Zavrieť

Porady

vypoved, moze si zamestnavatel vybrat?

Firma A, v ktorej spracuvavam mzdy bude odkupena od 1.7.2005 inou firmou B. Ma 9 zamestancov, ktori k 30.6.05 dostanu vypoved. Nasledne s nimi druha firma B uzavrie nove pracovne zmluvy. Firma A nadalej existuje, nevymazuje sa z OR, len nebude uz mat ziadnych zamestnancov. Patri tymto zamestnancom odstupne? O tomto stave sa dozvedeli 20.6., cim nemaju moznost ani cerpat vypovednu lehotu. Firmy medzi sebou podpisuju zmluvu, v ktorej polovica zamestnancovma garantovanu zmluvu na dobu urcitu do 31.12.2006.
Moze si firma A vybrat, ci im da vypoved dohodou podla par. 60 ods.2 Zak.prace, alebo vypoved podla par. 63 ods1. b}?
Usporiadat
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Luba2
Ale ak im majú zostať zachované práva a povinnosti, ak je to tak v zmluve, tak jedine za trvania toto istého pracovnoprávneho vzťahu. Vôbec s Tebou nesúhlasím, trvám na tom, že môžu prejsť na základe tej pracovnej zmluvy ktorú majú.

AK sa však dohodnú, že pracovné pomery ukončia a začnú nové, tak potom prečo nie.
Lubi, ale tu neriešime právne vzťahy. Jeden z problémov bol čo s prihláškami a odhláškami. Správne odpovedala Sociálna poisťovňa, že tento vzťah medzi spoločnosťami nie je nástupnický, preto musí pôvodný zamestnávateľ odhlásiť a nový prihlásiť. A ešte na záver - pri tomto type zmluve medzi spoločnosťami vôbec nemusí dôjsť napr. k prevzatiu záväzkov z titulu nezaplatených odvodov ak ich nekúpi. Doteraz sa poisťovne súdia s takýmito spoločnosťami.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Zmeniť sa nezmenilo, je to jeden z dvoch spôsobov. Ale iba ak súhlasia obidve strany. A podľa toho ako sa dohodnú zamestnávatelia v zmluve. Je však možné a papierovo jednoduchšie ak pracovný pomer pokračuje pracovnou zmluvou a dodatkom, s tým že zamestnávateľ mesiac pred plánovaným prechodom práv a povinností písomne zamestnancov informuje.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
A samozrejme, že sa predali aj záväzky z titulu pracovno-právnych vzťahov-DZČ, odvody, nevyplatené mzdy...
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Denda
Lubi, ale tu neriešime právne vzťahy. Jeden z problémov bol čo s prihláškami a odhláškami. Správne odpovedala Sociálna poisťovňa, že tento vzťah medzi spoločnosťami nie je nástupnický, preto musí pôvodný zamestnávateľ odhlásiť a nový prihlásiť. A ešte na záver - pri tomto type zmluve medzi spoločnosťami vôbec nemusí dôjsť napr. k prevzatiu záväzkov z titulu nezaplatených odvodov ak ich nekúpi. Doteraz sa poisťovne súdia s takýmito spoločnosťami.
Áno presne viem o čom hovoríš, robila som to už asi 6 krát /čiže ukončenia a nové pracovné zmluvy/ a posledné dva riadky Tvojho príspevku sú mi dôverne známe. Ide o to, že ak zamestnávateľ toto robí, zrejme chce utiecť od nejakých dlhov, alebo niečoho podobného. Potom inú možnosť nemá. Robila som to však aj spôsobom, a bolo to v zmluve presne vyšpecifikované, že sme predali jeden časopis aj so zamestnancami (asi piatimi) inému vydavateľovi, dodnes tam robia na základe tých zmlúv, ktoré som im kedysi dala ja, do poisťovní sa urobilo oznámenie a dostali dodatok k zmluve. A fungujú úplne rovnako. Ale tu nikto pred ničím neutekal, išlo o korektný obchod a nie o zbavovanie sa dlhov.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Luba2
Zmeniť sa nezmenilo, je to jeden z dvoch spôsobov. Ale iba ak súhlasia obidve strany. A podľa toho ako sa dohodnú zamestnávatelia v zmluve. Je však možné a papierovo jednoduchšie ak pracovný pomer pokračuje pracovnou zmluvou a dodatkom, s tým že zamestnávateľ mesiac pred plánovaným prechodom práv a povinností písomne zamestnancov informuje.
Správne s takýmito krokmi súhlasím a mali by sa z hľadiska prístupu k zamestnancom aj tak riešiť. Ale majitelia su rúzní.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Denda
Správne s takýmito krokmi súhlasím a mali by sa z hľadiska prístupu k zamestnancom aj tak riešiť. Ale majitelia su rúzní.
Dobre, tak ak so mnou aspoň čiastočne súhlasíš, dajme si mier, ja už chcem ísť domov.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ondrejvla
