tak ho budem tvoriť ku koncu ID - t.j. k 31.12.2009. A čerpanie, už možem počas roka 2009? Alebo až po roku 2009? Lebo tak najprv by bolo čerpanie a až potom príjem do SF. ĎAkujem za vysvetlenie a radu.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pru Pozri príspevok
chcela by som sa opýtať dotera zo si vždy zaúčtovala tvorbu SF podľa skutočnosti, ako mi vyšlo z výplaty ale som sa dočítala, že sa odvádza 1/12, to znamená, že SF z r. 2008 napr.30€ :12= 2,5 € a každý mesiac odvádzať na tvorbu 2,5 a do konca januára potom zúčtovať podľa skutočnosti?
To platilo podľa starého zákona.
1. 1. 2008 nadobudol účinnosť zákon č. 591/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení n. p. Tá priniesla zmenu vo výpočte výšky povinného prídelu.
Základom na určenie ročného prídelu do SF je súhrn hrubých miezd zúčtovaných za všetkých zamestnancom za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do SF je súhrn hrubých miezd zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac.
SF sa tvorí v deň dohodnutý na výplatu mzdy. Ak zamestnávateľ vypláca mzdu plat vo viacerých výplatných termínoch, za deň výplaty sa považuje posledný dohodnutý deň výplaty mzdy/mesiac. Prevod finančných prostriedkov sa pritom musí uskutočniť do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca. Zúčtovanie prostriedkov sociálneho fondu za kalendárny rok vykoná zamestnávateľ najneskôr do dňa 31. 1. nasledujúceho roka.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

tak som sa nejako domotala, ja teraz SZČO má len jedného zamestnanca s MM, takže som doteraz robila tak, že po skončení mesiaca, som vyrátala, respektíve pozrela v softe, tvorbu SF za mesiac a sumu som zaúčtovala ako tvorbu, tak je to dobre?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pru Pozri príspevok
tak som sa nejako domotala, ja teraz SZČO má len jedného zamestnanca s MM, takže som doteraz robila tak, že po skončení mesiaca, som vyrátala, respektíve pozrela v softe, tvorbu SF za mesiac a sumu som zaúčtovala ako tvorbu, tak je to dobre?
Je to uvedené v mojom predch. príspevku, SF tvoríš v deň dohodnutý na výplatu mzdy.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Pru, ak nemáš samostatný účet v banke, tak postupuješ takto:
§7 ods.3 /Postupy JU/
Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
P.S.
Ja to zaúčtujem v uzávierkových operáciach - nepeňažná operácia - z hrubých miezd za celý rok komplet.
Naposledy upravil Muška : 11.05.09 at 14:09 Dôvod: Doplnenie P.S.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

nie sú v banke ale mám pokladňu SF, kde ich odvádzam, ale to som potrebovala vedieť, či sa tvorí zo skutočných HM(napríklad teraz za apríl) očistených o dovolenku a náhrady x 0,6%= čo mi teraz vyšlo 1,80€ a zaúčtujem do pokl SF. Ale potom neviem, čo sa zúčtováva k 31.1.?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Pru, ale veď ich nemusíš tvoriť mesačne, stačí na konci roka v uzávierkových operáciach jednou sumou a zaúčtujem za celý rok - nič už nedorovnávam do 31.1.


Ja teda netvorím do Knihy SF v priebehu roka, iba čerpám. A iba tou jednou sumou v uzávierkových operáciach v PD urobím aj v príjem v Knihe SF.
Naposledy upravil Muška : 11.05.09 at 14:30
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

čo som čítala zlý zákon alebo som to zle pochopila? Ale ja ho musím tvoriť mesačne, lebo prispievam z neho na SL. čo keď už 3 mesiace som tvorila.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

čo už teraz s tými vystavenými dokladmi?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ja ho v JÚ musím tvoriť ročne

§ 7
Pomocné knihy záväzkov z pracovnoprávnych vzťahov

(1) Zúčtovanie miezd zamestnancov sa vykonáva v mzdových listoch alebo inej evidencii podľa osobitného predpisu10).

(2) Podkladom na zápisy v mzdových listoch sú písomnosti, z ktorých je zrejmý výpočet
a) mzdy,
b) odvodov poistného Sociálnej poisťovni a príslušnej zdravotnej poisťovni,
c) daňového bonusu a zrážok z miezd vrátane preddavkov na daň z príjmov,
d) vyplateného preddavku na mzdu.

(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).
0 0
betka85 betka85

betka85 je offline (nepripojený) betka85

Zdravím, ako tak prechádzam po témach, tak som prišla na to že som to asi blbo robila.
Robím podvojné účto: a tvorím SF každý mesiac (november) z HM napr.1,85€ a zaúčtujem to ID 527/472 a čerpanie SF (príspevok na SL) účtujem ID 472/213. A knihu SF vediem ručne. A zostatok na SF k 31.12. by som mala zaúčtovať ako? ďakujem pekne
0 0