Mala som pred 3 rokmi tento istý prípad, predávala sa časť podniku. Zamestnávateľ, ktorý preberal aj zamestnancov prehlásil v zmluve, že zamestnacom zostávajú všetky práva zachované, bola nová pracovná zmluva, uzatvorená podľa starej, tzn. ak mal zamestnanec na dobu určitú v starej firme, mal pokračovanie aj v tej novej, ak na dobu neurčitú tak taktiež aj v tej novej. Prac.zmluvy boli bez skúšobnej doby. SP a ZP mali novú firmu, prihlášky boli na novú, odhlášky zo starej. A tak ako písala Fany, bol tam tento istý postup. Pochybujem, že by sa voľačo zmenilo v tomto probléme.
Súhlas nezmenilo.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Presne tak ako píše Vlasta, len súhlasím s ňou, je to tak aj teraz.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Dostala som sa pred jeden problém, ale v tejto zodpovedajúcej téme som nenašla riešenie.
Zamestnanec dostal výpoveď v zmysle § 63 ods.1 písm a). Výpovedná doba končí 30. apríla 2009. Zamestnanec využil našu ponuku práce a bude pokračovať v tej istej firme ale na inej prevádzke. Moja otázka je. Je potrebné zamestnanca odhlásiť v SP a je potrebné uzatvoriť od 01.05.2009 novú pracovnú zmluvu, alebo urobiť len zmenu súčasnej PZ. Stretla som sa s rúznymi názormi na riešenie. Ja si myslím, že zamestnanca zo SP neodhlásim, lebo ostáva u toho istého zamestnávateľa len na inej pozíci a pracovisku a od 01.05.2009 uzatvorím novú PZ bez skúšobnej doby.
Ak by som chcela urobiť zmenu PZ, musela by som ukončiť pracovný pomer dohodou ešte pred 30.04.2009.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Klimentová Viera Pozri príspevok
Dostala som sa pred jeden problém, ale v tejto zodpovedajúcej téme som nenašla riešenie.
Zamestnanec dostal výpoveď v zmysle § 63 ods.1 písm a). Výpovedná doba končí 30. apríla 2009. Zamestnanec využil našu ponuku práce a bude pokračovať v tej istej firme ale na inej prevádzke. Moja otázka je. Je potrebné zamestnanca odhlásiť v SP a je potrebné uzatvoriť od 01.05.2009 novú pracovnú zmluvu, alebo urobiť len zmenu súčasnej PZ. Stretla som sa s rúznymi názormi na riešenie. Ja si myslím, že zamestnanca zo SP neodhlásim, lebo ostáva u toho istého zamestnávateľa len na inej pozíci a pracovisku a od 01.05.2009 uzatvorím novú PZ bez skúšobnej doby.
Ak by som chcela urobiť zmenu PZ, musela by som ukončiť pracovný pomer dohodou ešte pred 30.04.2009.
Ja by som to riešila Dodatkom k pracovnej zmluve - nové zaradenie, nové mzd.podmienky, žiadne odhlasovanie, žiadna SD.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Súhlasím, len nie som si istá, či môže byť dodatok k PZ, ktorá vlastne už od 1.5.2009 neplatí. PV je ukončený k 30.04.2009.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Klimentová Viera Pozri príspevok
Súhlasím, len nie som si istá, či môže byť dodatok k PZ, ktorá vlastne už od 1.5.2009 neplatí. PV je ukončený k 30.04.2009.
Robíš dodatok k pracovnej zmluve existujúcej. V tom prípade nebude výpoveď, ale dodatok k pracovnej zmluve.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Áno, teda prakticky. Pripravín Návrh na zmenu existujúcej PZ s účinnosťou od 01.05.2009 a doterajšia výpoveď s už plynúcou VD je bezpredmetná.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Klimentová Viera Pozri príspevok
Áno, teda prakticky. Pripravín Návrh na zmenu existujúcej PZ s účinnosťou od 01.05.2009 a doterajšia výpoveď s už plynúcou VD je bezpredmetná.
Pripravíš dodatok k pracovnej zmluve už existujúcej /dodatok č.1/, nie návrh.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Veľmi pekne ďakujem za radu. Pomohli ste mi.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Dobrý deň,veľa som čítala ohľadne výpovedí a mám z toho chaos.
Zamestnávateľ ide prepúšťať cca asi 10 zamestnancov,lebo nemá pre nich prácu. Ešte som nerobila výpovede a chcem sa Vás spýtať, čo nesmiem zabudnúť pri prepúšťaní a všetko, čo s tým súvisí.
Môže dať výpovede podľa §63 odst. 2a - tu bude výpovedná doba 2 mesiace + 2 mesačné odstupné?
A keď si dajú zamestnanci sami výpoveď podľa §67 a že odídu ku konkrétnemu dňu napr. 26.04.2009, tak to je bez odstupného? S tým musí súhlasiť zamestnávateľ?


Ďakujem.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

books Pozri príspevok
Dobrý deň,veľa som čítala ohľadne výpovedí a mám z toho chaos.
Zamestnávateľ ide prepúšťať cca asi 10 zamestnancov,lebo nemá pre nich prácu. Ešte som nerobila výpovede a chcem sa Vás spýtať, čo nesmiem zabudnúť pri prepúšťaní a všetko, čo s tým súvisí.
Môže dať výpovede podľa §63 odst. 2a - tu bude výpovedná doba 2 mesiace + 2 mesačné odstupné?
A keď si dajú zamestnanci sami výpoveď podľa §67 a že odídu ku konkrétnemu dňu napr. 26.04.2009, tak to je bez odstupného? S tým musí súhlasiť zamestnávateľ?


Ďakujem.
posúvam
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

books Pozri príspevok
Dobrý deň,veľa som čítala ohľadne výpovedí a mám z toho chaos.
Zamestnávateľ ide prepúšťať cca asi 10 zamestnancov,lebo nemá pre nich prácu. Ešte som nerobila výpovede a chcem sa Vás spýtať, čo nesmiem zabudnúť pri prepúšťaní a všetko, čo s tým súvisí.
Položila si otázku tak, že zodpovedať na ňu by trebalo napísať jeden až dvojstranový dokument. Veľa vecí ohľadne výpovedí nájdeš na porade v starších príspevkoch. V prvom rade začni riadnym preštudovaním ZP a jeho ustanovení týkajúcich sa skončenia PP. Podstatnú časť odpovedí nájdeš tam. Potom ak niečomu nebudeš rozumieť, tak sa spýtaj ne niečo konkrétne. ALebo choď na nejaké školenie ohľadne ZP. Ľudia tu prispievajú dobrovoľne počas svojho voľného času, nemôžeš očakávať, že ti niekto napíše kompletný elaborát ohľadne výpovedí so všetkými povinnosťami zamestnávateľa.


books Pozri príspevok
Môže dať výpovede podľa §63 odst. 2a - tu bude výpovedná doba 2 mesiace + 2 mesačné odstupné?
ALe aby si nepovedala, dám ti aspoň odkazy na témy, kde to bolo popisované:

http://www.porada.sk/t107796-63odst-2-pism-b.html

books Pozri príspevok
A keď si dajú zamestnanci sami výpoveď podľa §67 a že odídu ku konkrétnemu dňu napr. 26.04.2009, tak to je bez odstupného?
V takom prípade je to bez odstupného. Ale to by si sa všetko dočítala aj v ZP, keby si si ho prečítala.

Ale ty zrejme myslíš skončenie PP dohodou podľa § 60, lebo inak si zamestnanec nemôže určiť, že skončí ku konkrétnemu dňu. Tam platí výpovedná doba.

books Pozri príspevok
S tým musí súhlasiť zamestnávateľ?

Ďakujem.
S výpoveďou súhlasiť nemusí, tú môže dať zamestnanec kedykoľvek, ale plynie 2 mesačná VD. S dohodou musí súhlasiť, inak je neplatná. Treba si uzrejmiť pojmy.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Chobot Pozri príspevok
Položila si otázku tak, že zodpovedať na ňu by trebalo napísať jeden až dvojstranový dokument. Veľa vecí ohľadne výpovedí nájdeš na porade v starších príspevkoch. V prvom rade začni riadnym preštudovaním ZP a jeho ustanovení týkajúcich sa skončenia PP. Podstatnú časť odpovedí nájdeš tam. Potom ak niečomu nebudeš rozumieť, tak sa spýtaj ne niečo konkrétne. ALebo choď na nejaké školenie ohľadne ZP. Ľudia tu prispievajú dobrovoľne počas svojho voľného času, nemôžeš očakávať, že ti niekto napíše kompletný elaborát ohľadne výpovedí so všetkými povinnosťami zamestnávateľa.




ALe aby si nepovedala, dám ti aspoň odkazy na témy, kde to bolo popisované:

http://www.porada.sk/t107796-63odst-2-pism-b.html



V takom prípade je to bez odstupného. Ale to by si sa všetko dočítala aj v ZP, keby si si ho prečítala.

Ale ty zrejme myslíš skončenie PP dohodou podľa § 60, lebo inak si zamestnanec nemôže určiť, že skončí ku konkrétnemu dňu. Tam platí výpovedná doba.



S výpoveďou súhlasiť nemusí, tú môže dať zamestnanec kedykoľvek, ale plynie 2 mesačná VD. S dohodou musí súhlasiť, inak je neplatná. Treba si uzrejmiť pojmy.
Ďakujem za odpovede.
Najskôr som si prešla poradu aj zákonník som čítala, ale ako už som písala, tak mám z toho chaos. Troška to zhrniem:
Takže podľa §67, keď si dá sám zamestnanec výpoveď, tak mu plynie 2 mesačná výpovedná lehota a je to bez odstupného.
Podľa §60, tak túto dohodu musí dať zamestnávateľ a obaja musia súhlasiť a prac.pomer končí tým dňom na ktorom sa dohodli. Tu má nárok na odstupné.

Ešte raz ďakujem.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

books Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede.
Najskôr som si prešla poradu aj zákonník som čítala, ale ako už som písala, tak mám z toho chaos. Troška to zhrniem:
Takže podľa §67, keď si dá sám zamestnanec výpoveď, tak mu plynie 2 mesačná výpovedná lehota a je to bez odstupného.
Podľa §60, tak túto dohodu musí dať zamestnávateľ a obaja musia súhlasiť a prac.pomer končí tým dňom na ktorom sa dohodli. Tu má nárok na odstupné.

Ešte raz ďakujem.
Poopravim ta, par. 60 je dohoda, ale bez odstupneho.

Dohoda + odstupne je par. 63 pismeno B)
0 0
Načítať ďalšie